vlc 1.1.3 - en to wa translation catalogue (3353 entries)

en: 
    Do you want to download it?
wa: 
    Voloz vs l' aberweter?

en: 
    Dumped content to vlc-help.txt file.
wa: 
    Rastrindou ådvins å fitchî vlc-help.txt.

en: 
    Press the RETURN key to continue...
wa: 
    Tchôki RITOÛ po continouwer...

en:      .           Show/Hide hidden files
wa:      .           Mostrer/Catchî les fitchîs catchîs

en:      <, >        Next/Previous chapter
wa:      <, >        Tchaptrê Shuvant/Di dvant

en:      <enter>     Add the selected file to the playlist
wa:      <enter>     Radjoute li tchoezi fitchî al djivêye a djouwer

en:      <space>     Pause/Play
wa:      <space>     Djoker/Djouwer

en:      A           Add an entry
wa:      A           Radjouter ene intrêye

en:      B           Show/Hide filebrowser
wa:      B           Mostrer/Catchî Naivieu di fitchîs

en:      Ctrl-l          Refresh the screen
wa:      Ctrl-l          Rafrister l' waitroûle

en:      D, <del>    Delete an entry
wa:      D, <del>    Disfacer ene intrêye

en:      L           Show/Hide messages box
wa:      L           Mostrer/Catchî boesse a messaedjes

en:      P           Show/Hide playlist box
wa:      P           Mostrer/Catchî boesse del djivêye a djouwer

en:      S           Show/Hide statistics box
wa:      S           Mostrer/Catchî boesse des sitatistikes

en:      [, ]        Next/Previous title
wa:      [, ]        Tite Shuvant/Di dvant

en:      a           Volume Up
wa:      a           Volume Pus Hôt

en:      e           Eject (if stopped)
wa:      e           Fé rexhe (si aresté)

en:      h,H         Show/Hide help box
wa:      h,H         Mostrer/Catchî boesse d' aidance

en:      i           Show/Hide info box
wa:      i           Mostrer/Catchî boesse d' info

en:      m           Show/Hide metadata box
wa:      m           Mostrer/Catchî boesse des metednêyes

en:      q, Q, Esc   Quit
wa:      q, Q, Esc   Cwiter

en:      x           Show/Hide objects box
wa:      x           Mostrer/Catchî boesse des cayets

en:      z           Volume Down
wa:      z           Volume Pus Bas

en:  (default disabled)
wa:  (prémetou dimet)

en:  (default enabled)
wa:  (prémetou en alaedje)

en:  - Empty -
wa:  - Vude -

en:  Browse
wa: Betcher

en:  Chapter  : %d/%d
wa:  Tchaptrê  : %d/%d

en:  Help
wa: Aidance

en:  Information
wa:  Informåcion

en:  Logs
wa:  Djournås

en:  Objects
wa:  Cayets

en:  Playlist (All, one level)
wa:  Djivêye a djouwer (Tertos, onk livea)

en:  Playlist (By category)
wa:  Djivêye a djouwer (Pa categoreye)

en:  Playlist (Manually added)
wa:  Djivêye a djouwer (Radjouté al mwin)

en:  Position : %s/%s (%.2f%%)
wa:  Eplaeçmint : %s/%s (%.2f%%)

en:  Profile Name Missing
wa:  Li No do Profil Manke

en:  Source   : %s
wa:  Sourdant   : %s

en:  Source: <no current item> %s
wa: Sourdant: <nou cayet do moumint> %s

en:  State    : Opening/Connecting %s
wa:  Estat    : Drovaedje/Raloyaedje %s

en:  State    : Paused %s
wa:  Estat    : Djoké %s

en:  State    : Playing %s
wa:  Estat    : Djouwant %s

en:  Stats
wa:  Sitats

en:  Title    : %d/%d
wa:  Tite    : %d/%d

en:  [ h for help ]
wa:  [ h po aidance ]

en:  by the VideoLAN Team.
wa:  pa l' ekipe di VideoLAN.

en:  days
wa:  djoûs

en:  f/s
wa:  c/s

en:  fps
wa:  cps

en: "%s" is no audio encoder.
wa: "%s" n' est nén en ecôdeu odio

en: "%s" is no video encoder.
wa: "%s" n' est nén en ecôdeu videyo

en: "Edge detection" video distortion effect.
    Try changing the various settings for different effects
wa: "Deteccion des boirds" efet do distoirdaedje del videyo.
    Sayîz di candjî les sacwantès tchuzes po diferins efets

en: "Rating" to put in ASF comments.
wa: "Préjhaedje" a mete dins les rawetes ASF.

en: "Water surface" video distortion effect
wa: Efet do distoirdaedje del videyo"Surface d' aiwe"

en: "Waves" video distortion effect
wa: "Waches" efet do distoirdaedje del videyo

en: %.1f KiB
wa: %.1f GiB

en: %.1f MHz (%d services)
wa: %.1f MHz (%d siervices)

en: %d module(s) were not displayed because they only have advanced options.
wa: %d module(s) n' estént nén håynés pask' il-z-ont seulmint des sipepieusès tchûzes.

en: %i items
wa: %i cayets

en: %s
    Done %s (100.0%%)
wa: %s
    Fwait %s (100.0%%)

en: %s
    Downloading... %s/%s %.1f%% done
wa: %s
    Dj' aberwete... %s/%s %.1f%% fwait

en: %s
    Downloading... %s/%s - %.1f%% done
wa: %s
    Dj' aberwete... %s/%s - %.1f%% fwait

en: %s (Encoded Output)
wa: %s (Ecôdêye Rexhowe)

en: %s bytes
wa: %s bites

en: &About
wa: &Åd fwait

en: &Advanced Controls
wa: &Sipepieus Contrôles

en: &Advanced Open...
wa: &Drovi e sipepieus môde...

en: &Apply
wa: &Mete en ouve

en: &Aspect Ratio
wa: &Rapoirt lårdjeur/hôteur

en: &Audio
wa: &Odio

en: &Bookmarks
wa: &Rimåkes

en: &Cancel
wa: &Rinoncî

en: &Chapter
wa: &Tchaptrê

en: &Clear
wa: &Netyî

en: &Close
wa: &Clôre

en: &Codec Details
wa: &Detays do Codec

en: &Codec Information
wa: &Codec Informåcion

en: &Convert
wa: &Ratoûrner

en: &Convert / Save
wa: &Covierser / Schaper

en: &Crop
wa: &Côper dvins

en: &Deinterlace
wa: &Disinterlacî

en: &Deinterlace mode
wa: Môde di disinterlaçaedje

en: &Disc
wa: &Plake

en: &Effects and Filters
wa: &Efets eyet Passetes

en: &Enqueue
wa: &Mete al cawêye

en: &Extra Metadata
wa: &Meta-dnêyes di pus

en: &Faster
wa: &Pus roed

en: &File
wa: &Fitchî

en: &Fullscreen
wa: &Forrimpli l' waitroûle

en: &General
wa: &Djenerå

en: &Go
wa: &Potchî

en: &Help
wa: &Aidance

en: &Help...
wa: &Aidance...

en: &Messages
wa: &Messaedjes

en: &Navigation
wa: &Naiviaedje

en: &Network
wa: &Rantoele

en: &Open File...
wa: &Drovi Fitchî...

en: &Open Media
wa: &Drovi Media

en: &Play
wa: &Djouwer

en: &Playback
wa: &Djouwaedje

en: &Post processing
wa: &Après traitmint

en: &Preferences
wa: &Preferinces

en: &Program
wa: &Programe

en: &Quit
wa: &Cwiter

en: &Recent Media
wa: &Dierin Media

en: &Reset Preferences
wa: &Rimete a zero les Preferinces

en: &Save
wa: &Schaper

en: &Save Metadata
wa: &Schaper Meta-dnêyes

en: &Save as...
wa: &Schaper eyet rlomer...

en: &Search:
wa: &Cweri:

en: &Select
wa: &Tchoezi

en: &Services Discovery
wa: &Discovraedje di siervices

en: &Start
wa: &Cominçmint

en: &Statistics
wa: &Sitatistikes

en: &Stop
wa: &Arester

en: &Stream
wa: &Floû

en: &Subtitles Track
wa: &Sortites do Boket

en: &Tools
wa: &Usteyes

en: &Track Synchronization
wa: &Sincronijhaedje do Boket

en: &Update
wa: &Metaedje a djoû

en: &VLM Configuration
wa: &VLM Apontiaedje

en: &Video
wa: &Videyo

en: &View
wa: &Vuwe

en: &Visualizations
wa: &Voeyaedjes

en: &Yes
wa: &Oyi

en: &Zoom
wa: &Zoum

en: (Super) Video CD
wa: (Super) plake lazer CD Videyo

en: (no item is being played)
wa: (boule cayet est djouwé pol moumint)

en: ) is available.
wa: ) est disponibe.

en: +----[ end of help ]
wa: +----[ fén d' l' aidance ]

en: +-[Audio Decoding]
wa: +-[Discôdaedje Odio]

en: +-[Incoming]
wa: +-[En intrêye]

en: +-[Video Decoding]
wa: +-[Discôdaedje Videyo]

en: ---  DVD Menu
wa: ---  Menu DVD

en: ----- Title
wa: ----- Tite

en: 1 item
wa: 1 cayet

en: 1:1 Original
wa: 1:1 Oridjinnå

en: 1:2 Half
wa: 1:2 Dimeye

en: 1:4 Quarter
wa: 1:4 Cwårt

en: 1:File
wa: 1:Fitchî

en: 2 Pass
wa: 2 Passaedjes

en: 22 kHz tone
wa: Ton 22 kHz

en: 2:1 Double
wa: 2:1 Dobe

en: 3 Front 2 Rear
wa: 3 di dvant 2 pa drî

en: <p><i>VideoLAN</i> prefers when applications request authorization before accessing Internet.</p>
    <p><b>VLC media player</b> can get information from the Internet in order to get <b>media informations</b> or to check for available <b>updates</b>.</p>
    <p><i>VLC media player</i> <b>doesn't</b> send or collect any information, even anonymously, about your usage.</p>
wa: <p><i>VideoLAN</i> inme mî cwand les programes dimandèt l' otorijhåcion divant d' acceder å Daegntoele.</p>
    <p><b>L' djouweu d' media VLC</b> pout rischeure des informåcions del Daegntoele po rischeure <b>des informåcions sol media</b> ou po verifyî après des <b>metaedjes a djoû</b> disponibes.</p>
    <p><b>L' djouweu d' media VLC</i> <b>n'</b> evoye nén ou n' ramexhne nén des informåcion, minme anonimmint, åd fwait da vost eployaedje.</p>

en: A new version of VLC(
wa: Ene novele modêye di VLC(

en: A->B Loop
wa: A->B Blouke

en: A/52 audio packetizer
wa: Ewalpeu odio A/52

en: A/52 over S/PDIF
wa: A/52 so S/PDIF

en: AAC audio decoder (using libfaad2)
wa: Discôdeu odio AAC (eployant libfaad2)

en: AAC extension
wa: Sitindaedje AAC

en: ADPCM audio decoder
wa: Discôdeu odio ADPCM

en: AES3/SMPTE 302M audio decoder
wa: Discôdeu odio AES3/SMPTE 302M

en: AES3/SMPTE 302M audio packetizer
wa: Ewalpeu odio AES3/SMPTE 302M

en: AIFF demuxer
wa: Dismultiplecseu AIFF

en: ALSA Device Name
wa: No di l' éndjin ALSA

en: ALSA audio output
wa: Rexhowe odio ALSA

en: AM Tuner mode
wa: Môde Tuner AM

en: AM Tuner mode. Can be one of Default (0), TV (1),AM Radio (2), FM Radio (3) or DSS (4).
wa: Môde Tuner AM. Pout esse onk des Prémetou (0), TV (1), Radio AM (2), Radio FM (3) ou DSS (4).

en: AM radio
wa: Radio AM

en: ARM NEON audio format conversions
wa: Coviertixhaedjes del cogne odio ARM NEON

[ctx: ASCII]
en: VLC media player
wa: Djouweu d' media VLC

en: ASCII Art
wa: ASCII-art

en: ASCII-art video output
wa: Rexhowe videyo ASCII-art

en: ASF muxer
wa: Multiplecseu ASF

en: ASF packet size -- default is 4096 bytes
wa: Grandeu do paket ASF -- prémetou est 4096 bites

en: ASF v1.0 demuxer
wa: Dismultiplecseu ASF v1.0

en: ASX playlist import
wa: Abaguer l' djivêye a djouver ASX

en: ATSC A/52 (AC-3) audio decoder
wa: Discôdeu odio ATSC A/52 (AC-3)

en: ATSC Major Channel
wa: Gran Canå ATSC

en: ATSC Minor Channel
wa: Pitit Canå ATSC

en: ATSC Physical Channel
wa: Canå fizike ATSC

en: AU demuxer
wa: Dismultiplecseu AU

en: AVI Index
wa: Indecse AVI

en: AVI demuxer
wa: Dismultiplecseu AVI

en: AVI muxer
wa: Multiplecseu AVI

en: Abkhazian
wa: Abxhaze

en: About
wa: Åd fwait

en: About VLC media player
wa: Å dfwait do djouweu d' media VLC

en: About the video filters
wa: Å dfwait des passetes del videyo

en: Above the Video
wa: Å dzeu del videyo

en: Access module
wa: Module d' accès

en: Access modules
wa: Modules d' accès

en: Access output
wa: Rexhowe do accès

en: Access output module
wa: Accès do module del rexhowe

en: Account that will be used for the connection.
wa: Conte ki serè eployî pol raloyaedje.

en: Action
wa: Accion

en: Activate
wa: Mete èn alaedje

en: Activate Transcoding
wa: Mete en alaedje li transcodaedje

en: Active TCP connection
wa: Raloyaedje TCP en alaedje

en: Active regions
wa: Redjons en alaedje

en: Active windows
wa: Purneas en alaedje

en: Add
wa: Radjouter

en: Add Directory...
wa: Radjouter ridant...

en: Add File...
wa: Radjouter fitchî...

en: Add Folder to Playlist
wa: Radjouter Ridant dins l' djivêye a djouwer

en: Add Folder...
wa: Radjouter ridant...

en: Add Input
wa: Radjouter Intrêye

en: Add Interface
wa: Radjouter Eterface

en: Add WAVE header
wa: Radjouter l' tiestire WAVE

en: Add a blurring effect
wa: Radjouter on efet do flou

en: Add a delay effect to the sound
wa: Radjouter on defet di tårdaedje å son

en: Add a subtitles file
wa: Radjouter on fitchî des sortites

en: Add logo
wa: Radjouter imådjete

en: Add text
wa: Radjouter tecse

en: Add to Media Library
wa: Radjouter al livreye di media

en: Add to Playlist
wa: Radjouter al Djivêye a djouwer

en: Add...
wa: Radjouter...

en: Address
wa: Adresse

en: Address of the CDDB server to use.
wa: Adresse do sierveu CDDB a eployî

en: Adjust Image
wa: Adjustaedge del imådje

en: Adjust VLC priority
wa: Apontyî l' prumiristé VLC

en: Adjustments and Effects
wa: Adjustumints eyet Efets

en: Advance of audio over video:
wa: Avance del odio sol videyo:

en: Advance of subtitles over video:
wa: Avance des sortites sol videyo:

en: Advanced
wa: Po les spepieus

en: Advanced Buttons
wa: Sipepieus Botons

en: Advanced Open File...
wa: Drovi on fitchî e sipepieus môde...

en: Advanced Open...
wa: Drovi e sipepieus môde...

en: Advanced Options
wa: Sipepieusès Tchuzes

en: Advanced options
wa: Sipepieusès tchuzes

en: Advanced options...
wa: Sipepieusès tchuzes...

en: Advanced settings
wa: Tchûzes po les spepieus

en: Advanced settings. Use with care...
wa: Sipepieus apontiaedjes. A eployî avou sogne...

en: Advanced video filter controls
wa: Sipepieus contrôles del passete videyo

en: Advertise the stream with the Bonjour protocol.
wa: Anoncî l' floû avou l' protocole Bonjour.

en: Advertise with Bonjour
wa: Anoncî avou Bonjour

en: Alarm
wa: Xhuflet

en: Albanian
wa: Albanès

en: Album
wa: Albom

en: Album art download policy
wa: Politike d' aberwetaedje des potchetes d' albom

en: Album art download policy:
wa: Politike d' aberwetaedje des potchetes d' albom:

en: Album art filename
wa: No d' fitchî del potchete d' albom

en: Album art policy
wa: Politike des potchetes d' albom

en: Album replay gain
wa: Ridjouwer l' albom

en: All
wa: Tertos

en: All Files
wa: Tos les Fitchîs

en: Allow only one instance
wa: Permete seulmint ene instance

en: Allow only one running instance
wa: Permete seulmint ene instance en alaedje

en: Allow real-time priority
wa: Permete li prumisté vraiy tins

en: Allowed variance in average bitrate (in kbits/s).
wa: Permetowe variance dins l' moyene roedeur des bits (e kbits/s).

en: Allows you to specify a "copyright" metadata for an input.
wa: Vos permete di specifyî on meta-dnêye "copyright" po én intreye.

en: Allows you to specify a "date" metadata for an input.
wa: Vos permete di specifyî on meta-dnêye "date" po én intreye.

en: Allows you to specify a "description" metadata for an input.
wa: Vos permete di specifyî on meta-dnêye "discrijhaedje" po én intreye.

en: Allows you to specify a "genre" metadata for an input.
wa: Vos permete di specifyî on meta-dnêye "djinre" po én intreye.

en: Allows you to specify a "title" metadata for an input.
wa: Vos permete di specifyî on meta-dnêye "tite" po én intreye.

en: Allows you to specify a "url" metadata for an input.
wa: Vos permete di specifyî on meta-dnêye "url" po én intreye.

en: Allows you to specify an "artist" metadata for an input.
wa: Vos permete di specifyî on meta-dnêye "årtisse" po én intreye.

en: Allows you to specify an "author" metadata for an input.
wa: Vos permete di specifyî on meta-dnêye "oteur" po én intreye.

en: Alpha mask
wa: Masse alfa

en: Alpha mask video filter
wa: Passete del videyo do masse alfa

en: Alpha of the blended image
wa: Alfa del maxheye imådje

en: Alsa audio capture input
wa: Intrêye di l' egaloyaedje odio Alsa

en: Also known as DWT levels
wa: Kinoxhous eto come liveas DTW

en: Alternative
wa: Alternatif

en: Alternative rock
wa: Rock alternatif

en: AltiVec FFmpeg audio/video decoder ((MS)MPEG4,SVQ1,H263,WMV,WMA)
wa: Discôdeu odio/videyo AltiVec FFmpeg ((MS)MPEG4,SVQ1,H263,WMV,WMA)

en: AltiVec conversions from
wa: Coviertixhaedjes AltiVec a pårti di

en: Always &On Top
wa: Tofer &Al Copete

en: Always fix
wa: Tofer remantchî

en: Always on top
wa: Tofer al copete

en: Always visible
wa: Tofer veyåve

en: Always write to the same file
wa: Tofer scrire dins l' minme fitchî

en: Ambient
wa: Ambyince

en: Amharic
wa: Amarike

en: Amplification
wa: Rafoircixhaedje

en: Angle
wa: Inglêye

en: Angle in degrees
wa: Inglêye e digrés

en: Angle in degrees (0 to 359)
wa: Inglêye e digrés (0 to 359)

en: Announce this session with SAP.
wa: Anoncer cisse session avou SAP.

en: Antenna
wa: Antene

en: Antenna lnb_lof1 (kHz)
wa: Antene lnb_lof1 (kHz)

en: Antenna lnb_lof2 (kHz)
wa: Antene lnb_lof2 (kHz)

en: Antenna lnb_slof (kHz)
wa: Antene lnb_slof (kHz)

en: Append
wa: Adjouter

en: Append to existing file
wa: Mete dins l' fitchî egzistant

en: Append to file
wa: Mete dins l' fitchî

en: Application
wa: Aplicåcion

en: Applications
wa: Aplicåcions

en: Apply
wa: Mete en ouve

en: Apply a delay to all subtitles (in 1/10s, eg 100 means 10s).
wa: Mete en ouve on tårdaedje po tos les sortites (e 1/10s, par egzimpe 100 vout dire 10s).

en: Apply cartoon effect
wa: Mete en ouve l' efet fime d' imådjes

en: Apply cartoon effect. It is only used by "gradient" and "edge".
wa: Mete en ouve l' efet fime d' imådjes. C' est seulmint eployî pa "gradyint" et "boird".

en: Aqua
wa: Bleu-vert

en: Arabic
wa: Arabe

en: Arabic (ISO 8859-6)
wa: Arabe (ISO 8859-6)

en: Arabic (Windows-1256)
wa: Arabe (Windows-1256)

en: Area
wa: Zone

en: Armenian
wa: Årmenyin

en: Artist
wa: Årtisse

en: Artist metadata
wa: Meta-dnêyes del årtisse

en: Artwork URL
wa: URL des dessinaedjes

en: As soon as track is added
wa: Totossu rade ki l' boket est radjouté

en: Ascending
wa: Crexhant

en: Ask for action
wa: Dimander pol accion

en: Aspect ratio
wa: Rapoirt lårdjeur/hôteur

en: Aspect ratio (4:3, 16:9).
wa: Rapoirt lårdjeur/hôteur (4:3, 16:9).

en: Aspect ratio: %s
wa: Rapoirt lårdjeur/hôteur: %s

en: Aspect-ratio
wa: Rapoirt lårdjeur/hôteur

en: Assamese
wa: Assamès

en: AtmoLight Filter
wa: Passete AtmoLight

en: AtmoWin Software
wa: Programe AtmoWin

en: Attachment
wa: Ataetchmint

en: Attachment input
wa: Ataetchmint d' intrêye

en: Attenuation
wa: Amwindrixhmint

en: Attenuation, begin (in %)
wa: Amwindrixhmint, cominçmint (e %)

en: Attenuation, end (in %)
wa: Amwindrixhmint, difén (e %)

en: Attenuation, middle (in %)
wa: Amwindrixhmint, mitant (e %)

en: Audio
wa: Odio

en: Audio &Channels
wa: Canås &Odio

en: Audio &Device
wa: Éndjin &Odio

en: Audio &Track
wa: Boket &Odio

en: Audio CD
wa: Plake lazer CD odio

en: Audio CD - Track %02i
wa: Plake lazer CD odio - Boket %02i

en: Audio CD device
wa: Éndjin CD odio

en: Audio CD input
wa: Intrêye CD Odio

en: Audio Channel
wa: Canå odio

en: Audio Channel to use, if there are several audio inputs.
wa: Canå Odio a eployî, si gn a sacwantès intrêyes odio.

en: Audio Channels
wa: Canås odio

en: Audio Device
wa: Éndjin Odio

en: Audio Device: %s
wa: Éndjin odio: %s

en: Audio Effects
wa: Efets Odio

en: Audio Files
wa: Fitchîs Odio

en: Audio Filter
wa: Passete odio

en: Audio Language
wa: Lingaedje odio

en: Audio PID
wa: Odio PID

en: Audio Settings
wa: Apontiaedjes del Odio

en: Audio Settings not saved
wa: Apontiaedjes del Odio nén schapés

en: Audio Track
wa: Boket odio

en: Audio and Subtitles
wa: Odio eyet Sortites

en: Audio bitrate
wa: Roedeur des bits del odio

en: Audio callback data
wa: Dinêyes di rhoucaedje del odio

en: Audio capture
wa: Egaloyaedje odio

en: Audio capture (ALSA)
wa: Egaloyaedje odio (ALSA)

en: Audio channels
wa: Canås odio

en: Audio codec
wa: Codec odio

en: Audio codecs
wa: Codecs Odio

en: Audio delay %i ms
wa: Tårdaedje del odio %i ms

en: Audio delay down
wa: Tårdaedje del odio pus bas

en: Audio delay up
wa: Tårdaedje del odio pus hôt

en: Audio desynchronization compensation
wa: Compinsåcion del disincronijhaedje del odio

en: Audio device is not configured
wa: L' éndjin odio n' est nén apontyî

en: Audio device name
wa: No d' l' éndjin odio

en: Audio encoder
wa: Ecôdeu odio

en: Audio filter
wa: Passete odio

en: Audio filter for A/52->S/PDIF encapsulation
wa: Passete odio pol A/52->ecapsulaedje S/PDIF

en: Audio filter for DTS->S/PDIF encapsulation
wa: Passete odio pol DTS->ecapsulaedje S/PDIF

en: Audio filter for PCM format conversion
wa: Passete odio pol coviertixhaedje al cogne PCM

en: Audio filter for simple channel mixing
wa: Passete odio pol maxhaedje do simpe canå

en: Audio filter for stereo to mono conversion
wa: Passete odio pol coviertixheu di stereyo a mono

en: Audio filtering failed
wa: L' passete del odio a fwait berwete

en: Audio filters
wa: Passetes del odio

en: Audio filters are used to process the audio stream.
wa: Des passetes odio sont eployeyes po mete en ouve li floû odio.

en: Audio format for MPEG4 (useable with MPEG TS and MPEG4)
wa: Cogne odio po MPEG4 (elpoyåve avou MPEG TS eyet MPEG4)

en: Audio input
wa: Intrêye odio

en: Audio input of the card to use (see debug).
wa: Intrêye odio del cåte a eployî (vey disbugaedje).

en: Audio input pin
wa: PIN del intrêye odio

en: Audio language
wa: Lingaedje odio

en: Audio mode
wa: Môde odio

en: Audio output URL
wa: URL del rexhowe odio

en: Audio output access method
wa: Metôde d' accès del rexhowe odio

en: Audio output channels mode
wa: Môdes des canås del rexhowe odio

en: Audio output failed
wa: L' rexhowe odio a fwait berwete

en: Audio output frequency (Hz)
wa: Frécwince d' rexhowe odio (Hz)

en: Audio output module
wa: Module del intrêye odio

en: Audio output muxer
wa: Multiplecseu d' rexhowe odio

en: Audio output pin
wa: PIN del rexhowe odio

en: Audio output saved volume
wa: Volume schapé del rexhowe odio

en: Audio output volume step
wa: Digré do volume del rexhowe odio

en: Audio port
wa: Pôrt odio

en: Audio samplerate (Hz)
wa: Roedeur des bits del Odio (Hz)

en: Audio settings
wa: Apontiaedjes do son

en: Audio track
wa: Boket odio

en: Audio track ID
wa: ID do boket odio

en: Audio track: %s
wa: Boket odio: %s

en: Audio visualizations
wa: Voeyaedjes odio

en: Audio visualizations
wa: Odio forvoeyaedjes

en: Audio volume (0-65535).
wa: Volume odio (0-65535).

en: Audio/Video
wa: Odio/Videyo

en: Audio/Video decoder (using OpenMAX IL)
wa: Discôdeu odio/videyo (eployant OpenMAX IL)

en: Author
wa: Oteur

en: Author metadata
wa: Meta-dnêyes del oteur

en: Author to put in ASF comments.
wa: Oteur a mete dins les rawetes ASF.

en: Authors
wa: Oteurs

en: Auto Connection
wa: Raloyaedje otomatike

en: Auto connection
wa: Raloyaedje otomatike

en: Auto gain
wa: Wangnaedje otomatike

en: Auto re-connect
wa: Riraloyî otomaticmint

en: Auto start
wa: Otomatike enondaedje

en: Auto white balance
wa: Balance des blancs otomatike

en: Auto-playback of new items
wa: Djouwaedje otomatike des noveas cayets

en: Autodel
wa: Disfacer otomaticmint

en: Autodetect subtitle files
wa: Deteccion otomatik des fitchîs sortite

en: Automatic
wa: Otomatike

en: Automatically check for updates
wa: Cachî otomaticmint après des Metaedjes a djoû

en: Automatically detect a subtitle file, if no subtitle filename is specified (based on the filename of the movie).
wa: Deteke otomaticmint on fitchî sortite, si nou no d' fitchî sortite n' est specifyî (båzé so l' no d' fitchî do fime).

en: Automatically save the volume on exit
wa: Schaper otomaticmint l' livea do volume cwand vos moussîz foû

en: Automatically set the video input's gain (if supported by the v4l2 driver).
wa: Defini otomaticmint li wangnaedje del intrêye videyo (si c'est sopoirté pa l' mineu v4l2).

en: Automatically set the white balance of the video input (if supported by the v4l2 driver).
wa: Defini otomaticmint l' balance des blancs del intrêye videyo (si c'est sopoirté pa l' mineu v4l2).

en: Automatically try to reconnect to the stream in case of a sudden disconnect.
wa: Sayî otomaticmint di riraloyî å floû si an cas d' ine disraloyaede tot d' on côp.

en: Avestan
wa: Avestike

en: Azerbaijani
wa: Azeri

en: B Frames
wa: B Cådes

en: B-frames between I and P
wa: B-cådes etur I eyet P

en: B4S playlist import
wa: Abaguer l' djivêye a djouver B4S

en: Back
wa: Èn erî

en: Background
wa: Fond

en: Background aspect ratio
wa: Rapoirt lårdjeur/hôteur di fond

en: Balance of the audio input (if supported by the v4l2 driver).
wa: Balance del intrêye odio (si c'est sopoirté pa l' mineu v4l2).

en: Ball
wa: Bole

en: Ball color
wa: Coleur del bole

en: Ball size
wa: Grandeu del bole

en: Ball speed
wa: Raddisté del bole

en: Ball video filter
wa: Passete videyo del bole

en: Baltic (Latin-7)
wa: Baltike (Latin-7)

en: Baltic (Windows-1257)
wa: Baltike (Windows-1257)

en: Band separator
wa: Separateu di binde

en: Bands gain
wa: Wangnaedje di bindes

en: Bandwidth
wa: Lårdjeur di binde

en: Bar width in pixel (default : 10)
wa: Lårdjeu del bår e picsel (prémetou : 10)

en: Bargraph position
wa: Eplaeçmint do grafike a bårs

en: Base image
wa: Imådje di båze

en: Base port
wa: Pôrt del båze

en: Basic
wa: Di båze

en: Basque
wa: Basse

en: Bass
wa: Basse

en: Bass level of the audio input (if supported by the v4l2 driver).
wa: Livea basse del ntrêye odio (si sopoirté pal mineu v4l2).

en: Be quiet
wa: Soeyoz påjhûle

en: Belarusian
wa: Bielorûsse

en: Beware this will reset the VLC media player preferences.
    Are you sure you want to continue?
wa: Riwaitîz a vos, çouci rmetrè a zero les preferinces do djouweu d' media VLC.
    Estoz vs seur ki vos vloz continouwer?

en: Bicubic (good quality)
wa: Bicubike (cwålité hôte)

en: Bicubic spline
wa: Bicubike spline

en: Big Button
wa: Grand Boton

en: Bilinear
wa: Bilineyåre

en: Bitrate
wa: Roedeur des bites

en: Bitrate (kb/s)
wa: Roedeur des bites (kb/s)

en: Bitrate mode
wa: Môde do roedeur des bits

en: Bitrate mode to use (VBR or CBR).
wa: Môde di roedeur des bits a eployî (VBR oubén CBR).

en: Bitrate override
wa: Sipotchî roedeur des bits

en: Bitrate peak
wa: Copete do roedeur des bits

en: Bitrate to use (-1 for default).
wa: Roedeur des bits a eployî (-1 po prémetou).

en: Bits per sample
wa: Bits pa frecwince di sampling

en: Black
wa: Noer

en: Black Level for Blue
wa: Livea d' Noer pol componint Bleu

en: Black Level for Green
wa: Livea d' Noer pol componint Vert

en: Black Level for Red
wa: Livea d' Noer pol componint Rodje

en: Black level
wa: Livea d' noer

en: Black level of the video input (if supported by the v4l2 driver).
wa: Livea d' noer del intrêye videyo (si c'est sopoirté pa l' mineu v4l2).

en: Black slot
wa: Noer royon

en: Blend
wa: Maxhaedje

en: Blu-Ray Disc Input
wa: Intrêye Blu-Ray Disc

en: Blue
wa: Bleu

en: Blue balance
wa: Balance des bleus

en: Blue balance of the video input (if supported by the v4l2 driver).
wa: Balance des bleus del intrêye videyo (si c'est sopoirté pa l' mineu v4l2).

en: Blue component of the shutdown color
wa: Bleue compôzante di distindaedje del coleur

en: Blues
wa: Blouze

en: Blur
wa: Flou

en: Blur factor (1-127)
wa: Facteur di flou (1-127)

en: Bonjour services
wa: Siervices Bonjour

en: Bookmark
wa: Rimåke

en: Bookmark %i
wa: Rimårke %i

en: Bookmarks
wa: Rimåkes

en: Bookmarks list for a stream
wa: Djivêye des rimåkes po on floû

en: Bookmarks...
wa: Rimåkes...

en: Border height
wa: Hôteur del boirdeure

en: Border masking
wa: Mascaedje del boirdeur

en: Border width
wa: Lårdjeur del boirdeure

en: Bosnian
wa: Bosnyin

en: Bottom
wa: Al valêye

en: Bottom-Left
wa: Valêye hintche

en: Bottom-Right
wa: Valêye droete

en: Breton
wa: Burton

en: Bridge
wa: Pont

en: Brightness
wa: Rilujhance

en: Brightness (%)
wa: Rilujhance (%)

en: Brightness of the video input (if supported by the v4l2 driver).
wa: Rilujhance del intrêye videyo (si c'est sopoirté pa l' mineu v4l2).

en: Brightness of the video input.
wa: Rilujhance del intrêye videyo.

en: Bring All to Front
wa: Mete totafwait å prumî plan

en: Broadcast
wa: Evoyaedje

en: Broadcast:
wa: Evoyaedje:

en: Browse
wa: Betchter

en: Browse...
wa: Betchter...

en: Building font cache
wa: Costrure li muchete des fontes

en: Bulgarian
wa: Bulgåre

en: Burmese
wa: Birman

en: C
wa: wa

en: C&lear
wa: Net&yî

en: CAPMT System ID
wa: ID do sistinme CAPMT

en: CBR bitrate (kbps)
wa: Roedeur des bits CBR (kbps)

en: CBR encoding
wa: Ecôdaedje CBR

en: CDDB Server
wa: Sierveu CDDB

en: CDDB Server port to use.
wa: Pôrt do Sierveu CDDB a eployî.

en: CDDB port
wa: Pôrt CDDB

en: CDG demuxer
wa: Dismultiplecseu CDG

en: CDG video decoder
wa: Discôdeu videyo CDG

en: CPU features
wa: CPU ostis

en: CPU optimizations
wa: Amidraedjes del CPU

en: CRL file
wa: Fitchî CRL

en: CSA Key
wa: Clé CSA

en: CSA Key in use
wa: Clé CSA en alaedje

en: CVD subtitle decoder
wa: Discôdeu do sortite CVD

en: Cabaret
wa: Cåbaret

en: Cable
wa: Cåbe

en: Cache size (number of images)
wa: Grandeu del muchete (nombe d' imådjes)

en: Caching value (ms)
wa: Valixhance di muchete (ms)

en: Caching value for Alsa captures. This value should be set in milliseconds.
wa: Valixhance di muchete po les egaloyaedjes Alsa. Cisse valixhance duvreut esse defineye e milisegondes.

en: Caching value for BDs. This value should be set in milliseconds.
wa: Valixhance di muchete po les BDs. Cisse valixhance duvreut esse defineye e milisegondes.

en: Caching value for DV streams. This value should be set in milliseconds.
wa: Valixhance di muchete po les floûs DV. Cisse valixhance duvreut esse defineye e milisegondes.

en: Caching value for DVB streams. This value should be set in milliseconds.
wa: Valixhance di muchete po les floûs DVB. Cisse valixhance duvreut esse defineye e milisegondes.

en: Caching value for DVDs. This value should be set in milliseconds.
wa: Valixhance di muchete po les DVD. Cisse valixhance duvreut esse defineye e milisegondes.

en: Caching value for DirectShow streams. This value should be set in milliseconds.
wa: Valixhance di muchete po les floûs DirectShow. Cisse valixhance duvreut esse defineye e milisegondes.

en: Caching value for EyeTV captures. This value should be set in milliseconds.
wa: Valixhance di muchete po les egaloyaedjes EyeTV. Cisse valixhance duvreut esse defineye e milisegondes.

en: Caching value for FTP streams. This value should be set in milliseconds.
wa: Valixhance di muchete po les floûs FTP. Cisse valixhance duvreut esse defineye e milisegondes.

en: Caching value for GnomeVFS streams.This value should be set in milliseconds.
wa: Valixhance di muchete po les floûs GnomeVFS. Cisse valixhance duvreut esse defineye e milisegondes.

en: Caching value for HTTP streams. This value should be set in milliseconds.
wa: Valixhance di muchete po les floûs HTTP. Cisse valixhance duvreut esse defineye e milisegondes.

en: Caching value for MMS streams. This value should be set in milliseconds.
wa: Valixhance di muchete po les floûs MMS. Cisse valixhance duvreut esse defineye e milisegondes.

en: Caching value for OSS captures. This value should be set in milliseconds.
wa: Valixhance di muchete po les egaloyaedjes OSS. Cisse valixhance duvreut esse defineye e milisegondes.

en: Caching value for RTMP streams. This value should be set in milliseconds.
wa: alixhance di muchete po les floûs RMTP. Cisse valixhance duvreut esse defineye e milisegondes.

en: Caching value for RTSP streams. This value should be set in milliseconds.
wa: Valixhance di muchete po les floûs RTSP. Cisse valixhance duvreut esse defineye e milisegondes.

en: Caching value for SFTP streams. This value should be set in milliseconds.
wa: Valixhance di muchete po les floûs SFTP. Cisse valixhance duvreut esse defineye e milisegondes.

en: Caching value for SMB streams. This value should be set in milliseconds.
wa: Valixhance di muchete po les floûs SMB. Cisse valixhance duvreut esse difineye e milisegondes.

en: Caching value for TCP streams. This value should be set in milliseconds.
wa: Valixhance di muchete po les floûs TCP. Cisse valixhance duvreut esse difineye e milisegondes.

en: Caching value for UDP streams. This value should be set in milliseconds.
wa: Valixhance di muchete po les floûs UDP. Cisse valixhance duvreut esse difineye e milisegondes.

en: Caching value for V4L captures. This value should be set in milliseconds.
wa: Valixhance di muchete po les floûs V4L. Cisse valixhance duvreut esse difineye e milisegondes.

en: Caching value for V4L2 captures. This value should be set in milliseconds.
wa: Valixhance di muchete po les egaloyaedjes V4L2. Cisse valixhance duvreut esse defineye e milisegondes.

en: Caching value for VCDs. This value should be set in milliseconds.
wa: Valixhance di muchete po les VCD. Cisse valixhance duvreut esse defineye e milisegondes.

en: Caching value for fake streams. This value should be set in milliseconds.
wa: Valixhance di muchete po les fås floûs. Cisse valixhance duvreut esse defineye e milisegondes.

en: Caching value for files, in milliseconds.
wa: Valixhance di muchete po les fitchîs e milisegondes.

en: Caching value for files. This value should be set in milliseconds.
wa: Valixhance di muchete po les fitchîs. Cisse valixhance duvreut esse defineye e milisegondes.

en: Caching value for imem streams. This value should be set in milliseconds.
wa: Valixhance di muchete po les floûs imem. Cisse valixhance duvreut esse defineye e milisegondes.

en: Caching value in ms
wa: Valixhance di muchete e ms

en: Callback cookie string
wa: Tchinne del coûke do rhoucaedje

en: Callback data
wa: Dinêyes do rhoucaedje

en: Cancel
wa: Rinoncî

en: Cannot save Configuration
wa: Dji n' pous nén schaper l'apontiaedje

en: Cannot write to file %1:
    %2.
wa: Dji n' sai scrire e fitchî %1:
    %2.

en: Canvas
wa: Toele

en: Canvas video filter
wa: Toele del passete del videyo

en: Capability
wa: Ahessaedje

en: Capture
wa: Egaloyaedje

en: Capture &Device
wa: Egaloyaedje &Éndjin

en: Capture failed
wa: L'egaloaedjes a fwait berwete

en: Capture fragment size
wa: Grandeu do spiyon di l' egaloyaedje

en: Capture mode
wa: Mode d' egaloyaedje

en: Capture the audio stream in stereo.
wa: Egaloyaedje do floû del odio e stereyo.

en: Cartoon
wa: Fime d' imådjes

en: Category
wa: Categoreye

en: Celtic (Latin-8)
wa: Celtike (Latén-8)

en: Center
wa: Mitan

en: Certificate file
wa: Fitchî acertineure

en: Chamorro
wa: Tchamoro

en: Change
wa: Candjî

en: Change Hotkey
wa: Candjî l' rascourti

en: Change gradients
wa: Candjî les gradyints

en: Change playlistview
wa: Candjî l' vuwe del djivêye a djouwer

en: Change the display name of the Service.
wa: Candjî l' no di håyné do Siervice.

en: Change the lirc configuration file
wa: Candjî l' fitchî d' apontiaedje lirc

en: Channel
wa: Canå

en: Channel / Zone Assignment
wa: Aroyaedje do Canå / del Redjon

en: Channel 0: summary
wa: Canå 0: rascourti

en: Channel 1: left
wa: Canå 1: hintche

en: Channel 2: right
wa: Canå 2: droet

en: Channel 3: top
wa: Canå 3: al copete

en: Channel 4: bottom
wa: Canå 4: al valêye

en: Channel Name
wa: No do Canå

en: Channel number
wa: Limero do canå

en: Channel of the card to use (Usually, 0 = tuner, 1 = composite, 2 = svideo)
wa: Canå del cwåte a eployî (Normålmint, 0 = tuner, 1 = compozite, 2 = svideo)

en: Channel of the card to use (Usually, 0 = tuner, 1 = composite, 2 = svideo).
wa: Canå del cåte a eployî (Normålmint, 0 = tuner, 1 = compozite, 2 = svideyo).

en: Channels
wa: Canås

en: Channels count
wa: Contaedje des canås

en: Channels:
wa: Canås:

en: Chaoji VCD subtitle packetizer
wa: Ewalpeu do sortite VCD Chaoji

en: Chapter
wa: Tchaptrê

en: Chapter %i
wa: Tchaptrê %i

en: Chapter codecs
wa: Codecs tchaptrê

en: Characteristic dimension
wa: Grandeu caracteristike

en: Chechen
wa: Tchetchene

en: Check for &Updates...
wa: Cachî après &des metaedjes a djoû...

en: Check for Update...
wa: Cachî après des metaedjes a djoû...

en: Check for updates
wa: Cachî après des metaedjes a djoû

en: Checking for an update...
wa: Dji après ene metaedje a djoû...

en: Chinese
wa: Chinwès

en: Choose
wa: Tchoezi

en: Choose here your input stream.
wa: Tchoezixhoz chal vosse floû d' intrêye.

en: Choose how album art will be downloaded.
wa: Tchoezi comint les potchetes d' albom seront aberwetêyes.

en: Choose input
wa: Tchoezi l' intrêye

en: Choose one or more media file to open
wa: Tchoezixhoz onk ou pus d' fitchîs media a drovi

en: Choose the folder to save your video snapshots to.
wa: Tchoezixhoz l' ridant po schaper vos waitroûlêyes videyo.

en: Choose which objects should print debug message
wa: Tchoezixhoz kés cayets duvrént imprimer l' messaedje di disbugaedje

en: Choose your preferred video output and configure it here.
wa: Tchoezixhoz vosse pus voltî eployêye rexhowe videyo eyet apontyîz-'lzi.

en: Choose...
wa: Tchoezi...

en: Chroma format
wa: Cogne chroma

en: Chroma used
wa: Chroma eployî

en: Church Slavic
wa: Vî slåve

en: Chuvash
wa: Tchouvache

en: Circular Left
wa: E ceke a hintche

en: Circular Right
wa: E ceke a droete

en: Cl&ose
wa: Cl&ôre

en: Classic AtmoLight
wa: AtmoLight classike

en: Classic rock
wa: Classike rock

en: Classical
wa: Classike

en: Clean up
wa: Rinetyî

en: Clear
wa: Vûdî

en: Clear List
wa: Netyî Djivêye

en: Clear Menu
wa: Netyî li Menu

en: Client port
wa: Pôrt cliyint

en: Clock jitter
wa: Skeye di l' ôrlodje

en: Clock reference average counter
wa: Moyén conteu del ôrlodje di referince

en: Clock synchronisation
wa: Sincronijhaedje di l' ôlodje

en: Clone
wa: Clône

en: Clone the image
wa: Clôner l' imådje

en: Clone video filter
wa: Clôner l' passete del videyo

en: Close Window
wa: Clôre li purnea

en: Closed captions 1
wa: Cloyowes imådjetes 1

en: Closed captions 2
wa: Cloyowes imådjetes 2

en: Closed captions 3
wa: Cloyowes imådjetes 3

en: Closed captions 4
wa: Cloyowes imådjetes 4

en: Codec Details
wa: Detays do Codec

en: Codecs / Muxers
wa: Codecs / Multiplecseus

en: Collect miscellaneous local statistics about the playing media.
wa: Ramexhner sacwants coinreces sitatistikes åd fwait do djouwé media.

en: Color
wa: Coleur

en: Color messages
wa: Coleur des messaedjes

en: Color of the video input.
wa: Coleur del intrêye videyo.

en: Color threshold
wa: Soû do coleur

en: Color used to display text in the XOSD output.
wa: Coleur eployêye po håyner l' tecse dins l' rexhowe XOSD.

en: Columns
wa: Colones

en: Combined
wa: Combiné

en: Comedy
wa: Comedeye

en: Command
wa: Comande

en: Command UDP port
wa: Comande pôrt UDP

en: Commands
wa: Comandes

en: Comment
wa: Rawete

en: Comment to put in ASF comments.
wa: Rawete a mete dins les rawetes ASF.

en: Comments
wa: Rawetes

en: Compensate delay
wa: Compinser l' tårdaedje

en: Compiled by %s on %s (%s)
wa: Copilé pa %s so %s (%s)

en: Compiler:
wa: Copileu:

en: Compiler: %s
wa: Copileu: %s

en: Composite input
wa: Intrêye compozite

en: Config of last used skin
wa: Apontiaedje do dierin eployî tinme

en: Configuration file
wa: Fitchî d' apontiaedje

en: Configuration file for the OSD Menu.
wa: Fitchî d' apontiaedje pol menu OSD.

en: Configuration options
wa: Tchuzes d' apontiaedje

en: Configure
wa: Apontyî

en: Configure podcasts...
wa: Apontyî podcasts...

en: Connection failed
wa: Li raloyaedje a fwait berwete

en: Console
wa: Conzole

en: Containers (*.ps *.ts *.mpg *.ogg *.asf *.mp4 *.mov *.wav *.raw *.flv *.webm)
wa: Contneus (*.ps *.ts *.mpg *.ogg *.asf *.mp4 *.mov *.wav *.raw *.flv *.webm)

en: Continue
wa: Tcheryî pus lon

en: Continuous stream
wa: Floû sins låtchî

en: Contrast
wa: Contrasse

en: Contrast of the video input (if supported by the v4l2 driver).
wa: Contrasse del intrêye videyo (si c'est sopoirté pa l' mineu v4l2).

en: Contrast of the video input.
wa: Contrasse del intrêye videyo.

en: Control
wa: Controle

en: Control SAP flow
wa: Contrôle li corant SAP

en: Control interfaces
wa: Controle des eterfaces

en: Control menu for the player
wa: Menu d' contrôle pol djouweu

en: Controller...
wa: Controleur...

en: Controls
wa: Contrôles

en: Conve&rt / Save...
wa: Covier&ser / Schaper...

en: Conversions from
wa: Coviertixhaedjes di

en: Convert
wa: Ratoûrner

en: Copy
wa: Copyî

en: Copyright metadata
wa: Meta-dnêyes do Copyright

en: Copyright string to put in ASF comments.
wa: Tchinne di copyright a mete dins les rawetes ASF.

en: CoreText font renderer
wa: Moteur di rindou del fonte CoreText

en: Cornish
wa: Cornike

en: Corsican
wa: Corse

en: Count of AtmoLight channels
wa: Contaedje des canås AtmoLight

en: Count of channels
wa: Contaedje des canås

en: Count of fnordlicht's
wa: Contaedje des fnordlicht

en: Create
wa: Ahiver

en: Create "Fast Start" files
wa: Ahuver des fitchîs "Enondaedje Rapide"

en: Create Directory
wa: Ahiver Ridant

en: Create Directory...
wa: Ahiver Ridant...

en: Create Folder
wa: Ahiver Ridant

en: Create Folder...
wa: Ahiver Ridant...

en: Create a "puzzle game" with the video.
    The video gets split in parts that you must sort.
wa: Ahivez on "djeu d' puzel" avou l' videyo.
    L' videyo est dispårtêye e bokets ki vos dvoz arindjî.

en: Create a new bookmark
wa: Ahiver ene nouve rimåke

en: Create a new profile
wa: Fé on novea profil

en: Creates several copies of the Video output window
wa: Ahive sacwantès copeyes del purnea del rexhowe Videyo

en: Croatian
wa: Crowåte

en: Crop
wa: Côper dvins

en: Crop geometry (pixels)
wa: Côper dvins l' djeyometreye (picsels)

en: Crop one pixel from the bottom of the video
wa: Côper dvins on picsel dal valêye del videyo

en: Crop one pixel from the left of the video
wa: Côper dvins on picsel dal hintche del videyo

en: Crop one pixel from the right of the video
wa: Côper dvins on picsel dal droete del videyo

en: Crop one pixel from the top of the video
wa: Côper dvins on picsel dal copete del videyo

en: Crop video filter
wa: Côper dvins l' passete videyo

en: Crop: %s
wa: Côper dvins: %s

en: Cropping failed
wa: Li côpaedje a fwait berwete

en: Crypt audio
wa: Ecripter l' odio

en: Crypt audio using CSA
wa: Ecripter l' odio eployant CSA

en: Crypt video
wa: Ecripter l' videyo

en: Crypt video using CSA
wa: Ecripter l' videyo eployant CSA

en: Cult
wa: Tchanson rlidjeuse

en: Current channel:
wa: Canå do moumint

en: Current media / stream statistics
wa: Media do moumint / sitatistikes do floû

en: Current playback speed: %1
    Click to adjust
wa: Radisté del djouwaedje do moumint: %1
    Clitchî po adjuster

en: Current visualization
wa: Voeyaedje do moumint

en: Custom
wa: Da vosse

en: Custom aspect ratios list
wa: Djivêye a vosse môde des rapoirts lårdjeu/hôteu

en: Customi&ze Interface...
wa: Mete& a vosse môde l' eterface...

en: Cut
wa: Côper

en: Cycle audio track
wa: Blouke do boket odio

en: Cycle subtitle track
wa: Blouke do boket sortite

en: Cycle through audio devices
wa: Blouke emey les éndjins odio

en: Cycle through available audio devices
wa: Blouke emey les éndjins odio disponibes

en: Cycle through the available audio tracks(languages).
wa: Blouke emey les bokets odio disponibes (lingaedjes).

en: Cycle through the available subtitle tracks.
wa: Blouke emey les bokets sortite disponibes.

en: Cyrillic (Windows-1251)
wa: Cirilike (Windows-1251)

en: Czech
wa: Tcheke

en: D-Bus control interface
wa: Eterface di contrôle D-Bus

en: DMX address for each channel
wa: Adresse DMX po tchaeke canå

en: DMX options
wa: Tchuzes DMX

en: DTS audio packetizer
wa: Ewalpeu odio DTS

en: DTS delay (ms)
wa: Tårdaedje DTS (ms)

en: DV
wa: DV (Didjitåle Videyo)

en: DV (Digital Video) demuxer
wa: Dismultiplecseu DV (Didjitåle Videyo)

en: DVB Type:
wa: Sôre DVB:

en: DVB input with v4l2 support
wa: Intrêye DVB avou l' sopoirt v412

en: DVB playlist import
wa: Abaguer l' djivêye a djouver DVB

en: DVB subtitles
wa: Sortites DVB

en: DVB subtitles decoder
wa: Discôdeu des sortites DVB

en: DVB subtitles encoder
wa: Ecôdeu des sortites

en: DVD angle
wa: Inglêye DVD

en: DVD audio format (useable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, OGG and RAW)
wa: Cogne DVD odio (elpoyåve avou MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, OGG eyetRAW)

en: DVD device
wa: Éndjin DVD

en: DVD menus
wa: Menus DVD

en: DVD subtitles
wa: Sortites DVD

en: DVD subtitles decoder
wa: Discôdeu des sortites DVD

en: DVD subtitles packetizer
wa: Ewalpeu des sortites DVD

en: DVD with menus
wa: DVD avou menus

en: DVD without menus
wa: DVD sins menus

en: DVDRead Input (no menu support)
wa: Intrêye DVDRead (nou sopoirt di menu)

en: DVDRead could not open the disc "%s".
wa: DVDRead n' savou drovi l' plake "%s".

en: DVDRead could not read %d/%d blocks at 0x%02x.
wa: DVDRead n' a savou lére %d/%d bloks a 0x%02x.

en: DVDRead could not read block %d.
wa: DVDRead n' a savou lére li blok %d.

en: DVDnav Input
wa: Intrêye DVDnav

en: Damaged or incomplete AVI file
wa: Fitchî AVI avou des mås ou nén complet

en: Danish
wa: Daenwès

en: Darkness Limit
wa: Limite del Noerixheur

en: Darkness masking
wa: Mascaedje del neorixheur

en: Darknesslimit
wa: Limite del noerixheur

en: Data
wa: Dinêyes

en: Data alignment
wa: Aroymint des dinêyes

en: Data for the audio callback function.
wa: Dinêyes pol fonccion di rhoucaedje del odio.

en: Data for the locking and unlocking functions
wa: Dinêyes po les fonccions d' aclawaedje et di disaclawaedje

en: Data for the video callback function.
wa: Dinêyes pol fonccion di rhoucaedje videyo.

en: Data search path
wa: Tchmin di cweraedje des dnêyes

en: Date metadata
wa: Meta-dnêyes del date

en: Day / Month / Year:
wa: Djoû / Moes / Anêye:

en: Debug Frame Folder
wa: Ridant del cåde di disbugaedje

en: Debug logging
wa: Elodjaedje di disbugaedje

en: Debug mask
wa: Disbuguer l' masse

en: Decoded
wa: Discôdé

en: Decoders
wa: Discôdeus

en: Decoding
wa: Discôdaedje

en: Decoding X coordinate
wa: Discôdaedje del cowordonêye X

en: Decoding Y coordinate
wa: Discôdaedje del cowordonêye Y

en: Decompression
wa: Disrastrindaedje

en: Decrease Volume
wa: Dischinde Volume

en: Decrease scale factor
wa: Discrexhe l' facteur di schåle

en: Decrease scale factor.
wa: Discrexhe l' facteur di schåle.

en: Default
wa: Prémetou

en: Default (Windows-1252)
wa: Prémetou (Windows-1252)

en: Default Audio Device
wa: Prémetou éndjin odio

en: Default DVD angle.
wa: Prémetou inglêye DVD

en: Default Encoding
wa: Prémetou Ecôdaedje

en: Default Page Referrer URL
wa: URL do redjibleu del prémetowe pådje

en: Default SWF Referrer URL
wa: URL do redjibleu do prémetou SWF

en: Default Server Port
wa: Prémetou Pôrt di Sierveu

en: Default TCP connection timeout (in milliseconds).
wa: Prémetou tårdaedje pol raloyaedje TCP (e milisegondes).

en: Default Volume
wa: Prémetou Volume

en: Default audio volume
wa: Prémetou volume odio

en: Default background alpha
wa: Prémetou fond alfa

en: Default background color
wa: Prémetowe coleur di fond

en: Default caching policy
wa: Prémetowe politike di muchete

en: Default caching value for Audio CDs. This value should be set in milliseconds.
wa: Prémetowe valixhance di muchete po les CD odio. Cisse valixhance duvreut esse defineye e milisegondes.

en: Default caching value for PVR streams. This value should be set in milliseconds.
wa: Prémetowe valixhance di muchete po les floûs PVR. Cisse valixhance duvreut esse defineye e milisegondes.

en: Default caching value for outbound RTP streams. This value should be set in milliseconds.
wa: Prémetowe valixhance di muchete po evoyî les floûs RTP. Cisse valixhance duvreut esse defineye e milisegondes.

en: Default devices
wa: Premetous éndjins

en: Default encoding
wa: Prémetou ecôdaedje

en: Default font alpha
wa: Prémetowe fonte alfa

en: Default font color
wa: Prémetowe coleur del fonte

en: Default font description
wa: Prémetowe discriijhaedje del fonte

en: Default font effect
wa: Prémetowe efet del fonte

en: Default multicast interface. This overrides the routing table.
wa: Prémetowe eterface multicast. Çouci spotche li tåve di routaedje.

en: Default optical device
wa: Premetou éndjin optike

en: Default port (server mode)
wa: Prémetou Pôrt (mode sierveu)

en: Default replay gain
wa: Prémetou wangnaedje di rdjouwaedje

en: Default stream
wa: Prémetou floû

en: Default stream output chain
wa: Tchinne di rexhowe do prémetou floû

en: Define the colors of the volume slider
wa: Defini les coleurs do boton d' ascinseu do volume

en: Deinterlace
wa: Disinterlacî

en: Deinterlace method to use for video processing.
wa: Metôde di disinterlaçaedje la eployî pol aspougnaedje del videyo.

en: Deinterlace mode
wa: Môde di disinterlaçmint

en: Deinterlace module
wa: Disinterlacî l' module

en: Deinterlace module to use.
wa: Disinterlacî l' module a eployî.

en: Deinterlace off
wa: Disinterlacî dismetou

en: Deinterlace on
wa: Disinterlacî metou

en: Deinterlace the video before encoding.
wa: Disinterlacî l' videyo divant l' ecôdaedje.

en: Deinterlace video
wa: Disinterlacî l' videyo

en: Deinterlacing
wa: Disinterlaçmint

en: Delay
wa: Tins

en: Delete
wa: Disfacer

en: Delete all the bookmarks
wa: Disfacer totes les rimåkes

en: Delete selected profile
wa: Disfacer li tchoezi profil

en: Delete the current profile
wa: Disfacer l' profil do moumint

en: Delete the selected item
wa: Disfacer li cayet di tchoezi

en: Deletes the selected item
wa: Disfacer li cayet di tchoezi

en: Demux module
wa: Module do dismultiplecse

en: Demuxed
wa: Dismultiplecsé

en: Demuxers
wa: Dismultiplecseus

en: Demuxers are used to separate audio and video streams.
wa: Des dismutliplecseus sont eployîs po distrocler les floûs odio et videyo.

en: Descending
wa: Discrexhant

en: Description
wa: Discrijhaedje

en: Description metadata
wa: Meta-dnêyes d' discrijhaedje

en: Description stream output
wa: Discrijhaedje del rexhowe do floû

en: Desired frame rate for the capture.
wa: Frecwince do cåde ki vos vloz pol egaloyaedje.

en: Desktop
wa: Sicribanne

en: Destination
wa: Destinåcion

en: Destination audio codec
wa: Destinåcion do codec odio

en: Destination file:
wa: Fitchî di destinåcion:

en: Destination prefix
wa: Betchete di destinåcion

en: Destination subtitles codec
wa: Destinåcion do codec des sortites

en: Destination video codec
wa: Destinåcion del codec videyo

en: Destinations
wa: Destinåcions

en: Detailed View
wa: Sipepieuse vuwe

en: Device
wa: Éndjin

en: Device Selection
wa: Tchuze del Éndjin

en: Device name
wa: No d' l' éndjin

en: Device properties
wa: Prôpietés del éndjin

en: Device type
wa: Sôre d' éndjin

en: Device:
wa: Éndjin:

en: Devices
wa: Éndjins

en: Dialog
wa: Divize

en: Dialog providers can be configured here.
wa: Les ahesseus di dvize polèt esse apontyîs chal.

en: Dialog providers settings
wa: Apontiaedjes des ahesseus di dvize

en: DiffServ Code Point
wa: Pont côde DiffServ

en: Digital Video (Firewire/ieee1394)  input
wa: Intrêye DV - Didjitåle Videyo (Firewire/ieee1394)

en: Dirac packetizer
wa: Ewalpeu Dirac

en: Dirac video demuxer
wa: Dismultiplecseu videyo Dirac

en: Direct rendering
wa: Rindou direk

en: Direct3D Desktop mode
wa: Môde do scribanne Direct3D

en: Direct3D video output
wa: Rexhowe videyo Direct3D

en: DirectMedia Object decoder
wa: Discôdeu do sacwè DirectMedia

en: DirectMedia Object encoder
wa: Ecôdeu do sacwè DirectMedia

en: DirectShow DVB input
wa: Intrêye DirectShow DVB

en: DirectShow input
wa: Intrêye DirectShow

en: DirectX (DirectDraw) video output
wa: Rexhowe videyo DirectX (DirectDraw)

en: DirectX Wallpaper
wa: Tapisreye DirectX

en: DirectX audio output
wa: Rexhowe odio DirectX

en: Direction
wa: Direccion

en: Directory
wa: Ridant

en: Directory index
wa: Indecse do ridant

en: Directory input
wa: Intrêye do ridant

en: Directory or filename where the records will be stored
wa: Ridant ou no d' fitchî wice ki les eredjistraedjes seront wårdés

en: Directory path prefix
wa: Betchete do tchmin do ridant

en: Directory where the video snapshots will be stored.
wa: Ridant wice ki serè wårdêyes les waitroûlêyes videyo.

en: Disable
wa: Dismete

en: Disable DVD Menus (for compatibility)
wa: Disete les menus DVD (pol copatibilité)

en: Disable screensaver
wa: Dismete li sipårgneu di waitroûle

en: Disable the screensaver during video playback.
wa: Dismete li spårgneu di waitroûle sol tins di djouwaedje del videyo.

en: Disc
wa: Plake

en: Disc Selection
wa: Tchuze del éndjin

en: Disc device
wa: Éndjin plake

en: Discard
wa: Abandner

en: Discarded (corrupted)
wa: Oisté (crombé)

en: Discs
wa: Plakes

en: Display
wa: Håyner

en: Display OSD menu on top of video output
wa: Håyner l' menu OSD al copete del rexhowe videyo

en: Display Settings
wa: Apontiaedjes do Håynaedje

en: Display aspect ratio
wa: Wårder l' rapoirt lårdjeur/hôteur

en: Display device
wa: Håyner l' éndjin

en: Display locally
wa: Håyner locålmint

en: Display name of the Service
wa: No di håyné do Siervice

en: Display playlist tree
wa: Håyner l' åbe del djivêye a djouwer

en: Display resolution
wa: Finté do Håynaedje

en: Display stream output
wa: Håyner l' rexhowe do floû

en: Display text above the video
wa: Håyner l' tecse å dzeu del videyo

en: Display the input video
wa: Håyner l' intrêye videyo

en: Display the output
wa: Håyner li rexhowe

en: Display the snapshot preview in the screen's top-left corner.
wa: Håtner l' prévoeyaedje del waitroûlêye dins l' coine del copete hintche di waitroûle.

en: Display the stream locally
wa: Håyner li floû locålmint

en: Display the title of the video on top of the movie.
wa: Håyner l' tite del videyo al copete do fîme.

en: Display video snapshot preview
wa: Håtner l' prévoeyaedje del waitroûlêye videyo

en: Displayed
wa: Håyné

en: Displayed frames
wa: Cådes håynêyes

en: Distance between 'P' frames
wa: Distance etur 'P' cådes

en: Distance between front left speaker and listener in meters.
wa: Distance inte li hôt-pårloe di dvant a hintche et les schoûteus e metes.

en: Distort mode
wa: Môde distoide

en: Distortion filters
wa: Distoirdaedje des passetes

en: DivX first version (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
wa: Prumîre modêye DivX (elpoyåve avou MPEG TS, MPEG1, ASF eyet OGG)

en: DivX second version (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
wa: Deujhinme modêye DivX (elpoyåve avou MPEG TS, MPEG1, ASF eyet OGG)

en: DivX third version (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
wa: Troejhinme modêye DivX (elpoyåve avou MPEG TS, MPEG1, ASF eyet OGG)

en: Do not display OSD menu on top of video output
wa: Ni nén håyner l' menu OSD al copete del rexhowe videyo

en: Do not display OSD menu on video output
wa: Ni nén håyner l' menu OSD sol rexhowe videyo

en: Do white balance
wa: Fé l' balance des blancs

en: Dolby Surround decoder
wa: Discôdeu Dolby Surround

en: Domain/Workgroup that will be used for the connection.
wa: Dominne/Groupe d' ovraedje ki serè eployî pol raloyaedje

en: Don't Send
wa: Èn nén evoyî

en: Don't repair
wa: Nén remantchî

en: Don't show
wa: Nén mostrer

en: Double Size
wa: Dobe Grandeu

en: Double click to get media information
wa: Dobe clitchaedje poz aveur des informåcions dol media

en: Download Cover Art
wa: Aberweter l' potchete

en: Download Plugin
wa: Aberweter Tchôke-divin

en: Download cover art
wa: Aberweter l' potchete

en: Downloaded file "%s" was corrupted. Thus, it was deleted.
wa: L' fitchî "%s" aberweté esteut crombe. Adon il esteut disfacé.

en: Downloading ...
wa: Dj' aberwete...

en: Drawable
wa: Dessinåbe

en: Dream
wa: Sondje

en: Drop late frames
wa: Bouxhî evoye les cådes tårdou

en: Dry
wa: Setch

en: Dual mono
wa: Dobe mono

en: Dummy
wa: Fås

en: Dummy Interface
wa: Fåsse Eterface

en: Dummy S/PDIF audio mixer
wa: Fås maxheu odio S/PDIF

en: Dummy Video output
wa: Fåsse rexhowe videyo

en: Dummy audio output function
wa: nccion del fåsse rexhowe odio

en: Dummy decoder
wa: Fås discôdeu

en: Dummy decoder function
wa: Fonccion do fås discôdeu

en: Dummy encoder function
wa: Fonccion del fås ecodeû

en: Dummy interface function
wa: Fåasse fonccion d' eterface

en: Dummy stream output
wa: Fåsse intrêye do floû

en: Dummy video output function
wa: Fonccion del fåsse rexhowe videyo

en: Dump
wa: Vudaedje

en: Dump decoder
wa: Discôdeu di vudaedje

en: Dump decoder function
wa: Fonccion do discôdeu di vudaedje

en: Duplicate stream output
wa: Dobler l' rexhowe do floû

en: Duration
wa: Durêye

en: Duration in ms
wa: Durêye e ms

en: Dutch
wa: Neyerlandès

en: E&xport
wa: E&baguer

en: Eastern European (Latin-2)
wa: Urope levantrece (Latin-2)

en: Eastern European (Windows-1250)
wa: Urope levantrece (Windows-1250)

en: Edge
wa: Boird

en: Edge visible
wa: Boird veyåve

en: Edit
wa: Aspougnî

en: Edit Bookmarks
wa: Aspougnî les Rimåkes

en: Edit Input
wa: Aspougnî Intrêye

en: Edit Options
wa: Aspougnî les Tchuzes

en: Edit selected profile
wa: Aspougnî li tchoezi profil

en: Edit settings
wa: Candjî les apontiaedjes

en: Effect
wa: Efet

en: Effects
wa: Efets

en: Effects list
wa: Djivêyes des efets

en: Eject the disc
wa: Fé rexhe li plake

en: Electronic
wa: Electronike

en: Elements order
wa: Ôre des elemints

en: Embed the overlay
wa: Ravalé li ricovri

en: Embed the video output in the main interface.
wa: Ravalez l' rexhowe videyo dins l' mwaisse eterface.

en: Embed video in interface
wa: Ravalez l' videyo dins l' eterface

en: Embedded video
wa: Ravalêye videyo

en: Embedded window video
wa: Ravalêye purnea videyo

en: Empty Folder
wa: Ridant Vude

en: Enable
wa: Mete en alaedje

en: Enable Audio
wa: Met en aleadje l' Odio

en: Enable CPU 3D Now! support
wa: Mete en alaedje li sopoirt CPU 3D Now!

en: Enable CPU AltiVec support
wa: Mete en alaedje li sopoirt CPU AltiVec

en: Enable CPU MMX EXT support
wa: Mete en alaedje li sopoirt CPU MMX EXT

en: Enable CPU MMX support
wa: Mete en alaedje li sopoirt CPU MMX

en: Enable CPU SSE support
wa: Mete en alaedje li sopoirt CPU SSE

en: Enable CPU SSE2 support
wa: Mete en alaedje li sopoirt CPU SSE2

en: Enable CPU SSE3 support
wa: Mete en alaedje li sopoirt CPU SSE3

en: Enable CPU SSE4.1 support
wa: Mete en alaedje li sopoirt CPU SSE4.1

en: Enable CPU SSE4.2 support
wa: Mete en alaedje li sopoirt CPU SSE4.2

en: Enable CPU SSSE3 support
wa: Mete en alaedje li sopoirt CPU SSSE3

en: Enable Last.fm submissions
wa: Mete en alaedje les depots Last.fm

en: Enable OSD
wa: Mete en alaedje OSD

en: Enable SPU stream output
wa: Mete en alaedje li floû SPU del rexhowe

en: Enable Video
wa: Mete en alaedje li Videyo

en: Enable audio
wa: Mete en alaedje l' odio

en: Enable audio stream output
wa: Mete en alaedje l' rexhowe do floû del odio

en: Enable bands
wa: Mete en alaeje les bindes

en: Enable base
wa: Mete en alaedje li båze

en: Enable debug
wa: Mete en alaedje li disbugaedje

en: Enable desktop mode
wa: Mete en alaedje li môde do scribanne

en: Enable sub-pictures
wa: Mete en alaedje les dzo-imådjes

en: Enable transparency effects
wa: Permete les efets d' transparince

en: Enable video
wa: Mete en alaedje videyo

en: Enable video stream output
wa: Mete en alaedje l' rexhowe do floû del videyo

en: Enable wallpaper mode
wa: Mete en alaedje li môde tapisreye

en: Enable wallpaper mode
wa: Mete en alaedje li môde di tapisreye

en: Enable/disable audio rendering.
wa: Mete en alaedje/dismete l' rindou odio.

en: Enable/disable video rendering.
wa: Mete en alaedje/dismete l' rindou videyo.

en: Encap. format
wa: Cogne encap.

en: Encapsulation
wa: Ecapsulaedje

en: Encapsulation Method
wa: Metode d' ecapsulaedje

en: Encoded by
wa: Ecôdé pa

en: Encoders settings
wa: Tchuzes des ecôdeus

en: Encoding
wa: Ecôdaedje

en: Encoding X coordinate
wa: Ecôdaedje del cowordonêye X

en: Encoding Y coordinate
wa: Ecôdaedje del cowordonêye Y

en: Encoding complexity
wa: Complessité d' ecodaedje

en: Encoding quality
wa: Cwålité d' ecôdaedje

en: End
wa: Difén

en: End-Blue
wa: Difén-Bleu

en: End-Green
wa: Difén-Vert

en: End-Red
wa: Difén-Rodje

en: English
wa: Inglès

en: Enter URL here...
wa: Taper l' URL chal...

en: Enter name for new directory:
wa: Intrez on no pol novea ridant:

en: Enter name for new folder:
wa: Intrez on no pol novea ridant:

en: Enter the URL of the network stream here.
wa: Introz l' URL do floû del rantoele chial.

en: Entries
wa: Intreyes

en: Entry
wa: Intreye

en: Equalizer
wa: Ewalijheu

en: Equalizer preset
wa: Prézapontiaedje di l' ewalijheu

en: Equalizer with 10 bands
wa: Ewalijheu avou 10 bindes

en: Equalizer...
wa: Ewalijheu...

en: Erase
wa: Disfacer

en: Erase video filter
wa: Disfacer l' passete videyo

en: Error
wa: Aroke

en: Error while saving meta
wa: Aroke do tins di l' schapaedje des meta-dnêyes

en: Errors
wa: Arokes

en: Errors and Warnings
wa: Arokes eyet Adviertixhmints

en: Errors and Warnings...
wa: Arokes eyet Adviertixhmints...

en: Esperanto (Latin-3)
wa: Esperanto (Latén-3)

en: Estonian
wa: Estonyin

en: Ethnic
wa: Etnike

en: Euro-Techno
wa: Euro-Tecno

en: Every
wa: Tchaeke

en: Exit if there are no more items in the playlist.
wa: Moussî foû si gn a pont d' cayet dins l' djivêye a djouwer.

en: Experimental
wa: Esperimintå

en: Export SDP as file
wa: Ebaguer SDP come fitchî

en: Exposure
wa: Espozicion

en: Exposure of the video input (if supported by the v4L2 driver).
wa: Espozicion del intrêye videyo (si c'est sopoirté pa l' mineu v4l2).

en: Extended Controls...
wa: Sitindowès Controles...

en: Extended M3U
wa: M3U sitindou

en: Extended controls
wa: Sitindowès controles

en: Extended panel
wa: Sicriftôr sintindou

en: Extensions
wa: Rawetes

en: Extra PMT
wa: PMT di pus

en: Extra interface modules
wa: Modiles di l' eterface di pus

en: Extra media
wa: Media di pus

en: Extra network caching value (ms)
wa: Valixhance di muchete del rantoele di pus (ms)

en: Extract
wa: Saetchî

en: EyeTV input
wa: EyeTV intrêye

en: EyeTV is not launched
wa: EyeTV n' est nén enondé

en: EyeTV program number, or use 0 for last channel, -1 for S-Video input, -2 for Composite input
wa: Limero do programe EyeTV, ou eployî 0 pol dierin canå, -1 pol intrêye S-Video, -2 pol intrêye Compozite

en: FEC rate
wa: Préjhaedje FEC

en: FFmpeg access
wa: Accès FFmpeg

en: FFmpeg audio/video decoder
wa: Discôdeu odio/videyo FFmpeg

en: FFmpeg audio/video encoder
wa: Ecôdeu odio/videyo FFmpeg

en: FFmpeg demuxer
wa: Dismultiplecseu FFmpeg

en: FFmpeg muxer
wa: Multiplecseu FFmpeg

en: FLAC demuxer
wa: Dismultiplecseu FLAC

en: FM radio
wa: Radio FM

en: FTP account
wa: Conte FTP

en: FTP input
wa: Intrêye FTP

en: FTP password
wa: Sicret FTP

en: FTP upload output
wa: Rexhowe d' eberwetaedje FTP

en: FTP user name
wa: No d' uzeu FTP

en: Factor
wa: Facteur

en: Failed to open "%s" for writing
wa: Nén possibe di drovi "%s" po scrire

en: Fake
wa: Fås

en: Fake TTY
wa: Fås TTY

en: Fake video decoder
wa: Fås discôdeu videyo

en: Fake video input
wa: Fåsse intrêye videyo

en: Faroese
wa: Faeroyès

en: Fast Forward
wa: Aler en avant raddimint

en: Fast seek
wa: Rade cweraedje

en: Faster
wa: Pus roed

en: Faster (fine)
wa: Pus roed (fén)

en: Fat Outline
wa: Crås Cotoû

en: Feed URLs
wa: URLs do floû

en: Feedback Gain
wa: Wangnaedje do ritoû

en: Fetch Information
wa: Cweri l' Informåcion

en: Fijian
wa: Fidjyin

en: File
wa: Fitchî

en: File Format:
wa: Cogne do Fitchî

en: File Selection
wa: Tchoezi l' fitchî

en: File associations
wa: Assoçnaedjes di fitchîs

en: File audio output
wa: Rexhowe do fitchî odio

en: File corrupted
wa: Crombe fitchî

en: File could not be verified
wa: Dji n' a savou aveuri l' fitchî

en: File input
wa: Fitchî d'intrêye

en: File logging
wa: Elodjaedje do fitchî

en: File names:
wa: Nos d' fitchî

en: File not verifiable
wa: Fitchî nén verifiåbe

en: File reading failed
wa: Li lijhaedje do fitchî a fwait berwete

en: File stream output
wa: Rexhowe del fitchî do floû

en: File that will be used to configure the projectM module.
wa: Fitchî ki serè eployî poz-apontyî l' module projectM.

en: File/Directory
wa: Fitchî/Ridant

en: File/Folder
wa: Fitchî/Ridant

en: Filename
wa: No d' fitchî

en: Filename for the font you want to use
wa: Li no d' fitchî pol fonte ki vos vloz eployî

en: Filename of AtmoWin*.exe
wa: No do fitchî di AtmoWin*.exe

en: Filename prefix
wa: Betchete do no d' fitchî

en: Files
wa: Fitchîs

en: Filter Smoothness
wa: Douceur del Passete

en: Filter Smoothness (in %)
wa: Douceur del Passete (e %)

en: Filter length (ms)
wa: Longueur del passete (ms)

en: Filter smoothness (%)
wa: Doûceur do passete (%)

en: Filter the audio twice. This provides a more intense effect.
wa: Passez al passete l' odio deus fêye. Çouci dene én efet pus intinse.

en: Filter threshold
wa: Soû del passete

en: Filter threshold (%)
wa: Soû do passete (%)

en: Filter:
wa: Passete:

en: Filters
wa: Passetes

en: Find: %s
wa: Trover: %s

en: Finish
wa: Fini

en: Finnish
wa: Finwès

en: First Entry Point
wa: Prumî Pont d' Intrêye

en: First Played
wa: Djouwé pol prumî côp

en: Fit to Screen
wa: Adjinçner al waitroûle

en: Fix HDTV height
wa: Remantchî l' hôteur HDTV

en: Flac audio decoder
wa: Discôdeu odio Flac

en: Flac audio encoder
wa: Ecôdeu odio Flac

en: Flac audio packetizer
wa: Ewalpeu odio Flac

en: Flat Button
wa: Plat Boton

en: Flip horizontally
wa: Discandjî di coutchî

en: Flip the video horizontally (if supported by the v4l2 driver).
wa: Sititchî l' videyo di coutchî (si c'est sopoirté pa l' mineu v4l2).

en: Flip the video vertically (if supported by the v4l2 driver).
wa: Sititchî l' videyo d' astampé (si c'est sopoirté pa l' mineu v4l2).

en: Flip vertical position
wa: Discandjî l' pôzucion d' astampé

en: Flip vertically
wa: Discandjî d' astampé

en: Float on Top
wa: Balter al copete

en: Float32 audio mixer
wa: Maxheu odio Float32

en: Folder
wa: Ridant

en: Folder meta data
wa: Ridant di meta-dnêyes

en: Follow the mouse
wa: Shure li sori

en: Font
wa: Fonte

en: Font Color
wa: Coleur del fonte

en: Font Effect
wa: Efet d' fontes

en: Font Properties
wa: Prôpietés del fonte

en: Font Size
wa: Grandeu del Fonte

en: Font color
wa: Coleur del fonte

en: Font family for the font you want to use
wa: Famile di fonte pol fonte ki vos vloz eployî

en: Font menu
wa: Dressêye des fontes

en: Font size
wa: Grandeu del fonte

en: Font size in pixels
wa: Grandeu del fonte e picsels

en: Font size, in pixels. Default is -1 (use default font size).
wa: Grandeu del fonte, e picsels. Prémetou est -1 (eployî li prémetowe grandeu del fonte)

en: Font size, pixels
wa: Grandeu del fonte, picsels

en: Font size:
wa: Grandeu del fonte

en: Font used for the menus
wa: Fonte eployeye po les menus

en: Font used for the titles
wa: Fonte eploeyes po les tites

en: Font used to display text in the XOSD output.
wa: Fonte eployêye po håyner l' tecse dins l' rexhowe XOSD.

en: Fontfile for the font you want to use
wa: Fitchî di fonte pol fonte ki vos vloz eployî

en: Force Aspect Ratio
wa: Foirci l' Rapoirt lårdjeur/hôteur

en: Force IPv4
wa: Foirci IPv4

en: Force IPv6
wa: Foirci IPv6

en: Force a ratio (0 for automatic). Value is x1000: 1333 means 4/3.
wa: Foirci on rapoirt (0 po otomatike). Valixhance est x1000: 1333 vout dire 4/3.

en: Force detection of Dolby Surround
wa: Foirci l' deteccion di Dolby Surround

en: Force height (-1 for autodetect, 0 for driver default).
wa: Foirci li lårdjeur (-1 pol deteccion otomatike, 0 pol prémetowe valixhance do mineu).

en: Force mono audio
wa: Foirci mono odio

en: Force multicast RTP via RTSP
wa: Foirci l' multicast RTP viè RTSP

en: Force selection of all streams
wa: Foirci l' thchoes di tos les floûs

en: Force subtitle position
wa: Foirci l' pôzucion des sortites

en: Force use of ffmpeg muxer.
wa: Foirci l' eployaedje do multiplecseu ffmpeg.

en: Force width (-1 for autodetect, 0 for driver default).
wa: Foirci li hôteur (-1 pol deteccion otomatike, 0 pol prémetowe valixhance do mineu).

en: Force window style:
wa: Foirci l' stîle del purnea:

en: Forces the audio language
wa: Foice li lingaedje odio

en: Form
wa: Fôme

en: Format
wa: Cogne

en: Format of the output images (png, jpeg, ...).
wa: Cogne del rexhowe des imådjes (png, jpeg, ...).

en: Format of the string to send to MSN {0} Artist, {1} Title, {2} Album. Defaults to "Artist - Title" ({0} - {1}).
wa: Cogne di tchinne a evoyî a MSN {0} Årtisse, {1} Tite, {2} Albom. Prémetous po "Årtisse - Tite" ({0} - {1}).

en: Format to use in the playlist's "author" field.
wa: Cogne a eployî dins l' tchamp "oteur" del djivêye a djouwer.

en: Format to use in the playlist's "title" field.
wa: Cogne a eployî dins l' tchamp "tite" del djivêye a djouwer.

en: Formatted Subtitles
wa: Awesnés sortites

en: Forward Cookies
wa: Ricassî les coukes

en: Forward Cookies across http redirections.
wa: Ricassî les coûkes åd triviè des rimoennaedjes HTTP.

en: Frame By Frame
wa: Cåde Pa Cåde

en: Frame Rate
wa: Frecwince do Cåde

en: Frame by frame
wa: Cåde pa cåde

en: Frame delay (ms)
wa: Tårdaedje del cåde (ms)

en: Frame rate
wa: Frecwince do cåde

en: Framebuffer device
wa: Éndjin tampon memwere

en: Framerate
wa: Frecwince di cåde

en: Framerate to capture, if applicable (-1 for autodetect).
wa: Frécwince di cåde po-z egaloyer, si on pout l' fé (-1 pol deteccion otomatike).

en: Framerate to capture, if applicable (0 for autodetect).
wa: Frécwince di cåde po-z egaloyer, si on pout l' fé (0 pol deteccion otomatike).

en: Frames per Second
wa: Cådes pa Segonde

en: Frames per Second:
wa: Cådes pa segonde:

en: Frames per second
wa: Cådes pa segonde

en: Freetype2 font renderer
wa: Moteur di rindou di fonte Freetype2

en: French
wa: Trancès

en: French TV
wa: TV frincesse

en: Freq 1 (Hz)
wa: Fréc 1 (Hz)

en: Freq 1 Q
wa: Fréc 1 Q

en: Freq 1 gain (dB)
wa: Fréc 1 wangnaedje (dB)

en: Freq 2 (Hz)
wa: Fréc 2 (Hz)

en: Freq 2 Q
wa: Fréc 2 Q

en: Freq 2 gain (dB)
wa: Fréc 2 wangnaedje (dB)

en: Freq 3 (Hz)
wa: Fréc 3 (Hz)

en: Freq 3 Q
wa: Fréc 3 Q

en: Freq 3 gain (dB)
wa: Fréc 3 wangnaedje (dB)

en: Frequency
wa: Frecwince

en: Frequency to capture (in kHz), if applicable.
wa: Frécwince po-z egaloyer (e kHz), si on pout l' fé.

en: Frisian
wa: Frizon

en: From
wa: Di

en: Fuchsia
wa: Fucsiyå

en: Fullscreen
wa: Forrimpli l' waitroûle

en: Fullscreen video output
wa: Rexhowe del videyo forrimpli li waitroûle

en: GLX video output (XCB)
wa: Rexhowe videyo GLX (XCB)

en: GNU/Linux framebuffer video output
wa: Rexhowe videyo do tampon memwere GNU/Linux

en: GOP size
wa: Grandeu GOP

en: Gaelic (Scots)
wa: Gayelike escôswès

en: Gain
wa: Wangnaedje

en: Gallegan
wa: Galicyin

en: Game
wa: Djeu

en: Gamma
wa: Gama

en: Gamma (Blue) correction
wa: Coridjaedje gama (Bleu)

en: Gamma (Green) correction
wa: Coridjaedje gama (Vert)

en: Gamma (Red) correction
wa: Coridjaedje gama (Rodje)

en: Gamma of the video input (if supported by the v4l2 driver).
wa: Gama del intrêye videyo (si c'est sopoirté pa l' mineu v4l2).

en: Gaussian Blur
wa: Flou di Gauss

en: Gaussian blur video filter
wa: Passete videyo do flou di Gauss

en: General
wa: Djenerå

en: General Audio
wa: Djenerå Odio

en: General Audio Settings
wa: Djenerås Apontiaedjes del Odio

en: General Input
wa: Djeneråle Intrêye

en: General Video Settings
wa: Djenerås Apontiaedjes del Videyo

en: General audio settings
wa: Apontiaedjes djenerå do son

en: General input settings. Use with care...
wa: Apontiaedjes del djeneråle intrêye. A eployî avou sogne...

en: General playlist behaviour
wa: Naxhe del djeneråle djivêye a djouwer

en: General settings for audio output modules.
wa: Apontiaedjes djenerås po les modules di rexhowe odio.

en: General stream output settings
wa: Djenerås apontiaedjes del rexhowe do floû

en: General video settings
wa: Apontiaedjes djenerås del videyo

en: Generic
wa: Djenerike

en: Genre
wa: Djinre

en: Genre description
wa: Discrijhaedje do djinre

en: Genre metadata
wa: Meta-dnêyes do djinre

en: Genre of the content.
wa: Djinre do contnou.

en: Geometry
wa: Djeyometreye

en: Georgian
wa: Djeyordjyin

en: German
wa: Almand

en: Gestures
wa: Movmints

en: Get function
wa: Cweri fonccion

en: Global
wa: Globå

en: Global Hotkeys
wa: Rascourtis taprece globås

en: Global Hotkeys interface
wa: Eterface des Rascourtis taprece globås

en: Global gain
wa: Globå wangnaedje

en: GnomeVFS input
wa: Intrêye GnomeVFS

en: GnuTLS server
wa: Sierveu GnuTLS

en: Go back in browsing history
wa: Aler en éri dins l' istwere do foytaedje

en: Go forward in browsing history
wa: Aler en avant dins l' istwere do foytaedje

en: Go to Time
wa: Potchî å Tins

en: Go to the DVD menu
wa: Potchî l' menu DVD

en: Go to time
wa: Potchî å tins

en: Google Video
wa: Videyo Google

en: Goom animation speed
wa: Raddisté d' animåcion di Goom

en: Goom effect
wa: Efet di Goom

en: Gothic
wa: Gotike

en: Gradient
wa: Gradyint

en: Gradient threshold
wa: Soû do gradyint

en: Grain
wa: Grin

en: Grain video filter
wa: Passete do grin videyo

en: Graphic Equalizer
wa: Ewalijheu grafike

en: Gray
wa: Gris

en: Grayscale video output
wa: Liveas d' gris del rexhowe videyo

en: Greek (ISO 8859-7)
wa: Grek (ISO 8859-7)

en: Greek (Windows-1253)
wa: Grek (Windows-1253)

en: Greek, Modern ()
wa: Grek, modiene

en: Green
wa: Vert

en: Green component of the shutdown color
wa: Verte compôzante di distindaedje del coleur

en: Group
wa: Groupe

en: Group name
wa: No do groupe

en: Group packets
wa: Pakets do groupe

en: Growl Notification Plugin
wa: Tchôke-divins di notifiaedje Growl

en: Growl UDP port on the Growl server.
wa: Pôrt UDP Growl sol sierveu Growl.

en: Growl password on the Growl server.
wa: Sicret Growl sol sierveu Growl.

en: Guarani
wa: Gwarani

en: Guard interval [Undefined,1/4,1/8,1/16,1/32]
wa: Tins inte les wådes [Nén defini,1/4,1/8,1/16,1/32]

en: Gujarati
wa: Goudjarati

en: H.264 level
wa: Livea H.264

en: H.264 profile
wa: Profil H.264

en: H.264 video packetizer
wa: Ewalpeu videyo H.264

en: H.264/MPEG4 AVC encoder (x264)
wa: H.264/MPEG4 AVC ecôdeu (x264)

en: H263 is a video codec optimized for videoconference (low rates, useable with MPEG TS)
wa: H263 est on codec videyo optimihjhî po l' conerince videyo (basses préjhaedjes, elpoyåve avou MPEG TS)

en: H264 is a new video codec (useable with MPEG TS and MP4)
wa: H264 est on novea codec videyo (elpoyåve avou MPEG TS eyet MP4)

en: H264 video demuxer
wa: Dismultiplecseu videyo H264

en: HAL AudioUnit output
wa: Rexhowe HAL AudioUnit

en: HD1000 video output
wa: Rexhowe videyo HD1000

en: HTML Playlist
wa: Djivêye a djouwer HTML

en: HTML playlist (*.html)
wa: Djivêye a djouwer HTML (*.html)

en: HTML playlist export
wa: Ebagaedje del djivêye a djouwer HTML

en: HTTP (default)
wa: HTTP (prémetou)

en: HTTP Host address
wa: HTTP Adresse do lodjoe

en: HTTP announce
wa: Anonçaedje HTTP

en: HTTP authentication
wa: Otintifiaedje HTTP

en: HTTP input
wa: Intrêye HTTP

en: HTTP interface x509 PEM certificate file (enables SSL)
wa: Fitchî di l' acertineure x509 PEM del eterface HTTP (mete en alaedje SSL)

en: HTTP interface x509 PEM private key file
wa: Fitchî del clé privêye x509 PEM di l' etercade HTTP

en: HTTP password
wa: Siscret HTTP

en: HTTP proxy URL
wa: URL do procsi HTTP

en: HTTP proxy password
wa: Sicret do procsi HTTP

en: HTTP remote control interface
wa: Eterface do contrôle då lon HTTP

en: HTTP server
wa: sierveu HTTP

en: HTTP stream output
wa: Rexhowe do floû HTTP

en: HTTP user agent
wa: Idintité do cliyint HTTP

en: HTTP user name
wa: No di l' uzeu HTTP

en: Half Size
wa: Dimey Grandeu

en: Handlers
wa: Manaedjeus

en: Hardware decoding
wa: Discôdaedje di l' éndjolreye

en: Headphone effect
wa: Efet d' schoûtoes

en: Headphone surround effect
wa: Efet surround des schoûtoes

en: Headphone virtualization
wa: Forvoeyaedje des schoûtoes

en: Headphones
wa: Schoûtoes

en: Hebrew
wa: Ebreu

en: Hebrew (ISO 8859-8)
wa: Ebreu (ISO 8859-8)

en: Hebrew (Windows-1255)
wa: Ebreu (Windows-1255)

en: Height
wa: Hôteur

en: Height of the stream to capture (-1 for autodetect).
wa: Hôteu do floû a egaloyer (-1 po deteccion otomatike).

en: Height of the stream to capture (-1 for autodetection).
wa: Hôteur do floû a egaloyer (-1 po otodeteccion).

en: Help
wa: Aidance

en: Hide Others
wa: Catchî les ôtes

en: Hide VLC
wa: Catchî VLC

en: Hide VLC media player in taskbar
wa: Catchî l' djouweu d' media VLC dins l' bår des bouyes

en: Hide cursor and fullscreen controller after x milliseconds
wa: Catchî l' cursoe seyet l' controleur do forrimpli li waitroûle après x milisegondes

en: Hide future errors
wa: Catchî les arokes avni

en: Hide interface
wa: Catchî l' eterface

en: Hide mouse cursor and fullscreen controller after n milliseconds, default is 3000 ms (3 sec.)
wa: Catchî l' cursoe del sori eyet l' controleur do forrimpli li waitroûle après n milisegondes, prémetou est 3000 ms (3 seg.)

en: High Band Local Osc Freq in kHz (usually 10.6GHz)
wa: Hôte Binde Locåle Osc Frec e kHz (normålmint 10.6GHz)

en: High freq (Hz)
wa: Hôte fréc (Hz)

en: High freq gain (dB)
wa: Wangnaedje del hôpte frecwince (db)

en: High latency
wa: Hôte latince

en: High priority
wa: Hôte prumiristé

en: Higher latency
wa: Pus hôte latince

en: Highest
wa: Li pus hôte

en: Highlight widget below
wa: Mete l' ahesse å dzo e sorbriyance

en: Highlight widget on the left
wa: Mete l' ahesse a hintche e sorbriyance

en: Highlight widget on the right
wa: Mete l' ahesse a droete e sorbriyance

en: Highlight widget on top
wa: Mete l' ahesse a copete e sorbriyance

en: Hong-Kong Supplementary (HKSCS)
wa: Hong-Kong di rawete (HKSCS)

en: Hop limit (TTL)
wa: Hop limite (TTL)

en: Horizontal
wa: Coutchî

en: Horizontal centering
wa: Mete å mitan di coutchî (si c'est sopoirté pa l' mineu v4l2).

en: Horizontal flip
wa: Discandjî di coutchî

en: Host
wa: Lodjeu

en: Host address
wa: Adresse do lodjeu

en: Hostname or IP address of target device
wa: No d' lodjoe ou adresse IP del éndjin såme

en: Hot keys
wa: Rascourtis taprece

en: Hotkey
wa: Tchôde tape

en: Hotkey for
wa: Tchôde tape po

en: Hotkeys
wa: Rascourtis taprece

en: Hotkeys settings
wa: Apontiaedjes des rascourtis

en: Hours / Minutes / Seconds:
wa: Eures / Munutes / Segondes:

en: How many times the screen content should be refreshed per second.
wa: Cwantes feyes li contnou di l' waitroûle duvreut esse rafristé pa segonde.

en: Hue
wa: Tinte

en: Hue of the video input (if supported by the v4l2 driver).
wa: Tinte del intrêye videyo (si c'est sopoirté pa l' mineu v4l2).

en: Hue of the video input.
wa: Tinte del intrêye videyo.

en: Hungarian
wa: Hongrwès

en: I&mport
wa: Aba&guer

en: I420 - first plane is greyscale
wa: I420 - li prumî plan esl l' live d' gris

en: I420,IYUV,YV12 to RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
wa: I420,IYUV,YV12 to RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32 coviertixhaedjes

en: ID Offset
wa: ID Ofset

en: IO Method
wa: Metôde IO

en: IO Method (READ, MMAP, USERPTR).
wa: Metôde IO (READ, MMAP, USERPTR).

en: IP Address
wa: Adresse IP

en: IPv4 address for the default multicast interface. This overrides the routing table.
wa: Adresse IPv4 pol prémetowe eterface multicast. Çouci spotche li tåve di routaedje.

en: IPv4 multicast output interface address
wa: Adresse di l' eterface del rexhowe multicast IPv4

en: IPv4 will be used by default for all connections.
wa: IPv4 serè eployî pa prémetou po totes les raloyaedjes.

en: IPv6 SAP scope
wa: Såme SAP IPv6

en: IPv6 will be used by default for all connections.
wa: IPv6 serè eployî pa prémetou po totes les raloyaedjes.

en: IVTV MPEG Encoding cards input
wa: Intrêye des cwåtes d' ecôdaedje IVTV MPEG

en: IceCAST output
wa: Rexhowe IceCAST

en: Icelandic
wa: Izlandès

en: Icon View
wa: Vuwe des imådjetes

en: If this option is set, B-Frames will be used. Use this option to set the number of B-Frames.
wa: Si cisse tchuze est defineye, B-Cådes seront eployeyes. Eployî cisse tchuze po defini l' nombe di B-C

en: If your HTTP proxy requires a password, set it here.
wa: Si vosse procsi HTTP dimande on sicret, definixhoz li cial.

en: If your processor supports the 3D Now! instructions set, VLC can take advantage of them.
wa: Si vosse processeu sopite l' djeu d' instruccions 3D Now!, VLC pour prinde advintaedje di zèles.

en: If your processor supports the AltiVec instructions set, VLC can take advantage of them.
wa: Si vosse processeu sopite l' djeu d' instruccions AltiVec, VLC pour prinde advintaedje di zèles.

en: If your processor supports the MMX EXT instructions set, VLC can take advantage of them.
wa: Si vosse processeu sopite l' djeu d' instruccions MMX EXT, VLC pour prinde advintaedje di zèles.

en: If your processor supports the MMX instructions set, VLC can take advantage of them.
wa: Si vosse processeu sopoite l' djeu d' instruccions MMX, VLC pout prinde advintaedje di zèles.

en: If your processor supports the SSE instructions set, VLC can take advantage of them.
wa: Si vosse processeu sopite l' djeu d' instruccions SSE, VLC pour prinde advintaedje di zèles.

en: If your processor supports the SSE2 instructions set, VLC can take advantage of them.
wa: Si vosse processeu sopite l' djeu d' instruccions SSE2, VLC pour prinde advintaedje di zèles.

en: If your processor supports the SSE3 instructions set, VLC can take advantage of them.
wa: Si vosse processeu sopoite l' djeu d' instruccions SSE, VLC pout prinde advintaedje di zèles.

en: If your processor supports the SSE4.1 instructions set, VLC can take advantage of them.
wa: Si vosse processeu sopoite l' djeu d' instruccions SSE4.1, VLC pout prinde advintaedje di zèles.

en: If your processor supports the SSE4.2 instructions set, VLC can take advantage of them.
wa: Si vosse processeu sopoite l' djeu d' instruccions SSE4.2, VLC pout prinde advintaedje di zèles.

en: If your processor supports the SSSE3 instructions set, VLC can take advantage of them.
wa: Si vosse processeu sopoite l' djeu d' instruccions SSSE3, VLC pout prinde advintaedje di zèles.

en: Ignore
wa: Passer houte

en: Ignored extensions
wa: Cawetes passêyes houte

en: Image adjust
wa: Adjustaedje del imådje

en: Image brightness (0-2)
wa: Rilujhance del imådje (0-2)

en: Image clone
wa: Clône imådje

en: Image contrast (0-2)
wa: Contrasse del imådje (0-2)

en: Image file
wa: Fitchî imådje

en: Image format
wa: Cogne del imådje

en: Image format (default RGB)
wa: Cogne del imådje (prémetou RGB)

en: Image format which will be used to store the video snapshots
wa: Cogne del imådje ki serè eployî po wårder les waitroûlêyes videyo

en: Image gamma (0-10)
wa: Gama del imådje (0-10)

en: Image height
wa: Hôteur del imådje

en: Image hue (0-360)
wa: Tinte del imådje (0-360)

en: Image mask
wa: Masse imådje

en: Image mask. Pixels with an alpha value greater than 50% will be erased.
wa: Masse imådje. Les picsels avou ene valixhance pus grande ki 50% seront disfacés.

en: Image modification
wa: Candjemint d' imådje

en: Image properties filter
wa: Passete des prôpietés del imådje

en: Image saturation (0-3)
wa: Saturaedje del imådje (0-3)

en: Image which will be blended
wa: Imådje ki serè maxheye

en: Image width
wa: Lårdjeur del imådje

en: Imitates the effect of surround sound when using headphones.
wa: Rixhine l' efet do son surround cwand on eploye les schoûtoes.

en: In Volts [0, 13=vertical, 18=horizontal].
wa: E Volts [0, 13=astampé, 18=coûtchî].

en: In kHz for DVB-C/S/T
wa: E kHz po DVB-C/S/T

en: In kHz for DVB-S or Hz for DVB-C/T
wa: E kHz po DVB-S ou Hz po DVB-C/T

en: In this section you can force the behavior of the subtitle demuxer, for example by setting the subtitles type or file name.
wa: Dins cisse seccion vos ploz foirci l' naxhe do dismultiplecseu sortite, par egzimpe en apontiant l' sôre des sortites ou l' no d' fitchî.

en: Include subtitles
wa: Mete divins les sortites

en: Increase Volume
wa: Monter Volume

en: Increase scale factor
wa: Agrandi l' facteur di schåle

en: Increase scale factor.
wa: Agrandi l' facteur di schåle.

en: Increase the priority of the process
wa: Angrandi l' prumiristé di processus

en: Index
wa: Indecse

en: Indonesian
wa: Indonezyin

en: Industrial
wa: Industriyel

en: Information
wa: Informåcion

en: Information...
wa: Informåcion...

en: Infrared
wa: Infra-rodje

en: Infrared remote control interface
wa: Eterface do contrôle då lon infra-rodje

en: Initial command to execute.
wa: Prumire comande a-z enonder.

en: Initializing
wa: Dj' enonde

en: Input
wa: Intrêye

en: Input & Codec settings
wa: Intrêye & Apontiaedjes do codec

en: Input & Codecs
wa: Intrêye & Codecs

en: Input & Codecs Settings
wa: Intrêye & Apontiaedjes des Codecs

en: Input && Codecs
wa: Intrêye && Codecs

en: Input / Codecs
wa: Intrêye / Codecs

en: Input FIFO
wa: Intrêye FIFO

en: Input Settings not saved
wa: Apontiaedjes del Intrêye nén schapés

en: Input bitrate
wa: Intrêye do roedeur des bits

en: Input has changed
wa: L' intrêye a candjî

en: Input list
wa: Djivêyes d' intrêye

en: Input of the card to use (see debug).
wa: Intrêye del cåte a eployî (vey disbugaedje).

en: Input repetitions
wa: Repetaedjes en intrêye

en: Input slave (experimental)
wa: Intrêye esclåve (esperimintå)

en: Input stream
wa: Floû d' intrêye

en: Input syntax is deprecated
wa: Li sintake d' intrêye est forcrexhowe

en: Input/Read
wa: Intrêye/Lére

en: Input:
wa: Intrêye:

en: Install
wa: Astaler

en: Install Windows Service
wa: Astaler Windows Service

en: Install the Service and exit.
wa: Astaler l' Siervice et moussî foû.

en: Instrumental
wa: Instrumentå

en: Instrumental pop
wa: Pop instrumentå

en: Instrumental rock
wa: Rock intrumentå

en: Interactive Zoom
wa: Zoum eteractif

en: Interface
wa: Eterface

en: Interface Settings
wa: Apontiaedjes del eterface

en: Interface Settings not saved
wa: Apontiaedjes del Eterface nén schapés

en: Interface interaction
wa: Interacsion di l' eterface

en: Interface module
wa: Eterface do module

en: Internal stream record
wa: Divintrin eredjistraedje do floû

en: Introduces a delay in the display of the stream.
wa: Stitche on tårdaedje dins l' håynaedje do floû.

en: Inupiaq
wa: Inupiak

en: Invalid combination
wa: Combinåcion nén valide

en: Invalid selection
wa: Tchuze nén valide

en: Invalid signature
wa: Sinateure nén valide

en: Invert colors
wa: Coleurs a l' evier

en: Inverts the colors of the image
wa: Coleurs a l' evier del imådje

en: Irish
wa: Irlandès

en: It is possible to apply effects to the rendered text to improve its readability.
wa: C' est possibe di mete en ouve les efets å håyné tecse po amidrer si lijhåvisté.

en: It was not possible to download a cryptographic signature for the downloaded file "%s". Thus, it was deleted.
wa: Ci n' esteut nén possibe d' aberweter ine chifrêye sinateure pol aberweté fitchî "%s". Adon, il esteut disfacé.

en: It was not possible to securely verify the downloaded file "%s". Thus, it was deleted.
wa: Ci n' esteut nén possibe d' aveuri avou såvrité l' aberweté fitchî "%s". Adon, il esteut disfacé.

en: Italian
wa: Itålyin

en: JACK Input
wa: Intrêye JACK

en: JACK audio input
wa: Intrêye odio JACK

en: JACK audio output
wa: Rexhowe odio JACK

en: Japanese
wa: Djaponès

en: Japanese (7-bits JIS/ISO-2022-JP-2)
wa: Djaponès (7-bits JIS/ISO-2022-JP-2)

en: Japanese (Shift JIS)
wa: Djaponès (Shift JIS)

en: Japanese Unix (EUC-JP)
wa: Djaponès Unix (EUC-JP)

en: Javanese
wa: Javanès

en: Jazz
wa: Djazz

en: Jazz+Funk
wa: Djazz+Funk

en: Jump To Time
wa: Aler a

en: Jump to time
wa: Aler a

en: Kalaallisut (Greenlandic)
wa: Kalaallisut (Groenlandès)

en: Kannada
wa: Kanada

en: Kasenna RTSP dialect
wa: Diyaleke Kasenna RTSP

en: Kate text subtitles packetizer
wa: Ewalpeu des sortites tecse Kate

en: Kazakh
wa: Kazak

en: Keep Recent Items
wa: Wårder les Dierins Cayets

en: Keep aspect ratio
wa: Wårder l' rapoirt lårdjeur/hôteur

en: Keep audio level between sessions
wa: Wårder l' livea do son etur les sessions

en: Keep current Equalizer settings
wa: Wårder les apontiaedjes del ewalijheu do moumint

en: Keep original audio track
wa: Wårder l' boket odio d' oridjinne

en: Keep original size
wa: Wårder l' oridjinnåle grandeu

en: Keep original video track
wa: Wårder l' boket videyo d' oridjinne

en: Keep stream output open
wa: Wårder drovou l' rexhowe do floû

en: Key events
wa: Evenmints clé

en: Key:
wa: Tape:

en: Khmer
wa: Xhmer

en: Kikuyu
wa: Kikouyou

en: Kirghiz
wa: Kirguize

en: Korean
wa: Corêyin

en: Korean (EUC-KR/CP949)
wa: Coreyin (EUC-KR/CP949)

en: Korean (ISO-2022-KR)
wa: Coreyin (ISO-2022-KR)

en: Kurdish
wa: Kurde

en: Language
wa: Lingaedje

en: Language of the audio track you want to use (comma separated, two or three letter country code, you may use 'none' to avoid a fallback to another language).
wa: Lingaedje do boket odio ki vos vloz eployî (separé pa des comas, code do payis e deus ou troes letes, vos ploz eployî 'nouk' po houwer on tcheyåjhe viè on ôte lingaedje).

en: Language of the subtitle track you want to use (comma separated, two or three letters country code, you may use 'any' as a fallback).
wa: Lingaedje do boket sortite ki vos vloz eployî (separé pa des comas, code do payis e deus ou troes letes, vos ploz eployî 'tolminme' come on tcheyåjhe).

en: Lao
wa: Lawocyin

en: Large
wa: Grand

en: Larger
wa: Pus grand

en: Last Entry Point
wa: Dierin Pont d' Intrêye

en: Last check on: %@
wa: Dierin verifiaedje so: %@

en: Last.fm username not set
wa: No d' uezu last.fm nén defini

en: Latin
wa: Latén

en: Latvian
wa: Leton

en: Launch EyeTV now
wa: Enonder EyeTV sol côp

en: Leave fullscreen
wa: Leyî l' forrimpli l' waitroûle

en: Left
wa: Hintche

en: Left front
wa: Divant a hintche

en: Left rear
wa: Dirî a hintche

en: Left to right/Top to bottom
wa: Di hintche a droete/Del copete al valêye

en: Letzeburgesch
wa: Lussimbordjwès

en: Level of delayed signal
wa: Livea del astådje do signå

en: Level of input signal
wa: Livea do signå d' intrêye

en: LibNotify Notification Plugin
wa: Tchôke-divins di notifiaedje LibNotify

en: Libtwolame audio encoder
wa: Ecôdeu odio Libtwolame

en: License
wa: Licince

en: Lime
wa: Vert clair

en: Line 1:
wa: Roye 1:

en: Line 2:
wa: Roye 2:

en: Linear
wa: Lineyåre

en: Linear PCM audio decoder
wa: Discôdeu lineyåre odio PCM

en: Linear PCM audio packetizer
wa: Ewalpeu odio Linear PCM

en: List ID
wa: ID di djivêye

en: List View
wa: Vuwe e djivêye

en: List of handler extensions and executable paths (for instance: php=/usr/bin/php,pl=/usr/bin/perl).
wa: Djivêye des cawetes manaedjeu et des tchmins enondåves (par egzimpe: php=/usr/bin/php,pl=/usr/bin/perl).

en: List of sizes separated by colons (720x576:480x576).
wa: Djivêye des grandeus schåyî pa deus ponts (720x576:480x576).

en: Listeners
wa: Schoûteus

en: Lithuanian
wa: Litwanyin

en: Live555 stream transport
wa: Berwetaedje do floû Live555

en: Load
wa: Tcherdjî

en: Load extensions on startup
wa: Tcherdjî les cawetes a l' enondaedje

en: Load subtitles file:
wa: Tcherdjî li fitchî des sortites:

en: Load this subtitle file. To be used when autodetect cannot detect your subtitle file.
wa: Tcherdjî ci fitchî sortite. A eployî cwand l' deteccion otomatike n' pout nén detecter vosse fitchî sortite.

en: Local Network
wa: Locåle Rantoele

en: Local playback
wa: Locå djouwaedje

en: Locally collect statistics
wa: Ramexhner les sitatistikes coinreçmint

en: Location
wa: Eplaeçmint

en: Location:
wa: Eplaeçmint:

en: Lock Aspect Ratio
wa: Aclawer l' rapoirt lårdjeur/hôteur

en: Lock function
wa: Aclawer l' fonccion

en: Log all VLC messages to a text file.
wa: Sicrire tos les messaedjes VLC dvins on fitchî tecse.

en: Log all VLC messages to syslog (UNIX systems).
wa: Sicrire tos les messaedjes VLC dvins l' djournå sistinme (syslog) (sistinmes UNIX).

en: Log filename
wa: No d' fitchî do djournå

en: Log format
wa: Cogne do djournå

en: Log to file
wa: Sicrire divins on fitchî djournå

en: Log to syslog
wa: Sicrire dvins l' djournå sistinme (syslog)

en: Logging
wa: Elodjaedje

en: Login:pass
wa: Elodjaedje:sicret

en: Logo
wa: Imådjete

en: Logo erase
wa: Disfacer imådjete

en: Logo overlay
wa: Ricovri imådjete

en: Logo position
wa: Eplaeçmint del imådjete

en: Long backwards jump
wa: Long potchaedje en éri

en: Long forward jump
wa: Long potchaedje en avant

en: Long jump length
wa: Longueu do long potchaedje

en: Long jump length, in seconds.
wa: Longueu do long potchaedje, e segondes.

en: Look for a subtitle file in those paths too, if your subtitle file was not found in the current directory.
wa: Loukîz po on fitchî sortite dins ces tchmins eto, si vosse fitchî sortite n' esteut nén trové dins l' ridant do moumint.

en: Loop
wa: Blouke

en: Loop/Repeat mode
wa: Môde blouke/repeter

en: Lost
wa: Pierdou

en: Lost buffers
wa: Pierdous tampons

en: Lost frames
wa: Pierdowes cådes

en: Low Band Local Osc Freq in kHz (usually 9.75GHz)
wa: Basse Binde Locåle Osc Frec e kHz (normålmint 9.75GHz)

en: Low freq (Hz)
wa: Basse fréc (Hz)

en: Low freq gain (dB)
wa: Wangnaedje del basse frecwince (db)

en: Low latency
wa: Basse latince

en: Low resolution decoding
wa: Discôdaedje basse finté

en: Lowest
wa: Li pus basse

en: Lowest latency
wa: Li pus basse latince

en: Lua Extension
wa: Cawete Lua

en: Lua Interface Module
wa: Module Eterface Lua

en: Lua Interface Module (shortcuts)
wa: Module del eterface Lua (rascourtis)

en: Lua Playlist
wa: Djivêye a djouwer Lua

en: Lua SD Module
wa: Module Lua SD

en: Lua interface
wa: Eterface Lua

en: Lua interface configuration
wa: Apontiaedje del eterface Lua

en: Lua interface configuration string. Format is: '["<interface module name>"] = { <option> = <value>, ...}, ...'.
wa: Tchinne d' apontiaedje del eterface Lua. Li cogne est: '["<no do module eterface>"] = { <tchuze> = <valixhance>, ...}, ...'.

en: Lua interface module to load
wa: Module eterface Lua a tcherdjî

en: Lyrics
wa: Paroles

en: M3U playlist (*.m3u)
wa: Djivêye a djouwer M3U (*.m3u)

en: M3U playlist export
wa: Ebagaedje del djivêye a djouwer M3U

en: M3U playlist import
wa: Abaguer l' djivêye a djouver M3U

en: M3U8 playlist (*.m3u8)
wa: Djivêye a djouwer M3U8 (*.m3u8)

en: M3U8 playlist export
wa: Ebagaedje del djivêye a djouwer M3U8

en: MMX I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
wa: MMX I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 coviertixhaedjes

en: MMX conversions from
wa: MMX coviertixhaedjes di

en: MOD demuxer (libmodplug)
wa: Dismultiplecseu MOD (libmodplug)

en: MP4 stream demuxer
wa: Dismultiplecseu do floû MP4

en: MP4/MOV muxer
wa: Multiplecseu MP4/MOV

en: MPEG 1 Format
wa: Cogne MPEG 1

en: MPEG I/II video decoder (using libmpeg2)
wa: Discôdeu videyo MPEG I/II (eployant libmpeg2)

en: MPEG Video
wa: Videyo MPEG

en: MPEG audio decoder
wa: Discôdeu odio MPEG

en: MPEG audio layer I/II/III decoder
wa: Discôdeu MPEG odio layer I/II/III

en: MPEG audio layer I/II/III packetizer
wa: Ewalpeu MPEG odio layer I/II/III

en: MPEG-1 Video codec (usable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, OGG and RAW)
wa: Codec videyo MPEG-1 (eployåve avou MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, OGG eyet RAW)

en: MPEG-2 Video codec (usable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, OGG and RAW)
wa: Codec videyo MPEG-2 (eployåve avou MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, OGG eyet RAW)

en: MPEG-4 Video codec (useable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, MP4, OGG and RAW)
wa: Codec videyo MPEG-4 (eployåve avou MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, MP4, OGG and RAW)

en: MPEG-4 video
wa: Videyo MPEG-4

en: MPEG-I/II video demuxer
wa: Dismultiplecseu videyo MPEG-I/II

en: MPEG-I/II video packetizer
wa: Ewalpeu videyo MPEG-I/II

en: MPEG-I/II/4 / A52 / DTS / MLP audio
wa: MPEG-I/II/4 / A52 / DTS / MLP odio

en: MPEG-PS demuxer
wa: Dismultiplecseu MPEG-PS

en: MPEG4 audio packetizer
wa: Ewalpeu odio MPEG4

en: MPEG4 video packetizer
wa: Ewalpeu videyo MPEG4

en: MTP Device
wa: Éndjin MTP

en: MTP devices
wa: Éndjins MTP

en: MTP input
wa: Intrêye MTP

en: MTU of the network interface
wa: MTU del eterface rantoele

en: Mac OS X interface
wa: Eterface Mac OS X

en: Macedonian
wa: Macedonyin

en: Magnification
wa: Groxhixhaedje

en: Magnification/Zoom
wa: Groxhixhaedje/Zoum

en: Magnify
wa: Magnifyî

en: Magnify a part of the video. You can select which part of the image should be magnified.
wa: Groxhoz ène pårteye del videyo. Vos ploz tchoezi kéne pårteye del imådje divwêyreut esse groxheye.

en: Main Toolbar
wa: Mwaisse Bår ås usteyes

en: Main interfaces
wa: Mwaisses eterfaces

en: Main interfaces settings
wa: Tchuzes des mwaisses eterfaces

en: Make a donation...
wa: Fijhoz ene donåcion...

en: Malagasy
wa: Malgache

en: Malay
wa: Malaizyin

en: Maltese
wa: Maltès

en: Manage &bookmarks
wa: Manaedjî &rimåkes

en: Manual download only
wa: Aberwetaedje al mwin seulmint

en: Manual ratio
wa: Rapoirt al mwin

en: Manx
wa: Gayelike di l' Iye di Man

en: Maori
wa: Mawori

en: Marathi
wa: Marati

en: Mark analyzed Pixels
wa: Mårker les analijhîs picsels

en: Mark analyzed pixels
wa: Mårker les analijhîs picsels

en: Maroon
wa: Maron

en: Mask
wa: Masse

en: Master server ip address
wa: Adresse ip do mwaisse sierveu

en: Matroska stream demuxer
wa: Dismultiplecseu do floû Matroska

en: Max QP
wa: Macs QP

en: Max length
wa: Longueu macsimom

en: Max local bitrate
wa: Macs locåle rodedeur des bits

en: Max number of redirection
wa: Nombe macsimom di ridireccion

en: Maximal bitrate
wa: Roedeur des bits macsimom

en: Maximal volume level
wa: Livea macsimom do volume

en: Maximum B (deprecated)
wa: Macsimom B (forcrexhou)

en: Maximum GOP size
wa: Grandeu macsimom do GOP

en: Maximum RTP sources
wa: Macsimom sourdants RTP

en: Maximum bitrate
wa: Macsimom roedeur des bits

en: Maximum encoding bitrate
wa: Roedeur des bites macsimom di l' ecôdaedje

en: Maximum level
wa: Livea macsimom

en: Maximum motion vector length
wa: Longueu macsimom del roye movmint

en: Maximum motion vector search range
wa: Fortchete di cweraedje macsimom del roye movmint

en: Maximum number of characters displayed on the screen.
wa: Nombe macsimom di caracteres håynés sol wailtroûle.

en: Maximum number of connections
wa: Nombe macsimom di raloyaedjes

en: Maximum output video height.
wa: Hôteur macsimom del rexhowe del videyo.

en: Maximum output video width.
wa: Lårdjeur macsimom del rexhowe del videyo.

en: Maximum video height
wa: Hôteur macsimom del videyo

en: Maximum video width
wa: Lårdjeur macsimom del videyo

en: Mean
wa: Moyén

en: Media &Information
wa: Media & Informåcion

en: Media Browser
wa: Betcheu media

en: Media Files
wa: Fitchîs Media

en: Media Information
wa: Informåcion sol Media

en: Media Information...
wa: Informåcion sol media...

en: Media Library
wa: Livreye di Media

en: Media Manager List
wa: Djivêye do manaedjeu des medias

en: Media data size
wa: Grandeu des dinêyes do media

en: Media in Zip
wa: Media e Zip

en: Meditative
wa: Meditatif

en: Medium backwards jump
wa: Moyén potchaedje en éri

en: Medium forward jump
wa: Moyén potchaedje en avant

en: Medium jump length
wa: Longueu do moyén potchaedje

en: Medium jump length, in seconds.
wa: Longueu do moyén potchaedje, e segondes.

en: Memory input
wa: Intrêye di memwere

en: Memory video decoder
wa: Discôdeu del memwere videyo

en: Menu
wa: Dressêye

en: Menu position
wa: Eplaeçmint del dressêye

en: Menu timeout
wa: Tårdaedje del dressêye

en: Menus language:
wa: Menus lingaedje:

en: Message filter
wa: Passete des messaedjes

en: Messages
wa: Messaedjes

en: Messages...
wa: Rimåke...

en: Meta-information
wa: Meta-informåcion

en: Metadata
wa: Meta-dnêyes

en: Mi&nimal View
wa: Vuwe mi&nimåle

en: Microsoft Media Server (MMS) input
wa: Intrêye Microsoft Media Server (MMS)

en: Middle
wa: Mîtrin

en: Minimal Mac OS X interface
wa: Minimåle eterface MAC OS X

en: Minimal view mode (no toolbars)
wa: Môde di vuwe minimå (nou bår ås usteyes)

en: Minimize Window
wa: Mete li purnea å pus ptit

en: Minimum B (deprecated)
wa: Minimom B (forcrexhou)

en: Minimum GOP size
wa: Grandeu minimom do GOP

en: Minimum encoding bitrate
wa: Roedeur des bites minimom di l' ecôdaedje

en: Mirror orientation
wa: Ashidaedje do muroe

en: Mirror video
wa: Muroe del videyo

en: Mirror video filter
wa: Muroe del passete videyo

en: Misc
wa: Totes sôres

en: Miscellaneous
wa: Totes sôrts

en: Miscellaneous Options
wa: Totès sôres di tchuzes

en: Miscellaneous audio settings and modules.
wa: Apontiaedjes eyet modules odio di totes sôres.

en: MoMoLight options
wa: Tchuzes MoMoLight

en: Mode
wa: Môde

en: Modulation type
wa: Sôre di modulåcion

en: Modules search path
wa: Tchmin di cweraedje des modules

en: Modules tree
wa: Coxhlaedje des modules

en: Moldavian
wa: Moldåve

en: Mongolian
wa: Mongol

en: More Info
wa: Pus d' info

en: More bands : 80 / 20
wa: Pus d' bindes : 80 / 20

en: More information...
wa: Co pus d' infôrmåcions...

en: Motion Detect
wa: Deteccion do movmint

en: Motion blur
wa: Flou di movmint

en: Motion blur filter
wa: Passete di flou di movmint

en: Motion detect
wa: Deteccion des movmints

en: Motion masking
wa: Mascaedje do movmint

en: Motion threshold (10-100)
wa: Soû do mouvmint (10-100)

en: Mount Point
wa: Pont d' Montaedje

en: Mouse Gestures
wa: Movmints del Sori

en: Mouse events
wa: Evenmints del sori

en: Mouse gestures control interface
wa: Eterface di contrôle des movmints del sori

en: Mouse pointer image
wa: Imådje do pwinteu del sori

en: Move OSD menu highlight to the widget below
wa: Bodjî l' menu OSD e sorbriyance viè l' ahesse pa dzo

en: Move OSD menu highlight to the widget on the left
wa: Bodjî l' menu OSD e sorbriyance viè l' ahesse sol hintche

en: Move OSD menu highlight to the widget on the right
wa: Bodjî l' menu OSD e sorbriyance viè l' ahesse sol droete

en: Move OSD menu highlight to the widget on top
wa: Bodjî l' menu OSD e sorbriyance viè l' ahesse al copete

en: Move To Trash and Relaunch VLC
wa: Taper å batch et renonder VLC

en: Multicast output interface
wa: Eterface del rexhowe Multicast

en: Multipart JPEG muxer
wa: Multiplecseu Multipart JPEG

en: MusePack demuxer
wa: Dismultiplecseu MusePack

en: Musical
wa: Muzicå

en: Mute
wa: Moya

en: Mute audio input (if supported by the v4l2 driver).
wa: Intrêye odio moya (si sopoirté pal mineu v4l2).

en: Mux module
wa: Module do multiplecse

en: Muxer
wa: Multiplecseu

en: Muxer to use for the stream.
wa: Multiplecseu a eployî pol floû.

en: Muxer:
wa: Multiplecseu:

en: Muxers
wa: Multiplecseus

en: My Computer
wa: Mi copiutrece

en: My Music
wa: Mi muzike

en: My Pictures
wa: Mes imådjes

en: My Videos
wa: Mes ideyos

en: N&ormal Speed
wa: N&ormåle Raddisté

en: NT Service
wa: Siervice NT

en: Name
wa: No

en: Name for the font you want to use
wa: No del fonte ki vos vloz eployî

en: Name of current instance
wa: No del instance do moumint

en: Name of desired display device
wa: No del éndjin d' håynaedje volou

en: Name of the audio device that will be used by the DirectShow plugin. If you don't specify anything, the default device will be used.
wa: No di l' éndjin odioo ki serè eployî pa l' tchôke-divins DirectShow. Si vos n' specifiyîz rén, l' prémetou éndjin serè eployî.

en: Name of the video device that will be used by the DirectShow plugin. If you don't specify anything, the default device will be used.
wa: No di l' éndjin videyo ki serè eployî pa l' tchôke-divins DirectShow. Si vos n' specifiyîz rén, l' prémetou éndjin serè eployî.

en: Name of the video device to use. If you don't specify anything, no video device will be used.
wa: No del éndjin videyo a eployî. Si vos n' specifyîz rén, nou éndjin videyo serè eployî.

en: Name:
wa: No:

en: Narrow-band (8kHz)
wa: Stroete binde (8kHz)

en: Native American
wa: Muzike amerindyinne

en: Native Slider
wa: Askepyî pol boton d' acinseu

en: Navajo
wa: Navaxho

en: Navigate down
wa: Naivyî pus bas

en: Navigate left
wa: Naivyî a hintche

en: Navigate right
wa: Naivyî a droete

en: Navigate up
wa: Naivyî pus hôt

en: Navigation
wa: Naiviaedje

en: Navy
wa: Bleu marine

en: Ncurses interface
wa: Eterface Ncurses

en: Ndebele, North
wa: Ndebele bijhrece

en: Ndebele, South
wa: Ndebele nonnrece

en: Ne&xt
wa: Shu&vant

en: Nepali
wa: Nepalès

en: Network
wa: Rantoele

en: Network Identifier
wa: Idintifieu del rantoele

en: Network Name
wa: No del Rantoele

en: Network Name to Create
wa: No del Rantoele po Ahiver

en: Network Protocol
wa: Protocole del Rantoele

en: Network Sync
wa: Sincro del rantoele

en: Network master clock
wa: Mwaisse ôrlodje del rantoele

en: Network settings
wa: Apontiaedjes del rantoele

en: Network streams (SAP)
wa: Floûs del rantoele (SAP)

en: Network synchronisation
wa: Sincronijhaedje del rantoele

en: Never fix
wa: Måy remantchî

en: New destination
wa: Novele destinåcion

en: Next
wa: Shuvant

en: Next Channel
wa: Canå shuvant

en: Next Chapter/Title
wa: Tchaptrê/Tite shuvant

en: Next chapter
wa: Tchaptrê shuvant

en: Next frame
wa: Cåde shuvant

en: Next media in the playlist
wa: Media shuvant dins l' djivêye a djouwer

en: Next title
wa: Tite shuvant

en: Next widget style:
wa: Stîle des ahesses shuvant:

en: No %@s found
wa: Nole %@s di trovêye

en: No Audio Device
wa: Nol éndjin odio

en: No DVD menus
wa: Nole Menus DVD

en: No Filtering
wa: Nole passaedje al passete

en: No Input device found
wa: Nole éndjin d' intrêye di trovêye

en: No Repeat
wa: Nou repetaedje

en: No audio device name was given. You might want to enter "default".
wa: Nou no d' éndjin odio esteut diné. Vos pôrîz voleur intrer "premetou".

en: No decoding of Dolby Surround
wa: Nou discôdaedje do Dolby Surround

en: No device connected
wa: Nol éndjin di raloyî

en: No file selected
wa: Nou fitchî di tchoezi

en: No folder selected
wa: Nou ridant di tchoezi

en: No help available
wa: I gn a pont d' aidance pol moumint

en: No input
wa: Nole intrêye

en: No input found
wa: Nole intrêye di trovêye

en: No input selected
wa: Nole intrêye di tchoezeye

en: No item currently playing
wa: Nou cayet djouwé pol moumint

en: No items in the playlist
wa: Nou cayet dins l' djivêye a djouwer

en: No suitable decoder module
wa: Nou module discôdeu ki va

en: No valid destination
wa: Nole destinåcion di valåbe

en: No video or audio device selected.
wa: Nol éndjin videyo ou odio di tchoezi

en: Noise
wa: Brut

en: Noise reduction
wa: Raptitixheu do brut

en: Noise video filter
wa: Passete do brut videyo

en: Non-key
wa: Non-ref

en: None
wa: Nole

en: Nordic (Latin-6)
wa: Nôrdike (Latin-6)

en: Norm
wa: Rîle

en: Norm of the stream (Automatic, SECAM, PAL, or NTSC).
wa: Rîle do floû (Otomatike, SECAM, PAL, or NTSC).

en: Normal
wa: Normå

en: Normal Size
wa: Grandeu Normåle

en: Normal rate
wa: Randoe normå

en: Normal/Repeat/Loop
wa: Normå/Repeter/Blouke

en: Northern Sami
wa: Saami bijhrece

en: Norwegian
wa: Norvedjin

en: Norwegian Bokmaal
wa: Norvedjin Bokmål

en: Norwegian Nynorsk
wa: Norvedjin Nynorsk

en: Not Set
wa: Nén defini

en: Note:
wa: Rawete:

en: Notify
wa: Notifyî

en: Now Playing
wa: Djouwé asteure

en: Now playing
wa: Djouwé asteure

en: NullSoft demuxer
wa: Dismultiplecseu NullSoft

en: Number of 'P' frames per GOP
wa: Nombe do 'P' cådes po GOP

en: Number of DWT iterations
wa: Nombe d' iteråcions DWT

en: Number of P frames between two I frames.
wa: Nombe di P cådes inte deus I cådes.

en: Number of audio buffers
wa: Nombe di tampons odio

en: Number of audio channels
wa: Nombe di canås odio

en: Number of channels
wa: Nombe di canås

en: Number of clones
wa: Nombe di clônes

en: Number of columns
wa: Nombe di colones

en: Number of frames per second (eg. 24, 25, 29.97, 30).
wa: Nombe di cådes pa segonde (eg. 24, 25, 29.97, 30).

en: Number of images for change
wa: Nombe d' imådjes po candjmint

en: Number of lines for change
wa: Nombe di rowes po candjmint

en: Number of non black pixels
wa: Nombe di picsels nén noer

en: Number of output channels
wa: Nombe di canås d' rexhowe

en: Number of pixels to crop from the bottom of the image.
wa: Nombe di picsels a côper dal valêye del imådje.

en: Number of pixels to crop from the left of the image.
wa: Nombe di picsels a côper del hintche del imådje.

en: Number of pixels to crop from the right of the image.
wa: Nombe di picsels a côper del droete del imådje.

en: Number of pixels to crop from the top of the image.
wa: Nombe di picsels a côper dal copete del imådje.

en: Number of puzzle columns
wa: Nombe di colones do puzel

en: Number of puzzle rows
wa: Nombe di royes do puzel

en: Number of reference frames
wa: Nombe di cådes di referince

en: Number of rows
wa: Nombe di royes

en: Number of threads
wa: Nombe di lignoûles

en: Number of time the same input will be repeated
wa: Nombe di feyes ki l' minme intrêye serèt repetêye

en: Number of zones on bottom
wa: Nombe di redjons al valêye

en: Number of zones on the bottom of the screen
wa: Nombe di redjons al valêye del videyo

en: Number of zones on the top of the screen
wa: Nombe di redjons al copete del videyo

en: Number of zones on top
wa: Nombe di redjons al copete

en: Nuv demuxer
wa: Dismultiplecseu Nuv

en: OGG demuxer
wa: Dismultiplecseu OGG

en: OK
wa: I va

en: OMAP Framebuffer device
wa: Éndjin do tampon memwere OMAP

en: OMAP Framebuffer device to use for rendering (usually /dev/fb0).
wa: Éndjin do tampon memwere OMAP a eployî pol rindou (normålmint /dev/fb0).

en: OMAP framebuffer
wa: Tampon memwere OMAP

en: OMAP framebuffer video output
wa: Rexhowe videyo do tampon memwere OMAP

en: OSD configuration importer
wa: Abagueu d' apontiaedje OSD

en: OSD menu
wa: Menu OSD

en: OSS DSP device
wa: Éndjin OSS DSP

en: OSS input
wa: Intrêye OSS

en: Occitan (post 1500); Provencal
wa: Occitan (après 1500); Provençå

en: Off
wa: Dismetu

en: Offsets in order
wa: Dispaleçmints en ôre

en: Ogg Vorbis Quality
wa: Cwålité Ogg Vorbis

en: Ogg/OGM muxer
wa: Multiplecseu Ogg/OGM

en: Oldies
wa: Viyès tchansons

en: Olive
wa: Olîve

en: On
wa: Metu

en: On Screen Display
wa: Håynaedje sol waitroûle

en: On Screen Display/Subtitle Settings not saved
wa: Håynaedje dol Witroûle/Apontiaedjes do Sortite nén schapés

en: One of "u8", "s8", "u16", "s16", "u16_le", "s16_le", "u16_be", "s16_be", "fixed32", "float32" or "spdif"
wa: Onk di "u8", "s8", "u16", "s16", "u16_le", "s16_le", "u16_be", "s16_be", "fixed32", "float32" ou "spdif"

en: One of '90', '180', '270', 'hflip' and 'vflip'
wa: Onk di '90', '180', '270', 'hflip' et 'vflip'

en: Online Documentation...
wa: Documintåcion so fyis...

en: Online Forum...
wa: Forom so fyis...

en: Only decode a low resolution version of the video. This requires less processing power
wa: Discôde seulmint ene modêye e basse finté. Çouci dimande moens d' poûxhance d' aspougnaedje

en: Opacity
wa: Opacité

en: Open
wa: Drovi

en: Open &Capture Device...
wa: Drovi &on Éndjin d' Egaloyaedje...

en: Open &Disc...
wa: Drovi &Plake...

en: Open &Folder...
wa: Drovi &Ridant...

en: Open &Location from clipboard
wa: Drovi &Eplaeçmint do tchapea emacralé

en: Open &Network Stream...
wa: Drovi &l' floû rantoele...

en: Open &Network...
wa: Drovi &Rantoele...

en: Open Capture Device...
wa: Drovi on éndjin d' egaloyaedje...

en: Open D&irectory...
wa: Drovi R&idant...

en: Open Directory
wa: Drovi Ridant

en: Open Disc...
wa: Drovi l' Plake...

en: Open File
wa: Drovi fitchî

en: Open File...
wa: Drovi fitchî...

en: Open Folder
wa: Drovi Ridant

en: Open Media
wa: Drovi Media

en: Open Network...
wa: Drovi l' rantoele...

en: Open Play&list...
wa: Drovi l' djivêye a &djouwer

en: Open RTP/UDP Stream
wa: Drovi l' Floû RTP/UDP

en: Open Recent
wa: Drovi les dierins

en: Open URL
wa: Drovi URL

en: Open VIDEO_TS Directory
wa: Drovi l' Ridant VIDEO_TS

en: Open VLM configuration...
wa: Drovi apontiaedje VLM...

en: Open a skin file
wa: Drovi on fitchî tinme

en: Open playlist
wa: Drovi l' djivêye a djouwer

en: Open playlist...
wa: Drovi djivêye a djouwer...

en: Open skin ...
wa: Drovi tinme ...

en: Open subtitles file
wa: Drovi l' fitchî des sortites

en: Open subtitles...
wa: Drovi sortites...

en: Open: %s
wa: Drovi: %s

en: OpenCV example
wa: Egzimpe OpenCV

en: OpenGL Provider
wa: Ahesseu OpenGL

en: OpenGL video output
wa: Rexhowe videyo OpenGL

en: Opening
wa: Drovaedje

en: Optical drive
wa: Lijheu optike

en: Options
wa: Tchuzes

en: Original ID
wa: Oridjinnå ID

en: Original Size
wa: Oridjinnåle grandeur

en: Original audio
wa: Oridjinnå odio

en: Ossetian; Ossetic
wa: Ossete

en: Other
wa: Ôte

en: Outline
wa: Cotoû

en: Output
wa: Rexhowe

en: Output (canvas) image height
wa: Rexhowe (toele) del hôteur del imådje

en: Output (canvas) image width
wa: Rexhowe (toele) del lårdjeur del imådje

en: Output Color Filtermode
wa: Môde del passete del coleur di rexhowe

en: Output Color filter mode
wa: Môde del passete coleur del rexhowe

en: Output FIFO
wa: Rexhowe FIFO

en: Output URL
wa: Rexhowe URL

en: Output access method
wa: Metôde d' accès del rexhowe

en: Output destination
wa: Destinåcion d' rexhowe

en: Output device
wa: Éndjin pol rexhowe

en: Output file
wa: Fitchî di rexhowe

en: Output format
wa: Cogne del rexhowe

en: Output height
wa: Hôteur del rexhowe

en: Output method to use for the stream.
wa: Metôde di rexhowe a eployî pol floû.

en: Output module
wa: Module di rexhowe

en: Output module:
wa: Module di rexhowe:

en: Output modules
wa: Modules di rexhowe

en: Output muxer
wa: Multiplecseu d' rexhowe

en: Output video height.
wa: Hôteur del rexhowe videyo.

en: Output video in grayscale. As the color information aren't decoded, this can save some processing power.
wa: Rexhowe videyo e liveas d' gris. Come les informåcions d' coleur n' sont nén discôdêyes, çouci pout spårgnî del puxhance d' ovraedje.

en: Output video width.
wa: Lårdjeur del rexhowe videyo.

en: Output width
wa: Lårdjeur del rexhowe

en: Output/Written/Sent
wa: Rexhowe/Sicrît/Evoyî

en: Output:
wa: Rexhowe:

en: Overlay
wa: Ricovri

en: Overlay subtitles on the video
wa: Ricovri l' videyo avou les sortites

en: Overlay video output
wa: Ricovri l' rexhowe videyo

en: Overlays/Subtitles
wa: Ricovris/Sortites

en: Override page
wa: Sipotchî l' pådje

en: Override the default track description.
wa: Sipotchî l' prémetowè discrijhaedje do boket.

en: P&layback
wa: Dj&ouwaedje

en: PES maximum size
wa: Grandeu macsimom do PES

en: PLS playlist import
wa: Abaguer l' djivêye a djouver PLS

en: PMT Program numbers
wa: Limeros do programe PMT

en: PNG video decoder
wa: Discôdeu videyo PNG

en: PORTAUDIO audio output
wa: Rexhowe odio PORTAUDIO

en: PS muxer
wa: Multiplecseu PS

en: PSNR computation
wa: Cårcul PSNR

en: PVA demuxer
wa: Dismultiplecseu PVA

en: PVR radio device
wa: PVR éndjin radio

en: PVR video device
wa: PVR endjin videyo

en: Pace
wa: Cadince

en: Packet Size
wa: Grandeu do paket

en: Packet size in bytes to decrypt
wa: Grandeu do paket a discripter e bites

en: Packet size in bytes to encrypt
wa: Grandeu do paket e bites a ecripter

en: Packetizer modules settings
wa: Apontiaedjes des modules d' ewalpeu

en: Packetizers
wa: Ewalpeus

en: Page
wa: Pådje

en: Pali
wa: Pâli

en: Panjabi
wa: Pandjabi

en: Partial Extract
wa: Saetchî foû a mitan

en: Partitions to consider
wa: Pårticions a-z aconter

en: Password
wa: Sicret

en: Password file
wa: Fitchî des screts

en: Password for HTTP Proxy
wa: Sicret po Procsi HTTP

en: Password for target device.
wa: Sicret pol éndjin såme.

en: Password that will be requested to access the stream.
wa: Sicret ki serè dmandé po ariver å floû.

en: Password that will be used for the connection.
wa: Sicret ki serè eployî pol raloyaedje.

en: Password the administrator will use to log into the internal HTTP server.
wa: Sicret ki l' manaedjeu eployrè po s' elodjî dins l' divintrin sierveu HTTP.

en: Password to be used for connection to the SOCKS proxy.
wa: Sicret a eployî po l' raloyaedje å procsi SOCKS.

en: Password:
wa: Sicret:

en: Paste
wa: Aclaper

en: Path
wa: Tchimin

en: Path to the media in the Zip archive
wa: Tchmin do media po-z ariver al årtchive Zip

en: Path to the skin to use.
wa: Tchmin viè l' tinme a eployi

en: Path to the x509 PEM certificate file that will be used for HTTPS.
wa: Tchmin viè l' fitchî acertineure x509 PEM ki serè eployî po les HTTP.

en: Path to the x509 PEM private key file that will be used for HTTPS. Leave empty if you don't have one.
wa: Tchmin viè l' fitchî clé privêye x509 PEM ki serè eployî po les HTTP. Leyîz vude si vos n' én avoz nén onk.

en: Pause
wa: Djoker

en: Pause each item in the playlist on the last frame.
wa: Djoker tchaeke cayet dins l' djivêye a djouwer sol dierinne cåde.

en: Pause only
wa: Djoker seulmint

en: Pause the playback
wa: Djoker l' djouwaedje

en: Pause-Blue
wa: Djocaedje-Bleu

en: Pause-Green
wa: Djocaedje-Vert

en: Pause-Red
wa: Djocaedje-Rodje

en: Paused
wa: Djoké

en: Peak bitrate in VBR mode.
wa: Roedeur des bites al copete e môde VBR.

en: Peak height
wa: Hôteu del copete

en: Peak protection
wa: Waerantixhadje del copete

en: Percent
wa: Åcintaedje

en: Performance options
wa: Tchuzes del performance

en: Persian
wa: Farsi

en: Philips OGT (SVCD subtitle) decoder
wa: Discôdeu Philips OGT (sortite SVCD)

en: Philips OGT (SVCD subtitle) packetizer
wa: Ewalpeu Philips OGT (sortite SVCD)

en: Picture
wa: Imådje

en: Picture aspect-ratio n:m
wa: Rapoirt lårdjeur/hôteur del imådje n:m

en: Pitch
wa: Ton

en: Pixels to crop from bottom
wa: Picsels a côper dal valêye

en: Pixels to crop from left
wa: Picsels a côper del hintche

en: Pixels to crop from right
wa: Picsels a côper del droete

en: Pixels to crop from top
wa: Picsels a côper dal copete

en: Placeholder delay
wa: Tårdaedje del secwince

en: Play
wa: Djouwer

en: Play and exit
wa: Djouwer eyet moussî foû

en: Play and pause
wa: Djouwer eyet arester

en: Play and stop
wa: Djouwer eyet arester

en: Play files randomly forever
wa: Djouwer des fitchîs tofer a l' astcheyance

en: Play only
wa: Djouwer seulmint

en: Play playlist bookmark 1
wa: Djouwer l' rimåke del djivêye a djouwer 1

en: Play playlist bookmark 10
wa: Djouwer l' rimåke del djivêye a djouwer 10

en: Play playlist bookmark 2
wa: Djouwer l' rimåke del djivêye a djouwer 2

en: Play playlist bookmark 3
wa: Djouwer l' rimåke del djivêye a djouwer 3

en: Play playlist bookmark 4
wa: Djouwer l' rimåke del djivêye a djouwer 4

en: Play playlist bookmark 5
wa: Djouwer l' rimåke del djivêye a djouwer 5

en: Play playlist bookmark 6
wa: Djouwer l' rimåke del djivêye a djouwer 6

en: Play playlist bookmark 7
wa: Djouwer l' rimåke del djivêye a djouwer 7

en: Play playlist bookmark 8
wa: Djouwer l' rimåke del djivêye a djouwer 8

en: Play playlist bookmark 9
wa: Djouwer l' rimåke del djivêye a djouwer 9

en: Play&list
wa: Djivêye &a djouwer

en: Play/Pause
wa: Djouwer/Djoker

en: Playback
wa: Djouwaedje

en: Playback control
wa: Controle do djouwaedje

en: Playback failure
wa: Berwete do djouwaedje

en: Playback speed
wa: Raddisté del djouwaedje

en: Played
wa: Djouwé

en: Played buffers
wa: Tampons djouwés

en: Player...
wa: Djouweu...

en: Playing some media.
wa: Djouwer sacwants medias.

en: Playlist
wa: Djivêye a djouwer

en: Playlist Files
wa: Fitchîs del djivêye a djouwer

en: Playlist Files|
wa: Fitchîs del Djivêye a djouwer|

en: Playlist bookmark 1
wa: Rimåke del djivêye a djouwer 1

en: Playlist bookmark 10
wa: Rimåke del djivêye a djouwer 10

en: Playlist bookmark 2
wa: Rimåke del djivêye a djouwer 2

en: Playlist bookmark 3
wa: Rimåke del djivêye a djouwer 3

en: Playlist bookmark 4
wa: Rimåke del djivêye a djouwer 4

en: Playlist bookmark 5
wa: Rimåke del djivêye a djouwer 5

en: Playlist bookmark 6
wa: Rimåke del djivêye a djouwer 6

en: Playlist bookmark 7
wa: Rimåke del djivêye a djouwer 7

en: Playlist bookmark 8
wa: Rimåke del djivêye a djouwer 8

en: Playlist bookmark 9
wa: Rimåke del djivêye a djouwer 9

en: Playlist...
wa: Djivêye a djouwer...

en: Please enter a network URL:
wa: S' i vs plait intrez on URL rantoele:

en: Please enter a valid login and password for the sftp connexion to %s
wa: Si vos plait intrez én elodjaedje et on sicret valåbe pol raloyaedje sftp a %s

en: Please enter the new profile name.
wa: S' i vs plait intrez li novea no do profil.

en: Plu&gins and extensions
wa: Tchôkes-&divins eyet rawetes

en: Plugins
wa: Tchôke-divins

en: Plugins and extensions
wa: Tchôkes-divins eyet rawetes

en: Podcast Author
wa: Ôteur do Podcast

en: Podcast Category
wa: Categorêye do Podcast

en: Podcast Copyright
wa: Copyright do Podcast

en: Podcast Duration
wa: Durêye do podcast

en: Podcast Info
wa: Info do Podcast

en: Podcast Keywords
wa: Mots-clés do podcast

en: Podcast Link
wa: Loyen do Podcast

en: Podcast Publication Date
wa: Date di publicåcion do podcast

en: Podcast Size
wa: Grandeu do Podcast

en: Podcast Subtitle
wa: Sortite do Podcast

en: Podcast Summary
wa: Rascourti do Podcast

en: Podcast Type
wa: Sôre di Podcast

en: Podcast URLs list
wa: Djivêye des URL do podcast

en: Polish
wa: Polonès

en: Port
wa: Pôrt

en: Portuguese
wa: Portuguès

en: Position
wa: Pôzucion

en: Position of video title
wa: Eplaeçmint do tite del videyo

en: Positioning method
wa: Metôde di plaeçmint

en: Post processing
wa: Après traitmint

en: Post processing quality
wa: Cwålité di l' après traitmint

en: Pre&vious
wa: Di &dvant

en: Prefer system plugins over VLC
wa: Preferer les tchôkes-divins do sistinme ås cis di VLC

en: Preferences
wa: Preferinces

en: Preferences file could not be saved
wa: L' fitchî préférinces n' a savou nén esse shapé

en: Preferences...
wa: Preferinces...

en: Preferred Audio language
wa: Lingaedje odio mia inmé

en: Preferred Subtitle Language
wa: Lingaedje sortites mia inmé

en: Preferred audio language:
wa: Lingaedje odio eployî li pus voltî:

en: Preferred decoders list
wa: Djivêye des discôdeus eployîs l' pus voltî

en: Preferred encoders list
wa: Djivêye des ecôdeus eployîs l' pus voltî

en: Preferred packetizer list
wa: Djivêye d' ewalpeu mia inmêye

en: Preferred subtitles language
wa: Lingaedje des sortites eployî li pus volti

en: Prefix
wa: Betchete

en: Preload Directory
wa: Prétcherdjî l' ridant

en: Preset
wa: Prézapontiaedje

en: Preset to use for the equalizer.
wa: Prézapontiaedje a eployî pol ewalijheu.

en: Press new keys for
    "%@"
wa: Tchôkî novea tape po
    "%@"

en: Prev
wa: Di dvant

en: Previous
wa: Di dvant

en: Previous Channel
wa: Canå di dvant

en: Previous Chapter/Title
wa: Tchaptrê/Tite di dvant

en: Previous chapter
wa: Tchaptrê di dvant

en: Previous media in the playlist
wa: Media di dvant dins l' djivêye a djouwer

en: Previous title
wa: Tite di dvant

en: Primary language (Analog TV tuners only)
wa: Prumî lingaedje (tuners TV analodjikes seulmint)

en: Primary language left, Secondary language right
wa: Prumî lingaedje a hintche, deujhinme lingaedje a droete

en: Private key file
wa: Fitchî del clé privêye

en: Probe DVB card for capabilities
wa: Sayî l' cwåte DVB po les ahessaedjes

en: Profile
wa: Profil

en: Profile Name
wa: No do Profil

en: Program
wa: Programe

en: Program Guide
wa: Guide do programe

en: Programs
wa: Programes

en: Protect against sound clipping
wa: Waerantit conte les côpeures do son

en: Protocol
wa: Protocole

en: Psychedelic
wa: Psikedelike

en: Psychedelic video filter
wa: Passete videyo psikedelike

en: Publisher
wa: Eplaideu

en: Pulseaudio audio output
wa: Rexhowe odio Pulseaudio

en: Purple
wa: Poûrpe

en: Pushto
wa: Pashto

en: Puzzle
wa: Puzel

en: Puzzle game
wa: Djeu d' puzel

en: Puzzle interactive game video filter
wa: Passete videyo do djeu d' puzel interactif

en: QAM, PSK or VSB modulation method
wa: Metôde di modulåcion QAM, PSK ou VSB

en: QP curve compression
wa: Coube di rastrindaedje QP

en: QP curve compression. Range 0.0 (CBR) to 1.0 (QCP).
wa: Coube di rastrindaedje QP. Fortchete 1.0 a 2.0.

en: QP factor between I and P
wa: Facteur QP etur I eyet P

en: QP factor between I and P. Range 1.0 to 2.0.
wa: Facteur QP etur I eyet P. Fortchete 1.0 a 2.0.

en: QP factor between P and B
wa: Facteur QP etur P eyet B

en: QP factor between P and B. Range 1.0 to 2.0.
wa: Facteur QP etur P eyet B. Fortchete 1.0 a 2.0.

en: Qt interface
wa: Eterface Qt

en: Quality
wa: Cwålité

en: Quality level
wa: Livea di cwålité

en: Quality of the stream.
wa: Cwålité do floû.

en: Quechua
wa: Ketchwa

en: Quick &Open File...
wa: Rade &Drovi on fitchî...

en: QuickTime library decoder
wa: Discôdeu del livreye QuickTime

en: Quicktime Capture
wa: Egaloyaedje Quicktime

en: Quiet mode
wa: Môde taijheu

en: Quiet mode.
wa: Môde taijheu.

en: Quit
wa: Cwiter

en: Quit VLC
wa: Cwiter VLC

en: Quit after Playback
wa: Cwiter après l' djouwaedje

en: RAM playlist import
wa: Abaguer l' djivêye a djouver RAM

en: RC
wa: RC (Contrôle då lon)

en: RGB component to extract
wa: Componint RGB a saetchî foû

en: RGB component to extract. 0 for Red, 1 for Green and 2 for Blue.
wa: Componint RGB a saetchî foû. 0 po Rodje, 1 po Vert eyet 2 po Bleu.

en: RTCP (local) port
wa: (pôrt) locå RTCP

en: RTMP input
wa: Intrêye RTMP

en: RTMP stream output
wa: Rexhowe do floû RTMP

en: RTP over RTSP (TCP)
wa: RTP so RTSP (TCP)

en: RTP source timeout (sec)
wa: Tårdaedje pol sourdant RTP (seg)

en: RTP stream output
wa: Rexhowe do floû RTP

en: RTP/RTCP multiplexing
wa: Multiplecsaedje RTP/RTCP

en: RTP/RTSP/SDP demuxer (using Live555)
wa: Dismultiplecseu RTP/RTSP/SDP (eployant Live555)

en: RTSP VoD server
wa: Sierveu RTSP VoD

en: RTSP announce
wa: Anonçaedje RTSP

en: RTSP authentication
wa: Otintifiaedje RTSP

en: RTSP host address
wa: Adresse do lodjoe RTSP

en: RTSP password
wa: Sicret RTSP

en: RTSP user name
wa: No d' useu RTSP

en: RV32 conversion filter
wa: Passete di coviertixhaedje RV32

en: Radio device
wa: Éndjin radio

en: Radio device name
wa: No di l' éndjin radio

en: Raeto-Romance
wa: Réto-roman

en: Random
wa: Astcheyance

en: Random Off
wa: Dismete a l' astcheyance

en: Random On
wa: Astcheyance Eclitchî

en: Rating
wa: Préjhaedje

en: Ratio max (x 1000)
wa: Rapoirt macs (x 1000)

en: Raw audio demuxer
wa: Dismultiplecseu RAW odio

en: Raw audio encoder
wa: Ecôdeu RAW odio

en: Raw video demuxer
wa: Dismultiplecseu Raw videyo

en: Raw/Log Audio decoder
wa: Discôdeu odio Raw/djournå

en: Read a VLM configuration file as soon as VLM is started.
wa: Lére on fitchî d' apontiaedje VLM ossu rade kiVLM est enondé.

en: ReadMe / FAQ...
wa: Lijhoz Mu / FAQ (kesses rivnant sovint)...

en: Real RTSP
wa: Vraiy RTSP

en: Real demuxer
wa: Dismultiplecseu Real

en: Real-Time Protocol (RTP) input
wa: Intrêye do protocole Real-Time (RTP)

en: RealVideo library decoder
wa: Discôdeu del livreye RealVideo

en: Recommended video output for Windows XP. Incompatible with Vista's Aero interface
wa: Ricmandêye rexhowe videyo po Windows XP. Nén copatibe avou l' eterface Aero di Vista

en: Record
wa: Eredjistraedje

en: Record access filter start/stop.
wa: Ataker/arester l' passete d' accès del eredjistraedje.

en: Record directory or filename
wa: Eredjistrer l' ridant ou l' no d' fitchî

en: Record stream output
wa: Rexhowe do floû d' eredjistraedje

en: Recording
wa: Eredistraedje

en: Recording done
wa: L' eredjistraedje a stî fwait

en: Recording ratio
wa: Rapoirt d' eredjistraedje

en: Rectangular Linear Phase
wa: Faee lineyåre rectangulåre

en: Red
wa: Rodje

en: Red balance
wa: Balance des rodjes

en: Red balance of the video input (if supported by the v4l2 driver).
wa: Balance des rodjes del intrêye videyo (si c'est sopoirté pa l' mineu v4l2).

en: Red component of the shutdown color
wa: Rodje compôzante di distindaedje del coleur

en: Refresh
wa: Rafrister

en: Refresh list
wa: Rafrister l' djivêye

en: Refresh period in ms
wa: Rafrister l' moumint e ms

en: Refresh time
wa: Tins di rafristaedje

en: Release function
wa: Fonccion del modêye

en: Reload extensions
wa: Ritcherdjî les cawetes

en: Reload image file
wa: Ritcherdjî fitchî imådje

en: Reload image file every n seconds.
wa: Ritcherdjî fitchî imådje totes les n segondes.

en: Remote control interface
wa: Eterface Contrôle då lon

en: Remote-OSD
wa: OSD-å lon

en: Remove
wa: Waester

en: Remove Selected
wa: Oister les tchoezis

en: Remove old preferences?
wa: Oister les anccyinnes preferinces?

en: Remove this podcast subscription
wa: Oister l' abounmint a ci podcast

en: Render text or image
wa: Håyner tecse ou imådje

en: Rendering quality
wa: Rindou di cwålité

en: Repair
wa: Remantchî

en: Repair AVI Files
wa: Remantchî les Fitchîs AVI

en: Repeat All
wa: Repeter totafwait

en: Repeat Off
wa: Repeter Disclitchî

en: Repeat One
wa: Repeter ene feye

en: Repeat all
wa: Repeter totawfait

en: Repeat current item
wa: Repeter l' cayet do moumint

en: Repeat delay:
wa: Repeter l' tårdaedje:

en: Repeat:
wa: Repeter:

en: Replay gain
wa: Ridjouwer wangnaedje

en: Replay gain mode
wa: Ridjouwer môde di wangnaedje

en: Replay gain mode:
wa: Ridjouwer môde di wangnaedje:

en: Replay preamp
wa: Ridjouwer pré-amplifiaedje

en: Reset
wa: Rimete a zero

en: Reset All
wa: Rimete totafwait a zero

en: Reset Preferences
wa: Rimete a zero les preferinces

en: Reset controls to default
wa: Rimete a zero les contrôles pa prémetou

en: Reset v4l2 controls
wa: Rimete a zero les contrôles v412

en: Resize interface to video size
wa: Candjî l' grandeu del eterface a l' grandeu del videyo

en: Resolution
wa: Finté

en: Restore Defaults
wa: Rapexhî Prémetous

en: Reveal in Finder
wa: Divweler dins l' Finder

en: Reverse
wa: Mete årvier

en: Reverse stereo
wa: Stereyo årvier

en: Rewind
wa: Rescouler

en: Right
wa: Droete

en: Right rear
wa: Dirî a droet

en: Right to left/Bottom to top
wa: Di droete a hintche/Del valêye al copete

en: Roku HD1000 audio output
wa: Rexhoxe odio Roku HD1000

en: Romanian
wa: Roumin

en: Room size
wa: Rexhowe odio ALSA

en: Room width
wa: Lårdjeu del plaece

en: Root CA file
wa: Raecene l' fitchî CA

en: Rotate
wa: Fé tourner

en: Rotate by 180 degrees
wa: Tourner di 180 digrés

en: Rotate by 270 degrees
wa: Tourner di 270 digrés

en: Rotate by 90 degrees
wa: Tourner di 90 digrés

en: Rotate or flip the video
wa: Fé tourner ou sititchî l' videyo

en: Rotate video filter
wa: Fé tourner l' passete videyo

en: Rotates or flips the image
wa: Fwait tourner ou ratouner l' imådje

en: Rows
wa: Royes

en: Run as daemon process
wa: Enonder come processus démon

en: Run manually
wa: Enonder al mwin

en: Run on schedule
wa: Enonder l' programaedje

en: Run time
wa: Enonder l' tins

en: Running vlc with the default interface. Use 'cvlc' to use vlc without interface.
wa: Enondaedje vlc avou l' prémetowe eterface. Eployî 'cvlc' po eployî vlc sins eterface.

en: Runs VLC as a background daemon process.
wa: Enonde VLC come on processus démon di fond.

en: Russian
wa: Rûsse

en: Russian (KOI8-R)
wa: Rûsse (KOI8-R)

en: S-Video input
wa: Intrêye S-Video

en: SAP Announce
wa: Anonçaedje SAP

en: SAP announce
wa: Anonçaedje SAP

en: SAP announcing
wa: Anonçaedje SAP

en: SAP multicast address
wa: Adresse multicast SAP

en: SAP timeout (seconds)
wa: Astådje SAP (segondes)

en: SDL Image decoder
wa: Discôdeu d' imådje SDL

en: SDL_image video decoder
wa: Discôdeu d' imådje videyo SDL

en: SFTP authentication
wa: Otintifiaedje SFTP

en: SFTP input
wa: Intrêye SFTP

en: SFTP password
wa: Sicret SFTP

en: SFTP port
wa: Pôrt SFTP

en: SFTP port number to use on the server
wa: Limero do pôrt SFTP a eployî sol sierveu

en: SFTP user name
wa: No d' uzeu SFTP

en: SMB domain
wa: Dominne SMB

en: SMB input
wa: Intrêye SMB

en: SMB password
wa: Sicret SMB

en: SMB user name
wa: No d' uzeu SMB

en: SMF demuxer
wa: Dismultiplecseu SMF

en: SOCKS password
wa: Sicret SOCKS

en: SOCKS server
wa: Sierveu SOCKS

en: SOCKS user name
wa: No di l' uzeu SOCKS

en: SPS and PPS id numbers
wa: Limeros d' id SPS et PPS

en: SQLite database module
wa: Module del båze di dnêyes SQLite

en: SRTP key (hexadecimal)
wa: SRTP clé (egzadecimå)

en: SRTP salt (hexadecimal)
wa: Sé SRTP (egzadecimå)

en: SSE2 I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
wa: SSE2 I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 coviertixhaedjes

en: SSE2 conversions from
wa: SSE2 coviertixhaedjes di

en: SSIM computation
wa: Cårcul SSIM

en: SVCD subtitles
wa: Sortites SVCD

en: SVG template file
wa: Fitchî do modele SVG

en: SVGAlib video output
wa: Rexhowe videyo SVGAlib

en: Samba (Windows network shares) input
wa: Intrêye Samba (pårtaedjes rantoele Windows)

en: Samoan
wa: Samowès

en: Sample Rate
wa: Frecwince di sampling

en: Sample rate
wa: Frecwince di sampling

en: Samplerate
wa: Frecwince di sampling

en: Sardinian
wa: Sarde

en: Satellite Azimuth
wa: Azimute do Satelite

en: Satellite Azimuth in tenths of degree
wa: Azimute do Satelite e dijhinmes di digré

en: Satellite Elevation
wa: Elevåcion do Satelite

en: Satellite Elevation in tenths of degree
wa: Elevåcion do Satelite e dijhinmes di digré

en: Satellite Longitude
wa: Londjitude do Satelite

en: Satellite Longitude in 10ths of degree, -ve=West
wa: Londjitude do Satelite e 10inmes di digré, -ve=Coûtchant

en: Satellite number in the Diseqc system
wa: Limero do satelite dins l' sistinme Diseqc

en: Saturation
wa: Saturaedje

en: Saturation of the video input (if supported by the v4l2 driver).
wa: Saturaedje del intrêye videyo (si c'est sopoirté pa l' mineu v4l2).

en: Saturaton threshold
wa: Soû do saturaedje

en: Save
wa: Schaper

en: Save Debug Frames
wa: Schaper les cådes di disbugaedje

en: Save File
wa: Schaper fitchî

en: Save Metadata
wa: Schaper les Meta-dnêyes

en: Save Playlist
wa: Schaper l' Djivêye a Djouwer

en: Save Playlist to &File...
wa: Schaper l' djivêye a djouwer a &Fitchî...

en: Save Playlist...
wa: Schaper l' djivêye a djouwer...

en: Save VLM configuration as...
wa: Scaper l' apontiaedje VLM come...

en: Save and close the dialog
wa: Schaper eyet clôre li divize

en: Save file to
wa: Schaper l' fitchî e

en: Save file...
wa: Schaper fitchî...

en: Save log file as...
wa: Schaper l' fitchî do djournå come...

en: Save playlist
wa: Schaper l' djivêye a djouwer

en: Save playlist as...
wa: Schaper l' djivêye a djouwer come...

en: Save raw codec data
wa: Schaper les dnêyes do codec raw

en: Save recently played items
wa: Schaper les cayets djouwés dierinnmint

en: Save the raw codec data if you have selected/forced the dummy decoder in the main options.
wa: Schaper les dnêyes do codec raw si vos avoz tchoezi/foirci l' få discôdeu dins les mwaissès tchuzes.

en: Save this Log...
wa: Schaper ci Djournå...

en: Save...
wa: Schaper

en: Saving file failed
wa: Li schapaedje do fitchî a fwait berwete

en: Sca&le
wa: Schå&le

en: Scale
wa: Schåle

en: Scale factor
wa: Facteur di schåle

en: Scale factor (0.1-2.0)
wa: Facteur di schåle (0.1-2.0)

en: Scaled to screen
wa: Al schåle del waitroûle

en: Scaling mode
wa: Môde di metaedje al schåle

en: Scaling mode to use.
wa: Môde di metaedje al schåle a eployî.

en: Scanning DVB
wa: Sicanaedje DVB

en: Scene filter
wa: Passete sinne

en: Scene video filter
wa: Passete videyo sinne

en: Schedule
wa: Programaedje

en: Schedule:
wa: Programaedje:

en: Schroedinger video decoder
wa: Discôdeu videyo Schroedinger

en: Scope
wa: Sitårêye

en: Score
wa: Ponts

en: Screen
wa: Waitroûle

en: Screen Input
wa: Intrêye del waitroûle

en: Screen capture
wa: Egaloyaedje del waitroûle

en: Screen capture (with X11/XCB)
wa: Egaloyaedje do waitroûle (avou X11/XCB)

en: Search
wa: Cweri

en: Search Filter
wa: Trover passete

en: Search in Playlist
wa: Cweri dins l' djivêye a djouwer

en: Second CSA Key
wa: Deujhinme clé CSA

en: Second audio program (Analog TV tuners only)
wa: Deujhinme progame odio (tuners TV analodjikes seulmint)

en: Secondary language (Analog TV tuners only)
wa: Deujhinme lingaedje (tuners TV analodjikes seulmint)

en: Segment
wa: Segmint

en: Segments
wa: Segmints

en: Select
wa: Tchoezi

en: Select "Advanced Options" to see all options.
wa: Tchoezi "Sipepieusès Tchuzes" po vey totes les tchuzes.

en: Select All
wa: Tchoezi tertos

en: Select Audio Device
wa: Tchoezixhoz Éndjin Odio

en: Select Directory
wa: Tchoezi Ridant

en: Select File
wa: Tchoezi Fitchî

en: Select Folder
wa: Tchoezi Ridant

en: Select Input
wa: Tchoezi Intrêye

en: Select Output
wa: Tchoezi Rexhowe

en: Select a device or a VIDEO_TS directory
wa: Tchoezixhoz on-éndjin ou on ridant VIDEO_TS

en: Select a device or a VIDEO_TS folder
wa: Tchoezixhoz on-éndjin ou on ridant VIDEO_TS

en: Select a directory
wa: Tchoezi on ridant

en: Select a file
wa: Tchoezi on fitchî

en: Select a stream
wa: Tchoezi on floû

en: Select channel to keep
wa: Tchoezi l' canå a wårder

en: Select current widget
wa: Tchoezi l' ahesse do moumint

en: Select in percent (50 is center) the position of the middle point (Lagrange) of blended zone
wa: Tchoezi en åcint (50 est l' mitan) l' eplaeçmint do pont do mitan (Lagrange) del maxheye redjon

en: Select in percent the Lagrange coeff of the beginning blended zone
wa: Tchoezi en åcint li coweficyint da Lagrange do cominçmint del maxheye redjon

en: Select in percent the Lagrange coeff of the end of blended zone
wa: Tchoezi en åcint li coweficyint da Lagrange del fin del maxheye redjon

en: Select in percent the Lagrange coeff of the middle of blended zone
wa: Tchoezi en åcint li coweficyint da Lagrange do mitan del maxheye redjon

en: Select in percent the length of the blended zone
wa: Tchoezi en åcint li longueu del maxheye redjon

en: Select next DVD chapter
wa: Tchoezi li DVD tchaptrê shuvant

en: Select next DVD title
wa: Tchoezi li DVD tite shuvant

en: Select one color in the video
wa: Tchoezixhoz ine coleur dvins l' videyo

en: Select one or more files to open
wa: Tchoezixhoz onk ou pus fitchîs a drovi

en: Select one or multiple files
wa: Tchoezixhoz onk ou sacwants fitchîs

en: Select prev DVD chapter
wa: Tchoezi li DVD tchaptrê di dvant

en: Select previous DVD title
wa: Tchoezi li DVD tite di dvant

en: Select profile:
wa: Tchoezi l' profil:

en: Select skin
wa: Tchoezi l' tinme

en: Select the Black Level of blended zone (Blue or V component)
wa: Tchoezi l' livea d' noer del maxheye redjon (Bleu ou componint V)

en: Select the Black Level of blended zone (Green or U component)
wa: Tchoezi l' livea d' noer del maxheye redjon (Vert ou componint U)

en: Select the Black Level of blended zone (Red or Y component)
wa: Tchoezi l' livea d' noer del maxheye redjon (Rodje ou componint Y)

en: Select the White Level of blended zone (Blue or V component)
wa: Tchoezi l' livea d' blanc del maxheye redjon (Bleu ou componint V)

en: Select the White Level of blended zone (Green or U component)
wa: Tchoezi l' livea d' blanc del maxheye redjon (Vert ou componint U)

en: Select the White Level of blended zone (Red or Y component)
wa: Tchoezi l' livea d' blanc del maxheye redjon (Rodje ou componint Y)

en: Select the audio input source. See the "video input" option.
wa: Tchoezi l' sourdant del intrêye odio. Voeyoz l' tchuze "intrêye videyo".

en: Select the audio output type. See the "video input" option.
wa: Tchoezixhoz l' sôre d' rexhowe odio. Vey li tchuze "intrêye videyo"

en: Select the capture device type
wa: Tchoezixhoz l' sôre d' éndjin d' egaloyaedje

en: Select the directory to save to
wa: Tchoezixhoz l' ridant ki les copeyes sront fwaites divins

en: Select the file
wa: Tchoezi l' fitchî

en: Select the file to save to
wa: Tchoezixhoz l' fitchî a schaper e

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Blue or V component)
wa: Tchoezi l' gama pol coridjaedje del maxheye redjon (Bleu ou componint V)

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Green or U component)
wa: Tchoezi l' gama pol coridjaedje del maxheye redjon (Vert ou componint U)

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Red or Y component)
wa: Tchoezi l' gama pol coridjaedje del maxheye redjon (Rodje ou componint Y)

en: Select the hotkey to display the position.
wa: Tchoezixhoz l' rascourti po håyner l' pôzucion.

en: Select the hotkey to got to the next video frame.
wa: Tchoezixhoz l' rascourti oa aler al l' shuvante cåde videyo.

en: Select the hotkey to make a long backwards jump.
wa: Tchoezi l' rascourti po fé on long potchaedje en éri.

en: Select the hotkey to make a long forward jump.
wa: Tchoezi l' rascourti po fé on long potchaedje en avant.

en: Select the hotkey to make a medium backwards jump.
wa: Tchoezi l' rascourti po fé on moyén potchaedje en éri.

en: Select the hotkey to make a medium forward jump.
wa: Tchoezi l' rascourti po fé on moyén potchaedje en avant.

en: Select the hotkey to make a short backwards jump.
wa: Tchoezi l' rascourti po fé on court potchaedje en éri.

en: Select the hotkey to make a short forward jump.
wa: Tchoezi l' rascourti po fé on court potchaedje en avant.

en: Select the hotkey to make a very short backwards jump.
wa: Tchoezi l' rascourti po fé on mo court potchaedje en éri.

en: Select the hotkey to make a very short forward jump.
wa: Tchoezi l' rascourti po fé on mo court potchaedje en avant.

en: Select the hotkey to quit the application.
wa: Tchoezixhoz l' rascourti po cwiter l' programe.

en: Select the hotkey to stop playback.
wa: Tchoezixhoz l' rascourti taprece po arester djouwaedje.

en: Select the hotkey to use for fast forward playback.
wa: Tchoezixhoz l' rascourti a eployî po l' djouwaedje e rade avance.

en: Select the hotkey to use for slow motion playback.
wa: Tchoezixhoz l' rascourti a eployî po l' djouwaedje e londjinne raddisté.

en: Select the hotkey to use to leave fullscreen state.
wa: Tchoezixhoz l' rascourti a eployî po cwiter l' estat do forrimpli li waitroûle.

en: Select the hotkey to use to pause.
wa: Tchoezixhoz l' rascourti taprece a eployî po djoker

en: Select the hotkey to use to play.
wa: Tchoezixhoz l' rascourti taprece a eployî po djouwer.

en: Select the hotkey to use to skip to the next item in the playlist.
wa: Tchoezixhoz l' rascourti a eployî po passer houte å shuvant cayet dins l' djivêye a djouwer.

en: Select the hotkey to use to skip to the previous item in the playlist.
wa: Tchoezixhoz l' rascourti a eployî po passer houte å cayet di dvant dins l' djivêye a djouwer.

en: Select the hotkey to use to swap fullscreen state.
wa: Tchoezixhoz l' rascourti a eployî po discandjî l' estat do forrimpli li waitroûle.

en: Select the hotkey to use to swap paused state.
wa: Tchoezixhoz l' rascourti a eployî po discandjî l' estat djoké.

en: Select the key to activate selected item in DVD menus.
wa: Tchoezixhoz l' tape po bodjî l' tchoezixheu cayet dins les menus DVD.

en: Select the key to choose the next chapter from the DVD
wa: Tchoezixhoz l' tape po tchoezi l' tchaptrê shunt di DVD

en: Select the key to choose the next title from the DVD
wa: Tchoezixhoz l' tape po tchoezi l' tite shuvant di DVD

en: Select the key to choose the previous chapter from the DVD
wa: Tchoezixhoz l' tape po tchoezi l' tchaptrê di dvant di DVD

en: Select the key to choose the previous title from the DVD
wa: Tchoezixhoz l' tape po tchoezi l' tite di dvant di DVD

en: Select the key to decrease audio volume.
wa: Tchoezixhoz l' tape po dischinde l' volume odio

en: Select the key to decrease the audio delay.
wa: Tchoezixhoz l' tape po raptiti li tårdaedje del odio.

en: Select the key to decrease the subtitle delay.
wa: Tchoezixhoz l' tape po raptiti li tårdaedje do sortite.

en: Select the key to go back (to the previous media item) in the browsing history.
wa: Tchoezi l' boton po-z aler en éri (å cayet media di dvant) dins l' istwere do foytaedje.

en: Select the key to go forward (to the next media item) in the browsing history.
wa: Tchoezi l' boton po-z aler en avant (å cayet media shuvant) dins l' istwere do foytaedje.

en: Select the key to increase audio volume.
wa: Tchoezixhoz l' tape po monter l' volume odio.

en: Select the key to increase the audio delay.
wa: Tchoezixhoz l' tape po crexhe li tårdaedje del odio.

en: Select the key to increase the subtitle delay.
wa: Tchoezixhoz l' tape po crexhe li tårdaedje do sortite.

en: Select the key to move subtitles higher.
wa: Tchoezixhoz l' tape po bodjî les sortites pus hôt.

en: Select the key to move subtitles lower.
wa: Tchoezixhoz l' tape po bodjî les sortites pus bas.

en: Select the key to move the selector down in DVD menus.
wa: Tchoezixhoz l' tape po bodjî l' tchoezixheu pus bas dins les menus DVD.

en: Select the key to move the selector left in DVD menus.
wa: Tchoezixhoz l' tape po bodjî l' tchoezixheu hintche dins les menus DVD.

en: Select the key to move the selector right in DVD menus.
wa: Tchoezixhoz l' tape po bodjî l' tchoezixheu droete dins les menus DVD.

en: Select the key to move the selector up in DVD menus.
wa: Tchoezixhoz l' tape po bodjî l' tchoezixheu pus hôt dins les menus DVD.

en: Select the key to mute audio.
wa: Tchoezixhoz l' tape po rinde moya.

en: Select the key to play this bookmark.
wa: Tchoezixhoz l' rascourti taprece po djouwer ci rimåke.

en: Select the key to set this playlist bookmark.
wa: Tchoezixhoz l' tape po defini cisse rimåke del djivêye a djouwer

en: Select the key to take you to the DVD menu
wa: Tchoezixhoz l' tape po vos amoenner dins l' menu DVD.

en: Select the replay gain mode
wa: Tchoezi l' môde di wangnaedje di rdjouwaedje

en: Select the subtitles file
wa: Tchoezi l' fitchî des sortites

en: Select the syslog facility where logs will be forwarded. Available choices are "user" (default), "daemon", and "local0" through "local7".
wa: Tchoezî l' fonccion do djournå sistinme wice ki les djournås seront ricassîs. Les tchuzes disponibes sont "uzeu" (prémetou), "daemon", eyet "local0" emey "local7".

en: Select the tuner input type (Cable/Antenna).
wa: Tchoezixhoz li sôre d' intrêye di tuner (Cåbe/Antene).

en: Select the video output type. See the "video input" option.
wa: Tchoezixhoz l' sôre d' rexhowe videyo. Vey li tchuze "intrêye videyo"

en: Select your audio codec. Click one to get more information.
wa: Tchoezixhoz vosse codec odio. Clitchîz onk po obtini co pus d' informåcions.

en: Select your audio output device
wa: Tchoezixhoz vosse éndjin di rexhowe odio

en: Select your video codec. Click one to get more information.
wa: Tchoezixhoz vosse codec videyo. Clitchîz onk po obtini co pus d' informåcions.

en: Selected ports:
wa: Pôrts di tchoezi:

en: Semantic annotations
wa: Notes semantikes

en: Send
wa: Evoyî

en: Send key events to VNC host.
wa: Evoyî les evenmints clé å lodjoe VNC.

en: Send rate
wa: Evoyî préjhaedje

en: Sent
wa: Evoyî

en: Sent bytes
wa: Bites evoyîs

en: Sent packets
wa: Packets evoyîs

en: Separate words by | (without space)
wa: Distrocler les mots pa | (sins spåce)

en: Sequential numbering
wa: Secwinciel di limerotaedje

en: Serbian
wa: Siebe

en: Serial Port/Device
wa: Pôrt/Éndjin séreye

en: Server
wa: Sierveu

en: Services
wa: Siervices

en: Services discovery
wa: Ridant des siervices

en: Services discovery modules
wa: Modules di discovraedje des siervices

en: Services discovery modules are facilities that automatically add items to playlist.
wa: Les modules discovraedje di siervices sont des fonccions ki radjoutèt otomaticmint des cayets dins l' djivêye a djouwer.

en: Session description
wa: Discrijhaedje del session

en: Session email
wa: Session emile

en: Session failed
wa: Li session a fwait berwete

en: Session groupname
wa: No do groupe sel session

en: Session name
wa: No del session

en: Session phone number
wa: Session do limero di telefone

en: Set FFmpeg debug mask
wa: Defini l' disbugaedje do masse FFmpeg

en: Set QP
wa: DEfini QP

en: Set edge visibility.
wa: Defini l' veyåvisté del boird.

en: Set id of ES to PID
wa: Defini l' id do ES a PID

en: Set playlist bookmark 1
wa: Defini l' rimåke del djivêye a djouwer 1

en: Set playlist bookmark 10
wa: Defini l' rimåke del djivêye a djouwer 10

en: Set playlist bookmark 2
wa: Defini l' rimåke del djivêye a djouwer 2

en: Set playlist bookmark 3
wa: Defini l' rimåke del djivêye a djouwer 3

en: Set playlist bookmark 4
wa: Defini l' rimåke del djivêye a djouwer 4

en: Set playlist bookmark 5
wa: Defini l' rimåke del djivêye a djouwer 5

en: Set playlist bookmark 6
wa: Defini l' rimåke del djivêye a djouwer 6

en: Set playlist bookmark 7
wa: Defini l' rimåke del djivêye a djouwer 7

en: Set playlist bookmark 8
wa: Defini l' rimåke del djivêye a djouwer 8

en: Set playlist bookmark 9
wa: Defini l' rimåke del djivêye a djouwer 9

en: Set the camera's horizontal centering (if supported by the v4l2 driver).
wa: Defini l' metaedje di coutchî del fimrece

en: Set the camera's vertical centering (if supported by the v4l2 driver).
wa: Mete å mitan d' astampé (si c'est sopoirté pa l' mineu v4l2).

en: Set the encoding used in text subtitles
wa: Defini l' ecôdaedje eployî dins les sortites tecse

en: Set the global gain in dB (-20 ... 20).
wa: Defini l' globå wangnaedje e dB (-20 ... 20).

en: Set the image brightness, between 0 and 2. Defaults to 1.
wa: Defini l' rilujhance del imådje, inte 0 eyet 2. Prémetou a 1.

en: Set the image contrast, between 0 and 2. Defaults to 1.
wa: Defini l' contrasse del imådje, inte 0 eyet 2. Prémetou a 1.

en: Set the image gamma, between 0.01 and 10. Defaults to 1.
wa: Defini l' gama del imådje, inte 0.01 eyet 10. Prémetou a 1.

en: Set the image hue, between 0 and 360. Defaults to 0.
wa: Defini l' tinte del imådje, inte 0 eyet 360. Prémetou a 0.

en: Set the image saturation, between 0 and 3. Defaults to 1.
wa: Defini l' saturaedje del imådje (0-3), inte 0 eyet3. Prémetou a 1.

en: Sets a maximum local bitrate (in kbits/s).
wa: Definit ene macsimom locåle roedeur des bits (e kbits/s).

en: Setting
wa: Apontiaedje

en: Settings
wa: Apontiaedjes

en: Settings for VLC's control interfaces
wa: Apontiaedjes po les eterfaces di contrôle di VLC

en: Settings for VLC's interfaces
wa: Tchuzes po les eterfaces di VLC

en: Settings for input, demultiplexing, decoding and encoding
wa: Apontiaedjes po intrêye, dismultiplecsaedje, discôdaedje et ecôdaedje

en: Settings for subtitles, teletext and CC decoders and encoders.
wa: Apontiaedjes po les sortites, li teletecse et les discôdeus et ecôdeus CC.

en: Settings for the audio-only decoders and encoders.
wa: Apontiaedjes po les discôdeus eyet ecôdeus del odio-seulmint.

en: Settings for the main interface
wa: Tchuzes po li mwaisse eterface

en: Settings for the video, images or video+audio decoders and encoders.
wa: Apontiaedjes pol videyo, les imådjes ou les discôdeus et ecôdeus videyo + odio.

en: Settings related to playlist behaviour (e.g. playback mode) and to modules that automatically add items to the playlist ("service discovery" modules).
wa: Apontiaedjes raloyîs å naxhe del djivêye a djouwer (metant môde djouwaedje) et ås modules ki radjoutèt otomaticmint des cayets dins l' djivêye a djouwer (modules "discovraedje di siervices").

en: Settings...
wa: Apontiaedje...

en: Setup schedule
wa: Apontyî l' programaedje

en: Shadow
wa: Ombe

en: Shadow offset
wa: Ofset ombion

en: Sharpen
wa: Rawijhî

en: Sharpen strength (0-2)
wa: Rawijhî foice (0-2)

en: Short backwards jump
wa: Courts potchaedje en éri

en: Short forward jump
wa: Court potchaedje en avant

en: Short jump length
wa: Longueu do court potchaedje

en: Short jump length, in seconds.
wa: Longueu do court potchaedje, e segondes.

en: Shortcut
wa: Rascourti

en: Show &more options
wa: Mostrer &pus di tchuzes

en: Show All
wa: Mostrer tertos

en: Show Containing Folder...
wa: Mostrer ridant contnant

en: Show Details
wa: Mostrer detays

en: Show VLC media player
wa: Mostrer l' djouwer d' media VLC

en: Show VLC on the taskbar
wa: Mostrer VLC sol bår des bouyes

en: Show a systray icon for VLC
wa: Mostrer ene imådjete scriftôr po VLC

en: Show advanced options
wa: Mostrer les tchuzes avanceyes

en: Show errors and warnings
wa: Mostrer les arokes eyet les adviertixhmints

en: Show extended VCD info?
wa: Mostrer l' sitindowe informåcion VCD?

en: Show extended options
wa: Mostrer les tchuzes avanceyes

en: Show extended settings
wa: Mostrer les sitindowès tchuzes

en: Show interface
wa: Mostrer l' eterface

en: Show media title on video
wa: Mostrer l' tite do media sol videyo

en: Show media title on video start
wa: Mostrer l' tite do media a l' enondaedje del videyo

en: Show only errors
wa: Mostrer seulmint les arokes

en: Show playlist
wa: Mostrer l' djivêye a djouwer

en: Show settings
wa: Mostrer apontiaedjes

en: Show stream position
wa: Mostrer l' eplaeçmint do floû

en: Show the video title for n milliseconds, default is 5000 ms (5 sec.)
wa: Mostrer l' tite do media sol tins di n milisegondes, prémetou est 5000 ms (5 seg.)

en: Show video title for x milliseconds
wa: Mostrer l' tite do media sol tins di x milisegondes

en: Shows more information about the available video filters.
wa: Mostere pus d' informåcion å dfwait des passetes videyo disponibes.

en: Signals
wa: Signås

en: Silent mode
wa: Môde silince

en: Silver
wa: Årdjint

en: Similarity
wa: Rishonnance

en: Simple
wa: Simpe

en: Simple decoder for Dolby Surround encoded streams
wa: Simpe discôdeu po les ecôdés floûs Dolby Surround

en: Simplified Chinese (ISO-2022-CN-EXT)
wa: Chinwès Simplifyî (ISO-2022-CN-EXT)

en: Simplified Chinese Unix (EUC-CN)
wa: Chinwès Simplifyî Unix (EUC-CN)

en: Sindhi
wa: Sindi

en: Sinhalese
wa: Singalès

en: Size
wa: Grandeu

en: Size of stream in bytes
wa: Grandeu do floû e bites

en: Sizes
wa: Grandeus

en: Skin files |*.vlt;*.wsz;*.xml
wa: Fitchîs tinmes |*.vlt;*.wsz;*.xml

en: Skin resource file:
wa: Fitchî rissoûce des tinmes:

en: Skin to use
wa: Tinme a eployî

en: Skins
wa: Tinmes

en: Skins loader demux
wa: Dismultiplecseu do tcherdjeu des tinmes

en: Skip frame (default=0)
wa: Passer houte l' cåde (premetou=0)

en: Skip frames
wa: Passer houte les cådes

en: Skip idct (default=0)
wa: Passer houte idct (premetou=0)

en: Skip percentage (%)
wa: Passer houte l' åcintaedje (%)

en: Slides (images)
wa: Diyas (imådjes)

en: Slides (text)
wa: Diyas (tecse)

en: Slo&wer
wa: Pus lon&djin

en: Slovak
wa: Eslovake

en: Slovenian
wa: Eslovene

en: Slower
wa: Pus londjin

en: Slower (fine)
wa: Pus londjin (fén)

en: Small
wa: Pitit

en: Smaller
wa: Pus ptit

en: Sna&pshot
wa: Wai&troûlêye

en: Snapshot
wa: Waitroûlêye

en: Snapshot height
wa: Hôteur del waitroûlêye

en: Snapshot output
wa: Rexhowe del waitroûlêye

en: Snapshot width
wa: Lårdjeur del waitroûlêye

en: Socks proxy
wa: Procsi socks

en: Soft
wa: Doûs

en: Some options are available but hidden. Check "Advanced options" to see them.
wa: Des tchuzes sont disponibes mins catcheyes. Verifyî "Sipepieusès tchuzes" po les vey.

en: Sort
wa: Relîre

en: Sort Node by Author
wa: Arindjî l' nuk sol Oteur

en: Sort Node by Name
wa: Arindjî l' nuk sol no

en: Sort by
wa: Relére pa

en: Sotho, Southern
wa: Soto nonnrece

en: Sound Delay
wa: Tårdaedje do son

en: Sound clip
wa: Clip di son

en: Soundtrack
wa: Binde son

en: Source
wa: Sourdant

en: Source aspect ratio
wa: Sourdant del rapoirt lårdjeur/hôteur

en: Source directory
wa: Ridant sourdant

en: Source:
wa: Sourdant:

en: South-Eastern European (Latin-10)
wa: Urope Nonne-Levantrece (Latin-10)

en: Space
wa: Espåce

en: Spacer
wa: Separateu

en: Spanish
wa: Castiyan

en: Speaker configuration
wa: Apontiaedje des hôt-pårloes

en: Special modules
wa: Sipeciås modules

en: Specify AAC audio profile to use
wa: Specifyî l' profile odio AAC a eployî

en: Specify the log filename.
wa: Dijhoz li no d' fitchî do djournå.

en: Specify the log format. Available choices are "text" (default) and "html".
wa: Sipecifyî l' cogne do djournå. Les tchuzes disponibes sont "tecse" (prémetou) eyet "html".

en: Specify the log format. Available choices are "text" (default), "html", and "syslog" (special mode to send to syslog instead of file.
wa: Sipecifyî l' cogne do djournå. Les tchuzes disponibes sont "tecse" (prémetou), "html", eyet "djournå sistinme" (sipeciå môde po evoyî å djournå sistinme al plaece do fitchî.

en: Spectrum
wa: Speke

en: Spectrum analyser
wa: Analijheu do speke

en: Speed of the subtitles:
wa: Radisté des sortites:

en: Speed: %.2fx
wa: Raddisté: %.2fx

en: Speex audio decoder
wa: Discôdeu odio Speex

en: Speex audio encoder
wa: Ecôdeu odio Speex

en: Speex audio packetizer
wa: Ewalpeu odio Speex

en: Splits video in two same parts, like in a mirror
wa: Dispåte l' videyo e deus minmes pårteyes; come on muroe

en: Splitter
wa: Dispårteu

en: Standard
wa: Sitandård

en: Standard stream output
wa: Sitandård rexhowe do floû

en: Start Time
wa: Eure di Cominçmint

en: Start VLC with:
     - normal mode
     - a zone always present to show information as lyrics, album arts...
     - minimal mode with limited controls
wa: Enonder VLC avou:
     - môde normå
     - ene redjon tofer prezinte po mostrer des informåcions come les paroles, les potchetes d' albom...
     - môde minimå avou des contrôles rastrindous

en: Start directly in menu
wa: Kimincî directumint dins l' menu

en: Start in minimal view (without menus)
wa: Enoder avou l' minimåle vuwe (sins les menus)

en: Start time
wa: Eure di cominçmint

en: Start video in fullscreen mode
wa: Enonder l' videyo e môde tote li waitroûle

en: Starting Position
wa: Eplaeçmint d' enondaedje

en: Statistics
wa: Sitatistikes

en: Stats
wa: Sitats

en: Stats decoder
wa: Discôdeu des sitatistikes

en: Stats decoder function
wa: Fonccion do discôdeu des sitatistikes

en: Status
wa: Estat

en: Step Backward
wa: Aler en erî

en: Step Forward
wa: Aler en avant

en: Step backward
wa: Digré en erî

en: Step forward
wa: Digré en avant

en: Stereo
wa: Stereyo

en: Stereo mode
wa: Môde stereyo

en: Stop
wa: Arester

en: Stop playback
wa: Arester djouwaedje

en: Stop the A to B loop
wa: Arester l' blouke A a B

en: Stop the playlist after each played playlist item.
wa: Arester l' djivêye a djouwer après tchaeke cayet djouwé.

en: Stop time
wa: Arester l' tins

en: Stream
wa: Floû

en: Stream %d
wa: Floû %d

en: Stream ID of the audio track to use.
wa: ID do floû del boket odio a eployî.

en: Stream ID of the subtitle track to use.
wa: ID do floû del boket do sortite a eployî.

en: Stream MP3
wa: Floû MP3

en: Stream Output
wa: Rexhowe do Floû

en: Stream bitrate
wa: Roedeur des bites do floû

en: Stream description
wa: Discrijhaedje do floû

en: Stream filter module
wa: Module del passete do floû

en: Stream filters
wa: Passetes do floû

en: Stream filters are used to modify the stream that is being read.
wa: Les passetes do floû sont eployîs po candjî l' floû k 'est a l' lijhaedje.

en: Stream name
wa: No do floû

en: Stream number of the audio track to use (from 0 to n).
wa: Limero do floû do boket odio a eployî (di 0 a n).

en: Stream number of the subtitle track to use (from 0 to n).
wa: Limero do floû do boket do sortite a eployî (di 0 a n).

en: Stream output
wa: Rexhowe do floû

en: Stream public
wa: Publike floû

en: Stream...
wa: Floû...

en: Streaming/Exporting Wizard...
wa: Transmission/Ebagaedje do macrea...

en: Strength of AQ
wa: Foice di AQ

en: Stuff
wa: Stofe

en: Subpicture filters
wa: Passetes des dzo-imådjes

en: Subpictures filter module
wa: Module do passete des dzo-imådjes

en: Subscribe
wa: S' abouner

en: Subscribe to a podcast
wa: S' abouner a on podcast

en: Subtitle
wa: Sortite

en: Subtitle File
wa: Fitchî Sortite

en: Subtitle Languages
wa: Lingaedjes di Sortite

en: Subtitle autodetection fuzziness
wa: Digré d' avirance di l' otodeteccion des sortites

en: Subtitle autodetection paths
wa: Tchmins d' otodeteccion des sortites

en: Subtitle delay %i ms
wa: Tårdaedje do sortite %i ms

en: Subtitle delay down
wa: Tårdaedje do sortite pus bas

en: Subtitle delay up
wa: Tårdaedje do sortite pus hôt

en: Subtitle demuxer settings
wa: Apontiaedjes do dismultiplecseu sortite

en: Subtitle language
wa: Sortite do lingaedje

en: Subtitle position %i px
wa: Pôzucion des sortites %i px

en: Subtitle position down
wa: Eplaeçmint do dzo des sortites

en: Subtitle position up
wa: Eplaeçmint do dizeu des sortites

en: Subtitle track: %s
wa: Boket do sortite: %s

en: Subtitles
wa: Sortites

en: Subtitles & OSD
wa: Sortites & OSD

en: Subtitles && OSD
wa: Sortites && OSD

en: Subtitles (advanced)
wa: Sortites (sipepieus)

en: Subtitles (asa demuxer)
wa: Sortites (dismultiplecseu asa)

en: Subtitles (images)
wa: Sortites (imådjes)

en: Subtitles Files
wa: Fitchîs Sortites

en: Subtitles Language
wa: Lingaedje des Sortites

en: Subtitles Track
wa: Boket des sortites

en: Subtitles alignment
wa: Aroymint des sortites

en: Subtitles codecs
wa: Codecs des sortites

en: Subtitles delay
wa: Tårdaedje des sortites

en: Subtitles description
wa: Discrijhaedje des sortites

en: Subtitles encoder
wa: Ecôdeu des sortites

en: Subtitles encoding
wa: Ecôdaedje des sortites

en: Subtitles format
wa: Cogne des sortites

en: Subtitles justification
wa: Dijustifiaedje des sortites

en: Subtitles text encoding
wa: Ecôdaedje do tecse des sortites

en: Subtitles track
wa: Sortite do boket

en: Subtitles track ID
wa: ID des sortites do boket

en: Subtitles/OSD
wa: Sortites/OSD

en: Subtitles/Video
wa: Sortites/Videyo

en: Summary
wa: Racourti

en: Sundanese
wa: Soundanès

en: Supplementary caching value for remote files, in milliseconds.
wa: Valixhance di muchete po les fitchîs då lon di rawete, e milisegondes.

en: Surround delay (ms)
wa: Tårdaedje do surround (ms)

en: Surround level
wa: Livea do surround

en: Swedish
wa: Suwedwès

en: Sweep Rate
wa: Frecwince di ramon

en: Synchronise on audio track
wa: Sincronijhî sol boket odio

en: Synchronization
wa: Sinchronijhaedje

en: Synchronize left and right
wa: Sincronijhî hintche eyet droete

en: Synchronize top and bottom
wa: Sincronijhî copete eyet valêye

en: System Id
wa: Id do sistinme

en: System's default
wa: Prémetowès valixhances do sistinme

en: Systray icon
wa: Imådjete do scriftôr

en: T&itle
wa: T&ite

en: T.140 text encoder
wa: Ecôdeu tecse T.140

en: TCP address to use (default localhost)
wa: Adresse TCP a eployî (prémetou localhost)

en: TCP command input
wa: Comande d' intrêye TCP

en: TCP connection timeout
wa: Tårdaedje pol raloyaedje TCP

en: TCP input
wa: Intrêye TCP

en: TCP port to use (default 12345)
wa: Pôrt TCP a eployî (prémetou 12345)

en: TCP/UDP timeout (ms)
wa: TCP/UDP tårdjaedje (ms)

en: TS muxer (libdvbpsi)
wa: Multiplecseu TS (libdvbpsi)

en: TTA demuxer
wa: Dismultiplecseu TTA

en: Tahitian
wa: Tahicyin

en: Tajik
wa: Tadjik

en: Take a snapshot
wa: Prinde on waitroûlêye

en: Take video snapshot
wa: Fé ene waitroûlêye del videyo

en: Tamil
wa: Tamoul

en: Tatar
wa: Tatår

en: Teal
wa: Bleu sarcele

en: Techno-Industrial
wa: Tecno-Industriyel

en: Teletext
wa: Teletecse

en: Teletext Activation
wa: Metaedje en alaedje Teletecse

en: Teletext alignment
wa: Aroymint do Telectecse

en: Teletext page
wa: Pådje Teletecse

en: Teletext subtitles
wa: Sortites do teletecse

en: Teletext subtitles decoder
wa: Discôdeu des sortites teletecse

en: Teletext text subtitles
wa: Sortites tecse do teletecse

en: Teletext: additional information
wa: Teletecse: infôrmåcion di rawete

en: Telnet Interface
wa: Eterface Telnet

en: Telugu
wa: Telougou

en: Terrestrial bandwidth
wa: Lårdjeu di binde daegnrece

en: Terrestrial bandwidth [0=auto,6,7,8 in MHz]
wa: Lårdjeu di binde daegnrece [0=tot seu,6,7,8 in MHz]

en: Terrestrial guard interval
wa: Tins inte les wådes daegnreces

en: Terrestrial hierarchy mode
wa: Môde schålance daegnrece

en: Terrestrial transmission mode
wa: Môde d' evoyaedje daegnrece

en: Text
wa: Tecse

en: Text alignment:
wa: Aroymint do tecse:

en: Text default color
wa: Prémetowe coleur do tecse

en: Text identifier for the callback functions
wa: Identifieu do tecse po les fonccions di rhoucaedje.

en: Text is always opaque
wa: Li tecse est tofer opake

en: Text position
wa: Eplaeçmint do tecse

en: Text renderer
wa: Moteur di rindou do tecse

en: Text renderer for Mac
wa: Moteur di rindou do tecse pol Mac

en: Text rendering module
wa: Module do rindou do tecse

en: Text subtitles decoder
wa: Discôdeu des sortites tecse

en: Texts / Logs (*.log *.txt);; All (*.*)
wa: Tecses / Djournås (*.log *.txt);; Totafwait (*.*)

en: Thai
wa: Taylandès

en: Thai (TIS 620-2533/ISO 8859-11)
wa: Taylandès (TIS 620-2533/ISO 8859-11)

en: Thai (Windows-874)
wa: Taylandès (Windows-874)

en: Thanks
wa: Mèrci

en: The SFW URL to use as referrer when connecting to the server. This is the SWF file that contained the stream.
wa: L' URL SFW a eployî come redjibleu kwand vos vs raloyîz å sierveu. Çouci est l' fitchî SWF ki contneut l' floû.

en: The audio device "%s" is already in use.
wa: L' éndjin odio "%s" est ddja en alaedje.

en: The capture device "%s" does not support the required parameters.
wa: L' éndjin d' egaloyaedje "%s" n' sopoite nén les parametes dmandés.

en: The color of the text that will be rendered on the video. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
wa: Li coleur do tecse ki serè håynêye sol videyo. Çouci doet esse on egzadecimå (come les coleurs HTML). Les deus prûmis caractéres sont pol rodje, adon-pwis pol vert, adon-pwis pol bleu. #000000 = noer, #FF0000 = rodje, #00FF00 = vert, #FFFF00 = djaene (rodje + vert), #FFFFFF = blanc

en: The cryptographic signature for the downloaded file "%s" was invalid and could not be used to securely verify it. Thus, the file was deleted.
wa: Li chifrêye sinateure pol aberweté fitchî "%s" n' esteut nén valide et n' poleu nén esse eployî pol aveuri avou såvrité. Adon, l' fitchî esteut disfacé.

en: The given syntax is deprecated. Run "vlc -p dvb" to see an explanation of the new syntax.
wa: Li sintake sinêye est forcrexhowe. Enondez "vlc -p dvb" po vey ene esplikêye del novele sintake.

en: The height of the video window, in pixels.
wa: Li hôteu del purnea videyo, e picsels.

en: The maximum number of filters (%d) was reached.
wa: Li nombe macsimom di passetes (%d) esteut avindou.

en: The media library is automatically saved and reloaded each time you start VLC.
wa: Li livreye media est otomaticmint schapêye eyet ritcherdjeye tchaeke côp ke vos enondez VLC.

en: The new version was successfully downloaded. Do you want to close VLC and install it now?
wa: Li novea modêye esteut aberwetêye come i fåt. Voloz-v' clôre VLC et l' astaler asteure?

en: The opacity (inverse of transparency) of the text that will be rendered on the video. 0 = transparent, 255 = totally opaque.
wa: L' opacité (contråve di transparince) do tecse ki serè håynêye sol videyo. 0 = transparint, 255 = ttafwaitmint opake.

en: The password of your last.fm account
wa: Li sicret di vosse conte last.fm

en: The requested RTSP session could not be established.
wa: Li session RTSP dimandêye n' poleut nén esse metowe en ouve.

en: The standard MPEG audio (1/2) format (useable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, OGG and RAW)
wa: Li cogne sitandård odio MPEG (1/2) (eployåve avou MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, OGG eyet RAW)

en: The stream will run this duration (in seconds).
wa: Li floû enondrè a cisse durêye ( e segondes).

en: The stream will start at this position (in seconds).
wa: Li floû kiminçrè a cisse pôzucion ( e segondes).

en: The stream will stop at this position (in seconds).
wa: Li floû s' arestêyrè a cisse pôzucion ( e segondes).

en: The username of your last.fm account
wa: Li no d' uzeu di vosse conte last.fm

en: Theora video decoder
wa: Discôdeu videyo Theora

en: Theora video encoder
wa: Ecôdeu videyo Theora

en: Theora video packetizer
wa: Ewalpeu videyo Theora

en: There is no help available for these modules.
wa: I gn a pont d' aidance po ces modules.

en: These are general settings for video/audio/subtitles encoding modules.
wa: Cisses-chal sont les djenerås apontiaedjes po les modules d' ecôdaedje del videyo/odio/sortites.

en: These modules provide network functions to all other parts of VLC.
wa: Ces modeules dinèt des fonccions rantoele a totes les ôtes pårts di VLC.

en: These options allow you to configure the interfaces used by VLC. You can select the main interface, additional interface modules, and define various related options.
wa: Cenes tchuzes vos permetèt d' apontyî les eterfaces eployeyes pa VLC. Vos ploz tchoezi li mwaisse terface, des modules d' interface di rawete, et defini totès sôres di tchuzes raloyeyes.

en: These options allow you to enable special CPU optimizations. You should always leave all these enabled.
wa: Ces tchuzes vos permetèt di mete en alaedje des sipeciålès optimijhaedjes do CPU. Vos duvrîz leyî tot çoula en alaedje.

en: These options allow you to modify the behavior of the video output subsystem. You can for example enable video filters (deinterlacing, image adjusting, etc.). Enable these filters here and configure them in the "video filters" modules section. You can also set many miscellaneous video options.
wa: Ces tchuzes vs permetèt di candjî l' dujhance do sorsistinme rexhowe videyo. Vs poloz pa egzimpe mete en alaedje les passetes videyo (disinterlaçmint, adjinçnaedje del imådje, evnd). Mete en alaedje ces passetes chal eyet l's-apontyî dins l' seccion des modules "passetes videyo". Vs poloz eto defini bråmints videyo tchuzes di totes sôres.

en: This adds visualization modules (spectrum analyzer, etc.).
wa: Çouci radjoute des modules di voeyaedje (analijheu do speke, evnd).

en: This allows hardware decoding when available.
wa: Çouci permete li discôdaedje di l' éndjolreye cwand c 'est disponibe.

en: This allows you to define playlist bookmarks.
wa: Çouci vos permete di defini les rimåkes del divêye a djouwer.

en: This allows you to play from several inputs at the same time. This feature is experimental, not all formats are supported. Use a '#' separated list of inputs.
wa: Çouci vos permete di djouwer dispu sacwantès intrêyes e minme tins. Cisse fonccionålité est esperimintå, totes les cognes ni sont nén sopoirtêyes. eployî en '#' separêye djivêye d' intrêyes.

en: This allows you to select a list of encoders that VLC will use in priority.
wa: Çouci vos permete di tchoezi ene djivêye d' ecôdeus ki VLC eployrè e prumiristé.

en: This allows you to select the order in which VLC will choose its packetizers.
wa: Çouci vos permete di tchoezi dins ké-n ôre VLC tchoezirè ses ewalpeus.

en: This defines the playback speed (nominal speed is 1.0).
wa: Çouci definit l' raddisté do djouwaedje (li nominåle raddisté est 1.0).

en: This is the audio codec that will be used.
wa: Çouci est l' codec odio ki serè eployî.

en: This is the audio output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
wa: Çouci est l' metôde di rexhowe odio eployeye pa VLC. L' prémetou naxhe est d' tchoezi otomaticmint li meyeuse metôde disponibe.

en: This is the default Audio CD device to use.
wa: Çouci est l' prémetou éndjin Odio CD a eployî.

en: This is the default DVD device to use.
wa: Çouci est l' prémetou éndjin DVD a eployî.

en: This is the default DVD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (eg. D:)
wa: Çouci est l' prémetou plake DVD (ou fitchî) a eployî. N' rovyîz nén les deus ponts après li lete do plake (pa egzimpe D:)

en: This is the default VCD device to use.
wa: Çouci est l' prémetou éndjin VCD a eployî.

en: This is the default muxer method that will be used.
wa: Çouci est l' premetowe metôde do multiplecseu ki serèt eployeye.

en: This is the default output URI.
wa: Çouci est l' prémetowe rexhowe URI.

en: This is the default output access method that will be used.
wa: Çouci est l' metôde d' accès del rexhowe ki serè eployêye.

en: This is the default port used for UDP streams. Default is 1234.
wa: Çouci est l' prémetou pôrt eployî po les floûs UDP. Prémetou est 1234.

en: This is the language of the audio stream.
wa: Çouki est l' lingaedje do floû odio.

en: This is the main interface used by VLC. The default behavior is to automatically select the best module available.
wa: Çouci est l' mwaisse eterface eployeye pa VLC. L' prémetou naxhe est d' tchoezi otomaticmint li meyeu module disponibe.

en: This is the muxer that will be used for audio.
wa: Çouki est l' multiplecseu ki serè eployî pol odio.

en: This is the muxer that will be used for video.
wa: Çouki est l' multiplecseu ki serè eployî pol videyo.

en: This is the output URI that will be used for audio.
wa: Çouki est l' rexhowe URI ki serè eployêye pol odio.

en: This is the output URI that will be used for video.
wa: Çouki est l' rexhowe URI ki serè eployêye pol videyo.

en: This is the output URL that will be used.
wa: Çouki est l' rexhowe URL ki serè eployêye .

en: This is the output access method that will be used for audio.
wa: Çouci est l' metôde d' accès del rexhowe ki serè eployêye pol odio.

en: This is the output access method that will be used for video.
wa: Çouci est l' metôde d' accès del rexhowe ki serè eployêye pol videyo.

en: This is the subtitles codec that will be used.
wa: Çouci est l' codec des sortites ki serè elployî.

en: This is the the video output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
wa: Çouci est l' metôde di rexhowe videyo eployeye pa VLC. L' prémetou naxhe est d' tchozei otomaticmint li meyeuse metôde disponibe.

en: This is the verbosity level (0=only errors and standard messages, 1=warnings, 2=debug).
wa: Çouci est l' livea d' verbosité (0=seulmint les arokes et les sitandårds messaedjes, 1=adviertixhmints, 2=disbugaedje).

en: This is the video codec that will be used.
wa: Çouci est l' codec videyo ki serè eployî.

en: This option is useful if you want to lower the latency when reading a stream
wa: Cisse tchuze est ahessåve si vos vloz baxhî li latince cwand vos lihoz on floû

en: This program comes with NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
    You may redistribute it under the terms of the GNU General Public License;
    see the file named COPYING for details.
    Written by the VideoLAN team; see the AUTHORS file.
wa: Ci programe est ahessî sins waeranteye, té ki permetou pa li lwè.
    Vos ploz li rmete dzo les condicions del Licince Publike Djeneråle GPL (GNU);
    vey li fitchî lomé COPYING po les detays.
    Scrit pa l' ekipe di VideoLAN; vey li fitchî AUTHORS.

en: This saves the audio output volume when you use the mute function. You should not change this option manually.
wa: Çouci schape l' volume del rexhowe odio kwand vs eployî l' fonccion moya. Vs n' duvrîz nén candjî cisse tchuze al mwin.

en: This selects which transport protocol to use for RTP.
wa: Çouci relét ké protocole di transpoirt a eployî po RTP.

en: This setting is deprecated and not used anymore
wa: Cisse apontiaedje est forcrexhowe et n' est nén måy eployeye

en: This stream will always be opened at VLC startup.
wa: Ci floû serè todi drovowe a l' enondaedje di VLC.

en: This version of VLC was compiled by:
wa: Cisse modêye di VLC esteut copilêye pa:

en: This will force a mono audio output.
wa: Çouci foircirè ene rexhowe odio mono.

en: Tibetan
wa: Tibetin

en: Time
wa: Tins

en: Time Control
wa: Contrôle di Tins

en: Time Slider
wa: Boton d' acinseu do tins

en: Time Toolbar
wa: Bår ås usteyes do Tins

en: Time between two alarm messages in ms (default 2000)
wa: Tins inte deus messaedjes d' abranle e ms (prémetou 2000)

en: Time between two alarm messages in ms. This value is used to avoid alarm saturation (default 2000).
wa: Tins inte deus messaedjes d' abranle e ms. Cisse valixhance est eployeye po houwer ene saturaedge d' abranle (prémetou 2000).

en: Time window to use in ms (default 5000)
wa: Purnea d' eurêye a eployî e ms (prémetou 5000)

en: Timeout
wa: Astådje

en: Timeout (ms)
wa: Tårdaedje (ms)

en: Title
wa: Tite

en: Title %i
wa: Tite %i

en: Title display mode
wa: Môde di håynaedje do tite

en: Title font
wa: Fonte do tite

en: Title format string
wa: Cogne pol tite del tchinne

en: Title metadata
wa: Meta-dnêyes do tite

en: Title to put in ASF comments.
wa: Tite a mete dins les rawetes ASF.

en: To
wa: Po

en: Toggle the video in fullscreen
wa: Discandjî l' videyo e forrimpli l' waitroûle

en: Toggle the video out fullscreen
wa: Discandjî l' videyo houte di forrimpli l' waitroûle

en: Toggle wallpaper mode in video output.
wa: Discandjî l' môde di tapisreye dins l' rexhowe videyo.

en: Tonga (Tonga Islands)
wa: Tongyin

en: Tool
wa: Usteye

en: Toolbar Elements
wa: Elemints del bår ås usteyes

en: Toolbar position:
wa: Eplaeçmint del bår ås usteyes:

en: Toolbars Editor
wa: Aspougneu des Bårs ås usteyes

[ctx: Tooltip|Clear]
en: Clear
wa: Netyî

[ctx: Tooltip|Mute]
en: Mute
wa: Moya

[ctx: Tooltip|Unmute]
en: Unmute
wa: Nén moya

en: Top
wa: Dizeu

en: Top left corner X coordinate
wa: Cowordonêyes X do coine del copete hintche

en: Top left corner Y coordinate
wa: Cowordonêyes Y do coine del copete hintche

en: Top-Left
wa: Copete hintche

en: Top-Right
wa: Copete droete

en: Track
wa: Boket

en: Track ID
wa: ID do boket

en: Track number
wa: Limero do boket

en: Track replay gain
wa: Ridjouwer li boket

en: Track settings
wa: Apontiaedjes des bokets

en: Track size (in sectors)
wa: Grandeu do boket (e secteus)

en: Tracks
wa: Bokets

en: Traditional Chinese (Big5)
wa: Chinwès Tradicionel (Big5)

en: Traditional Chinese Unix (EUC-TW)
wa: Chinwès Tradicionel Unix (EUC-TW)

en: Trailer
wa: Binde anonce

en: Transcode/Save to file
wa: Transcode/Schaper en on fitchî

en: Transform
wa: Transformer

en: Transformation
wa: Transformaedje

en: Transmission mode [Undefined,2k,8k]
wa: Môde d' evoyaedje [Nén defini,2k,8k]

en: Transparency
wa: Weyoûe

en: Transparency mask
wa: Masse di transparince

en: Transparency of the bargraph
wa: Weyoûte do grafike a bårs

en: Transparency of the image
wa: Weyoûte del imådje

en: Transparent
wa: Transparint

en: Transport protocol
wa: Protocole di transpoirt

en: Treble
wa: Hôts sons

en: Treble level of the audio input (if supported by the v4l2 driver).
wa: Livea des hôts sons del intrêye odio (si c'est sopoirté pa l' mineu v4l2).

en: Tribal
wa: Muzike tribåle

en: Trigger button
wa: Boton clitchete

en: Trigger button for mouse gestures.
wa: Boton clitchete po les movmints del sori.

en: Tuner country code
wa: Côde tuner do payis

en: Tuner frequency in Hz or kHz (see debug output)
wa: Frécwince di tuner e Hz ou kHz (vey disbugaedje del rexhowe)

en: Tuner id
wa: ID di tuner

en: Tuner id (see debug output).
wa: ID di tuner (vey disbugaedje di rexhowe).

en: Tuner input type
wa: Sôre d' intrêye di tuner

en: Tuner properties
wa: Prôpietés do tuner

en: Tunnel RTSP and RTP over HTTP
wa: Tunel RTSP et RTP so HTTP

en: Turkish
wa: Trouk

en: Turkish (ISO 8859-9)
wa: Trouk (ISO 8859-9)

en: Turkish (Windows-1254)
wa: Trouk (Windows-1254)

en: Turkmen
wa: Troucminne

en: Turn off all warning and information messages.
wa: Distinde tos les messaedjes d' adviertixhmints eyet d'informåcion.

en: Type
wa: Sôre

en: Type:
wa: Sôre:

en: UDP Multicast
wa: Multicast UDP

en: UDP Unicast
wa: Unicast UDP

en: UDP input
wa: Intrêye UDP

en: UDP port
wa: Pôrt UDP

en: UDP stream output
wa: Rexhowe do floû UDP

en: UDP timeout (in ms)
wa: Tårdjaedje  UDP (e ms)

en: UNIX OSS audio output
wa: Rexhowe odio UNIX OSS

en: URL description
wa: Discrijhaedje URL

en: URL metadata
wa: Meta-dnêyes del URL

en: USF subtitles decoder
wa: Discôdeu des sortites USF

en: UTF-8 subtitles autodetection
wa: Deteccion otomatike des sortites UTF-8

en: Uighur
wa: Ouygour

en: Ukrainian
wa: Oucrinnyin

en: Ukrainian (KOI8-U)
wa: Oucrinnwès (KOI8-U)

en: Ultra-wideband (32kHz)
wa: Foirt lådje binde (32kHz)

en: Un-Zoom
wa: Diszoumer

en: Uncompressed RAR
wa: RAR nén rastrindou

en: Uncrop one pixel from the bottom of the video
wa: Discôper dvins on picsel dal valêye del videyo

en: Uncrop one pixel from the left of the video
wa: Discôper dvins on picsel dal hintche del videyo

en: Uncrop one pixel from the right of the video
wa: Discôper dvins on picsel dal droete del videyo

en: Uncrop one pixel from the top of the video
wa: Discôper dvins on picsel dal copete del videyo

en: Undefined
wa: Nén defini

en: Under the Video
wa: A dzo del videyo

en: Uninstall Windows Service
wa: Disastaler Windows Siervice

en: Uninstall the Service and exit.
wa: Disastaler l' Siervice et moussî foû.

en: Universal (UTF-16)
wa: Universel (UTF-16)

en: Universal (UTF-8)
wa: Universel (UTF-8)

en: Universal (big endian UTF-16)
wa: Universel (big endian UTF-16)

en: Universal (little endian UTF-16)
wa: Universel (little endian UTF-16)

en: Universal, Chinese (GB18030)
wa: Universel, Chinwès (GB18030)

en: Unknown
wa: Nén cnoxhou

en: Unknown Video
wa: Videyo nén cnoxhou

en: Unknown category
wa: Categoreye nén cnoxhowe

en: Unknown command `%s'. Type `help' for help.
wa: Comande nén cnoxhowe `%s'. Taper  `aidance' po aidance.

en: Unknown soundcard
wa: Cåte son nén cnoxhou

en: Unknown type
wa: Sôre nén knoxhowe

en: Unlock function
wa: Disaclawer l' fonccion

en: Unset
wa: Nén defini

en: Unsubscribe
wa: Si disabouner

en: Untitled
wa: Sins tite

en: Update
wa: Mete a djoû

en: Update VLC media player
wa: Mete a djoû l' djouweu d' media VLC

en: Urdu
wa: Ourdou

en: Use GPU acceleration (experimental)
wa: Eployî l' acceleråcion do GPU (esperimintå)

en: Use HDAPS, AMS, APPLESMC or UNIMOTION motion sensors to rotate the video
wa: Eployî les sinteus d' movmint HDAPS, AMS, APPLESMC ou UNIMOTION po fé tourner l' videyo

en: Use RTP over RTSP (TCP)
wa: Eployî RTP so RTSP (TCP)

en: Use S/PDIF when available
wa: Eployî S/PDIF cwand c' est disponibe

en: Use SAP cache
wa: Eployî l' muchete SAP

en: Use YUVP renderer
wa: Eployî l' moteur di rindou YUVP

en: Use a local picture as logo on the video
wa: Eployî ene locåle imådje come imådjete sol videyo

en: Use a plugins cache
wa: Eployî on muchete des tchôke-divins

en: Use a sub&titles file
wa: Eployî  on fi&tchî des sortites

en: Use as Desktop Background
wa: Eployî come Fond do Scribanne

en: Use custom skin
wa: Eployî l' tinme a vosse môde

en: Use float32 output
wa: Eployî rexhowe float32

en: Use libv4l2
wa: Eployî libv4l2

en: Use media library
wa: Eployî l' livreye media

en: Use playback control?
wa: Eployî l' contrôle do djouwaedje?

en: Use shared memory
wa: Eployî l' memwere pårtaedje

en: Use subtitle file
wa: Eployî l' fitchî des sortites

en: Use system codecs if available (better quality, but dangerous)
wa: Eployî les codecs sistinme si c' est disponibe (meyeuse cwålité, mins riskeus)

en: Used for statistics.
wa: Eployî po les sitatistikes.

en: User
wa: Uzeu

en: User agent that will be used for the connection.
wa: Idintifiaedje do betchteu ki serè eployî pol raloyaedje.

en: User name
wa: No d' uzeu

en: User name that will be requested to access the stream.
wa: No d' uzeu ki serè dmandé po ariver å floû.

en: User name that will be used for the connection.
wa: No di l' uzeu ki serè eployî pol raloyaedje.

en: User name the administrator will use to log into the internal HTTP server.
wa: No d' uzeu ki l' manaedjeu eployrè po s' elodjî dins l' divintrin sierveu HTTP.

en: User name to be used for connection to the SOCKS proxy.
wa: No d' uzeu a eployî pol raloyaedje viè l' procsi SOCKS.

en: Username
wa: No d' uzeu

en: Username:
wa: No d' uzeu:

en: Uzbek
wa: Ouzbeke

en: V&iew
wa: V&ey

en: VBI & Teletext
wa: VBI & Teletecse

en: VBI and Teletext decoder
wa: Discôdeu VBI et Teletecse

en: VBR mode
wa: Môde VBR

en: VBV buffer
wa: Tampon VBV

en: VC-1 packetizer
wa: Ewalpeu VC-1

en: VC1 video demuxer
wa: Dismultiplecseu videyo VC1

en: VCD Format
wa: Cogne VCD

en: VCD device
wa: Éndjin VCD

en: VCD input
wa: Intrêye VCD

en: VIDEO_TS folder
wa: VIDEO_TS ridant

en: VLC Debug Log (%s).rtfd
wa: Djournå di disbugaeje di VLC (%s).rtfd

en: VLC can display messages on the video. This is called OSD (On Screen Display).
wa: VLC pout håyner des messaedjes sol videyo. Çoici s' lome OSD (On Screen Display - Håynaedje sol waitroûle).

en: VLC can't recognize the input's format
wa: VLC n' pout recnoxhe li cogne d'intrêye

en: VLC cannot use the device "%s", because its type is not supported.
wa: VLC n' pout nén eployî l' éndjin "%s", paski si sôre n' est nén sopoirté.

en: VLC could not connect to "%s:%d".
wa: VLC n' a savou s' elodji a "%s:%d".

en: VLC could not connect with the given server.
wa: VLC n' pout nén s' elodjî avou l' diné sierveu.

en: VLC could not open the %s module.
wa: VLC n' saveut nén drovi l' module %s.

en: VLC could not open the ALSA device "%s" (%s).
wa: VLC n' saveut nén drovi l' éndjin ALSA "%s" (%s).

en: VLC could not open the decoder module.
wa: VLC n' saveut nén drovi l' module do discôdeu.

en: VLC could not open the encoder.
wa: VLC n' saveut nén drovi l' ecôdeu.

en: VLC could not open the file "%s".
wa: VLC n' a savou drovi l' fitchî "%s".

en: VLC could not open the video output module.
wa: VLC n' a savou nén drovi l' module del rexhowe videyo.

en: VLC could not read the file.
wa: VLC n' a savou lére l' fitchî

en: VLC crashed previously
wa: VLC a dedja tcheyou e rak

en: VLC does not support the audio or video format "%4.4s". Unfortunately there is no way for you to fix this.
wa: VLC ni sopoite nén li cogne odio ou videyo "%4.4s". Måluruzint i gn a nole manire po vos a remanthî çouci.

en: VLC failed to load the ASF header.
wa: VLC a fwait berwete po tcherdjî l' tiestire ASF.

en: VLC is started from file association
wa: VLC est enondé d' ene assoçnaedje di fitchîs

en: VLC is unable to open the MRL '%s'. Check the log for details.
wa: VLC n' a nén parvinou a drovi li MRL '%s'. Verifyî li djournå po les detays.

en: VLC media player
wa: Djouweu d' media VLC

en: VLC media player Help
wa: Aidance do djouweu d' media VLC

en: VLC media player Help...
wa: Aidance do djouweu d' media VLC

en: VLC media player updates
wa: Metaedjes a djoû do djouweu d' media VLC

en: VLC normally uses Freetype for rendering, but this allows you to use svg for instance.
wa: VLC eploye normålmint FreeType pol rindou, mins çouci vos permete d' eployî svg pa egzimpe.

en: VLC preferences
wa: VLC preferinces

en: VLC version %s (%s)
wa: Modêye di VLC %s (%s)

en: VLC was brought to you by:
wa: VLC esteut fwait por vos pa:

en: VLC was unable to save the meta data.
wa: VLC n' a savou nén schaper les meta-dnêyes.

en: VLC will keep playing the current playlist item.
wa: VLC wådrè a djouwer l' cayet del djivêye a djouwer do moumint.

en: VLC will keep playing the playlist indefinitely.
wa: VLC wådrè a djouwer l' djivêye a djouwer sins dfén.

en: VLC will randomly play files in the playlist until interrupted.
wa: VLC djouwerè des fitchîs dins l' djivêye a djouwer disk' al djokaedje.

en: VLC's connection to the given server was rejected.
wa: L' raloyaedje di VLC å sierveu diné esteut rfuzêye.

en: VLC's implementation of Video On Demand
wa: Implemintåcion di VLC del Videyo Al Dimande

en: VLM conf (*.vlm);;All (*)
wa: VLM apontiaedje (*.vlm);;Tertos (*)

en: VLM configuration file
wa: Fitchî d' apontiaedje VLC

en: VLM configurator
wa: Apontiaedje VLM

en: VLM remote control interface
wa: Eterface contrôle då lon VLM

en: VNC Host
wa: VNC Lodjoe

en: VNC Password
wa: Sicret VNC

en: VNC Port
wa: Pôrt VNC

en: VNC hostname or IP address.
wa: No d' lodjeu VNC ou adresse IP

en: VNC password.
wa: Sicret VNC.

en: VNC portnumber.
wa: Limero d' pôrt VNC.

en: VOC demuxer
wa: Dismultiplecseu VOC

en: VOD
wa: Videyo al dimande (VOD)

en: VOD:
wa: Videyo al dimande (VOD):

en: Value of the audio channels levels
wa: Valixhance des liveas des canås odio

en: Various audio and video decoders/encoders delivered by the FFmpeg library. This includes (MS)MPEG4, DivX, SV1,H261, H263, H264, WMV, WMA, AAC, AMR, DV, MJPEG and other codecs
wa: Sacwants discôdeus/ecôdeus odio et videyo distribouwés pal livreye FFmpeg. Çouci comprind (MS)MPEG4, DivX, SV1,H261, H263, H264, WMV, WMA, AAC, AMR, DV, MJPEG et des ôtes codecs.

en: Verbosity
wa: Tchafiaedje

en: Verbosity (0,1,2)
wa: Verbosité (0,1,2)

en: Verbosity Level
wa: Livea do tchafiaedje

en: Version
wa: Modêye

en: Vertical
wa: Astampé

en: Vertical centering
wa: Mete å mitan d' astampé

en: Vertical flip
wa: Discandjî d' astampé

en: Vertical offset
wa: Ofset d' astampé

en: Very short backwards jump
wa: Mo court potchaedje en éri

en: Very short forward jump
wa: Mo court potchaedje en avant

en: Very short jump length
wa: Longueu do mo court potchaedje

en: Very short jump length, in seconds.
wa: Longueu do mo court potchaedje, e segondes.

en: Video
wa: Videyo

en: Video &Track
wa: Boket &Videyo

en: Video Auto Scaling
wa: Otomatike metaedje al schåle del videyo

en: Video CD (VCD 1.0, 1.1, 2.0, SVCD, HQVCD) input
wa: Intrêye videyo CD (VCD 1.0, 1.1, 2.0, SVCD, HQVCD)

en: Video Callback data
wa: Dinêyes di rhoucaedje del videyo

en: Video Effects
wa: Efets Videyo

en: Video Files
wa: Fitchîs Videyo

en: Video Filter
wa: Passete videyo

en: Video Manager
wa: Manaedjeu del Videyo

en: Video On Demand ( VOD )
wa: Videyo al dimande ( VOD )

en: Video PID
wa: Videyo PID

en: Video Settings
wa: Apontiaedjes del Videyo

en: Video Settings not saved
wa: Apontiaedjes del Videyo nén schapés

en: Video Track
wa: Boket videyo

en: Video X coordinate
wa: Cowordonêye X del videyo

en: Video Y coordinate
wa: Cowordonêye Y del videyo

en: Video acceleration not available
wa: Acceleråcion del Videyo nén disponibe

en: Video alignment
wa: Aroymint videyo

en: Video aspect ratio
wa: Rapoirt lårdjeur/hôteur del videyo

en: Video bitrate
wa: Roedeur des bits del videyo

en: Video capture
wa: Egaloyaedje videyo

en: Video capture (Video4Linux)
wa: Egaloyaedje videyo (Video4Linux)

en: Video codec
wa: Codec videyo

en: Video codecs
wa: Codecs Videyo

en: Video cropping
wa: Côpaedje dvins l' videyo

en: Video decoder using openmash
wa: Discôdeu videyo eployant openmash

en: Video device
wa: Éndjin videyo

en: Video device name
wa: No d' l' éndjin videyo

en: Video encoder
wa: Ecôdeu videyo

en: Video encoder (using OpenMAX IL)
wa: Decôdeu videyo (eployant OpenMAX IL)

en: Video filter
wa: Passete videyo

en: Video filter module
wa: Module del passete videyo

en: Video filters
wa: Passetes videyo

en: Video filters are used to process the video stream.
wa: Des passetes videyo sont eployeyes po mete en ouve li floû videyo.

en: Video filters will be applied to the video stream.
wa: Des passetes videyo seront metous en ouve å floû videyo.

en: Video frame-rate
wa: Frecwince do cåde del videyo

en: Video height
wa: Hôteur del videyo

en: Video input
wa: Intrêye videyo

en: Video input chroma format
wa: Cogne chroma del intrêye videyo

en: Video input frame rate
wa: Frecwince do cåde del intrêye videyo

en: Video input pin
wa: PIN del intrêye videyo

en: Video input's gain (if supported by the v4l2 driver).
wa: Wangnaedje del intrêye videyo (si c'est sopoirté pa l' mineu v4l2).

en: Video memory
wa: Memwere videyo

en: Video memory buffer height.
wa: Lårdjeur do tampon memwere videyo.

en: Video memory buffer width.
wa: Hôteur do tampon memwere videyo.

en: Video memory output
wa: Rexhowe del memwere videyo

en: Video output URL
wa: URL del rexhowe videyo

en: Video output access method
wa: Metôde d' accès del rexhowe videyo

en: Video output filter module
wa: Module del passete del rexhowe videyo

en: Video output module
wa: Module del rexhowe videyo

en: Video output modules
wa: Modules del rexhowe videyo

en: Video output muxer
wa: Multiplecseu d' rexhowe videyo

en: Video output pin
wa: PIN del rexhowe videyo

en: Video pictures blending
wa: Maxhaedje des imådjes videyo

en: Video port
wa: Pôrt videyo

en: Video post processing filter
wa: Passete di l' après traitmint del videyo

en: Video scaling
wa: Metaedje al schåle videyo

en: Video scaling factor
wa: Facteur di metaedje al schåle del videyo

en: Video settings
wa: Apontiaedjes del videyo

en: Video size
wa: Grandeu del imådje videyo

en: Video snapshot directory (or filename)
wa: Ridant del waitroûlêye videyo (ou no do fitchî)

en: Video snapshot file prefix
wa: Betchete do fitchî del waitroûlêye videyo

en: Video snapshot format
wa: Cogne del waitroûlêye videyo

en: Video snapshot height
wa: Hôteur del waitroûlêye videyo

en: Video snapshot width
wa: Lårdjeur del waitroûlêye videyo

en: Video snapshots
wa: Waitroûlêyes videyo

en: Video standard (Default, SECAM, PAL, or NTSC).
wa: Sitandård videyo (Prémetou, SECAM, PAL, ou NTSC).

en: Video title
wa: Tite del videyo

en: Video width
wa: Lårdjeur del videyo

en: Video4Linux
wa: Videyo4Linux

en: Video4Linux input
wa: Intrêye Video4Linux

en: Video4Linux2
wa: Videyo4Linux2

en: Video4Linux2 Compressed A/V
wa: Rastrindou A/V Video4Linux2

en: Video4Linux2 input
wa: Intrêye Video4Linux2

en: VideoLAN Website...
wa: Waibe di VideoLAN...

en: Vietnamese
wa: Vietnamyin

en: Vietnamese (VISCII)
wa: Vietnamyin (VISCII)

en: Vietnamese (Windows-1258)
wa: Vietnamyin (Windows-1258)

en: Visualization
wa: Voeyaedje

en: Visualization:
wa: Voeyaedje:

en: Visualizations
wa: Voeyaedjes

en: Visualizations selector
wa: Tschoezixheu des voeyaedjes

en: Vocal
wa: Vocå

en: Vol max #
wa: Vol macs #

en: Volume Control
wa: Contrôle do Volume

en: Volume Down
wa: Volume pus bas

en: Volume Set
wa: Defini l' volume

en: Volume Up
wa: Volume pus hôt

en: Volume down
wa: Volume pus bas

en: Volume of the audio input (if supported by the v4l2 driver).
wa: Volume del intrêye odio (si c'est sopoirté pa l' mineu v4l2).

en: Volume up
wa: Volume pus hôt

en: Vorbis audio decoder
wa: Discôdeu odio Vorbis

en: Vorbis audio encoder
wa: Ecôdeu odio Vorbis

en: Vorbis audio packetizer
wa: Ewalpeu odio Vorbis

en: Vorbis is a free audio codec (useable with OGG)
wa: Vorbis est on libe codec odio (ki pout esse eployî avou OGG)

en: Vu meter
wa: Vu-mete

en: WAV demuxer
wa: Dismultiplecseu WAV

en: WAV muxer
wa: Multiplecseu WAV

en: WMServer RTSP dialect
wa: Diyaleke WMServer RTSP

en: WMV (Windows Media Video) 1 (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
wa: WMV (Windows Media Video) 1 (eployåve avou MPEG TS, MPEG1, ASF eyet OGG)

en: WMV (Windows Media Video) 2 (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
wa: WMV (Windows Media Video) 2 (eployåve avou MPEG TS, MPEG1, ASF eyet OGG)

en: WPL playlist import
wa: Abagaedle del djivêye a djouver WPL

en: Wall
wa: Tapisreye

en: Wallpaper
wa: Tapisreye

en: Water effect
wa: Efet d' ewe

en: Wave
wa: Wache

en: Wave video filter
wa: Passete videyo wague

en: Waves
wa: Waches

en: We would like to thank the whole VLC community, the testers, our users and the following people (and the missing ones...) for their collaboration to create the best free software.
wa: Nos vôréns rimerciyî tote li cominålté VLC, les sayeus, nos uzeus et les djins shuvants (et les cis ki mankèt...) po leu coplaedje a ahiver li meyeu programe libe.

en: Web Interface
wa: Eterface Waibe

en: Website
wa: Site waibe

en: Welsh
wa: Walès

en: Western European (Latin-9)
wa: Urope coûtchantrece (Latin-9)

en: Western European (Windows-1252)
wa: Urope coûtchantrece (Windows-1252)

en: When possible, the input stream will be recorded instead of using the stream output module
wa: Cwand c' est possibe, l' floû d' intrêye serèt eredjistré purade ki d' eployî l' module d' rexhowe do floû

en: When this is enabled, the interface will show a dialog box each time some user input is required.
wa: Cwand çouci est en alaedje, l' eterface mosterrè ene purnea di dvize tchaeke côp k' ene intrêye uzeu est dimandêye.

en: When this is enabled, the preferences and/or interfaces will show all available options, including those that most users should never touch.
wa: Cwand çouci est en alaedje, les preferinces et/ou les eterfaces mosterront totes les tchuzes disponibes, avou ki les cisses ki li pupårt des uzeus ni duvrént måy djonde.

en: When track starts playing
wa: Cwand l' boket enonde l' djouwaedje

en: When using the PVR input (or a very irregular source), you should set this to 10000.
wa: Cwand vos eployîz l' intrêye PVR (ou on mo disrîlé sourdant), vos duvrîz defini çoula a 10000.

en: White
wa: Blanc

en: White Blue
wa: Blanc Bleu

en: White Green
wa: Blanc Vert

en: White Level for Blue
wa: Livea d' Blanc pol componint Bleu

en: White Level for Green
wa: Livea d' Blanc pol componint Vert

en: White Level for Red
wa: Livea d' Blanc pol componint Rodje

en: White Red
wa: Blanc Rodje

en: Wide-band (16kHz)
wa: Lådje binde (16kHz)

en: Width
wa: Lårdjeur

en: Width of the stream to capture (-1 for autodetect).
wa: Lårdjeu do floû a egaloyer (-1 po deteccion otomatike).

en: Width of the stream to capture (-1 for autodetection).
wa: Lårdjeur do floû a egaloyer (-1 po otodeteccion).

en: Width of the virtual room
wa: Lårdjeu del forveyowe plaece

en: Win32 font renderer
wa: Moteur di rindou del fonte Win32

en: Win32 waveOut extension output
wa: Rexhowe del cawete Win32 waveOut

en: Window
wa: Purnea

en: Window decorations
wa: Gåliotaedjes des purneas

en: Window properties
wa: Prôpietés do purnea

en: Windows GAPI video output
wa: Rexhowe videyo Windows GAPI

en: Windows GDI video output
wa: Rexhowe videyo Windows GDI

en: Windows Service interface
wa: Eterface di Windows Siervice

en: Windows opacity between 0.1 and 1
wa: Opacités des purneas inte 0.1 eyet 1

en: Write process id to file
wa: sicrire l' id do processus e fitchî

en: Writes process id into specified file.
wa: Scrît l' id do processus dins on specifyî fitchî.

en: X Screensaver disabler
wa: Dismete li sipårgneu di waitroûle X

en: X coordinate
wa: Cowordonêyes X

en: X coordinate of the bargraph.
wa: Cowordonêyes X do grafike a bårs.

en: X coordinate of the encoded subtitle
wa: Cowordonêyes X do sortite ecôdé

en: X coordinate of the mask.
wa: Cowordonêyes X do masse imådje.

en: X offset
wa: Displaeçmint X

en: X window
wa: Purnea X

en: X11 display
wa: Håynaedje X11

en: X11 video output (XCB)
wa: Rexhowe videyo X11 (XCB)

en: X11 video window (XCB)
wa: Purnea videyo X11 (XCB)

en: XA demuxer
wa: Dismultiplecseu XA

en: XDG-screensaver
wa: Sipårgneu di waitroûle-XDG

en: XML OSD configuration importer
wa: Abagueu d' apontiaedje XML OSD

en: XOSD interface
wa: Eterface XOSD

en: XSPF playlist (*.xspf)
wa: Djivêye a djouwer XSPF (*.xspf)

en: XSPF playlist export
wa: Ebagaedje del djivêye a djouwer XSPF

en: XSPF playlist import
wa: Abaguer l' djivêye a djouver XSPF

en: XSPF playlist|*.xspf|M3U file|*.m3u|HTML playlist|*.html
wa: Djivêye a djouwer XSPF|*.xspf|fitchî M3U|*.m3u|djivêye a djouwer HTML|*.html

en: XVideo
wa: XVideyo

en: XVideo output (XCB)
wa: Rexhowe XVideyo (XCB)

en: Xhosa
wa: Xhossa

en: Y coordinate
wa: Cowordonêyes Y

en: Y coordinate of the bargraph.
wa: Cowordonêyes Y do grafike a bårs.

en: Y coordinate of the encoded subtitle
wa: Cowordonêyes Y do sortite ecôdé

en: Y coordinate of the mask.
wa: Cowordonêyes Y do masse imådje.

en: Y offset
wa: Displaeçmint Y

en: YUV output
wa: Rexhowe YUV

en: YUV video output
wa: Rexhowe videyo YUV

en: YUV4MPEG2 header (default disabled)
wa: YUV4MPEG2 tiestire (prémetou dismetou)

en: YUVP converter
wa: Coviertixheu YUVP

en: Yellow
wa: Djaene

en: Yes
wa: Oyi

en: Yiddish
wa: Yidish

en: Yoruba
wa: Yorouba

en: You are using the Qt4 Interface.
wa: Vos eployîz pol moumint l' eterface Qt4.

en: You can choose to disable some CPU accelerations here. Use with extreme care!
wa: Vos ploz tchoezî di dismete des acceleråcions do CPU chal. A eployî avou estrinme sogne!

en: You can enter here a default stream output chain. Refer to the documentation to learn how to build such chains. Warning: this chain will be enabled for all streams.
wa: Vos ploz intrer chal ine tchinne di rexhowe do prémetou floû. Rapoirtez vos al documintåcion po-z aprinde kimint basti di téles tchinnes. Prindez asteme: cisse tchinne serè metowe en alaedje po tos les floûs.

en: You can force the audio output frequency here. Common values are -1 (default), 48000, 44100, 32000, 22050, 16000, 11025, 8000.
wa: Vs poloz foirci l' frecwince del rexhowe odio chal. Les comonès valixhances sont -1 (prémetou), 48000, 44100, 32000, 22050, 16000, 11025, 8000.

en: You can manually select a language for the interface. The system language is auto-detected if "auto" is specified here.
wa: Vos poloz tchoezi al mwin on lingaedje po l' eterface. Li lingaedje do sistinme est detecté otamaticmint si "oto" est specifiyî chal.

en: You can select control interfaces for VLC.
wa: Vod ploz tchoezi les eterfaces di contrôle po VLC.

en: You can select local files with the following list and buttons.
wa: Vos ploz tchoezî les locås fitchîs avou les shuvants djivêye et botons.

en: You can set the default audio output volume here, in a range from 0 to 1024.
wa: Vos ploz defini chal l' prémetou volume del rexhowe odio, dins ene fortchete di 0 a 1024.

en: You can use this option to place the subtitles under the movie, instead of over the movie. Try several positions.
wa: Vos ploz eployî cisse pôzucion po mete les sortites pa dzo l' fime, purade ki dizeu l'fime. Sayîz diferinnes pôzucion.

en: You can zoom the video by the specified factor.
wa: Vos ploz zoumer sol videyo avou l' facteur specifyî.

en: You have the latest version of VLC media player.
wa: Vos avoz li dierinne modêye do djouweu d' media VLC.

en: You must set a name for the profile.
wa: Vos divos defini on no pol profil.

en: Your Mac does not seem to be equipped with a suitable input device. Please check your connectors and drivers.
wa: I shonne ki vosse Mac n' est nén ahessî avou én éndjin d' intrêy ki va. S' i vos plait verifyîz vos raloyeus et vos mineus.

en: Your account was rejected.
wa: Vosse conte esteut rfuzêye.

en: Your connection attempt to the server was rejected.
wa: Vosse saye di raloyaedje å sierveu esteut rfuzêye.

en: Your input can't be opened
wa: Vosse intrêye n' pout nén esse drovowe

en: Your password was rejected.
wa: Vosse sicret esteut rfuzêye.

en: ZPL playlist import
wa: Abagaedle del djivêye a djouver ZPL

en: Zip access
wa: Accès Zip

en: Zip files filter
wa: Passete des fitchîs ZIP

en: Zone 0: Top gradient
wa: Redjon 0:Gradyint al copete

en: Zone 0:top
wa: Redjon 0:al copete

en: Zone 1: Right gradient
wa: Redjon 1:Gradyint droet

en: Zone 1:right
wa: Redjon 14:droet

en: Zone 2: Bottom gradient
wa: Redjon 2:Gradyint al valêye

en: Zone 2:bottom
wa: Redjon 2:al valêye

en: Zone 3: Left gradient
wa: Redjon 3:Gradyint hintche

en: Zone 3:left
wa: Redjon 3:hintche

en: Zone 4: Summary gradient
wa: Redjon 4:Rascourti do gradyint

en: Zone 4:summary
wa: Redjon 4:rascourti

en: Zones on left / right side
wa: Redjons sol costé hintche / droet

en: Zoom
wa: Zoum

en: Zoom mode: %s
wa: Môde zoum: %s

en: Zoom video
wa: Zoum videyo

en: Zooming reset
wa: Rimete a zero l' zoumaedje

en: Zulu
wa: Zoulou

en: [0=no diseqc, 1-4=satellite number].
wa: [0=nou diseqc, 1-4=limero do satelite].

en: [0=off, 1=on, -1=auto].
wa: [0=dismetou, 1=metou, -1=otomatike].

en: [Boxes]
wa: [Boesses]

en: [Display]
wa: [Håynaedje]

en: [Global]
wa: [Globå]

en: [Loop]
wa: [Blouke]

en: [Miscellaneous]
wa: [Totes sôres]

en: [Player]
wa: [Djouweu]

en: [Playlist]
wa: [Djivêye a djouwer]

en: [Random]
wa: [Astcheyance]

en: [Repeat]
wa: [Repeter]

en: [cdda:][device][@[track]]
wa: [cdda:][éndjin][@[boket]

en: [vcd:][device][@[title][,[chapter]]]
wa: [vcd:][éndjin][@[tite][,[tchaptrê]]]

en: add grain to image
wa: radjouter do grin al imådje

en: all
wa: tot

en: audiobargraph_a
wa: grafike a bårs odio_a

en: auto
wa: tot seu

en: bits
wa: bites

en: blocks
wa: blokes

en: boolean
wa: bouleyin

en: buffers
wa: tampons

en: clean effects
wa: efets netyîs

en: collapse
wa: catchî

en: cycles per degree
wa: bloukes pa digré

en: dc1394 input
wa: intrêye dc1394

en: decoder
wa: discôdeu

en: default
wa: prémetou

en: device, fifo or filename
wa: éndjin, fifo ou no do fitchî

en: dia
wa: dia (årchitecteure di discandje di documints)

en: disabled
wa: dismete

en: end
wa: difén

en: expand
wa: ragrandi

en: extended selection list
wa: sitindêye djivêye do tchoes

en: fast
wa: rade

en: filename for stream (helper setting for dst)
wa: no d' fitchî po floû (aideu a l' apontiaedje po dst)

en: fixed
wa: ewal

en: float
wa: flotant

en: fnordlicht options
wa: Tchuzes fnordlicht

en: frames
wa: cådes

en: iSight Capture Input
wa: Intrêye d' egaloyaedje iSight

en: integer
wa: etir

en: key
wa: tape

en: last.fm: Authentication failed
wa: last.fm: l'Otintifiaedje a fwait berwete

en: libprojectM effect
wa: efet libprojectM

en: main program
wa: mwaisse programe

en: middle position (in %)
wa: Eplaeçmint do mitan (en %)

en: motion
wa: movmint

en: motion control interface
wa: Eterface do contrôle do movmint

en: no
wa: neni

en: none
wa: nole

en: normal
wa: normå

en: offsets
wa: ofsets

en: packetizer
wa: Ewalpeu

en: play list
wa: Djouwer l' djivêye

en: print a list of available modules
wa: imprimer on djivêye des modules disponibes

en: print a list of available modules with extra detail
wa: imprimer ine djivêye des modules disponibes avou des ptites sacwès di rawete

en: print version information
wa: rexhe l' informåcion sol modêye

en: projectM configuration file
wa: Fitchî d' apontiaedje projectM

en: reset the current config to the default values
wa: rimete a zero l' apontiaedje do moumint ås prémetowes valixhances

en: resets the current plugins cache
wa: rimete a zero l' muchete des tchôkes-divins do moumint

en: sec.
wa: seg.

en: selection list
wa: djivêye do tchoes

en: simple
wa: simpe

en: slow
wa: londjin

en: string
wa: tchinne

en: type
wa: sôre

en: unknown type
wa: sôre nén cnoxhowe

en: use alternate config file
wa: Eployî èn ôte fitchî d' apontiaedje possibe

en: v4l2 controls
wa: Controles v412

en: v4l2 driver controls
wa: Contrôles do mineu v4l2

en: vcdx://[device-or-file][@{P,S,T}num]
wa: vcdx://[éndjin-ou-fitchî][@{P,S,T}lim]

en: yes
wa: oyi

en: yes: %@ @ %@ kb/s
wa: oyi: %@ @ %@ kb/s

en: yes: from %@ to %@ secs
wa: oyi: di %@ po %@ segs

en: | add XYZ  . . . . . . . . . . . . add XYZ to playlist
wa: | radjouter XYZ  . . . . . . . . . . . . radjouter XYZ dins l' djivêye a djouwer

en: | audio decoded    :    %5i
wa: | discôdé odio    :    %5i

en: | buffers played   :    %5i
wa: | tampons djouwés   :    %5i

en: | bytes sent       : %8.0f KiB
wa: | bites evoyîs       : %8.0f kB

en: | chapter [X]  . . . . set/get chapter in current item
wa: | tchaptrê [X]  . . . . defini/cweri l' tchaptrê dins l' cayet do moumint

en: | chapter_n  . . . . . .  next chapter in current item
wa: | tchaptrê_n  . . . . . .  tchaptrê shuvant dins l' cayet do moumint

en: | chapter_p  . . . .  previous chapter in current item
wa: | tchaptrê_p  . . . . . .  tchaptrê di dvant dins l' cayet do moumint

en: | clear . . . . . . . . . . . . . . clear the playlist
wa: | netyî . . . . . . . . . . . . . . netyî l' djivêye a djouwer

en: | demux bytes read : %8.0f KiB
wa: | bites do dismultiplecseu léjhous : %8.0f KiB

en: | demux corrupted  :    %5i
wa: | crombè dismultiplecseu  :    %5i

en: | discontinuities  :    %5i
wa: | continouwaedjes  :    %5i

en: | enqueue XYZ  . . . . . . . . . queue XYZ to playlist
wa: | mete al cawêye XYZ  . . . . . . . . . cawêye XYZ dins l'djivêye a djouwer

en: | faster . . . . . . . . . .  faster playing of stream
wa: | pus rade . . . . . . . . . .  djouwaedje pus rade do floû

en: | frame. . . . . . . . . .  play frame by frame
wa: | cådes. . . . . . . . . .  djouwer cåde pa cåde

en: | frames lost      :    %5i
wa: | cådes pierdowes      :    %5i

en: | get_length . . . .  the length of the current stream
wa: | awè_li longeur . . . . .  li longueur do floû do moumint

en: | get_title . . . . .  the title of the current stream
wa: | awè_l' tite . . . . .  l' tite do floû do moumint

en: | goto . . . . . . . . . . . . . .  goto item at index
wa: | potchî a . . . . . . . . . . . . . .  potchî al cayet al indecse

en: | help . . . . . . . . . . . . . . . this help message
wa: | aidance . . . . . . . . . . . . . . . ci messaedje d'aidance

en: | info . . . . .  information about the current stream
wa: | info . . . . .  informåcion sol floû do moumint

en: | input bytes read : %8.0f KiB
wa: | bites d' intrêye léjhous : %8.0f KiB

en: | next . . . . . . . . . . . . . .  next playlist item
wa: | shuvant . . . . . . . . . . . . . .  cayet d' djivêye a djouwer shuvant

en: | normal . . . . . . . . . .  normal playing of stream
wa: | normå . . . . . . . . . .  normå djouwaedje do floû

en: | packets sent     :    %5i
wa: | pakets evoyîs     :    %5i

en: | play . . . . . . . . . . . . . . . . . . play stream
wa: | djouwer . . . . . . . . . . . . . . . . . . djouwer floû

en: | playlist . . . . .  show items currently in playlist
wa: | djivêye a djouwer . . . . .  mostrer les cayets pol moumint dins l' djivêye a djouwer

en: | prev . . . . . . . . . . . .  previous playlist item
wa: | di dvant . . . . . . . . . . . .  cayet d' djivêye a djouwer di dvant

en: | quit . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  quit vlc
wa: | cwiter . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  cwiter vlc

en: | sending bitrate  :   %6.0f kb/s
wa: | evoyaedje di roedeur des bits  :   %6.0f kb/s

en: | slower . . . . . . . . . .  slower playing of stream
wa: | pus londjin . . . . . . . . . .  djouwaedje pus londjin do floû

en: | status . . . . . . . . . . . current playlist status
wa: | sitatut . . . . . . . . . . . sitatut del djivêye a djouwer do moumint

en: | stop . . . . . . . . . . . . . . . . . . stop stream
wa: | arester . . . . . . . . . . . . . . . . . . arester floû

en: | title [X]  . . . . . . set/get title in current item
wa: | tite [X]  . . . . . . defini/cweri l' tite dins l' cayet do moumint

en: | title_n  . . . . . . . .  next title in current item
wa: | tite_n  . . . . . . . .  tite shuvant dins l' cayet do moumint

en: | title_p  . . . . . .  previous title in current item
wa: | tite_p  . . . . . .  tite di dvant dins l' cayet do moumint

en: | video decoded    :    %5i
wa: | discôdêye videyo    :    %5i

en: | voldown [X]  . . . . . .  lower audio volume X steps
wa: | volbas [X]  . . . . . .  baxhî l' volume do son X digrés

en: | volume [X] . . . . . . . . . .  set/get audio volume
wa: | volume [X] . . . . . . . . . .  defini/cweri l' volume odio

en: | volup [X]  . . . . . . .  raise audio volume X steps
wa: | volhôt [X]  . . . . . .  monter l' volume do son X digrés
