vlc 1.1.4 - en to si translation catalogue (2876 entries)

en: 
    Do you want to download it?
si: 
    ඔබට එය බාගත කිරීමට අවශ්‍ය ද?

en: 
    Press the RETURN key to continue...
si: 
    ඉදිරියට යාම සඳහා RETURN යතුර තද කරන්න...

en:      .           Show/Hide hidden files
si:      .           සැඟවූ ගොනු පෙන්වන්න/සඟවන්න

en:      /           Look for an item
si:      /           අයිතමයක් සඳහා බලන්න

en:      <, >        Next/Previous chapter
si:      <, >        ඊළඟ/පෙර පරිච්ඡේදය

en:      <backspace> Delete an entry
si:      <backspace> ප්‍රවේශයක් මකා දමන්න

en:      <enter>     Add the selected file to the playlist
si:      <enter>     තෝරන ලද ගොනුව ධාවන ලැයිස්තුවට එක් කරන්න

en:      <left>      Seek -1%%
si:      <left>      අන්වේෂණය -1%%

en:      <right>     Seek +1%%
si:      <right>     අන්වේෂණය +1%%

en:      <space>     Add the selected directory to the playlist
si:      <space>     තෝරන ලද ඩිරෙක්ටරිය ධාවන ලැයිස්තුවට එක් කරන්න

en:      <space>     Pause/Play
si:      <space>     විරාමය/ධාවනය

en:      <up>,<down>     Seek +/-5%%
si:      <up>,<down>     අන්වේෂණය +/-5%%

en:      A           Add an entry
si:      A           ප්‍රවේශයක් එක් කරන්න

en:      B           Show/Hide filebrowser
si:      B           ගොනු පිරික්සුම පෙන්වන්න/සඟවන්න

en:      Ctrl-l          Refresh the screen
si:      Ctrl-l          තිරය නැවුම් කරන්න

en:      D, <del>    Delete an entry
si:      D, <del>    ප්‍රවේශයක් මකා දමන්න

en:      Esc         Close Add/Search entry
si:      Esc         එක් කිරීම වසන්න/ඇතුල්විම සොයන්න

en:      L           Show/Hide messages box
si:      L           පණිවුඩ පෙට්ටිය පෙන්වන්න/සඟවන්න

en:      O           Reverse order Playlist by title
si:      O           ධාවන ලැයිස්තුව මාතෘකාවට අනුව ප්‍රතිලෝමව පෙළගස්වන්න

en:      P           Show/Hide playlist box
si:      P           ධාවන ලැයිස්තු පෙට්ටිය පෙන්වන්න/සඟවන්න

en:      R           Toggle Repeat item
si:      R           පුනරාවර්තන අයිතමය අතර මාරු වන්න

en:      S           Show/Hide statistics box
si:      S           සංඛ්‍යාන පෙට්ටිය පෙන්වන්න/සඟවන්න

en:      [, ]        Next/Previous title
si:      [, ]        ඊළඟ/පෙර මාතෘකාව

en:      a           Volume Up
si:      a           ශබ්දය ඉහළට

en:      c           Switch color on/off
si:      c           වර්ණ අරින්න/වහන්න අතර මාරු වන්න

en:      e           Eject (if stopped)
si:      e           නෙරපන්න (නවතා ඇති නම්)

en:      f           Toggle Fullscreen
si:      f           පුන්තිරය අතර මාරු වන්න

en:      g           Go to the current playing item
si:      g           වත්මන් ධාවන අයිතමය වෙත යන්න

en:      h,H         Show/Hide help box
si:      h,H         උදව් පෙට්ටිය පෙන්වන්න/සඟවන්න

en:      i           Show/Hide info box
si:      i           තොරතුරු පෙට්ටිය පෙන්වන්න/සඟවන්න

en:      l           Toggle Loop Playlist
si:      l           ලූපන ධාවන ලැයිස්තුව අතර මාරු වන්න

en:      m           Show/Hide metadata box
si:      m           පාර-දත්ත පෙට්ටිය පෙන්වන්න/සඟවන්න

en:      n, p        Next/Previous playlist item
si:      n, p        ඊළඟ/පෙර ධාවන ලැයිස්තුවේ අයිතමය

en:      o           Order Playlist by title
si:      o           ධාවන ලැයිස්තුව මාතෘකාවට අනුව පෙළගස්වන්න

en:      q, Q, Esc   Quit
si:      q, Q, Esc   පිටවීම

en:      r           Toggle Random playing
si:      r           අහඹු ධාවනය අතර මාරු වන්න

en:      s           Stop
si:      s           නවත්වන්න

en:      x           Show/Hide objects box
si:      x           වස්තු පෙට්ටිය පෙන්වන්න/සඟවන්න

en:      z           Volume Down
si:      z           ශබ්දය පහළට

en:  (default disabled)
si: (පෙරනිමිය අක්‍රියය්)

en:  (default enabled)
si: (පෙරනිමිය සක්‍රියයි)

en:  - Empty -
si: - හිස් ය -

en:  Browse
si: පිරික්සන්න

en:  Chapter  : %d/%d
si: පරිච්ඡේදය  : %d/%d

en:  Help
si: උදව්

en:  Information
si: තොරතුරු

en:  Logs
si: ලොග

en:  Objects
si: වස්තු

en:  Playlist (All, one level)
si: ධාවන ලැයිස්තුව (සියල්ල, එක් මට්ටමක)

en:  Playlist (By category)
si: ධාවන ලැයිස්තුව (ප්‍රවර්ගය මගින්)

en:  Playlist (Manually added)
si: ධාවන ලැයිස්තුව (අතින් එකතු කරන ලද)

en:  Position : %s/%s (%.2f%%)
si: ස්ථානය : %s/%s (%.2f%%)

en:  Profile Name Missing
si: පැතිකඩ නාමය අස්ථානගත වී ඇත

en:  Source   : %s
si: මූලය   : %s

en:  Source: <no current item> %s
si:  මූලය: <වත්මන් අයිතම නැත> %s

en:  Stats
si: තාරකා

en:  Title    : %d/%d
si: මාතෘකාව  : %d/%d

en:  Volume   : %i%%
si: පරිමාව   : %i%%

en:  by the VideoLAN Team.
si: VideoLAN කණ්ඩායම මගිනි.

en:  days
si:  දින

en: "Edge detection" video distortion effect.
    Try changing the various settings for different effects
si: "දාර අනාවරණ"  වීඩියෝ විකෘතිකරණ ප්‍රයෝගය.
     අනේකවිධ සිටුවම් වෙනස් කිරීම මගින් වෙනස් වෙනස් ප්‍රයෝග ලබා ගැනීමට උත්සාහ කරන්න

en: "Water surface" video distortion effect
si: "ජල මතුපිට ආකාර" වීඩියෝ විකෘති කිරීමේ ප්‍රයෝගය

en: "Waves" video distortion effect
si: "තරංගාකාර" වීඩියෝ විකෘති කිරීමේ ප්‍රයෝගය

en: %d module(s) were not displayed because they only have advanced options.
si: %d මොඩියුලය(න්) දර්ශනය කිරීමට නොහැකි විය. මක් නිසාද යත් එය ඇත්තේ සංකීර්ණ විකල්ප වල බැවිනි.

en: %i items
si: %i අයිතම

en: %s
    Done %s (100.0%%)
si: %s
    සම්පූර්ණයි %s (100.0%%)

en: %s
    Downloading... %s/%s %.1f%% done
si: %s
    බාගත වෙමින්... %s/%s %.1f%% සම්පූර්ණයි

en: %s
    Downloading... %s/%s - %.1f%% done
si: %s
    බාගත වෙමින්... %s/%s - %.1f%% සම්පූර්ණයි

en: %s bytes
si: %s බයිට

en: &About
si: මේ ගැන

en: &Advanced Controls
si: සංකීර්ණ පාලන

en: &Advanced Open...
si: සංකීර්ණ විවෘත කිරීම...

en: &Apply
si: යොදන්න

en: &Aspect Ratio
si: දෘෂ්ටි අනුපාතය

en: &Audio
si: ශ්‍රව්‍ය

en: &Bookmarks
si: පොත් සළකුණු

en: &Cancel
si: අවලංගු කරන්න

en: &Chapter
si: පරිච්ඡේදය

en: &Clear
si: හිස් කරන්න

en: &Close
si: වසන්න

en: &Codec Details
si: කොඩෙක් විස්තර

en: &Codec Information
si: කොඩෙක් තොරතුරු

en: &Convert
si: හරවන්න

en: &Convert / Save
si: හරවන්න/සුරකින්න

en: &Crop
si: කප්පාදු කරන්න

en: &Deinterlace
si: සුමට කිරීම්

en: &Deinterlace mode
si: සුමට කිරීම් ප්‍රකාරය

en: &Disc
si: තැටි

en: &Effects and Filters
si: ප්‍රයෝග හා පෙරණ

en: &Enqueue
si: විමසන්න

en: &Extra Metadata
si: අමතර පාර-දත්ත

en: &Faster
si: වේගවත්

en: &File
si: ගොනු

en: &Fullscreen
si: පුන් තිරය

en: &Fullscreen Interface
si: අතුරුමුහුණත පුන් තිරයට

en: &General
si: සාමාන්‍ය

en: &Go
si: යන්න

en: &Help
si: උදව්

en: &Help...
si: උදව්...

en: &Jump Forward
si: ඉදිරියට පනින්න

en: &Media
si: මාධ්‍යය

en: &Messages
si: පණිවුඩ

en: &Navigation
si: සංචාලනය

en: &Network
si: ජාලය

en: &Open File...
si: ගොනුවක් විවෘත කරන්න...

en: &Open Media
si: මාධ්‍යයක් විවෘත කරන්න

en: &Play
si: ධාවනය

en: &Playback
si: ධාවනය

en: &Post processing
si: පසු සැකසීම්

en: &Preferences
si: අභිරුචි

en: &Program
si: ක්‍රමලේඛය

en: &Quit
si: ඉවත්වන්න

en: &Recent Media
si: මැතක දී විවෘත කළ

en: &Recheck version
si: අනුවාදය නැවත වරක් පිරික්සන්න

en: &Reset Preferences
si: අභිරුචි යළි පිහිටුවන්න

en: &Save
si: සුරකින්න

en: &Save Metadata
si: පාර-දත්ත සුරකින්න

en: &Save as...
si: ලෙස සුරකින්න...

en: &Search:
si: සොයන්න:

en: &Select
si: තෝරන්න

en: &Services Discovery
si: සේවා අනාවරකය

en: &Start
si: අරඹන්න

en: &Statistics
si: සංඛ්‍යාන

en: &Stop
si: නවතන්න

en: &Stream
si: දහරා

en: &Streaming...
si: දහරාවන්...

en: &Subtitles Track
si: උපසිරැසි පථය

en: &Tools
si: මෙවලම්

en: &Track Synchronization
si: පථ සමකාලනය

en: &Update
si: යාවත්කාලින

en: &VLM Configuration
si: VLM වින්‍යාසය

en: &Video
si: වීඩියෝ

en: &View
si: දසුන්

en: &Visualizations
si: දෘෂ්ඨි කල්පන

en: &Yes
si: ඔව්

en: &Zoom
si: විශාලනය

en: (Experimental) Don't do caching at the access level.
si: (පරීක්‍ෂණාත්මක) ප්‍රවේශ මට්ටමේ දී කෑෂ් කිරීමෙන් වළකින්න.

en: (Super) Video CD
si: (Super) වීඩියෝ CD

en: ) is available.
si: ) ලබා ගත හැකියි.

en: ----- Title
si: ----- මාතෘකා

en: 1 item
si: අයිතම 1

en: 1:1 Original
si: 1:1 සාමාන්‍ය

en: 1:2 Half
si: 1:2 භාගය

en: 1:4 Quarter
si: 1:4 කාල

en: 1:File
si: 1:ගොනුව

en: 22 kHz tone
si: 22 kHz ස්වරය

en: 2:1 Double
si: 2:1 දෙගුණය

en: <html><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>Welcome to VLC media player Help</h2><h3>Documentation</h3><p>You can find VLC documentation on VideoLAN's <a href="http://wiki.videolan.org">wiki</a> website.</p><p>If you are a newcomer to VLC media player, please read the<br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:VLC_for_dummies"><em>Introduction to VLC media player</em></a>.</p><p>You will find some information on how to use the player in the <br>"<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>How to play files with VLC media player</em></a>" document.</p><p>For all the saving, converting, transcoding, encoding, muxing and streaming tasks, you should find useful information in the <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">Streaming Documentation</a>.</p><p>If you are unsure about terminology, please consult the <a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">knowledge base</a>.</p><p>To understand the main keyboard shortcuts, read the <a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys">shortcuts</a> page.</p><h3>Help</h3><p>Before asking any question, please refer yourself to the <a href="http://www.videolan.org/support/faq.html">FAQ</a>.</p><p>You might then get (and give) help on the <a href="http://forum.videolan.org">Forums</a>, the <a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">mailing-lists</a> or our IRC channel (<em>#videolan</em> on irc.freenode.net).</p><h3>Contribute to the project</h3><p>You can help the VideoLAN project giving some of your time to help the community, to design skins, to translate the documentation, to test and to code. You can also give funds and material to help us. And of course, you can <b>promote</b> VLC media player.</p></body></html>
si: <html><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>VLC මාධ්‍ය ධාවකයේ උදව් සඳහා සාදරයෙන් පිළිගනිමු෴</h2><h3>ප්‍රලේඛනය</h3><p>ඔබට හැකියි සොයා ගැනීමට VLC ප්‍රලේඛනය VideoLAN ගේ <a href="http://wiki.videolan.org">විකි</a> වෙබ් අඩවිය තුළින්.</p><p>ඔබ VLC මාධ්‍ය ධාවකය සඳහා නවකයෙක් නම්, පළමුව කරුණාකර මෙය කියවන්න.<br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:VLC_for_dummies"><em>VLC මාධ්‍ය ධාවකය පිළිබඳ හැඳින්වීම</em></a>.</p><p>මෙම මාධ්‍ය ධාවකය භාවිතා කරන්නේ කෙසේදැයි යන්න ගැන සමහර තොරතුරු ඔබට සොයා ගැනීමට හැකිවේවි මෙහි ඇති  <br>"<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>VLC මාධ්‍ය ධාවකය සමගින් ගොනු ධාවනය කරන්නේ කෙසේද?</em></a>" නම් වූ ලේඛනය තුළින්.</p><p>ගොනු සුරැකීම, වෙනත් ආකාරයන්ට හැරවීම, කේතාංකණය කිරීම, mux කිරීම සහ දහරාවන් සම්බන්ධ විවිධ වූ කාර්යයන් පිළිබඳව ප්‍රයෝජනවත් වන බොහෝමයක් තොරතුරු ඔබට හැකි වේවි සොයා ගැනීමට  <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">Streaming Documentation</a>ලේඛනය තුළින්.</p><p>ඔබට මෙහි සඳහන් පාරිභාෂික ශබ්දමාලාව සම්බන්ධයෙන් විශ්වාසයක් නැති නම්, කරුණාකර මෙතැනින් උපදෙස් ලබා ගන්න <a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">knowledge base</a>.</p><p>ප්‍රධාන යතුරු පුවරු කෙටිමං ගැන වටහා ගැනීමට කියවන්න <a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys">කෙටිමං</a> පිටුව.</p><h3>උදව්</h3><p>ඕනෑම ප්‍රශ්නයක් ඇසීමට පෙරාතුව කරුණාකර ඔබ විසින්ම මේ පිළිබඳවත් සිත යොමු කරන්න.<a href="http://www.videolan.org/support/faq.html">නිතර අසන ප්‍රශ්න (FAQ)</a>.</p><p>එපමණක් ද නොව, ඔබට යම් කිසිවක් වටහා ගැනීමට (සහ දීමට) හැකියි <a href="http://forum.videolan.org">පෝරම</a>, හා <a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">තැපැල් ලැයිස්තුව</a> හෝ අපගේ IRC චැනලය ඔස්සේ (<em>#videolan</em> on irc.freenode.net).<h3>මේ ව්‍යාපෘතිය සඳහා ඔබගේ දායකත්වය ලබා දෙන්න</h3><p>ඔබටත් පුළුවන්  VideoLAN ව්‍යාපෘතියට උදව් කිරීමට, ප්‍රජාවට නොදන්නා දේ කියා දීමට ඔබගේ කාලය ලබා දීමෙන්, VLC සඳහා ඇඳුම් (skins) නිර්මාණය කිරීමෙන්, ප්‍රලේඛන සහ ලිපි පරිවර්තනය කිරීමෙන්, පරීක්‍ෂා කිරීමෙන් සහ කේතනය කිරීමෙන්. එපමණක්ම නොවෙයි. ඔබට පුළුවන් හැකියාවක් ඇත්නම් යම් කිසි ආධාරයක් හෝ ද්‍රව්‍යමය දැ අපට උදව්වක් ලෙස ලබා දීමට. ඒ වාගේම, ඔබ සැමටම පුළුවන් VLC මාධ්‍ය ධාවකය <b>අන් අයටත් හඳුන්වා දීමෙන් සහ භාවිතා කිරීමට අනුබල දීමෙන්</b> අප වෙත අනුග්‍රහය දක්වන්නට.<p><b>සිංහල අතුරුමුහුණත හා සම්බන්ධ ගැටළු:<b></p><p>ඔබගේ සිංහල අතුරු මුහුණතෙහි අකුරු අතර අනවශ්‍ය ලෙස හිස් ඉඩ පවතින්නේ ද? එසේ නම් පහත දැක්වෙන ෆොන්ට ඉවත් කර නැවත වරක් පරීක්‍ෂා කර බලන්න. මෙම ෆොන්ට වල ඇති යම් දෝෂ සහගත තත්වයක් නිසා සමහර අකුරු අතර අනවශ්‍ය පරිදි පරතරයක් ඇති විය හැකියි. Bhashitha, Dinamina UniWeb</p><p></p><p>ස්තූතියි෴</p></p></body></html>

en: A list of visual effect, separated by commas.
    Current effects include: dummy, scope, spectrum, spectrometer and vuMeter.
si: දෘෂ්‍යමාන ප්‍රයෝග ලැයිස්තුව, කොමා මගින් වෙන් කරන්න.
    ඇතුළත් වන වත්මන් ප්‍රයෝග වන්නේ: dummy, scope, වර්ණාවලිය, වර්ණාවලිමානය සහ vuMeter.

en: A new version of VLC(
si: VLC හි නව අනුවාදයක් (

en: A->B Loop
si: A->B ලූපනය

en: AIFF demuxer
si: AIFF ඩිමක්සර්

en: AM Tuner mode
si: AM සුසර ප්‍රකාරය

en: AM radio
si: AM රේඩියෝ

[ctx: ASCII]
en: VLC media player
si: VLC මාධ්‍ය ධාවකය

en: ASCII Art
si: ASCII ආර්ට්

en: ASCII-art video output
si: ASCII-art වීඩියෝ ආදානය

en: ATSC Major Channel
si: ATSC ප්‍රධානතම නාලිකාව

en: ATSC Minor Channel
si: ATSC අප්‍රධාන නාලිකාව

en: ATSC Physical Channel
si: ATSC භෞතික නාලිකාව

en: AU demuxer
si: AU ඩිමක්සර්

en: AVI demuxer
si: AVI ඩිමක්සර්

en: About
si: මේ ගැන

en: About VLC media player
si: VLC මාධ්‍ය ධාවකය ගැන

en: About the video filters
si: මෙම වීඩියෝ පෙරන ගැන

en: Above the Video
si: වීඩියෝවට ඉහළින්

en: Abscissa of the capture reion in pixels.
si: ග්‍රහණයේ තිරස් ඛණ්ඩාංකය පික්සෙල වලින්.

en: Accelerated video output (Overlay)
si: ත්වරිත වීඩියෝ ප්‍රතිදානය (අතිපිහිත)

en: Access module
si: ප්‍රවේශ මොඩියුලය

en: Access modules
si: පිවිසුම් මොඩියුල

en: Access output
si: ප්‍රතිදාන ප්‍රවේශය

en: Access output module
si: ප්‍රතිදාන මොඩියුල ප්‍රවේශය

en: Account that will be used for the connection.
si: සම්බන්ධතාවය ඇති කිරීම සඳහා ගිණුම භාවිතා කළ යුතුයි.

en: Action
si: ක්‍රියාව

en: Activate
si: සක්‍රිය කිරීම

en: Activate Transcoding
si: Transcoding සක්‍රිය කරන්න

en: Activate or deactivate autoscaling.
si: ස්වයංප්‍රමාණකිරීම සබල කරන්න හෝ අබල කරන්න.

en: Activate the updates availability notification
si: නවතම යාවත්කාලීන ලබාගත හැකියැයි දැක්වෙන දැනුම්දීම සක්‍රීය කරන්න

en: Activate update notifier
si: යාවත්කාලීන නිවේදකය සක්‍රිය කරන්න

en: Active windows
si: ක්‍රියාකාරී කවුළු

en: Adapter card to tune
si: අනුහුරුපතේ (Adapter) සිට සුසර කරන්න

en: Add
si: එකතු කරන්න

en: Add Directory...
si: ඩිරෙක්ටරියක් එකතු කරන්න...

en: Add File...
si: ගොනුවක් එකතු කරන්න...

en: Add Folder to Playlist
si: ධාවන ලැයිස්තුවට ෆෝල්ඩරයක් එක් කරන්න

en: Add Folder...
si: ෆෝල්ඩරයක් එකතු කරන්න...

en: Add Input
si: ආදාන එකතු කරන්න

en: Add Interface
si: අතුරුමුහුණතක් එකතු කරන්න

en: Add a subtitles file
si: උපසිරැසි ගොනුවක් එකතු කරන්න

en: Add controls to the video window
si: වීඩියෝ කවුළුවට පාලක එක් කරන්න

en: Add logo
si: ලෝ‍ගෝවක් එකතු කරන්න

en: Add text
si: පෙළ එකතු කරන්න

en: Add to Media Library
si: ‍මාධ්‍ය පුස්තකාලයට එකතු කරන්න

en: Add to Playlist
si: ධාවන ලැයිස්තුවට එක් කරන්න

en: Add...
si: එකතු කරන්න...

en: Additions or subtractions of pixels on the peak width.
si: තුඩු පළල මතට පික්සෙල එකතු කරන්න ‍හෝ අඩු කරන්න.

en: Address
si: ලිපිනය

en: Address of the CDDB server to use.
si: භාවිතයට ඇති CDDB සේවාදායකයේ ලිපිනය

en: Adds motion blurring to the image
si: අනුරුවට චලනය වන නොපැහැදිලි බව එක් කරන්න

en: Adjust Image
si: පිංතූරය සීරුමාරු කරන්න

en: Adjust VLC priority
si: VLC ප්‍රමුඛතා සීරුමාරු කරන්න

en: Adjustments and Effects
si: සීරුමාරු කිරීම් හා ප්‍රයෝග

en: Advance of audio over video:
si: වීඩියෝවට වඩා ශ්‍රව්‍ය පථය ඉදිරියෙන් යෑම:

en: Advance of subtitles over video:
si: වීඩියෝවට වඩා උපසිරැසි පථය ඉදිරියෙන් යෑම:

en: Advanced
si: සංකීර්ණ

en: Advanced Buttons
si: සංකීර්ණ බොත්තම්

en: Advanced Open File...
si: ගොනු සංකීර්ණ ලෙස විවෘත කරන්න...

en: Advanced Open...
si: සංකීර්ණ විවෘත කිරීම...

en: Advanced Options
si: සංකීර්ණ අභිරුචි

en: Advanced Widget toolbar:
si: සංකීර්ණ විජෙට්ටු මෙවලම් තීරුව:

en: Advanced options
si: සංකීර්ණ විකල්ප

en: Advanced options...
si: සංකීර්ණ අභිරුචි...

en: Advanced settings
si: සංකිර්ණ සැකසීම්

en: Advanced settings. Use with care...
si: සංකීර්ණ සිටුවම්. ප්‍රවේශමින් භාවිතා කරන්න...

en: Advanced video filter controls
si: සංකීර්ණ වීඩියෝ පෙරන පාලනය

en: Afrikaans
si: අප්‍රිකානු

en: Alarm
si: සීනුව

en: Albanian
si: ඇල්බේනියානු

en: Album
si: ඇල්බමය

en: Album art download policy
si: පිටකවර රූ බාගත කිරීමේ පිළිවෙල

en: Album art download policy:
si: පිටකවර රූ බාගත කිරීමේ පිළිවෙල:

en: Album art policy
si: කලාකෘති ප්‍රතිපත්තිය

en: All
si: සියල්ල

en: All Files
si: සියලුම ගොනු

en: Allow only one instance
si: එක් නිදර්ශනයකට පමණක් ඉඩ දෙන්න

en: Allow only one running instance
si: එක් ධාවන නිදර්ශනයකට පමණක් ඉඩ දෙන්න

en: Allow the volume to be set to 400%
si: ශබ්ද ධාරිතාවය 400% තෙක් සකස් කිරීමට ඉඩ දෙන්න

en: Allows you to modify what OpenGL provider should be used
si: භාවිතා කළ යුත්තේ කුමන OpenGL සැපයුම්කරුදැයි යන්න වෙනස් කිරීමට ඔබට ඉඩ සලසයි

en: Allows you to specify a "copyright" metadata for an input.
si: ආදානය සඳහා  "ප්‍රකාශන අයිතියේ"  පාර-දත්ත විශේෂයෙන් සඳහන් කිරීමට මෙය ඔබට ඉඩදෙයි.

en: Allows you to specify a "date" metadata for an input.
si: ආදානය සඳහා  "දින"  පාර-දත්ත විශේෂයෙන් සඳහන් කිරීමට මෙය ඔබට ඉඩදෙයි.

en: Allows you to specify a "description" metadata for an input.
si: ආදානය සඳහා  "විස්තර"  පාර-දත්ත විශේෂයෙන් සඳහන් කිරීමට මෙය ඔබට ඉඩදෙයි.

en: Allows you to specify a "genre" metadata for an input.
si: ආදානය සඳහා  "වර්ග"  පාර-දත්ත විශේෂයෙන් සඳහන් කිරීමට මෙය ඔබට ඉඩදෙයි.

en: Allows you to specify a "title" metadata for an input.
si: ආදානය සඳහා  "මාතෘකා"  පාර-දත්ත විශේෂයෙන් සඳහන් කිරීමට මෙය ඔබට ඉඩදෙයි.

en: Allows you to specify a "url" metadata for an input.
si: ආදානය සඳහා  "url"  පාර-දත්ත විශේෂයෙන් සඳහන් කිරීමට මෙය ඔබට ඉඩදෙයි.

en: Allows you to specify an "artist" metadata for an input.
si: ආදානය සඳහා  "කලාකරු"  පාර-දත්ත විශේෂයෙන් සඳහන් කිරීමට මෙය ඔබට ඉඩදෙයි.

en: Allows you to specify an "author" metadata for an input.
si: ආදානය සඳහා  "කර්තෘ"  පාර-දත්ත විශේෂයෙන් සඳහන් කිරීමට මෙය ඔබට ඉඩදෙයි.

en: Alpha transparency value (default 255)
si: ඇල්ෆා පාරදෘෂ්‍යතා අගය (පෙරනිමිය 255)

en: Alsa audio capture input
si: Alsa ශ්‍රව්‍ය ග්‍රහණ ආදානය

en: Always &On Top
si: සැමවිටම ඉදිරියෙන් තබන්න

en: Always fix
si: සැම විටම තිර කරන්න

en: Always on top
si: සැමවිටම ඉහළින් තබන්න

en: Always place the video window on top of other windows.
si: වීඩියෝ කවුලුව සෑම විටකම අනෙකුත් කවුලු වලට වඩා ඉහළින් තබන්න.

en: Always reset audio start level to:
si: ආරම්භයේ දී සැමවිටම ශ්‍රව්‍ය මට්ටම යළි සකසන්න:

en: Always visible
si: හැමවිටම දෘෂ්‍යමාන කරන්න

en: Always write to the same file
si: හැමවිටම සමාන ගොනුවකට ලියන්න

en: Amharic
si: අම්හාරික

en: Amplification
si: හඬ වර්ධනය කිරීම

en: An error occurred while checking for updates...
si: යාවත්කාලීනය සඳහා පරික්‍ෂා කරන අතරතුර දී දෝෂයක් ඇති විය...

en: Angle
si: කෝණය

en: Angle in degrees
si: කෝණය අංශක වලින්

en: Angle in degrees (0 to 359)
si: කෝණය අංශක වලින් (0 සිට 359 තෙක්)

en: Antenna
si: ඇන්ටෙනාව

en: Antenna lnb_lof1 (kHz)
si: ඇන්ටෙනා lnb_lof1 (kHz)

en: Antenna lnb_lof2 (kHz)
si: ඇන්ටෙනා lnb_lof2 (kHz)

en: Antenna lnb_slof (kHz)
si: ඇන්ටෙනා lnb_slof (kHz)

en: Append
si: අමුණන්න

en: Append to existing file
si: වත්මන් ගොනුවටම වෙනස්කම් එකතු කරන්න

en: Application
si: යෙදුම

en: Applications
si: යෙදුම්

en: Apply
si: යොදන්න

en: Apply a delay to all subtitles (in 1/10s, eg 100 means 10s).
si: සියලුම උපසිරැසි සඳහා ප්‍රමාදය යොදන්න. (in 1/10s, උදා. 100 මගින් දැක්වෙන්නේ තත්පර 10)

en: Apply the equalizer filter twice. The effect will be sharper.
si: සමානකරණ පෙරනය දෙවරක් යොදන්න. මෙමගින් ප්‍රතිඵලය වඩාත් තියුණු වනු ඇත.

en: Aqua
si: ලා නිල්

en: Arabic
si: අරාබි

en: Arabic (ISO 8859-6)
si: අරාබි (ISO 8859-6)

en: Arabic (Windows-1256)
si: අරාබි (Windows-1256)

en: Are you sure you want to reset your VLC media player preferences?
si: ඔබට VLC මාධ්‍ය ධාවකයේ අභිරුචි යළි සකස්කිරීමට අවශ්‍ය බව විශ්වාසද?

en: Area
si: සරිය

en: Armenian
si: ඇමෙරිකානු

en: Artist
si: කලාකරු

en: Artist metadata
si: කලාකරු පාර-දත්ත

en: Artwork URL
si: කලාකෘතියෙහි URL

en: As soon as track is added
si: ගීතය එක් කළ විට දී

en: Ascending
si: ආරෝහණ

en: Ask for action
si: සිදු කළ යුතු ක්‍රියාව විමසන්න

en: Aspect ratio
si: දර්ශන අනුපාතය

en: Aspect ratio (4:3, 16:9). Default assumes square pixels.
si: දර්ශන අනුපාතය (4:3, 16:9). පෙරනිමිය ලෙස සළකන්නේ හතරැස් පික්සෙලය.

en: Aspect ratio of the image file (4:3, 16:9). Default is square pixels.
si: අනුරූ ගොනුවෙහි දර්ශන අනුපාතය (4:3, 16:9). පෙරනිමිය වන්නේ හතරැස් පික්සෙලය.

en: Aspect ratio of the individual displays building the wall.
si: බිතුවෙහි ස්වාධීනව දර්ශනය වන කොටස් වල දර්ශන අනුපාතය

en: Aspect ratio of the video image (4:3, 16:9). Default is square pixels.
si: වීඩියෝ අනුරූ වල දර්ශන අනුපාතය (4:3, 16:9). පෙරනිමිය වන්නේ හතරැස් පික්සෙලය.

en: Aspect ratio: %s
si: දර්ශන අනුපාතය: %s

en: Aspect-ratio
si: දර්ශන අනුපාතය

en: Assamese
si: ඇසෑමීය

en: AtmoLight
si: වායු-ආලෝක

en: Attachment
si: ඇමුණුම

en: Attachment input
si: ඇමුණුම් ආදානය

en: Attenuation
si: හායනය

en: Attenuation, begin (in %)
si: හායනය, ඇරඹුම (in %)

en: Attenuation, end (in %)
si: හායනය, අවසානය  (in %)

en: Attenuation, middle (in %)
si: හායනය, මැද (in %)

en: Audio
si: ශ්‍රව්‍ය

en: Audio &Channels
si: ශ්‍රව්‍ය නාලිකා

en: Audio &Device
si: ශ්‍රව්‍ය උපාංගය

en: Audio &Track
si: ශ්‍රව්‍ය පථය

en: Audio Bar Graph Video
si: ශ්‍රව්‍ය ‍තීරු ප්‍රස්ථාර වීඩියෝව

en: Audio CD
si: ශ්‍රව්‍ය සීඩී

en: Audio CD - Track %02i
si: ශ්‍රව්‍ය සීඩී - පථය %02i

en: Audio CD device
si: ශ්‍රව්‍ය සීඩී ආම්පන්නය

en: Audio CD input
si: ශ්‍රව්‍ය සීඩී ආදානය

en: Audio Channel
si: ශ්‍රව්‍ය නාලිකාව

en: Audio Channel to use, if there are several audio inputs.
si: ශ්‍රව්‍ය ආදාන බො‍හෝ ගණනක් ඇති විට, භාවිතා කළ යුතු ශ්‍රව්‍ය නාලිකාව.

en: Audio Channels
si: ශ්‍රව්‍ය නාලිකා

en: Audio Device: %s
si: ශ්‍රව්‍ය ආම්පන්නය: %s

en: Audio Effects
si: ශ්‍රව්‍ය ප්‍රයෝග

en: Audio Files
si: ශ්‍රව්‍ය ගොනු

en: Audio Filter
si: ශ්‍රව්‍ය පෙරනය

en: Audio Language
si: ශ්‍රව්‍ය භාෂාව

en: Audio Settings
si: ශ්‍රව්‍ය සිටුවම්

en: Audio Settings not saved
si: ශ්‍රව්‍ය සිටුවම් සුරක්‍ෂිත වී නැත

en: Audio Spatializer
si: ශ්‍රව්‍ය අවකාශායනය

en: Audio Track
si: ශ්‍රව්‍ය පථය

en: Audio and Subtitles
si: ශ්‍රව්‍ය හා උපසිරැසි

en: Audio bitrate
si: ශ්‍රව්‍ය බිටු අනුපාතය

en: Audio bits per sample
si: සාම්පලයේ ශ්‍රව්‍ය බිටු ගණන

en: Audio callback data
si: ශ්‍රව්‍ය යළි ඇමතුම් දත්ත

en: Audio capture
si: ශ්‍රව්‍ය ග්‍රහණය

en: Audio channels
si: ශ්‍රව්‍ය නාලිකා

en: Audio codec
si: ශ්‍රව්‍ය කොඩෙක

en: Audio codecs
si: ශ්‍රව්‍ය කොඩෙක්

en: Audio delay %i ms
si: ශ්‍රව්‍ය ප්‍රමාදය %i ms

en: Audio delay down
si: ශ්‍රව්‍ය ප්‍රමාදය පහළට

en: Audio delay up
si: ශ්‍රව්‍ය ප්‍රමාදය ඉහළට

en: Audio device name
si: ශ්‍රව්‍ය උපාංගයේ නම

en: Audio encoder
si: ශ්‍රව්‍ය ආකේතකය

en: Audio filter
si: ශ්‍රව්‍ය පෙරනය

en: Audio filter for A/52->S/PDIF encapsulation
si: A/52->S/PDIF සංක්ෂිප්තය සඳහා ශ්‍රව්‍ය පෙරනය

en: Audio filter for DTS->S/PDIF encapsulation
si: DTS->S/PDIF සංක්ෂිප්තය සඳහා ශ්‍රව්‍ය පෙරනය

en: Audio filtering failed
si: ශ්‍රව්‍ය පෙරීම අසාර්ථක විය

en: Audio filters
si: ශ්‍රව්‍ය පෙරන

en: Audio filters are used to process the audio stream.
si: ශ්‍රව්‍ය දහරාවන්හි සැකසුම් සඳහා ශ්‍රව්‍ය පෙරන භාවිතා කරයි.

en: Audio input
si: ශ්‍රව්‍ය ආදානය

en: Audio language
si: ශ්‍රව්‍ය භාෂාව

en: Audio mode
si: ශ්‍රව්‍ය ප්‍රකාරය

en: Audio output URL
si: ශ්‍රව්‍ය ප්‍රතිදාන URL

en: Audio output channels mode
si: ශ්‍රව්‍ය ප්‍රතිදාන නාලිකා ප්‍රකාරය

en: Audio output frequency (Hz)
si: ශ්‍රව්‍ය ප්‍රතිදාන සංඛ්‍යාතය (Hz)

en: Audio output module
si: ශ්‍රව්‍ය ප්‍රතිදාන මොඩියුලය

en: Audio output saved volume
si: සුරකින ලද ශ්‍රව්‍ය ප්‍රතිදාන ධාරිතාවය

en: Audio output volume step
si: ශ්‍රව්‍ය ප්‍රතිදාන ධාරිතා අදියර

en: Audio port
si: ශ්‍රව්‍ය තොට

en: Audio postrender callback
si: ශ්‍රව්‍ය පසුවිදැහුම් යළි ඇමතීම

en: Audio sample rate
si: ශ්‍රව්‍ය සාම්පල අනුපාතය

en: Audio settings
si: ශ්‍රව්‍ය සිටුවම්

en: Audio track
si: ශ්‍රව්‍ය පථය

en: Audio track ID
si: ශ්‍රව්‍ය පථ හැඳුනුම

en: Audio track: %s
si: ශ්‍රව්‍ය පථය: %s

en: Audio visualizations
si: ශ්‍රව්‍ය දෘෂ්ඨිකල්පන

en: Audio visualizations
si: ශ්‍රව්‍ය දෘෂ්ඨිකල්පන

en: Audio/Video
si: ශ්‍රව්‍ය/වීඩියෝ

en: Augment contrast between contours.
si: සමෝච්ච අතර අසමතාවය වර්ධනය කරන්න.

en: Author
si: කර්තෘ

en: Author metadata
si: කර්තෘ පාර-දත්ත

en: Authors
si: කතුවරුන්

en: Auto
si: ස්වයං

en: Auto Connection
si: ස්වයං සම්බන්ධය

en: Auto connection
si: ස්වයං සම්බන්ධ වීම

en: Auto re-connect
si: ස්වයංව යළි-සම්බන්ධවීම

en: Auto start
si: ස්වයං ආරම්භය

en: Auto white balance
si: ස්වයං සුදුවර්ණ සංතුලනය

en: Auto-playback of new items
si: නවතම අයිතම ස්වයංව ධාවනය කරන්න

en: Autodetect subtitle files
si: උපසිරැසි ගොනු ස්වයංව සොයාගන්න

en: Automatic
si: ස්වයංසිද්ධ

en: Automatically check for updates
si: ස්වයංක්‍රීයව යාවත්කාලීනය සඳහා සොයන්න

en: Automatically detect a subtitle file, if no subtitle filename is specified (based on the filename of the movie).
si: ස්වයංව උපසිරැසි ගොනුවක් සොයා අනාවරණය කරගනී, එසේ නොවන්නේ නම් උපසිරැසි ගොනුවේ ගොනු නාමය වෙනස් වී තිබිය හැකියි. (චිත්‍රපටයේ ගොනු නාමයටම අනුකූල විය යුතුයි).

en: Automatically save the volume on exit
si: ඉවත්වීමේ දී ශබ්ද ධාරිතාවය ස්වයංක්‍රීයව සුරකින්න

en: Automatically set the white balance of the video input (if supported by the v4l2 driver).
si: වීඩියෝ ආදානයේ සුදුවර්ණ සංකුලනය ස්වයංව සිදු කරන්න. (v4l2 එළවුම් සහාය දක්වන්නේ නම්)

en: Automatically try to reconnect to the stream in case of a sudden disconnect.
si: දහරාව හදිසියේම විසන්ධි වුවහොත්, ස්වයංව යළි සම්බන්ධ වීමට උත්සාහ කරයි.

en: Autoscale video
si: වීඩියෝව ස්වයං පරිමාණ කරන්න

en: Avestan
si: ආවේස්තානු

en: Aymara
si: අයිමරා

en: Azerbaijani
si: අසර්බයිජානු

en: B4S playlist import
si: B4S ධාවන ලැයිස්තුව ආනයනය කරන්න

en: Back
si: ආපසු

en: Background
si: පසුබිමෙහි

en: Background aspect ratio
si: පසුබිමෙහි දර්ශන අනුපාතය

en: Balance
si: තුලනය

en: Ball
si: බාල්

en: Ball color
si: බාල් වර්ණය

en: Ball size
si: බාල් ප්‍රමාණය

en: Ball speed
si: බාල් වේගය

en: Ball video filter
si: බාල් වීඩියෝ පෙරනය

en: Baltic (Latin-7)
si: බෝල්ටික් (Latin-7)

en: Baltic (Windows-1257)
si: බෝල්ටික් (Windows-1257)

en: Band separator
si: කළාප වෙන්කරනය

en: Bandwidth
si: කලාප පළළ

en: Bargraph position
si: ස්ථම්භ ප්‍රස්තාරයේ ස්ථානය

en: Base pixel radius
si: බේස් පික්සෙල අරය

en: Basic
si: මූලික

en: Bass
si: බේස්

en: Be quiet
si: නිසොල්මන්ව සිටින්න

en: Belarusian
si: බෙලරුසියානු

en: Bengali
si: බෙන්ගාල

en: Beware this will reset the VLC media player preferences.
    Are you sure you want to continue?
si: VLC මාධ්‍ය ධාවකයේ අභිරුචි යළි සකස් කිරිමේ දී කල්පනාකාරී වන්න.
    ඔබට ඉදිරියට යාමට අවශ්‍ය බව විශ්වාස ද?

en: Bicubic (good quality)
si: Bicubic (උසස් තත්ත්වය)

en: Bicubic spline
si: Bicubic දාරය

en: Big Button
si: විශාල බොත්තම්

en: Bihari
si: බිහාර

en: Bilinear
si: ද්විරේඛීය

en: Bislama
si: බිස්ලාමා

en: Bitrate
si: බිටු අනුපාතය

en: Bitrate (kb/s)
si: බිටු අනුපාතය (kb/s)

en: Bits per sample
si: නියැදියකට බිටු ගණන

en: Black
si: කළු

en: Black Crush for Blue
si: නීල වර්ණය සඳහා කාලවර්ණය මැඩීම

en: Black Crush for Green
si: කොළ වර්ණය සඳහා කාලවර්ණය මැඩීම

en: Black Crush for Red
si: රක්ත වර්ණය සඳහා කාලවර්ණය මැඩීම

en: Black Level for Blue
si: නිල් සඳහා කාලවර්ණ මට්ටම

en: Black Level for Green
si: කොළ සඳහා කාලවර්ණ මට්ටම

en: Black Level for Red
si: රතු සඳහා කාලවර්ණ මට්ටම

en: Black level
si: කාලවර්ණ මට්ටම

en: Black level of the video input (if supported by the v4l2 driver).
si: වීඩියෝ ආදානයේ කාලවර්ණ මට්ටම (v4l2 එළවුම් සහාය දක්වන්නේ නම්)

en: Black slot
si: කළු පැහැති කොටුව

en: Blend
si: මුසුකරන්න

en: Blu-Ray
si: බ්ලූ-රේ

en: Blu-Ray Disc Input
si: බ්ලූ-රේ තැටි ආදානය

en: Blue
si: නිල්

en: Blue balance
si: නිල් පැහැ සංතුලනය

en: Blue balance of the video input (if supported by the v4l2 driver).
si: වීඩියෝ ආදානයේ නිල් පැහැ සංතුලනය (v4l2 එළවුම් සහාය දක්වන්නේ නම්)

en: Bluescreen
si: නිල් තිරය

en: Bluescreen video filter
si: නිල් තිර වීඩියෝ පෙරනය

en: Blur
si: නොපැහැදිලි බව (Blur)

en: Bookmark
si: පොත් සළකුණ

en: Bookmark %i
si: පොත් සළකුණ %i

en: Bookmarks
si: පොත් සළකුණු

en: Bookmarks list for a stream
si: දහරාව සඳහා පොත් සළකුණු ලැයිස්තුව

en: Bookmarks...
si: පොත් සළකුණු...

en: Border height
si: බෝඩරයේ උස

en: Border width
si: බෝඩරයේ පළල

en: Bosnian
si: බොස්නියානු

en: Bottom
si: යට

en: Bottom-Left
si: පහළ-වම

en: Bottom-Right
si: පහළ-දකුණ

en: Brightness
si: දීප්තිය

en: Brightness (%)
si: දීප්තිය (%)

en: Brightness of the video input (if supported by the v4l2 driver).
si: වීඩියෝ ආදානයේ දීප්තිය (v4l2 එළවුම් සහාය දක්වන්නේ නම්)

en: Brightness of the video input.
si: වීඩි‍යෝ අදානයේ දීප්තිය.

en: Brightness threshold
si: දීප්තියේ සීමකය

en: Bring All to Front
si: සියල්ලම පෙරට ගෙන එන්න

en: Broadcast
si: විකාශනය

en: Broadcast:
si: විකාශනය:

en: Browse
si: පිරික්සන්න

en: Browse...
si: සැරිසරන්න...

en: Budget mode
si: බජට් ප්‍රකාරය

en: Building font cache
si:  font cache මතකය ගොඩනංවමින්...

en: Bulgarian
si: බල්ගේරියානු

en: Burmese
si: බුරුම

en: By default, VLC keeps a list of the last 10 items. This feature can be disabled here.
si: පෙරනිමිය ලෙස, VLC විසින් අවසන් අයිතම 10 ක ලැයිස්තුවක් තබා ගනියි. මෙම පහසුකම ඔබට මෙහිදී අක්‍රිය කළ හැකියි.

en: By default, VLC keeps the last equalizer settings before termination. This feature can be disabled here.
si: පෙරනිමිය ලෙස, VLC විසින් අවසන් සමානකරණ සිටුවම් වසා දමන තුරු තබා ගනියි. මෙම පහසුකම ඔබට මෙහිදී අක්‍රිය කළ හැකියි.

en: Bytes
si: බයිට්ස්

en: C
si: si

en: C&lear
si: හිස් කරන්න

en: CD
si: සීඩී

en: CDDB Server
si: CDDB සේවාදායකය

en: CDDB Server port to use.
si: භාවිතයට ඇති CDDB සේවාදායකයේ තොට

en: CDDB port
si: CDDB තොට

en: CDG demuxer
si: CDG ඩිමක්සර්

en: CPU features
si: CPU ලක්‍ෂණ

en: CRL file
si: CRL ගොනුව

en: Cable
si: රැහැණ

en: Cache size (number of images)
si: කෑෂ් (Cache) ප්‍රමාණය (පිංතූර ගණන)

en: Caching value (ms)
si: කෑෂ්ගත අගය (මිලි තත්පර)

en: Caching value for BDs. This value should be set in milliseconds.
si: BD සඳහා අගය කෑෂ්ගත කරන්න. මෙම අගය මිලි තත්පර වලින් සකස් කළ යුතුයි.

en: Caching value for DV streams. This value should be set in milliseconds.
si: DV දහරාවන් සඳහා කෑෂ්ගත අගය. මෙම අගය සකස් කළ යුත්තේ මිලිතත්පර වලිනි.

en: Caching value for DVB streams. This value should be set in milliseconds.
si: DVB දහරා සඳහා අගය කෑෂ්ගත කරන්න. මෙම අගය මිලි තත්පර වලින් සකස් කළ යුතුයි.

en: Caching value for DVDs. This value should be set in milliseconds.
si: ඩීවීඩී සඳහා කෑෂ්ගත අගය. මෙම අගය සකස් කළ යුත්තේ මිලි තත්පර වලිනි.

en: Caching value for DirectShow streams. This value should be set in milliseconds.
si: DirectShow දහරාවන් සඳහා කෑෂ්ගත අගය. මෙම අගය මිලිතත්පර වලින් සකස් කළ යුතුයි.

en: Caching value for EyeTV captures. This value should be set in milliseconds.
si: EyeTV ග්‍රහණය සඳහා කෑෂ්ගත අගය. මෙම අගය සකස් කළ යුත්තේ මිලි තත්පර වලිනි.

en: Caching value for FTP streams. This value should be set in milliseconds.
si: FTP දහරාවන් සඳහා කෑෂ්ගත අගය. මෙම අගය සකස් කළ යුත්තේ මිලි තත්පර වලිනි.

en: Caching value for GnomeVFS streams.This value should be set in milliseconds.
si: GnomeVFS දහරාවන් සඳහා කෑෂ්ගත අගය. මෙම අගය සකස් කළ යුත්තේ මිලි තත්පර වලිනි.

en: Caching value for HTTP streams. This value should be set in milliseconds.
si: HTTP දහරාවන් සඳහා කෑෂ්ගත අගය. මෙම අගය සකස් කළ යුත්තේ මිලි තත්පර වලිනි.

en: Caching value for OSS captures. This value should be set in milliseconds.
si: OSS ග්‍රහණ ආම්පන්න සඳහා කෑෂ්ගත අගය. මෙම අගය සකස් කළ යුත්තේ මිලි තත්පර වලිනි.

en: Caching value for RTSP streams. This value should be set in milliseconds.
si: RTSP දහරාවන් සඳහා කෑෂ්ගත අගය. මෙම අගය සකස් කළ යුත්තේ මිලි තත්පර වලිනි.

en: Caching value for SFTP streams. This value should be set in milliseconds.
si: SFTP දහරාවන් සඳහා කෑෂ්ගත අගය. මෙම අගය සකස් කළ යුත්තේ මිලි තත්පර වලිනි.

en: Caching value for SMB streams. This value should be set in milliseconds.
si: SMB දහරාවන් සඳහා කෑෂ්ගත අගය. මෙම අගය සකස් කළ යුත්තේ මිලි තත්පර වලිනි.

en: Caching value for TCP streams. This value should be set in milliseconds.
si: TCP දහරාවන් සඳහා කෑෂ්ගත අගය. මෙම අගය සකස් කළ යුත්තේ මිලි තත්පර වලිනි.

en: Caching value for UDP streams. This value should be set in milliseconds.
si: UDP දහරාවන් සඳහා කෑෂ්ගත අගය. මෙම අගය සකස් කළ යුත්තේ මිලි තත්පර වලිනි.

en: Caching value for V4L captures. This value should be set in milliseconds.
si: V4L ග්‍රහණයන් සඳහා කෑෂ්ගත අගය. මෙම අගය සකස් කළ යුත්තේ මිලි තත්පර වලිනි.

en: Caching value for fake streams. This value should be set in milliseconds.
si: ප්‍රයෝගකාරී දහරාවන් (fake streams) සඳහා කෑෂ්ගත අගය. මෙම අගය සකස් කළ යුත්තේ මිලි තත්පර වලිනි.

en: Caching value for files, in milliseconds.
si: ගොනු සඳහා කෑෂ්ගත අගය, මිලි තත්පර වලින්.

en: Caching value for files. This value should be set in milliseconds.
si: ගොනු සඳහා කෑෂ්ගත අගය. මෙම අගය සකස් කළ යුත්තේ මිලි තත්පර වලිනි.

en: Caching value for imem streams. This value should be set in milliseconds.
si: imem දහරාවන් සඳහා කෑෂ්ගත අගය. මෙම අගය සකස් කළ යුත්තේ මිලි තත්පර වලිනි.

en: Caching value for screen capture. This value should be set in milliseconds.
si: තිර ග්‍රහණය සඳහා කෑෂ්ගත අගය. මෙම අගය සකස් කළ යුත්තේ මිලි තත්පර වලිනි.

en: Caching value in ms
si: අගය කෑෂ්ගත කරන්න මිලි තත්පර වලින්

en: Cancel
si: අවලංගු කරන්න

en: Cannot save Configuration
si: ‍වින්‍යාසගතකිරීම සුරැකිය නොහැක.

en: Cannot write to file %1:
    %2.
si: ගොනුවකට ලිවීම නොහැකිය %1:
    %2.

en: Canvas
si: කැන්වසය

en: Canvas video filter
si: කැන්වස වීඩියෝ පෙරනය

en: Capability
si: හැකියාව

en: Capture
si: ග්‍රහණය

en: Capture &Device
si: ග්‍රහණ ආම්පන්නය

en: Capture failed
si: ග්‍රහණය අසමත් විය

en: Capture fragment size
si: ග්‍රහණ ඛණ්ඩයක ප්‍රමාණය

en: Capture mode
si: ග්‍රහණ ප්‍රකාරය

en: Capture region height
si: ග්‍රහණ ප්‍රදේශයේ උස

en: Capture region width
si: ග්‍රහණ ප්‍රදේශ‍යේ පළල

en: Capture the audio stream in stereo.
si: ශ්‍රව්‍ය දහරාව ස්ටීරියෝ ලෙස ග්‍රහණය කරන්න.

en: Cartoon
si: කාටූන්

en: Category
si: ප්‍රවර්ගය

en: Celtic (Latin-8)
si: කෙල්ටික් (Latin-8)

en: Center
si: මැද

en: Certificate file
si: සහතිකපත් ගොනුව

en: Chamorro
si: කැමරූ

en: Change
si: වෙනස් කරන්න

en: Change Hotkey
si: කෙටි යතුරු වෙනස් කරන්න

en: Change playlistview
si: ධාවන ලැයිස්තු පෙනුම වෙනස් කරන්න

en: Change the caching for the media
si: මාධ්‍යය සඳහා කෑෂ්ගත කිරීම වෙනස් කරන්න

en: Change the lirc configuration file
si: lirc වින්‍යාසගත ගොනුව වෙනස් කරන්න

en: Change the loop and repeat modes
si: ලූපන සහ පුනරාවර්තන ප්‍රකාර අතර වෙනස් කරන්න

en: Change the start time for the media
si: මාධ්‍යය සඳහා ආරම්භක වේලාව වෙනස් කරන්න

en: Channel
si: නාලිකාව

en: Channel 0: summary
si: නාලිකාව 0: සාරාංශය

en: Channel 1: left
si: නාලිකාව 1: වම

en: Channel 2: right
si: නාලිකාව 2: දකුණ

en: Channel 3: top
si: නාලිකාව 3: ඉහළ

en: Channel 4: bottom
si: නාලිකාව 4: පහළ

en: Channel Name
si: නාලිකා නාමය

en: Channel number
si: නාලිකා අංකය

en: Channels
si: නාලිකා

en: Channels count
si: නාලිකා ගණන

en: Channels:
si: නාලිකා:

en: Chapter
si: පරිච්ඡේදය

en: Chapter %i
si: පරිච්ඡේදය %i

en: Chechen
si: චෙච්නියා

en: Check for &Updates...
si: යවත්කාලිනය සඳහා සොයන්න...

en: Check for Update...
si: යාවත්කාලීනය සඳහා සොයන්න...

en: Check for updates
si: යවත්කාලිනය සඳහා සොයන්න

en: Checking for an update...
si: යාවත්කාලීනය සඳහා පරික්‍ෂා කරමින්...

en: Chinese
si: චීන

en: Choose
si: තෝරන්න

en: Choose how album art will be downloaded.
si: කලාකෘති අනුරූ බාගත විය යුත්තේ කෙසේදැයි තෝරන්න.

en: Choose input
si: ආදානය තෝරන්න

en: Choose one or more media file to open
si: විවෘත කිරීම සඳහා මාධ්‍ය ගොනුවක් හෝ කිහිපයක් තෝරන්න

en: Choose the folder to save your video snapshots to.
si: ඔබගේ වීඩියෝ සැණරූ සුරැකීම සඳහා ෆෝල්ඩරයක් ‍තෝරන්න.

en: Choose which objects should print debug message
si: කුමන වස්තු සඳහා නිදොසන්න පණිවුඩ මුද්‍රණය විය යුතුදැයි තෝරන්න

en: Choose your preferred video output and configure it here.
si: ඔබගේ වඩාත්ම කැමති වීඩියෝ ප්‍රතිදානය මෙයින් තෝරා එය වින්‍යාසගත කරන්න.

en: Choose...
si: තෝරන්න...

en: Circular Left
si: වමට වෘත්තාකාර

en: Circular Right
si: දකුණට වෘත්තාකාර

en: Cl&ose
si: වසන්න

en: Classical
si: සම්භාව්‍ය

en: Clean up
si: පිරිසිදු කරන්න

en: Clear
si: හිස් කරන්න

en: Clear List
si: ලැයිස්තුව හිස්කරන්න

en: Clear Menu
si: මෙනු පැහැදිලි කරන්න

en: Click to set point B
si: B ලක්‍ෂය සකස් කිරීමට ක්ලික් කරන්න

en: Click to toggle between elapsed and remaining time
si: ගතවූ කාලය හා ඉතිරි කාලය පෙන්වීම අතර මාරු වීමට ක්ලික් කරන්න

en: Click to toggle between loop one, loop all
si: එක් ගොනුවක් ලූපනය, ගොනු සියල්ල ලූපනය අතර මාරු වීමට ක්ලික් කරන්න

en: Clock jitter
si: ඔරලෝසු කලබලකාරීත්වය (jitter)

en: Clock reference average counter
si: ඔරලෝසු යොමුවේ සාමාන්‍ය කවුන්ටරය

en: Clock synchronisation
si: ඔරලෝසු සමමුහුර්ථකරණය

en: Clone
si: ක්ලෝනය

en: Clone the image
si: අනුරුවෙහි ක්ලෝනය

en: Close Window
si: කවුළුව වසන්න

en: Closed captions %u
si: වසා දමන ලද මාතෘකා %u

en: Closed captions 1
si: වසාදැමූ මාතෘකා 1

en: Closed captions 2
si: වසාදැමූ මාතෘකා 2

en: Closed captions 3
si: වසාදැමූ මාතෘකා 3

en: Closed captions 4
si: වසාදැමූ මාතෘකා 4

en: Codec
si: කොඩෙක්

en: Codec Details
si: කොඩැක් විස්තර

en: Codecs
si: කොඩෙක්

en: Codecs / Muxers
si: කොඩැක් / Muxers

en: Collect miscellaneous local statistics about the playing media.
si: ධාවනය වන්නා වූ මාධ්‍ය ගැන විවිධ වූ සංකීර්ණ ප්‍රාදේශීය සංඛ්‍යාලේඛන දත්ත එක්රැස් කරන්න.

en: Color
si: වර්ණය

en: Color ASCII art video output
si: වර්ණවත් ASCII art වීඩියෝ ප්‍රතිදානය

en: Color extraction
si: වර්ණ නිස්සාරණය

en: Color fun
si: වර්ණ විනෝදය

en: Color inversion
si: වර්ණ ප්‍රතිලෝමය

en: Color messages
si: වර්ණ පණිවුඩ

en: Color of the video input.
si: වීඩියෝ ආදානයේ වර්ණය.

en: Color threshold
si: වර්ණ සීමකය

en: Columns
si: තීරු

en: Combined
si: සංයුක්තව

en: Command
si: විධානය

en: Commands
si: විධාන

en: Comment
si: විස්තරය

en: Comments
si: විස්තරය

en: Compiled by %s on %s (%s)
si: සම්පාදනය කරන ලද්දේ %s on %s (%s)

en: Compiler:
si: සම්පාදක:

en: Compiler: %s
si: සම්පාදක: %s

en: Complete MRL for VLC internal
si: VLC අභ්‍යන්තරය සඳහා සම්පූර්ණ MRL

en: Composite input
si: සංයුක්ත ආදානය

en: Configuration file
si: වින්‍යාස ගොනුව

en: Configuration file for the OSD Menu.
si: OSD මෙනුව සඳහා වින්‍යාස ගොනුව.

en: Configuration options
si: වින්‍යාසගතකරණ විකල්ප

en: Configure
si: වින්‍යාසගත කිරිම

en: Configure Hotkeys
si: කෙටියතුරු වින්‍යාසගත කිරීම

en: Connection failed
si: සබඳතාවය බිඳවැටුණි

en: Consider width and height as maximum values.
si: උස සහ පළල උපරිම අගයන්ට පත් කරන්න.

en: Console
si: කොන්සෝලය

en: Content bitrate
si: සන්තෘප්ත බිටු අනුපාතය

en: Continue
si: දිගටම පවත්වා‍ගෙන යන්න

en: Continuous stream
si: අඛණ්ඩ දහරාවන්

en: Contrast
si: අසමතාවය (Contrast)

en: Contrast of the video input (if supported by the v4l2 driver).
si: වීඩියෝ ආදානයේ අසමතාවය (v4l2 එළවුම් සහාය දක්වන්නේ නම්)

en: Contrast of the video input.
si: වීඩියෝ ආදානයේ අසමතාවය.

en: Control
si: පාලක

en: Control interfaces
si: අතුරුමුහුණත් පාලන

en: Control menu for the player
si: ධාවකය සඳහා පාලක මෙනු

en: Controller...
si: පාලකය...

en: Conve&rt / Save...
si: හරවන්න/සුරකින්න...

en: Convert
si: හරවන්න

en: Copy
si: පිටපත් කරන්න

en: Copyright
si: අයිතිය

en: Copyright (C)
si: ප්‍රකාශන අයිතිය(C)

en: Copyright metadata
si: ප්‍රකාශන අයිතියේ පාර-දත්ත

en: Cornish
si: කෝනිෂ්

en: Corsican
si: කෝසිකන්

en: Couldn't find any trace of a previous crash.
si: මින් පෙර බිඳ වැටුණු ලකුණු කිසිවක් සොයා ගැනීමට නොහැකි විය.

en: Count of channels
si: නාලිකා ගණන

en: Create
si: තනන්න

en: Create Directory
si: ඩිරෙක්ටරියක් තනන්න

en: Create Directory...
si: ඩිරෙක්ටරියක් තනන්න...

en: Create Folder
si: ෆෝල්ඩරයක් තනන්න

en: Create Folder...
si: ෆෝල්ඩරයක් තනන්න...

en: Create Unique name in the System Tuning Spaces
si: පද්ධති සුසර අවකාශය සඳහා අනන්‍ය නමක් තනන්න

en: Create a "puzzle game" with the video.
    The video gets split in parts that you must sort.
si: වීඩියෝව සමග "ප්‍රහේලිකාමය ක්‍රීඩාවක්" සකස් කරන්න.
    මෙහි දී වීඩියෝව කොටස් වලට වෙන් කර දෙන අතර, ඔබ ඒවා සුබෙදිය යුතුයි.

en: Create a new bookmark
si: නව පොත් සළකුණක් තනන්න

en: Create a new profile
si: නව පැතිකඩක් සකස් කරන්න

en: Creates several copies of the Video output window
si: වීඩියෝ ප්‍රතිදාන කවුළුවෙහි අනු පිටපත් කීපයක් තනන්න

en: Croatian
si: ක්‍රොඒෂියානු

en: Crop
si: ඡේදනය

en: Crop one pixel from the bottom of the video
si: වීඩියෝවේ පහළින් එක් පික්සෙලයක් ඡේදනය කරන්න

en: Crop one pixel from the left of the video
si: වීඩියෝවේ වම්පසින් එක් පික්සෙලයක් ඡේදනය කරන්න

en: Crop one pixel from the right of the video
si: වීඩියෝවේ දකුණින් එක් පික්සෙලයක් ඡේදනය කරන්න

en: Crop one pixel from the top of the video
si: වීඩියෝවේ ඉහළින් එක් පික්සෙලයක් ඡේදනය කරන්න

en: Crop: %s
si: ඡේදනය: %s

en: Cropping failed
si: ඡේදනය අසමත් විය

en: Crops a defined part of the image
si: අනුරුවේ නිශ්චිත කොටසක් ඡේදනය කරන්න

en: Current channel:
si: වත්මන් නාලිකාව:

en: Current media / stream statistics
si: වත්මන් මාධ්‍ය/දහරා සංඛ්‍යාලේඛන

en: Current playback speed: %1
    Click to adjust
si: වත්මන් ධාවන වේගය: %1
    සීරුමාරු කිරීමට ක්ලික් කරන්න

en: Current visualization
si: වත්මන් දෘෂ්ඨි කල්පනය

en: Custom
si: අභිමත

en: Custom crop ratios list
si: අභිමත ඡේදන අනුපාත ලැයිස්තුව

en: Customi&ze Interface...
si: අතුරුමුහුණත අභිමතකරණය...

en: Cut
si: කපන්න

en: Cycle audio track
si: ශ්‍රව්‍ය පථය

en: Cyrillic (Windows-1251)
si: සිරිලික් (Windows-1251)

en: Czech
si: චෙච්

en: D-Bus control interface
si: D-Bus පාලක අතුරුමුහුණත

en: DMX options
si: DMX විකල්ප

en: DV (Digital Video) demuxer
si: DV (ඩිජිටල් වීඩියෝ) ඩිමක්සර්

en: DVB Type:
si: DVB වර්ගය:

en: DVB input with v4l2 support
si: v4l2 ආධාරකය සමග DVB ආදානය

en: DVB playlist import
si: DVB ධාවන ලැයිස්තුව ආනයනය කරන්න

en: DVB subtitles
si: DVB උපසිරැසි

en: DVB subtitles decoder
si: DVB උපසිරැසි විකේතකය

en: DVB subtitles encoder
si: DVB උපසිරැසි ආකේතකය

en: DVD
si: ඩීවීඩී

en: DVD angle
si: ඩීවීඩී‍ කෝණය

en: DVD device
si: DVD ආම්පන්නය

en: DVD menus
si: ඩීවිඩී මෙනු

en: DVD subtitles
si: ඩීවීඩී උපසිරැසි

en: DVD with menus
si: ඩීවිඩී මෙනු සමග

en: DVD without menus
si: මෙනු රහිතව ඩීවීඩී

en: DVDRead Input (no menu support)
si: DVDRead ආදානය. (මෙනු සඳහා සහයෝගය නොදක්වයි)

en: DVDRead could not open the disc "%s".
si: DVDRead හට "%s" තැටිය විවෘත කිරීමට නොහැකි විය.

en: DVDRead could not read %d/%d blocks at 0x%02x.
si: DVDRead හට %d/%d කොටස 0x%02x වේගයෙන් කියවීමට නොහැකි විය.

en: DVDRead could not read block %d.
si: DVDRead හට %d කොටස කියවීමට නොහැකි විය.

en: DVDnav Input
si: DVDnav ආදානය

en: Damaged or incomplete AVI file
si: පලුදු වූ හෝ පරිපූර්ණ නොවූ AVI ගොනුවක් නම්

en: Danish
si: ඩෙන්මාර්ක

en: Darknesslimit
si: අන්ධකාර සීමාව

en: Data
si: දත්ත

en: Data search path
si: දත්ත සෙවුම් පෙත

en: Date
si: දිනය

en: Date metadata
si: දින පාර-දත්ත

en: Day / Month / Year:
si: දිනය / මාසය / අවුරුද්ද:

en: De-Fullscreen
si: පුන් තිරයෙන් ඉවත්වීම

en: Debug logging
si: දෝෂහරණ ලොගනය

en: Decimation
si: ඩෙසිමේෂන්

en: Decimation level for MJPEG streams
si: MJPEG දහරාවන් සඳහා ඩෙසිමේෂන් මට්ටම

en: Decoded
si: විකේතනය කළ

en: Decoded blocks
si: විකේතක කොටස්

en: Decoders
si: විකේතක

en: Decrease Volume
si: ශබ්දය අඩු කරන්න

en: Decrease scale factor
si: පරිමාණ ගුණකය අඩු කරන්න

en: Decrease scale factor.
si: පරිමාණ ගුණකය අඩු කිරීම.

en: Default
si: පෙරනිමි

en: Default (Windows-1252)
si: පෙරනිමි (Windows-1252)

en: Default DVD angle.
si: පෙරනිමි ඩීවීඩී කෝණය

en: Default Encoding
si: පෙරනිමි කේතීකරණය

en: Default Server Port
si: පෙරනිමි සේවාදායක තොට

en: Default TCP connection timeout (in milliseconds).
si: පෙරනිමි TCP සම්බන්ධතාවයේ කාලසීමාව (මිලිතත්පර වලින්).

en: Default Volume
si: පෙරනිමි පරිමාව

en: Default audio volume
si: පෙරනිමි ශ්‍රව්‍ය ධාරිතාවය

en: Default caching policy
si: පෙරනිමි කෑෂ්ගත කිරීම් ප්‍රතිපත්තිය

en: Default caching value for Audio CDs. This value should be set in milliseconds.
si: ශ්‍රව්‍ය සීඩී සඳහා පෙරනිමි කෑෂ්ගත අගය. මෙම අගය මිලිතත්පර වලින් සකස් කළ යුතුයි.

en: Default caching value for PVR streams. This value should be set in milliseconds.
si: PVR දහරාවන් සඳහා පෙරනිමි කෑෂ්ගත අගය. මෙම අගය සකස් කළ යුත්තේ මිලි තත්පර වලිනි.

en: Default devices
si: පෙරනිමි ආම්පන්නය

en: Default encoding
si: පෙරනිමි කේතීකරණය

en: Default font color
si: පෙරනිමි ෆොන්‍ට වර්ණය

en: Default font effect
si: පෙරනිමි ෆොන්‍ට ප්‍රයෝගය

en: Default optical device
si: පෙරනිමි ප්‍රකාශ ආම්පන්නය

en: Default port (server mode)
si: පෙරනිමි තොට (සේවාදායක ප්‍රකාරය)

en: Default stream
si: පෙරනිමි දහරාව

en: Define the colors of the volume slider
si: ශබ්ද පරිමා පාලක ස්ලයිඩරයේ පෙන්වන වර්ණ නියම කරන්න

en: Define which screen fullscreen goes
si: පුන්තිරය සඳහා යැවෙන්නේ කුමන තිරයදැයි තීරණය කරන්න

en: Defines orientation of the mirror splitting.     Can be vertical or horizontal
si: කැඩපතාකාර බෙදීමේ දිශානතිය නියම කරන්න. සිරස් හෝ තිරස් ආකාරයෙන්

en: Defines radius size in pixels, of base of bands(beginning).
si: බේස් සඳහා කලාප වල අරයේ ප්‍රමාණය පික්සෙල වලින් තීරණය කරන්න (ඇරඹුම)

en: Deinterlace
si: සුමට කිරීම

en: Deinterlace off
si: සුමට කිරීම off

en: Deinterlace on
si: සුමට කිරීම on

en: Deinterlacing
si: සුමට කිරීම

en: Delay time
si: ප්‍රමාද කාලය

en: Delete
si: මකන්න

en: Delete all the bookmarks
si: පොත් සළකුණු සියල්ල මකා දමන්න

en: Delete selected profile
si: තෝරන ලද පැතිකඩ මකා දමන්න

en: Delete the current profile
si: වර්තමාන පැතිකඩ මකා දමන්න

en: Delete the selected item
si: තෝරන ලද අයිතමය මකා දමන්න

en: Deletes the selected item
si: තෝරන ලද අයිතම මකා දමන්න

en: Demux module
si: ඩිමක්ස් මොඩියුලය

en: Demuxers
si: ඩිමක්සර්ස් (Demuxers)

en: Demuxers are used to separate audio and video streams.
si: ඩිමක්සර්ස් විසින් වෙන් වෙන් වූ ශ්‍රව්‍ය සහ වීඩියෝ දහරාවන් භාවිතයට ගනු ලබයි.

en: Descending
si: අවරෝහණ

en: Description
si: විස්තරය

en: Description metadata
si: විස්තර පාර-දත්ත

en: Desired frame rate for the capture.
si: ග්‍රහණය සඳහා අපේක්‍ෂිත රාමු අනුපාතය.

en: Desktop
si: වැඩතලය

en: Destination
si: ගමනාන්තය

en: Destination file:
si: ගමනාන්ත ‍ගොනුව:

en: Destination video codec
si: ඉලක්ක වීඩියෝ කොඩෙක්

en: Destinations
si: ගමනාන්ත

en: Detailed View
si: විස්තරාත්මක පෙනුම

en: Determines how many sections of spectrum will exist.
si: වර්ණාවලියේ කොපමණ ඛණ්ඩ සංඛ්‍යාවක් තබා ගන්නේදැයි නිර්ණය කරන්න.

en: Device
si: ආම්පන්නය

en: Device Selection
si: ආම්පන්න තෝරාගැනීම

en: Device name
si: ආම්පන්නයේ නම

en: Device number to use on adapter
si: අනුහුරුව (adapter) මත භාවිතා කරන ආම්පන්න අංකය

en: Device properties
si: ආම්පන්න වත්කම්

en: Device type
si: ආම්පන්න වර්ගය

en: Device:
si: ආම්පන්නය:

en: Devices
si: ආම්පන්න

en: Dialog
si: දෙබස්

en: Dialog providers can be configured here.
si: දෙබස් ප්‍රතිපාදකයින් වින්‍යාසගත කිරීමට මෙහි දී පුළුවන.

en: Dialog providers settings
si: දෙබස් ප්‍රතිපාදකයින්ගේ සිටුවම්

en: Digital Video (Firewire/ieee1394)  input
si: ඩිජිටල් වීඩියෝ (Firewire/ieee1394) ආදානය

en: Dirac video demuxer
si: ඩිරැක් වීඩියෝ ඩිමක්සර්

en: Direct3D Desktop mode
si: Direct3D වැඩතල ප්‍රකාරය

en: Direct3D video output
si: Direct3D වීඩියෝ ප්‍රතිදානය

en: DirectFB video output http://www.directfb.org/
si: DirectFB වීඩියෝ ප්‍රතිදානය http://www.directfb.org/

en: DirectShow DVB input
si: DirectShow DVB ආදානය

en: DirectShow input
si: DirectShow ආදානය

en: DirectX (DirectDraw) video output
si: DirectX (DirectDraw) වීඩියෝ ප්‍රතිදානය

en: DirectX Wallpaper
si: DirectX බිතුපත

en: Direction
si: දිශාව

en: Direction of the mirroring
si: කැඩපතාකාර රංග ප්‍රයෝගයේ දිශාව

en: Directory
si: ඩිරෙක්ටරිය

en: Directory index
si: ඩිරෙක්ටරි සුචිය

en: Directory input
si: ඩිරෙක්ටරි ආදානය

en: Directory or filename where the records will be stored
si: රෙකෝඩ් කළ ඩිරෙක්ටරිය හෝ ‍ගොනු නාමය සුරක්‍ෂිත වන ස්ථානය

en: Directory path prefix
si: ඩිරෙක්ටරි පෙතෙහි උපසර්ගය

en: Directory path where images files should be saved.If not set, then images will be automatically saved in users homedir.
si: අනුරූ ගොනු සුරැකිය යුතු ඩිරෙක්ටරියේ පෙත. සකස් කර නැතිනම්, අනුරූ ස්වයංව සුරැකෙනු ඇත්තේ පරිශීලකගේ home ඩිරෙක්ටරිය තුළය.

en: Directory where the video snapshots will be stored.
si: වීඩි‍යෝ සැණරු සුරක්‍ෂිත වනු ඇත්තේ මෙම ඩිරෙක්ටරියෙහිය.

en: Disable
si: අක්‍රිය

en: Disable DVD Menus (for compatibility)
si: ඩීවීඩී මෙනු අක්‍රිය කරන්න (අනුකූලතාවය වෙනුවෙන්)

en: Disable screensaver
si: තිරසුරැකුම අක්‍රිය කරන්න

en: Disable the screensaver during video playback.
si: වීඩියෝව ධාවනය වන අතරතුර තිර සුරැකුම අක්‍රිය කරන්න.

en: Disc
si: තැටි

en: Disc Selection
si: තැටි තේරීම

en: Disc device
si: තැටි ආම්පන්නය

en: Discard
si: බැහැර කරන්න

en: Discarded (corrupted)
si: බැහැර කළ (නරක් වූ)

en: Discs
si: තැටි

en: Display
si: සන්දර්ශන

en: Display OSD menu on top of video output
si: වීඩියෝ ප්‍රතිදානයේ ඉහළින් තිර මත දර්ශන මෙනුව සන්දර්ශනය කරන්න

en: Display Settings
si: සන්දර්ශන සිටුවම්

en: Display a RSS or ATOM Feed on your video
si: RSS හෝ ATOM පෝෂක ඔබගේ වීඩියෝව මත පෙන්වන්න

en: Display aspect ratio
si: දර්ශන අනුපාතය දර්ශනය කරන්න

en: Display device
si: සංදර්ශන උපාංගය

en: Display feed images if available.
si: පෝෂක පිංතූර ලැබිය හැකි නම් පෙන්වන්න.

en: Display locally
si: අසළින්ම දර්ශනය කරන්න

en: Display name of the Service
si: සේවාවේ නම මෙලෙස දර්ශනය කරන්න

en: Display playlist tree
si: ධාවන ලැයිස්තු රුක දර්ශනය කරන්න

en: Display resolution
si: සංදර්ශන විභේදනය

en: Display text above the video
si: පෙළ වීඩියෝවට ඉහළින් දර්ශනය කරන්න

en: Display the input video
si: ආදාන වීඩියෝව දර්ශනය කරන්න

en: Display the output
si: ප්‍රතිදානය දර්ශනය කරන්න

en: Display the processed video
si: සකස් කළ වීඩියෝව දර්ශනය කරන්න

en: Display the snapshot preview in the screen's top-left corner.
si: තිරයේ ඉහළ-වම් කෙළවරෙහි වීඩියෝ සැණරුවෙහි පෙර දසුන සංදර්ශනය කරන්න.

en: Display the stream locally
si: දහරාව අසළින්ම සන්දර්ශනය කරන්න

en: Display the title of the video on top of the movie.
si: වීඩියෝවෙහි මාතෘකාව චිත්‍රපටියේ මතුපිටින් දර්ශනය කරන්න.

en: Display video in a skinned window if any
si: ඈඳුම් කවුළුවක් ඇත් නම් වීඩියෝව එය මත දර්ශනය කරන්න

en: Display video snapshot preview
si: වීඩියෝ සැණරුවෙහි පෙර දසුනක් සංදර්ශනය කරන්න

en: Displayed
si: දර්ශනය කළ

en: Displayed frames
si: සන්දර්ශිත රාමු

en: Distortion filters
si: විරූපාකාර පෙරන

en: Do not display OSD menu on top of video output
si: වීඩියෝ ප්‍රතිදානයේ ඉහළින් තිර මත දර්ශන මෙනුව සන්දර්ශනය කිරීමෙන් වැලැක්වීම

en: Do not display OSD menu on video output
si: වීඩියෝ ප්‍රතිදානයේ ඉහළින් තිර මත දර්ශන මෙනුව සන්දර්ශනය නොකරන්න

en: Do not open a DOS command box interface
si: DOS විධාන අතුරුමුහුණත විවෘත කරන්න එපා

en: Do you really want to unsubscribe from %1?
si: දායකත්වයෙන් ඉවත් වීමට ඔබට ඇත්තටම අවශ්‍ය ද? %1?

en: Docked Playlist
si: ඈඳුනු ධාවන ලැයිස්තුව

en: Dolby Surround
si: ඩෝල්බි සරවුන්ඩ්

en: Dolby Surround:
si: ඩෝල්බි සරවුන්ඩ්:

en: Domain/Workgroup that will be used for the connection.
si: සම්බන්ධතාවය සඳහා භාවිතා කරන්නාවූ වසම/ක්‍රියාකාරී සමූහය

en: Don't Send
si: යවන්න එපා

en: Don't display any video
si: කිසිදු වීඩියෝවක් දර්ශනය නොකරන්න

en: Don't repair
si: අලුත්වැඩියා කරන්න එපා!

en: Don't show
si: පෙන්වන්න එපා!

en: Double Size
si: ද්විත්ව ප්‍රමාණය

en: Double click to get media information
si: මාධ්‍යය තොරතුරු ලබා ගැනීමට ද්විත්ව ක්ලික් කරන්න

en: Double click to jump to a chosen time position
si: තෝරාගත් කාල ස්ථානයකට පැනීම සඳහා ද්විත්ව ක්ලික් කරන්න

en: Download Cover Art
si: පිටකවර රූ බාගත කරන්න

en: Download Plugin
si: පේණු මෘදුකාංග බාගත කරන්න

en: Download cover art
si: පිටකවර රූ බාගත කරන්න

en: Downloaded file "%s" was corrupted. Thus, it was deleted.
si: බාගත කරන ලද "%s" ගොනුව සදොස්ය. එසේ හෙයින්, එය මකා දමන ලදී.

en: Downloading ...
si: බාගත වෙමින්...

en: Draw "peaks" in the spectrum analyzer.
si: වර්ණාවලි විශ්ලේෂකයේ "peaks" අඳින්න.

en: Draw bands in the spectrometer.
si: වර්ණාවලීමානයේ කලාප අඳින්න.

en: Drawable
si: ඇඳියහැකි

en: Drop late frames
si: ප්‍රමාද වන රාමු අතහරින්න

en: Dropped (discontinued)
si: අතහරින ලද (නතර කරන ලද)

en: Dump filename
si: නි‍ක්‍ෂේපක ගොනු නාමය

en: Duration
si: ධාවන කාලය

en: Duration in ms
si: කාල සීමාව මිලි තත්පර වලින්

en: Dutch
si: ලන්දේසි

en: Dynamic video overlay
si: ඩයිනමික් වීඩියෝ අතිපිහිතය

en: E&xport
si: අපනයනය

en: Eastern European (Latin-2)
si: පෙරදිග යුරෝපියානු (Latin-2)

en: Eastern European (Windows-1250)
si: පෙරදිග යුරෝපියානු (Windows-1250)

en: Edge
si: මායිම

en: Edge visible
si: දාරය දෘෂ්‍යමාන කරන්න

en: Edge weightning
si: කෙළවර බර කරන්න

en: Edit
si: සංස්කරණය

en: Edit Bookmarks
si: පොත් සළකුණු සංස්කරණය

en: Edit Input
si: ආදාන සකසුව

en: Edit Options
si: විකල්ප සංස්කරණය කරන්න

en: Edit selected profile
si: තෝරන ලද පැතිකඩ සංස්කරණය කරන්න

en: Edit settings
si: සැකසුම් සංස්කරණය කරන්න

en: Effect
si: ප්‍රයෝග

en: Effects
si: ප්‍රයෝග

en: Effects list
si: රංගප්‍රයෝග ලැයිස්තුව

en: Eject the disc
si: තැටිය නෙරපන්න

en: Element aspect ratio
si: මූලයෙහි දර්ශන අනුපාතය

en: Elements order
si: මූලිකාංග අනුපිළිවෙල

en: Embed the file browser in open dialog
si: විවෘත කිරීම් කවුළුව තුළට ගොනු සැරිසරණය ඔබ්බවන්න

en: Embed the video output in the main interface.
si: ප්‍රධාන අතුරුමුහුණතට වීඩියෝ ප්‍රතිදානය කාවද්දන්න.

en: Embed video in interface
si: අතුරුමුහුණතට වීඩියෝව ඔබ්බවන්න

en: Embedded video
si: ඔබ්බනු ලැබූ වීඩියෝ

en: Embedded window video
si: කවුළුවට එබ්බවූ වීඩියෝ

en: Empty Folder
si: හිස් ෆෝල්ඩරය

en: Enable
si: සබලයි

en: Enable CPU 3D Now! support
si: CPU 3D Now! සහාය සබල කරන්න

en: Enable CPU AltiVec support
si: CPU AltiVec සහාය සබල කරන්න

en: Enable CPU MMX EXT support
si: CPU MMX EXT සහාය සබල කරන්න

en: Enable CPU MMX support
si: CPU MMX සහාය සබල කරන්න

en: Enable CPU SSE support
si: CPU SSE සහාය සබල කරන්න

en: Enable CPU SSE2 support
si: CPU SSE2 සහාය සබල කරන්න

en: Enable CPU SSE3 support
si: CPU SSE3 සහාය සබල කරන්න

en: Enable CPU SSE4.1 support
si: CPU SSE4.1 සහාය සබල කරන්න

en: Enable CPU SSE4.2 support
si: CPU SSE4.2 සහාය සබල කරන්න

en: Enable CPU SSSE3 support
si: CPU SSSE3 සහාය සබල කරන්න

en: Enable OSD
si: තිර මත දර්ශනය සබල කරන්න

en: Enable On Screen Display (OSD)
si: තිර මත දර්ශනය (OSD) සබල කරන්න

en: Enable SPU stream output
si: SPU දහරා ප්‍රතිදානය සබල කරන්න

en: Enable Time-Stretching audio
si: ශ්‍රව්‍ය කාල-දිගැදීම සබල කරන්න

en: Enable Video
si: වීඩියෝ සබල කරන්න

en: Enable audio
si: ශ්‍රව්‍ය සබල කරන්න

en: Enable audio stream output
si: ශ්‍රව්‍ය දහරා ප්‍රතිදානය සබල කරන්න

en: Enable bands
si: කලාප සබල කරන්න

en: Enable base
si: බේස් සබල කරන්න

en: Enable desktop mode
si: වැඩතල ප්‍රකාරය සක්‍රිය කරන්න

en: Enable noise reduction algorithm.
si: ඝො‍්ෂාව අඩු කිරීමේ ඇල්ගොරිදමය සබල කරන්න.

en: Enable original graphic spectrum
si: ප්‍රකෘති චිත්‍රක වර්ණාවලිය සබල කරන්න

en: Enable peaks
si: උච්ච ස්ථාන (peaks) සබල කරන්න

en: Enable spatializer
si: අවකාශායනය සක්‍රිය කරන්න

en: Enable sub-pictures
si: උප-අනුරූ සබල කරන්න

en: Enable the "flat" spectrum analyzer in the spectrometer.
si: වර්ණාවලීමානයේ "flat" වර්ණාවලි විශ්ලේෂකය සබල කරන්න.

en: Enable the equalizer. Bands can be set manually or using a preset.
si: සමානකරණය සබල කරන්න. පාලක හස්තීයව (manually) ‍හෝ පෙර සැකසුම් මගින් සකස් කිරීමට පුළුවන.

en: Enable transparency effects
si: පාරදෘෂ්‍යතා ප්‍රයෝග සබල කරන්න

en: Enable video
si: වීඩියෝ සබල කරන්න

en: Enable video stream output
si: වීඩියෝ දහරා ප්‍රතිදානය සබල කරන්න

en: Enable wallpaper mode
si: බිතුපත් ප්‍රකාරය සබල කරන්න

en: Enable wallpaper mode
si: බිතුපත් ප්‍රකාරය සබල කරන්න

en: Enables an interactive Zoom feature
si: අන්තර් ක්‍රියාකාරිත්ව විශාලන පහසුකම සබල කරන්න

en: Encapsulation
si: සංක්ෂිප්තය

en: Encapsulation Method
si: සංක්ෂිප්ත ක්‍රමය

en: Encapsulation format
si: සංක්ෂිප්තයේ හැඩතලය

en: Encoded by
si: කේතාංකනය කරන ලද්දේ

en: Encoders settings
si: ආකේතක සිටුවම්

en: End
si: අවසානය

en: Enforce the bargraph position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
si: වීඩියෝව මත තීරු ප්‍රස්ථාරයේ ස්ථානය බලාත්මක කිරීමට ඔබට හැකියි. (0=මැද, 1=වම, 2=දකුණ, 4=උඩ, 8=යට; ඔබට තව දුරටත් හැකියි මෙම අගයයන් සංකරණය කිරීමට. උදාහරණ ලෙස 6 = උඩ දකුණු කෙළවර).

en: English
si: ඉංග්‍රීසි

en: Enqueue files when in one instance mode
si: එක් නිදර්ශනයකට පමණක් ඉඩ දෙන ප්‍රකාරයේදී ගොනු සෝදිසි කරන්න

en: Enter URL here...
si: URL මෙහි ඇතුල් කරන්න...

en: Enter URL of the podcast to subscribe to:
si: දායකත්වය ලබා ගැනීම සඳහා පොඩ්කාස්‍ට් හි URL එක ඇතුල් කරන්න:

en: Enter either a valid path or use the "Choose" button to select a location.
si: ස්ථානයක් තෝරා ගැනීම සඳහා එක්කෝ වලංගු පෙතක් ඇතුල් කරන්න. නැතහොත් "තෝරන්න"  බොත්තම භාවිතා කරන්න.

en: Enter name for new directory:
si: නව ඩිරෙක්ටරිය සඳහා නමක් ඇතුළත් කරන්න:

en: Enter name for new folder:
si: නව ෆෝල්ඩරය සඳහා නමක් ඇතුළත් කරන්න:

en: Enter the URL of the network stream here.
si: ජාල දහරාවේ URL මෙහි ඇතුළත් කරන්න.

en: Entries
si: ඇතුල් කිරීම්

en: Entry
si: ඇතුල්කිරීම

en: Equalizer
si: සමානකරණය (Equalizer)

en: Equalizer...
si: සමානකරණය...

en: Erase
si: මකා දැමීම

en: Erase video filter
si: මකා දැමීමේ වීඩියෝ පෙරනය

en: Error
si: දෝෂය

en: Error when sending the Crash Report
si: බිඳවැටුම් වර්තාව යවමින් තිබිය දී දෝෂයක් ඇති විය.

en: Error while saving meta
si: පාර-දත්ත සුරැකී‍මේ දී දෝෂයක් ඇති විය

en: Errors
si: දෝෂ

en: Errors and Warnings
si: දෝෂ පණිවුඩ සහ අවවාදාත්මක පණිවුඩ

en: Errors and Warnings...
si: දෝෂ පණිවුඩ සහ අවවාදාත්මක ‍පණිවුඩ...

en: Esperanto
si: එස්පරැන්ටෝ (Latin-3)

en: Esperanto (Latin-3)
si: එස්පරැන්ටෝ (Latin-3)

en: Estonian
si: එස්තෝනියානු

en: Every
si: සෑම

en: Exhaustive help for VLC and its modules
si: VLC සහ එහි මොඩියුල සම්බන්ධව දීර්ඝ විස්තර සහිත උදව්

en: Existing playlist item
si: දැනටමත් ඇති ධාවන ලැයිස්තු අයිතම

en: Exit if there are no more items in the playlist.
si: ධාවන ලැයිස්තුවෙහි තවත් අයිතම ඉතිරිව නොමැති නම් ඉවත්වන්න.

en: Expand Node
si: මංසල විදහන්න

en: Expanding Spacer
si: වැඩිපුර ඉඩ තබන්න

en: Experimental
si: පරීක්‍ෂාත්මක

en: Export SDP as file
si: SDP ගොනුවක්‍ ලෙස අපනයනය කරන්න

en: Export album art as /art
si: ඇල්බම් කලාකෘතිය මෙලෙස අපනයනය කරන්න/කලා

en: Exposure
si: නිරාවරණය

en: Exposure of the video input (if supported by the v4L2 driver).
si: වීඩියෝ ආදානයේ නිරාවරණය (v4l2 එළවුම් සහාය දක්වන්නේ නම්)

en: Extended Controls...
si: විස්තෘත පාලක...

en: Extended M3U
si: විස්තෘත M3U

en: Extended controls
si: විස්තෘත පාලක

en: Extended panel
si: විස්තෘත පැනලය

en: Extensions
si: දිගු

en: Extra PMT
si: අතිරේක PMT

en: Extra interface modules
si: අමතර අතුරුමුහුණත් මොඩියුල

en: Extra media
si: අතිරේක මාධ්‍ය

en: Extra metadata and other information are shown in this panel.
si: අමතර පාර-දත්ත සහ වෙනත් තොරතුරු මෙම පැනලය තුළ පෙන්නුම් කරයි

en: Extra network caching value (ms)
si: අතිරේක ජාල කෑෂ්ගත අගය (මිලි තත්පර)

en: Extract
si: දිගහරින්න

en: EyeTV input
si: EyeTV ආදානය

en: EyeTV is not launched
si: EyeTV ආරම්භ කර නැත

en: EyeTV program number, or use 0 for last channel, -1 for S-Video input, -2 for Composite input
si: EyeTV වැඩසටහන් අංකය, හෝ අවසාන චැනලය සඳහා0 භාවිතා කරන්න, S-Video ආදානය සඳහා -1 ද, සංයුක්ත ආදානය සඳහා -2 ද භාවිතා කරන්න.

en: FEC rate
si: FEC අනුපාතය

en: FEC=Forward Error Correction mode [9=auto].
si: FEC=ඉදිරි දෝෂ නිවැරදිකරන ප්‍රකාරය [9=ස්වයං].

en: FFmpeg access
si: FFmpeg පිවිසුම

en: FFmpeg demuxer
si: FFmpeg ඩිමක්සර්

en: FLAC demuxer
si: FLAC ඩිමක්සර්

en: FM radio
si: FM රේඩියෝ

en: FTP account
si: FTP ගිණුම

en: FTP input
si: FTP ආදානය

en: FTP password
si: FTP රහස් පදය

en: FTP upload output
si: FTP උඩුගත කිරීම් ප්‍රතිදානය

en: FTP user name
si: FTP පරිශීලක නාමය

en: Factor
si: සාධකය

en: Failed to open "%s" for writing
si: විවෘත කිරීම අසාර්ථක විය "%s" ලිවීම සඳහා

en: Fake
si: ප්‍රයෝගකාරී

en: Fake TTY
si: ව්‍යාජ TTY

en: Fake video input
si: ව්‍යාජ වීඩියෝ ආදානය

en: Fast Forward
si: සීඝ්‍ර ඉදිරි ධාවනය

en: Fast bilinear
si: වේගවත් ද්විරේඛීය

en: Fast seek
si: වේගයෙන් සෙවීම

en: Faster
si: වේගයෙන්

en: Faster (fine)
si: වේගයෙන් (සියුම්ව)

en: Fat Outline
si: මහත වටසන

en: Feed URLs
si: පෝෂක URLs

en: Feed images
si: පෝෂක පිංතූර

en: Fetch Information
si: Fetch තොරතුරු

en: Fetch Meta Data
si: පාර-දත්ත රැගෙන එන්න

en: Fijian
si: පීජියන්

en: File
si: ගොනුව

en: File Format:
si: ගොනු හැඩතලය:

en: File Selection
si: ගොනු තෝරාගැනිම

en: File associations
si: ගොනු සම්බන්ධ

en: File corrupted
si: ගොනුව සදොස්ය

en: File could not be verified
si: ගොනුව ස්ථිර කිරීමට නොහැකි විය

en: File dumper
si: ගොනු නි‍ක්‍ෂේපකය

en: File input
si: ගොනු ආදානය

en: File names:
si: ගොනු නාම:

en: File not verifiable
si: ගොනුව සත්‍යාපනය කළ නොහැකිය

en: File reading failed
si: ගොනුව කියවීම අසාර්ථක විය

en: File/Directory
si: ගොනුව/ඩිරෙක්ටරිය

en: File/Folder
si: ගොනු/ෆෝල්ඩර

en: Filename
si: ගොනු නාමය

en: Filename prefix
si: ගොනු නාම උපසර්ගය

en: Files
si: ගොනු

en: Filter length (ms)
si: පෙරනයේ කාල ප්‍රමාණය (මිලි තත්පර)

en: Filter smoothness (%)
si: පෙරනයේ සෞම්‍ය භාවය (%)

en: Filter threshold (%)
si: පෙරනයේ සීමකය (%)

en: Filter:
si: පෙරනය:

en: Filters
si: පෙරන

en: Find: %s
si: හමුවුනා: %s

en: Finish
si: අවසන්

en: Finnish
si: ෆින්ලන්ත

en: First Entry Point
si: පළමු ඇතුල් කිරීම් ලක්‍ෂය

en: Fit to Screen
si: තිරයේ ප්‍රමාණයට ගලපන්න

en: Flac audio packetizer
si: Flac ශ්‍රව්‍ය පැකැට්ටුකරණය

en: Flat
si: රේඛීය

en: Flat Button
si: පැතලි බොත්තම්

en: Flip horizontally
si: තිරස් ලෙස පැති මාරු කරන්න

en: Flip vertically
si: සිරස් ලෙස පැති මාරු කරන්න

en: Folder
si: ෆෝල්ඩරය

en: Font
si: ෆොන්‍ට ය

en: Font Color
si: ෆොන්‍ට වර්ණය

en: Font Effect
si: ෆොන්ට  ප්‍රයෝග

en: Font Properties
si: ෆොන්ට  වත්කම්

en: Font Size
si: ෆොන්‍ට ප්‍රමාණය

en: Font color
si: ‍ෆොන්ට  වර්ණය

en: Font menu
si: ෆොන්ට  මෙනුව

en: Font size
si: ෆොන්ට  ප්‍රමාණය

en: Font size in pixels
si: ෆොන්‍ට ප්‍රමාණය පික්සෙල වලින්

en: Font size, in pixels. Default is -1 (use default font size).
si: ෆොන්ට  ප්‍රමාණය, පික්සෙල වලින්. පෙරනිමිය වන්නේ - 1 (පෙරනිමි ෆොන්ට  ප්‍රමාණය භාවිතා කරන්න)

en: Font size, pixels
si: ෆොන්ට  ප්‍රමාණය, පික්සෙල

en: Font size:
si: ෆොන්ට  ප්‍රමාණය:

en: Font used for the menus
si: මෙනු සඳහා භාවිතා කරන ලද ෆොන්ට

en: Font used for the titles
si: මාතෘකා සඳහා භාවිතා කරන ලද ෆොන්ට

en: Force Aspect Ratio
si: දෘෂ්ටි අනුපාතය බලාත්මක කරන්න

en: Force IPv4
si: IPv4 බලාත්මක කරන්න

en: Force IPv6
si: IPv6 බලාත්මක කරන්න

en: Force height (-1 for autodetect, 0 for driver default).
si: උස බලාත්මක කරන්න (ස්වයං සොයාගැනුමට -1 ද, ආම්පන්නයේ පෙරනිමිය සඳහා 0 ද වේ).

en: Force subtitle position
si: උපසිරැසි ස්ථානය බලාත්මක කරන්න

en: Force the DirectShow video input to use a specific chroma format (eg. I420 (default), RV24, etc.)
si: විශේෂිත වූ වර්ණ තීව්‍රතා හැඩතලයක් DirectShow වීඩියෝ ආදානය ලෙස භාවිතා කිරීම බලාත්මක කරන්න. (උදා. I420 (පෙරනිමි), RV24, යනාදිය)

en: Force the DirectShow video input to use a specific frame rate(eg. 0 means default, 25, 29.97, 50, 59.94, etc.)
si: විශේෂිත වූ රාමු අනුපාතයක් DirectShow වීඩියෝ ආදානය ලෙස භාවිතා කිරීම බලාත්මක කරන්න. (උදා. 0න් හැඟවෙන්නේ පෙරනිමියයි, 25, 29.97, 50, 59.94, යනාදී වශයෙන්.)

en: Force width (-1 for autodetect, 0 for driver default).
si: පළල බලාත්මක කරන්න (ස්වයං සොයාගැනුමට -1 ද, ආම්පන්නයේ පෙරනිමිය සඳහා 0 ද වේ).

en: Force window style:
si: කවුළු රටා බලාත්මක කරන්න:

en: Form
si: පෝරමය

en: Format
si: ආකෘතිය

en: Format of the output images (png, jpeg, ...).
si: ප්‍රතිදාන පිංතූර වල හැඩතලය (png, jpeg, ...).

en: Frame By Frame
si: රාමුවෙන් රාමුව

en: Frame Rate
si: රාමු අනුපාතය

en: Frame by frame
si: රාමුවෙන් රාමුවට

en: Frame delay (ms)
si: රාමු ප්‍රමාදය  (ms)

en: Frame rate
si: රාමු අනුපාතය

en: Framebuffer uses hw acceleration
si: රාමුබෆරය hw ත්වරණය භාවිතා කරයි

en: Framerate
si: රාමු අනුපාතය

en: Framerate to capture, if applicable (0 for autodetect).
si: ගැලපේ නම්, ග්‍රහණයට රාමු අනුපාතය (ස්වයං සොයාගැනුමට 0)

en: Frames per Second
si: තත්පරයකට රාමු ගණන

en: Frames per Second:
si: තත්පරයකට රාමු ගණන:

en: Frames per second
si: තත්පරයකට රාමු ගණන

en: French
si: ප්‍රංශ

en: Frequency
si: සංඛ්‍යාතය

en: Frisian
si: පර්සියානු

en: From
si: සිට

en: Full path of the image files to use. Format is <image>[,<delay in ms>[,<alpha>]][;<image>[,<delay>[,<alpha>]]][;...]. If you only have one file, simply enter its filename.
si: භාවිතයට ගනු ලබන පිංතූර ගොනු වල සම්පූර්න පථ. හැඩතලය වනුයේ, <පිතූරය>[,<ප්‍රමාදය මිලි තත්පර වලින්>[,<ඇල්පා>]][;<පිංතූරය>[,<ප්‍රමාදය>[,<ඇල්පා>]]][;...]. ඔබ සතුව ඇත්තේ එකක් පමණක් නම්, එහි ගොනු නාමය ලබා දෙන්න.

en: Fullscreen
si: පුන් තිරය

en: Fullscreen Controller
si: පුන් තිර පාලක

en: Fullscreen Video Device
si: පුන්තිර වීඩියෝ ආම්පන්නය

en: Fullscreen controller opacity between 0.1 and 1
si: පුන්තිර පාලකයේ පාරාන්ධතාවය 0.1 සහ 1 අතර

en: Fullscreen video output
si: පුන්තිර වීඩියෝ ප්‍රතිදානය

en: GLX video output (XCB)
si: GLX වීඩියෝ ප්‍රතිදානය (XCB)

en: GNU/Linux framebuffer video output
si: GNU/Linux framebuffer වීඩියෝ ප්‍රතිදානය

en: GOP size
si: GOP ප්‍රමාණය

en: Gamma
si: ගැමා

en: Gamma (Blue) correction
si: ගැමා (නිල්) සංශෝධනය

en: Gamma (Green) correction
si: ගැමා (කොළ) සංශෝධනය

en: Gamma (Red) correction
si: ගැමා (රතු) සංශෝධනය

en: Gamma of the video input (if supported by the v4l2 driver).
si: වීඩියෝ ආදානයේ ගැමා. (v4l2 එළවුම් සහාය දක්වන්නේ නම්)

en: Gauss
si: ගවුස්

en: General
si: සාමාන්‍ය

en: General Audio Settings
si: සාමාන්‍ය ශ්‍රව්‍ය සැකසුම්

en: General Input
si: ප්‍රධාන ආදානය

en: General Video Settings
si: පොදු වීඩියෝ සිටුවම්

en: General audio settings
si: සාමාන්‍ය ශ්‍රව්‍ය සිටුවම්

en: General editing filters
si: සාමාන්‍ය සංස්කරණ පෙරන

en: General input settings. Use with care...
si: ප්‍රධාන ආදාන සිටුවම්. ප්‍රවේශමින් භාවිතා කරන්න...

en: General playlist behaviour
si: සාමාන්‍ය ධාවන ලැයිස්තුවේ ක්‍රියාකාරීත්වය

en: General settings for audio output modules.
si: ශ්‍රව්‍ය ප්‍රතිදාන මොඩියුල සඳහා සාමාන්‍ය සිටුවම්.

en: General stream output settings
si: ප්‍රධාන දහරා ප්‍රතිදාන සිටුවම්

en: General video settings
si: සාමාන්‍ය වීඩියෝ සිටුවම්

en: Genre
si: වර්ගය

en: Genre metadata
si: වර්ග (Genre) පාර-දත්ත

en: Geometry
si: ජ්‍යාමිතිය

en: Georgian
si: ජෝරිජියානු

en: German
si: ජර්මානු

en: Gestures
si: ඉඟිය

en: Get function
si: ශ්‍රීතය ලබාගන්න

en: Global
si: ගෝලීය

en: Global Hotkeys
si: ගෝලීය කෙටියතුරු

en: GnomeVFS input
si: GnomeVFS ආදානය

en: Go back in browsing history
si: සැරිසැරීමේ අතීතය වෙත නැවත ආපසු යන්න

en: Go forward in browsing history
si: සැරිසැරීමේ අතීතයේ ඉදිරිය වෙත යන්න

en: Go to Time
si: නියමිත කාලයකට යන්න

en: Go to the DVD menu
si: ඩීවීඩී මෙනුව වෙත යන්න

en: Go to time
si: නියමිත කාලයකට යන්න

en: Google Video
si: ගූගල් වීඩියෝ

en: Google Video Playlist importer
si: ගූගල් වීඩි‍යෝ ධාවන ලැයිස්තු ආනයනකරු

en: Goom
si: ගූම් (Goom)

en: Goom animation speed
si: Goom සජීවන වේගය

en: Goom display height
si: Goom සංදර්ශන උස

en: Goom display width
si: Goom සංදර්ශන පළල

en: Goom effect
si: Goom ප්‍රයෝග

en: Gradient
si: අනුක්‍රමණය

en: Gradient threshold
si: අවනතියේ සීමකය

en: Graphic Equalizer
si: චිත්‍රක සමානකරණය (Graphic Equalizer)

en: Gray
si: අළු

en: Grayscale video output
si: අළුපැහැති වීඩියෝ ප්‍රතිදානය

en: Greek (ISO 8859-7)
si: ග්‍රීක් (ISO 8859-7)

en: Greek (Windows-1253)
si: ග්‍රීක් (Windows-1253)

en: Greek, Modern ()
si: ග්‍රීක්, නූතන ()

en: Green
si: කොළ

en: Group
si: සංසදය

en: Group name
si: සංසදයේ නාමය

en: Guarani
si: ගුරානි

en: Guard interval [Undefined,1/4,1/8,1/16,1/32]
si: නියාමක කාල ප්‍රාන්තරය [නියම නොකළ,1/4,1/8,1/16,1/32]

en: Gujarati
si: ගුජරාටි

en: H264 video demuxer
si: H264 වීඩියෝ ඩිමක්සර්

en: HD DVD
si: HD ඩීවීඩී

en: HD1000 video output
si: HD1000 වීඩියෝ ප්‍රතිදානය

en: HRD-timing information
si: HRD-කාල තොරතුරු

en: HTML Playlist
si: HTML ධාවන ලැයිස්තුව

en: HTML playlist (*.html)
si: HTML ධාවන ලැයිස්තුව (*.html)

en: HTTP (default)
si: HTTP (පෙරනිමි)

en: HTTP Host address
si: HTTP ධාරක ලිපිනය

en: HTTP Proxy
si: HTTP ප්‍රොක්සි

en: HTTP announce
si: HTTP ප්‍රකාශක

en: HTTP authentication
si: HTTP සත්‍යාපනය

en: HTTP input
si: HTTP ආදානය

en: HTTP interface Certificates Revocation List file
si: HTTP අතුරුමුහුණත අවලංගු කළ සහතික ලැයිස්තු ගොනුව

en: HTTP interface x509 PEM certificate file (enables SSL)
si: HTTP අතුරුමුහුණත x509 PEM සහතික ගොනුව (enables SSL)

en: HTTP interface x509 PEM private key file
si: HTTP අතුරුමුහුණත x509 PEM පුද්ගලික යතුරු ‍ගොනුව (key file)

en: HTTP interface x509 PEM trusted root CA certificates file
si: HTTP අතුරුමුහුණත x509 PEM trusted root CA certificates file

en: HTTP password
si: HTTP රහස් පදය

en: HTTP proxy
si: HTTP ප්‍රොක්සිය

en: HTTP proxy URL
si: HTTP ප්‍රොක්සි URL

en: HTTP proxy password
si: HTTP ප්‍රොක්සියේ රහස් පදය

en: HTTP remote control interface
si: HTTP දුරස්ථ පාලක අතුරුමුහුණත

en: HTTP server
si: HTTP සේවාදායකය

en: HTTP user agent
si: HTTP පරිශීලක නියෝජිත

en: HTTP user name
si: HTTP පරිශීලක නාමය

en: Half Size
si: අර්ධ ප්‍රමාණය

en: Handlers
si: හසුරුවන්නන්

en: Headphone surround effect
si: හෙඩ්ෆෝන් සරවුන්ඩ් ප්‍රයෝගය

en: Headphone virtualization
si: හෙඩ්ෆෝන් තාත්විකකරණය

en: Hebrew
si: හීබෲ

en: Hebrew (ISO 8859-8)
si: හීබෲ (ISO 8859-8)

en: Hebrew (Windows-1255)
si: හීබෲ (Windows-1255)

en: Height
si: උස

en: Height in pixels of the border between miniatures.
si: සිඟිති රූ අතර බෝඩරයේ උස පික්සෙල වලින්.

en: Height of the snapshot image.
si: සැණරු පිංතූරයේ උස.

en: Help
si: උදව්

en: Hide Others
si: ඉතිරිය සඟවන්න

en: Hide VLC
si: VLC සඟවන්න

en: Hide VLC media player in taskbar
si: VLC මාධ්‍යය ධාවකය පද්ධති තැටිය තුළ සගවන්න

en: Hide future errors
si: ඉදිරියට එන දෝෂ සඟවන්න

en: Hide interface
si: අතුරුමුහුණත සඟවන්න

en: Hide mouse cursor and fullscreen controller after n milliseconds, default is 3000 ms (3 sec.)
si: මිලිතත්පර n කට පසුව මූසික කර්සරය සහ පුන්තිර පාලක සඟවන්න, පෙරනිමිය වන්නේ මිලිතත්පර 3000 කි. (තත්පර 3)

en: Hierarchy alpha value [Undefined,1,2,4]
si: ධූරාවලි ඇල්ෆා අගය [නියම නොකළ,1,2,4]

en: High Band Local Osc Freq in kHz (usually 10.6GHz)
si: උච්ච කලාප ප්‍රාදේශීය ඔසිලස්කෝප් සංඛ්‍යාතය kHz වලින් (සාමාන්‍යයෙන් 9.75GHz වේ)

en: High LNB voltage
si: අධි LNB වෝල්ටීයතාවය

en: High latency
si: ඉහළ නොපෙනී පැවතීම

en: Higher latency
si: ඉහළතම නොපෙනී පැවතීම

en: Highest
si: උච්චතම

en: Highlight widget below
si: පහළින් විජෙට්ටු ඉස්මතු කරන්න

en: Highlight widget on the left
si: වම් පසින් විජෙට්ටු ඉස්මතු කරන්න

en: Highlight widget on the right
si: දකුණු පසින් විජෙට්ටු ඉස්මතු කරන්න

en: Highlight widget on top
si: ඉහළින් විජෙට්ටු ඉස්මතු කරන්න

en: Hindi
si: හින්දි

en: Hong-Kong Supplementary (HKSCS)
si: හොං-කොං පරිපූරක (HKSCS)

en: Hop limit (TTL)
si: Hop සීමාව (TTL)

en: Horizontal
si: තිරස්

en: Host
si: සත්කාරකය

en: Host address
si: සත්කාරක ලිපිනය

en: Hot keys
si: කෙටි යතුරු

en: Hotkey
si: කෙටියතුර

en: Hotkey for
si: සඳහා කෙටි යතුර ->

en: Hotkeys
si: කෙටි යතුරු

en: Hotkeys management interface
si: කෙටියතුරු කළමණාකරන අතුරුමුහුණත

en: Hotkeys not saved
si: කෙටි යතුරු  සිටුවම් සුරක්‍ෂිත වී නැත

en: Hotkeys settings
si: කෙටි යතුරු සිටුවම්

en: Hours / Minutes / Seconds:
si: පැය / මිනිත්තු / තත්පර:

en: How many times the screen content should be refreshed per second.
si: තත්පරයකට කොපමණ වාර ගණනක් තිරයේ අඩංගු දෑ නැවුම් කළ යුතුද?

en: Hue
si: පැහැය (Hue)

en: Hue of the video input (if supported by the v4l2 driver).
si: වීඩියෝ ආදානයේ පැහැය (v4l2 එළවුම් සහාය දක්වන්නේ නම්)

en: Hue of the video input.
si: වීඩියෝ ආදානයේ පැහැය. (Hue)

en: Hungarian
si: හංගේරියානු

en: I&mport
si: ආනයනය

en: I420 - first plane is greyscale
si: I420 - පළමු තලය කළුසුදු ඒකවර්ණ

en: I420,IYUV,YV12 to RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
si: I420,IYUV,YV12 to RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32 පරිවර්තන

en: ID
si: හැඳුනුම

en: ID of the video output X window
si: වීඩියෝ ප්‍රතිදාන X කවුළුවෙහි හැඳුනුම

en: IO Method
si: IO ක්‍රමය

en: IO Method (READ, MMAP, USERPTR).
si: IO ක්‍රමය (READ, MMAP, USERPTR).

en: IP Address
si: IP ලිපිනය

en: IPv4 will be used by default for all connections.
si: සෑම සම්බන්ධතාවයකටම පෙරනිමිය වශයෙන් IPv4 භාවිතා කරනු ඇත.

en: IPv6 will be used by default for all connections.
si: සෑම සම්බන්ධතාවයකටම පෙරනිමිය වශයෙන් IPv6 භාවිතා කරනු ඇත.

en: Icelandic
si: අයිස්ලන්ත

en: Icon View
si: අයිකන් ආකාර පෙනුම

en: If you want to open a multicast stream, enter the respective IP address given by the stream provider. In unicast mode, VLC will use your machine's IP automatically.
    
    To open a stream using a different protocol, just press Cancel to close this sheet.
si: ඔබට අවශ්‍ය නම් බහුවිකාශන (multicast) දහරාවක් විවෘත කිරීමට, දහරාවේ ප්‍රතිපාදක විසින් ලබා දුන් IP ලිපිනය ප්‍රවේශමින් ඇතුල් කරන්න. යුනිකාස්ට් ප්‍රකාරයේ දී VLC විසින් ඔබේ පරිගණකයේ IP ලිපිනය ස්වයංක්‍රීයව භාවිතයට ගනු ඇත. 
    
    වෙනස් වූ ප්‍රොටොකෝලයක් භාවිතයෙන් දහරාවන් විවෘත කරන්නේ නම්, මෙම පත්‍රිකාව වසා දැමීමට 'අවලංගු කරන්න' බොත්තම ඔබන්න.

en: If your HTTP proxy requires a password, set it here.
si: ඔබගේ HTTP ප්‍රොක්සිය සඳහා රහස් පදයක් අවශ්‍ය නම්, මෙහි එය සකස් කරන්න.

en: If your processor supports the 3D Now! instructions set, VLC can take advantage of them.
si: ඔබගේ ප්‍රොසෙසරය 3D Now! උපදේශන කුලකයට සහාය දක්වන්නේ නම්, VLC හට වාසිදායක වනු ඇත.

en: If your processor supports the AltiVec instructions set, VLC can take advantage of them.
si: ඔබගේ ප්‍රොසෙසරය AltiVec උපදේශන කුලකයට සහාය දක්වන්නේ නම්, VLC හට වාසිදායක වනු ඇත.

en: If your processor supports the MMX EXT instructions set, VLC can take advantage of them.
si: ඔබගේ ප්‍රොසෙසරය MMX EXT උපදේශන කුලකයට සහාය දක්වන්නේ නම්, VLC හට වාසිදායක වනු ඇත.

en: If your processor supports the MMX instructions set, VLC can take advantage of them.
si: ඔබගේ ප්‍රොසෙසරය MMX උපදේශන කුලකයට සහාය දක්වන්නේ නම්, VLC හට වාසිදායක වනු ඇත.

en: If your processor supports the SSE instructions set, VLC can take advantage of them.
si: ඔබගේ ප්‍රොසෙසරය SSE උපදේශන කුලකයට සහාය දක්වන්නේ නම්, VLC හට වාසිදායක වනු ඇත.

en: If your processor supports the SSE2 instructions set, VLC can take advantage of them.
si: ඔබගේ ප්‍රොසෙසරය SSE2 උපදේශන කුලකයට සහාය දක්වන්නේ නම්, VLC හට වාසිදායක වනු ඇත.

en: If your processor supports the SSE3 instructions set, VLC can take advantage of them.
si: ඔබගේ ප්‍රොසෙසරය SSE3 උපදේශන කුලකයට සහාය දක්වන්නේ නම්, VLC හට වාසිදායක වනු ඇත.

en: If your processor supports the SSE4.1 instructions set, VLC can take advantage of them.
si: ඔබගේ ප්‍රොසෙසරය SSE4.1 උපදේශන කුලකයට සහාය දක්වන්නේ නම්, VLC හට වාසිදායක වනු ඇත.

en: If your processor supports the SSE4.2 instructions set, VLC can take advantage of them.
si: ඔබගේ ප්‍රොසෙසරය SSE4.2 උපදේශන කුලකයට සහාය දක්වන්නේ නම්, VLC හට වාසිදායක වනු ඇත.

en: If your processor supports the SSSE3 instructions set, VLC can take advantage of them.
si: ඔබගේ ප්‍රොසෙසරය SSSE3 උපදේශන කුලකයට සහාය දක්වන්නේ නම්, VLC හට වාසිදායක වනු ඇත.

en: Ignore
si: නොසලකා හරින්න

en: Ignored extensions
si: මගහරින ලද දිගු

en: Image adjust
si: අනුරූ සීරුමාරු කිරීම

en: Image clone
si: අනුරූ ‍ක්ලෝනය

en: Image colors inversion
si: අනුරූ වර්ණයන්හි ප්‍රතිලෝමය

en: Image cropping
si: අනුරූ ඡේදනය වෙමින්

en: Image file
si: අනුරූ ගොනුව

en: Image format
si: පිංතූර හැඩතලය

en: Image format (default RGB)
si: අනුරූ හැඩතලය (පෙරනිමි RGB)

en: Image format which will be used to store the video snapshots
si: වීඩියෝ සැණරූ පරිගණකයේ සුරැකීමේ දී භාවිතා කරනු ලබන ගොණු හැඩතලය

en: Image height
si: පිංතූර උස

en: Image mask
si: පිංතූර වසනය

en: Image modification
si: අනුරූ වෙනස් කිරීම

en: Image wall
si: අනුරූ බිත්තිය

en: Image width
si: පිංතූර පළල

en: In Volts [0, 13=vertical, 18=horizontal].
si: වෝල්ට් වලින් [0, 13=සිරස්, 18=තිරස්].

en: In kHz for DVB-C/S/T
si: DVB-C/S/T සඳහා kHz වලින්

en: In kHz for DVB-S or Hz for DVB-C/T
si: DVB-S සඳහා kHz හෝ DVB-C/T සඳහා Hz වලින්

en: In this interval an update from VNC is requested, default every 300 ms.
si: මෙම විරාමය VNC යාවත්කාලීනය සඳහා ඉල්ලීමකි. පෙරනිමිය වන්නේ සෑම මිලි තත්පර 300 කට වරක්.

en: Include subtitles
si: උපසිරැසි ඇතුළත්ව

en: Increase Volume
si: ශබ්දය වැඩි කරන්න

en: Increase scale factor
si: පරිමාණ ගුණකය වැඩි කරන්න

en: Increase scale factor.
si: පරිමාණ ගුණකය වැඩි කිරීම.

en: Index
si: සූචිය

en: Indonesian
si: ඉන්දුනීසියානු

en: Information
si: තොරතුරු

en: Information about what your media or stream is made of.
    Muxer, Audio and Video Codecs, Subtitles are shown.
si: ඔබගේ මාධ්‍යය හෝ ජාල දහරාව සැදී ඇති ආකාරය සම්බන්ධ තොරතුරු.
     Muxer,ශ්‍රව්‍ය සහ වීඩියෝ‍ කොඩෙක්, උපසිරැසි ආදිය පහතින් පෙන්වා ඇත.

en: Information...
si: තොරතුරු...

en: Infrared
si: අධෝරක්ත

en: Infrared remote control interface
si: අධෝරක්ත දුරස්ථ පාලක අතුරුමුහුණත

en: Inhibit the power management daemon during playback
si: ධාවනය වන අතරතුර බල සුරැකුම් පාලනය නිෂේධ කරන්න

en: Initializing
si: ආරම්භ වෙමින්

en: Input
si: ආදානය

en: Input & Codec settings
si: ආදාන සහ කොඩැක් සිටුවම්

en: Input & Codecs
si: ආදාන හා කොඩැක

en: Input & Codecs Settings
si: ආදාන සහ ‍කොඩැක සිටුවම්

en: Input && Codecs
si: ආදාන හා කොඩැක

en: Input / Codecs
si: ආදානය / කොඩෙක

en: Input Settings not saved
si: ආදාන සිටුවම් සුරක්‍ෂිත වී නැත

en: Input bitrate
si: ආදාන බිටු අනුපාතය

en: Input has changed
si: ආදානය වෙනස් කරන ලදී

en: Input list
si: ආදාන ලැයිස්තුව

en: Input repetitions
si: ආදාන පුනරාවර්තනය

en: Input slave (experimental)
si: උප ආදානය (පරීක්‍ෂණාත්මක අවධියේ ඇත)

en: Input syntax is deprecated
si: ආදායකයේ වින්‍යාසය ‍‍නොගැලපෙයි

en: Input/Read
si: ආදානය/කියවිම

en: Input:
si: ආදානය:

en: Install
si: ස්ථාපනය

en: Install Windows Service
si: වින්ඩෝස් සේවා ස්ථාපනය කරන්න

en: Instances
si: නිදර්ශන

en: Interactive Zoom
si: අන්තර් ක්‍රියාකාරිත්ව විශාලනය

en: Interface
si: අතුරු මුහුණත

en: Interface Settings
si: අතුරුමුහුණත් සිටුවම්

en: Interface Settings not saved
si: අතුරුමුහුණත් සිටුවම් සුරක්‍ෂිත වී නැත

en: Interface interaction
si: අතුරුමුහුණත් අන්තර්ක්‍රියා

en: Interface module
si: අතුරුමුහුණත් මොඩියුලය

en: Interfaces implemented using lua scripts
si: lua විධානාවලිය භාවිතා කිරීමෙන් ක්‍රියාවට නංවා සම්පූර්ණ කරන ලද අතුරුමුහුණත්

en: Invalid combination
si: වලංගු නොවන සම්බන්ධයකි

en: Invalid polarization
si: වලංගු නොවන ධ්‍රැවීකරණයකි

en: Invalid selection
si: අවලංගු තෝරාගැනීමක්

en: Invalid signature
si: නොදන්නා හැඳුනුමක්

en: Inversion mode
si: අපවර්තන ප්‍රකාරය

en: Inversion mode [0=off, 1=on, 2=auto]
si: අපවර්තන ප්‍රකාරය [0=වසාඇත, 1=විවෘතයි, 2=ස්වයං]

en: Invert colors
si: වර්ණ යටිකුරු කරන්න

en: Invert video filter
si: යටිකුරු වීඩියෝ පෙරනය

en: Inverts the colors of the image
si: අනුරුවේ වර්ණ වල විලෝමය

en: Irish
si: අයර්ලන්ත

en: It was not possible to securely verify the downloaded file "%s". Thus, it was deleted.
si: බාගත කරන ලද "%s" ගොනුව ආරක්‍ෂාකාරීදැයි සත්‍යාපනය කිරීමට නොහැකි විය. එසේ හෙයින්, එය මකා දමන ලදී.

en: Italian
si: ඉතාලියානු

en: JACK Input
si: JACK ආදානය

en: JACK audio input
si: JACK ශ්‍රව්‍ය ආදානය

en: Japanese
si: ජපාන

en: Japanese (7-bits JIS/ISO-2022-JP-2)
si: ජපාන (7-bits JIS/ISO-2022-JP-2)

en: Japanese (Shift JIS)
si: ජපාන (Shift JIS)

en: Japanese Unix (EUC-JP)
si: ජපාන Unix (EUC-JP)

en: Jump Bac&kward
si: පසුපසට පනින්න

en: Jump To Time
si: කාලය වෙත පනින්න

en: Jump sizes
si: පැනුම් ප්‍රමාණ

en: Jump to Specific &Time
si: නියමිත කාලයකට යන්න

en: Jump to time
si: කාලය වෙත පනින්න

en: Kalaallisut (Greenlandic)
si: Kalaallisut (ග්‍රීන්ලන්ත)

en: Kannada
si: කණ්ණඩ

en: Karaoke
si: කරෝකේ

en: Kashmiri
si: කාශ්මිර්

en: Kazakh
si: කසක්

en: Keep Recent Items
si: මෑතක දී එක් කළ අයිතම තබාගන්න

en: Keep aspect ratio
si: දර්ශන අනුපාතය තබාගන්න

en: Keep audio level between sessions
si: සැසි අතර ශ්‍රව්‍ය මට්ටම තබාගන්න

en: Keep current Equalizer settings
si: වත්මන් සමානකරණ සිටුවම් තබාගන්න

en: Keep original audio track
si: ප්‍රකෘති ශ්‍රව්‍ය පථය තබාගන්න

en: Keep original size
si: නියම ප්‍රමාණයෙන්ම තබන්න

en: Keep original video track
si: ප්‍රකෘති වීඩියෝ පථය තබාගන්න

en: Keep stream output open
si: දහරා ප්‍රතිදානය විවෘතව තබන්න

en: Keep the original aspect ratio when resizing mosaic elements.
si: මොසෙයික මූලිකාංග නැවත සකස් කරන විට නියම දෘෂ්ඨි අනුපාතයෙන්ම තබන්න.

en: Keep the original size of mosaic elements.
si: මොසෙයික මූලිකාංග නියම ප්‍රමා‍ණයෙන්ම තබන්න

en: Key events
si: යතුරු සිද්ධි

en: Key press events
si: යතුරු එබුම් සිද්ධි

en: Key:
si: යතුර:

en: Kirghiz
si: කිර්ගීස්

en: Korean
si: කොරියානු

en: Korean (EUC-KR/CP949)
si: කොරියානු (EUC-KR/CP949)

en: Korean (ISO-2022-KR)
si: කොරියානු (ISO-2022-KR)

en: Kurdish
si: කුර්දීෂ්

en: LNB voltage
si: LNB වෝල්ටීයතාවය

en: Language
si: භාෂාව

en: Lao
si: ලාවෝ

en: Large
si: විශාල

en: Larger
si: විශාලතම

en: Last Entry Point
si: අවසන් ඇතුල් කිරීම් ලක්‍ෂය

en: Latin
si: ලතින්

en: Latvian
si: ලැට්වියානු

en: Launch EyeTV now
si: EyeTV දැන් පුරන්න

en: Launching an update request...
si: යාවත්කාලීනය සඳහා ඉල්ලීමක් කරමින්...

en: Leave Fullscreen
si: පුන් තිරයෙන් ඉවත්වන්න

en: Leave fullscreen
si: පුන් තිරයෙන් ඉවත්වන්න

en: Left
si: වම

en: Left coordinate of the subscreen top left corner.
si: අනුතිර ඉහළ වම් කෙළවරේ වම් සමකක්ෂය.

en: Left to right/Top to bottom
si: වමේ සිට දකුණට/ඉහළ සිට පහළට

en: License
si: බලපත්‍රය

en: Lime
si: දෙහි පැහැය

en: Line 1:
si: පේළිය 1:

en: Line 2:
si: පේළිය 2:

en: Linear
si: රේඛීය

en: List View
si: ලැයිස්තු ආකාර පෙනුම

en: List of words separated by | to filter
si: පෙරීම සඳහා වදන් ලැයිස්තුව ඇතුල් කරන්න, | මගින් එකිනෙක වෙන් කරන්න.

en: Listeners
si: අසන්නන්

en: Lithuanian
si: ලිතුවේනියානු

en: Live555 stream transport
si: Live555 දහරා පරිවහනය

en: Load
si: ප්‍රවේශනය

en: Load extensions on startup
si: ආරම්භ‍යේ දී දිගු ප්‍රවේශනය කරන්න

en: Load subtitles file:
si: උපසිරැසි ගොනුව ප්‍රවේශනය කරන්න:

en: Load this subtitle file. To be used when autodetect cannot detect your subtitle file.
si: මෙම උපසිරැසි ගොනුව ප්‍රවේශනය කරන්න. මෙය භාවිතා වන්නේ ඔබේ උපසිරැසි ‍ගොනුව ස්වයංව සොයා ගැනීමට නොහැකි නිසා.

en: Local Network
si: ප්‍රාදේශීය ජාලය

en: Locally collect statistics
si: ප්‍රාදේශීය වශයෙන් එක්රැස් කළ සංඛ්‍යාලේඛන දත්ත

en: Location
si: ස්ථානය

en: Location:
si: ස්ථානය:

en: Lock Aspect Ratio
si: දර්ශන අනුපාතය අගුළු දමන්න

en: Log all VLC messages to a text file.
si: සියලුම VLC පණිවුඩ ලොග ‍පෙළ ගොනුවකට.

en: Log filename
si: ලොග් සටහනේ ගොනු නාමය

en: Log to file
si: ලොගය ගොනුවකට

en: Logo
si: ලෝගෝ

en: Logo animation # of loops
si: ලොගෝ සජීවනය # ලූපන වාර ගණන

en: Logo erase
si: ලෝගෝව මකන්න

en: Logo filenames
si: ලොගෝ ගොනු නාම

en: Logo overlay
si: ලෝගෝ අතිපිහිතය

en: Logo position
si: ලෝගෝ ස්ථානය

en: Logo sub filter
si: ලෝගෝ උප පෙරනය

en: Logo video filter
si: ලෝගෝ වීඩියෝ පෙරනය

en: Long backwards jump
si: දිගු ආපසු පැනුම

en: Long forward jump
si: දිගු ඉදිරි පැනුම

en: Long jump length
si: දිගු පැනුම් කාල ප්‍රමාණය

en: Long jump length, in seconds.
si: දිගු පැනුම් කාල ප්‍රමාණය, තත්පර වලින්

en: Look and feel
si: පෙනුම සහ හැඟීම්

en: Look for a subtitle file in those paths too, if your subtitle file was not found in the current directory.
si: වත්මන් ඩිරෙක්ටරිය තුළ ඹබගේ උපසිරැසි ගොනුව සොයා ගැනීමට නොහැකි නම්, උපසිරැසි ගොනුව ඇත්දැයි මෙම පෙත් වලද බලන්න.

en: Loop
si: ලූපනය කරන්න

en: Loop from point A to point B continuously
    Click to set point A
si: A ස්ථානයේ සිට B ස්ථානයට අඛණ්ඩ ලූපනය අරඹන්න.
    A ස්ථානය සලකුණු කිරීමට ක්ලික් කරන්න

en: Loop from point A to point B continuously.
si: A ස්ථානයේ සිට B ස්ථානයට අඛණ්ඩ ලූපනය අරඹන්න.

en: Loop/Repeat mode
si: ලූපන/යළි ධාවන ප්‍රකාරය

en: Lost
si: අස්ථානගත වූ

en: Lost buffers
si: නැති වූ බෆර

en: Lost frames
si: නැති වූ රාමු

en: Low Band Local Osc Freq in kHz (usually 9.75GHz)
si: අඩු කලාප ප්‍රාදේශීය ඔසිලස්කෝප් සංඛ්‍යාතය kHz වලින් (සාමාන්‍යයෙන් 9.75GHz වේ)

en: Low Noise Block switch freq in kHz (usually 11.7GHz)
si: අඩු ඝෝෂා අවහිර කරන ස්විචය සංඛ්‍යාතය kHz වලින් (සාමාන්‍යයෙන් 11.7GHz වේ)

en: Low Priority FEC Rate [Undefined,1/2,2/3,3/4,5/6,7/8]
si: අඩු ප්‍රමුඛතා FEC අනුපාතය [අර්ථ දක්වා නැති,1/2,2/3,3/4,5/6,7/8]

en: Low latency
si: අඩු නොපෙනී පැවතීම

en: Lower the interface below all other windows.
si: අතුරුමුහුණත අනෙකුත් සියලුම කවුළු වලට වඩා පහළින් තබන්න.

en: Lowest
si: අඩුතම

en: Lowest latency
si: අඩුතම නොපෙනී පැවතීම

en: Lua Extension
si: Lua දිගු

en: Lua Interface Module
si: Lua අතුරුමුහුණත් මොඩියුලය

en: Lua Interface Module (shortcuts)
si: Lua අතුරුමුහුණත් මොඩියුලය (කෙටියතුරු)

en: Lua interface
si: Lua අතුරුමුහුණත

en: Lua interface configuration
si: Lua අතුරුමුහුණතෙහි වින්‍යාසගතකිරීම

en: M-JPEG camera demuxer
si: M-JPEG කැමරා ඩිමක්සර්

en: M3U playlist (*.m3u)
si: M3U ධාවන ලැයිස්තුව (*.m3u)

en: M3U playlist import
si: M3U ධාවන ලැයිස්තුව ආනයනය කරන්න

en: M3U8 playlist (*.m3u8)
si: M3U8 ධාවන ලැයිස්තුව (*.m3u8)

en: MMX I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
si: MMX I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 පරිවර්තන

en: MOD demuxer (libmodplug)
si: MOD ඩිමක්සර් (libmodplug)

en: MP4 stream demuxer
si: MP4 දහරා ඩිමක්සර්

en: MPEG Transport Stream demuxer
si: MPEG පරිවහන දහරා ඩිමක්සර්

en: MPEG-4 video
si: MPEG-4 වීඩියෝ

en: MPEG-I/II video demuxer
si: MPEG-I/II වීඩියෝ ඩිමක්සර්

en: MPEG-PS demuxer
si: MPEG-PS ඩිමක්සර්

en: MSN Now-Playing
si: MSN දැන්-ධාවනය වෙමින්

en: MTP Device
si: MTP ආම්පන්නය

en: MTP devices
si: MTP ආම්පන්න

en: MTP input
si: MTP ආදානය

en: MTU of the network interface
si: ජාල අතුරුමුහුණතෙහි MTU

en: Mac OS X OpenGL video output (requires drawable-nsobject)
si: Mac OS X OpenGL වීඩියෝ ප්‍රතිදානය (requires drawable-nsobject)

en: Mac OS X interface
si: Mac OS X අතුරුමුහුණත

en: Macedonian
si: මැසඩෝනියානු

en: Magnification
si: විශාලනය

en: Magnification/Zoom
si: විශාලනය

en: Magnify
si: විශාලනය

en: Magnify a part of the video. You can select which part of the image should be magnified.
si: වීඩියෝවෙහි කොටසක් විශාලනය කරයි. අනුරුවේ කුමන කොටස විශාලනය විය යුතුද යන්න ඔබට තෝරා ගැනීමට හැකියි.

en: Main Toolbar
si: ප්‍රධාන මෙවලම් තීරුව

en: Main interfaces
si: ප්‍රධාන අතුරුමුහුණත්

en: Main interfaces settings
si: ප්‍රධාන අතුරුමුහුණතෙහි සිටුවම්

en: Make a donation...
si: පරිත්‍යාග කරන්න...

en: Make one slot black. Other tiles can only be swapped with the black slot.
si: එක් සිදුරක් කළු පැහැතිය. අනෙක් කැට ඇදිය හැක්කේ කළු කැටය සමග පමණි.

en: Make one tile a black slot
si: කළු සිදුර සඳහා එක් කැටයක් සාදන්න

en: Malagasy
si: මලගාසි

en: Malay
si: මැලේ

en: Malayalam
si: මලයාලම්

en: Maltese
si: මෝල්ටීය

en: Manage &bookmarks
si: පොත් සළකුණු හසුරුවන්න

en: Manual download only
si: පරිශීලකට අවශ්‍ය නම් පමණක්

en: Maori
si: මාඕරි

en: Marathi
si: මරාති

en: Mark analyzed Pixels
si: විශ්ලේෂිත පික්සෙල සළකුණු කරන්න

en: Maroon
si: මෙරූන්

en: Marquee
si: ගලන පෙළ

en: Marquee display
si: ගලන පෙළ දර්ශනය කරන්න

en: Marquee position
si: ගලන පෙළෙහි ස්ථානය

en: Marquee text to display. (Available format strings: Time related: %Y = year, %m = month, %d = day, %H = hour, %M = minute, %S = second, ... Meta data related: $a = artist, $b = album, $c = copyright, $d = description, $e = encoded by, $g = genre, $l = language, $n = track num, $p = now playing, $r = rating, $s = subtitles language, $t = title, $u = url, $A = date, $B = audio bitrate (in kb/s), $C = chapter,$D = duration, $F = full name with path, $I = title, $L = time left, $N = name, $O = audio language, $P = position (in %), $R = rate, $S = audio sample rate (in kHz), $T = time, $U = publisher, $V = volume, $_ = new line)
si: දර්ශනය වන ගලන පෙළ. (ලබාගත හැකි හැඩතල අනුලකුණු වැල: කාලය හා සම්බන්ධ: %Y = වර්ෂය, %m = මාසය, %d = දිනය, %H = පැය, %M = මිනිත්තු, %S = තත්පර, ... පාර-දත්ත හා සම්බන්ධ: $a = කලාකරු, $b = ඇල්බමය, $c = ප්‍රකාශන හිමිකම, $d = විස්තරය, $e = කේතාංකණය කළේ, $g = වර්ගය, $l = භාෂාව, $n = පථ අංකය, $p = ධාවනය වෙමින්, $r = ඇගයීම, $s = උපසිරැසි භාෂාව, $t = මාතෘකාව, $u = url, $A = දිනය, $B = ශ්‍රව්‍ය බිටු සීඝ්‍රතාවය (kb/s වලින්), $C = පරිච්ඡේදය,$D = කාලසීමාව, $F = පෙත සමග සම්පූර්ණ නම, $I = මාතෘකාව, $L = ඉතිරි වී ඇති කාලය, $N = නම, $O = ශ්‍රව්‍ය භාෂාව, $P = ස්ථානය (% ලෙස), $R = සීඝ්‍රතාවය, $S = ශ්‍රව්‍ය නියැදි සීඝ්‍රතාවය (kHz වලින්), $T = කාලය, $U = ප්‍රකාශක, $V = පරිමාව, $_ = නව මග)

en: Mask
si: වසනය

en: Matroska stream demuxer
si: Matroska දහරා ඩිමක්සර්

en: Max length
si: උපරිම දිග

en: Maximal volume level
si: උපරිම පරිමා මට්ටම

en: Maximum bitrate
si: උපරිම බිටු අනුපාතය

en: Maximum level
si: උපරිම මට්ටම

en: Maximum number of characters displayed on the screen.
si: තිරය මත දර්ශනය කළ යුතු උපරිම අක්‍ෂර ගණන.

en: Maximum output video height.
si: උපරිම ප්‍රතිදාන වීඩියෝ උස

en: Maximum output video width.
si: උපරිම ප්‍රතිදාන වීඩියෝ පළල

en: Maximum video height
si: උපරිම වීඩියෝ උස

en: Maximum video width
si: උපරිම වීඩියෝ පළල

en: Mean
si: මධ්‍යය

en: Media &Information
si: මාධ්‍ය තොරතුරු

en: Media Browser
si: මාධ්‍ය සැරිසරණය

en: Media Files
si: මාධ්‍ය ගොනු

en: Media Information
si: මාධ්‍ය තොරතුරු

en: Media Information...
si: මාධ්‍ය තොරතුරු...

en: Media Library
si: මාධ්‍ය පුස්තකාලය

en: Media Manager Edition
si: මාධ්‍යය හැසිරවීමේ සංස්කරණය

en: Media Manager List
si: මාධ්‍ය කළමණාකරණ ලැයිස්තුව

en: Media Resource Locator (MRL)
si: මාධ්‍ය සම්පත් නිශ්චයනය (MRL)

en: Media data size
si: මාධ්‍ය දත්ත ප්‍රමාණය

en: Media: %s
si: මාධ්‍ය: %s

en: Medium backwards jump
si: මධ්‍යම ආපසු පැනුම

en: Medium forward jump
si: මධ්‍යම ඉදිරි පැනුම

en: Medium jump length
si: මධ්‍යම පැනුම් කාල ප්‍රමාණය

en: Medium jump length, in seconds.
si: මධ්‍යම පැනුම් කාල ප්‍රමාණය, තත්පර වලින්

en: Mega bass
si: මෙගා බේස්

en: Mega bass cutoff
si: මෙගා බේස් කපා හැරීම

en: Mega bass level
si: මෙගා බේස් මට්ටම

en: Memory copy module
si: මතක පිටපත් මොඩියුලය

en: Memory input
si: මතක ආදානය

en: Menu
si: මෙනුව

en: Menu position
si: මෙනු ස්ථානය

en: Menu timeout
si: මෙනු දර්ශනය වන කාලය

en: Menu update interval
si: මෙනු යාවත්කාලීන විරාමය

en: Menus language:
si: මෙනු භාෂාව:

en: Message filter
si: පණිවුඩ පෙරනය

en: Messages
si: පණිවුඩ

en: Messages...
si: පණිවුඩ...

en: Meta-information
si: පාර-තොරතුරු

en: Metadata
si: පාරදත්ත

en: Mi&nimal View
si: සරල පෙනුම

en: Microsoft Media Server (MMS) input
si: Microsoft Media Server (MMS) ආදානය

en: Middle
si: මැද

en: Minimal view mode (no toolbars)
si: අවම වූ දර්ශන ප්‍රකාරය (මෙවලම් තීරු රහිත)

en: Minimize Window
si: හැකිළූ කවුළුව

en: Mirror orientation
si: කැඩපතාකාර දිශානතිය

en: Mirror video
si: වීඩියෝව කැඩපතකින් මෙන් පෙන්වන්න

en: Mirror video filter
si: කැඩපත් ආකාර වීඩි‍යෝ පෙරනය

en: Miscellaneous
si: ප්‍රකීර්ණ (Miscellaneous)

en: Miscellaneous Options
si: විවිධ වූ සංකීර්ණ විකල්ප

en: Miscellaneous audio settings and modules.
si: ප්‍රකීර්ණ ශ්‍රව්‍ය සිටුවම් සහ මොඩියුල.

en: MoMoLight options
si: MoMoLight විකල්ප

en: Mode
si: ප්‍රකාරය

en: Modulation type
si: මාපකරණ ප්‍රකාරය (Modulation type)

en: Modulation type for front-end device.
si: ඉදිරි-කොන් ආම්පන්න සඳහා සැකසීම් ආකාරය.

en: Modules search path
si: මොඩියුල සෙවුම් පෙත

en: Modules tree
si: මොඩියුල රුක

en: Moldavian
si: මාලදිවයින්

en: Mongolian
si: මොන්ගෝලියානු

en: Monitor pixel aspect ratio
si: මොනිටර් පික්සෙල වල දර්ශන අනුපාතය

en: Mono
si: මොනෝ

en: More Info
si: වැඩිමනත් තොරතුරු

en: More bands : 80 / 20
si: තවත් කලාප : 80 / 20

en: More bands for the spectrometer : 80 if enabled else 20.
si: වර්ණාවලීමානය සඳහා කලාප : 80 if enabled else 20.

en: More bands for the spectrum analyzer : 80 if enabled else 20.
si: වර්ණාවලි විශ්ලේෂකය සඳහා කලාප : 80 if enabled else 20.

en: More information...
si: වැඩිමනත් තොරතුරු...

en: Mosaic
si: මොසෙයික

en: Mosaic alignment
si: මොසයික එල්ලයට ගැනීම

en: Motion Detect
si: චලන අනාවරනය

en: Motion blur
si: සෙලවෙන නොපැහැදිලි බව (Motion blur)

en: Motion detect
si: සෙලවෙන නොපැහැදිලි බව අල්ලාගන්න

en: Motion detect video filter
si: චලන අනාවරන වීඩියෝ පෙරනය

en: Motion threshold (10-100)
si: චලිතයේ සීමකය (threshold) (10-100)

en: Mount Point
si: නැංවුම් ස්ථානය (Mount Point)

en: Mouse Gestures
si: මූසික ඉඟි

en: Mouse events
si: මූසික සිද්ධි

en: Mouse gestures control interface
si: මූසික ඉඟි පාලක අතුරුමුහුණත

en: Mouse pointer image
si: මූසික පොයින්ටරයේ පිළිඹුව

en: MouseWheel x-axis Control
si: මූසික රෝදයේ x-අක්‍ෂයේ පාලනය

en: Move To Trash and Relaunch VLC
si: පිළිසකර බඳුනට ගෙන යන්න සහ VLC යළි ධාවනය කරන්න

en: Multicast
si: බහුවිකාශන (Multicast)

en: MusePack demuxer
si: MusePack ඩිමක්සර්

en: Mute
si: නිහඬ

en: Mute audio
si: ශ්‍රව්‍ය නිහඬ කරන්න

en: Mux Control
si: Mux පාලකය

en: Mux module
si: Mux මොඩියුලය

en: My Computer
si: පරිගණකය

en: My Music
si: මගේ සංගීතය

en: My Pictures
si: මගේ පිංතූර

en: My Videos
si: මගේ වීඩියෝ

en: N&ormal Speed
si: සාමාන්‍ය වේගය

en: NT Service
si: NT සේවා

en: Name
si: නම

en: Name of desired display device
si: අපේක්‍ෂිත ප්‍රදර්ශන ආම්පන්නයේ නම

en: Name of the audio device that will be used by the DirectShow plugin. If you don't specify anything, the default device will be used.
si: DirectShow පේණු මෘදුකාංගය විසින් භාවිතා කරනු ලබන ශ්‍රව්‍ය ආම්පන්නයේ නම. ඔබ කිසිවක් නියම වශයෙන් සඳහන් නොකරන්නේ නම්, පෙරනිමි ආම්පන්නය භාවිතයට ගනු ඇත.

en: Name of the video device that will be used by the DirectShow plugin. If you don't specify anything, the default device will be used.
si: DirectShow පේණු මෘදුකාංගය විසින් භාවිතා කරනු ලබන වීඩියෝ ආම්පන්නයේ නම. ඔබ කිසිවක් නියම වශයෙන් සඳහන් නොකරන්නේ නම්, පෙරනිමි ආම්පන්නය භාවිතයට ගනු ඇත.

en: Name of the video device to use. If you don't specify anything, no video device will be used.
si: භාවිතා කරන වීඩි‍යෝ ආම්පන්නයේ නම. ඔබ කිසිවක් විශේෂයෙන් සඳහන් නොකරන්නේ නම්, කිසිදු වීඩියෝ ආම්පන්නයක් භාවිතා නොකරනු ඇත.

en: Name:
si: නම:

en: Native Slider
si: නිසඟ ස්ලයිඩරය

en: Nauru
si: නාවුරු

en: Navajo
si: නාවාජෝ

en: Navigate down
si: පහළ‍ට සංචාලනය කරන්න

en: Navigate left
si: වමට සංචාලනය කරන්න

en: Navigate right
si: දකුණට සංචාලනය කරන්න

en: Navigate up
si: ඉහළට සංචාලනය කරන්න

en: Navigation
si: සංචාලනය

en: Ndebele, North
si: Ndebele, උත්තර

en: Ndebele, South
si: Ndebele, දක්‍ෂිණ

en: Ne&xt
si: ඊළඟ

en: Nearest neighbour (bad quality)
si: Nearest neighbour (නරක තත්ත්වය)

en: Nepali
si: නේපාල

en: Network
si: ජාලය

en: Network Identifier
si: ජාල හඳුන්වනය

en: Network Name
si: ජාලයේ නම

en: Network Name to Create
si: ජාල නාමයක් තැනීම

en: Network Protocol
si: ජාල ප්‍රොටොකෝලය

en: Network interaction failed
si: ජාල අන්තර් ක්‍රියාකාරිත්වය අසමත් විය

en: Network master clock
si: ජාලයේ ප්‍රධාන ඔරලෝසුව

en: Network settings
si: ජාල සිටුවම්

en: Network streams (SAP)
si: ජාල දහරාවන් (SAP)

en: Network synchronisation
si: ජාල සමමුහුර්ථකරණය

en: Never fix
si: කිසිවිටෙක තිර කරන්න එපා

en: New destination
si: නව ගමනාන්තය

en: Next
si: ඊළඟ

en: Next Channel
si: ඊළඟ නාලිකාව

en: Next Chapter/Title
si: ඊළඟ පරිච්ඡේදය / මාතෘකාව

en: Next chapter
si: ඊළඟ පරිච්ඡේදය

en: Next frame
si: ඊළඟ රාමුව

en: Next media in the playlist
si: ධාවන ලැයිස්තුවේ ඊළඟ මාධ්‍යය

en: Next title
si: ඊළඟ මාතෘකාව

en: Next widget style:
si: මීළඟ විජෙට්ටු විලාසිතාව:

en: No CrashLog found
si: බිඳවැටුම් ලොගය සොයා ගැනීමට ‍නැත

en: No DVD menus
si: ඩීවීඩී මෙනුව සඟවන්න

en: No Filtering
si: පෙරන රහිතව

en: No Input device found
si: ආදාන උපාංගයක් සොයා ගැනීමට නැත

en: No Repeat
si: පුනරාවර්තනය එපා

en: No device connected
si: ආම්පන්නයක් සම්බන්ධ කර නොමැත

en: No file selected
si: ගොනුවක් තෝරා නැත

en: No folder selected
si: ෆෝල්ඩරයක් තෝරා නැත

en: No help available
si: උදව් ලබා දීමට හැකියාවක් නැත

en: No input
si: ආදානයක් නොමැත

en: No input found
si: ආදානයක් සොයා ගැනීමට නොහැකි විය

en: No input selected
si: ආදානයක් තෝරා නැත

en: No item currently playing
si: වත්මන් ධාවනයෙහි අයිතම නැත

en: No items in the playlist
si: ධාවන ලැයිස්තුවේ කිසිදු අයිතමයක් නොමැත

en: No suitable decoder module
si: අනුකූල වන විකේතක මොඩියුල නැත

en: No v4l2 instance found. Press the refresh button to try again.
si: v4l2 සිදුවීම සොයා ගැනීමට නොහැකි විය. 'නැවුම් කරන්න' බොත්තම ඔබා නැවතත් උත්සාහ කරන්න.

en: No valid destination
si: වලංගු ගමනාන්තයක් නොමැත

en: No video or audio device selected.
si: වීඩියෝ හෝ ශ්‍රව්‍ය ආම්පන්නයක් තෝරා නොමැත.

en: Noise
si: ඝෝෂාව

en: Noise reduction
si: ඝෝෂාව අඩු කරන්න

en: Noise video filter
si: ඝෝෂාකාරී වීඩියෝ පෙරනය

en: None
si: කිසිවක් නොමැත

en: Nordic (Latin-6)
si: ‍නෝඩික් (Latin-6)

en: Norm
si: න්‍යාය

en: Norm of the stream (Automatic, SECAM, PAL, or NTSC).
si: දහරාවන් සඳහා න්‍යාය (ස්වයං, SECAM, PAL, හෝ NTSC).

en: Normal
si: සාමාන්‍ය

en: Normal Size
si: සාමාන්‍ය ප්‍රමාණය

en: Normal rate
si: සාමාන්‍ය අනුපාතය

en: Normal/Repeat/Loop
si: සාමාන්‍ය/යළි යළිත්/ලූපනය

en: Normalize volume to:
si: පරිමාව ප්‍රමත කරන්න:

en: Northern Sami
si: උතුරුදිග සාමි

en: Norwegian
si: නෝර්වීජියානු

en: Norwegian Bokmaal
si: නෝර්වීජියානු බොක්මාල්

en: Norwegian Nynorsk
si: නෝර්වීජියානු නයිනෝස්

en: Not Set
si: සකස් කර නොමැත

en: Note:
si: සටහන:

en: Now Playing
si: ධාවනය කරමින්

en: Now playing
si: දැන් ධාවනය කරන

en: NullSoft demuxer
si: NullSoft ඩිමක්සර්

en: Number of audio channels
si: ශ්‍රව්‍ය නාලිකා ගණන

en: Number of blank pixels between bands.
si: කලාප අතර හිස් පික්සෙල සංඛ්‍යාව.

en: Number of clones
si: ක්ලෝන සංඛ්‍යාව

en: Number of columns
si: තීරු ගණන

en: Number of days between two update checks
si: යාවත්කාලීන සොයාබැලීම් දෙකක් අතර දින ගණන සකස් කරන්න

en: Number of frames per second (eg. 24, 25, 29.97, 30).
si: තත්පරයකට රාමු ගණන (උදා. 24, 25, 29.97, 30).

en: Number of image columns in the mosaic (only used if positionning method is set to "fixed".
si: මොසෙයිකය තුළ අනුරූ තීරු ගණන (only used if positionning method is set to "fixed".

en: Number of image rows in the mosaic (only used if positionning method is set to "fixed").
si: මොසෙයිකය තුළ අනුරූ පේළි ගණන (only used if positionning method is set to "fixed").

en: Number of loops for the logo animation.-1 = continuous, 0 = disabled
si: ලෝගෝ සජීවනය සඳහා ලූප ගණන. -1 = නොකඩවා, 0 = අබල

en: Number of milliseconds the marquee must remain displayed. Default value is 0 (remains forever).
si: ගලන පෙළ දර්ශනය කිරීමට රැඳී සිටිය යුතු මිලි තත්පර ගණන. පෙරනිමි අගය වන්නේ 0 (නැවතී සිටිනවා)

en: Number of puzzle columns
si: ප්‍රහේලිකාවේ තීරු ගණන

en: Number of puzzle rows
si: ප්‍රහේලිකාවේ පේළි ගණන

en: Number of rows
si: පේළි ගණන

en: Number of seconds between each forced refresh of the feeds. 0 means that the feeds are never updated.
si: පෝෂක යාවත්කාලීන කිරීම සඳහා වරින් වර නැවුම් කිරීමට අවශ්‍ය තත්පර ගණන සකස් කරන්න. 0 න් හැඟවෙන්නේ පෝෂක කිසි විටෙක යාවත්කාලීන නොවන බවයි.

en: Nuv demuxer
si: Nuv ඩිමක්සර්

en: OGG demuxer
si: OGG ඩිමක්සර්

en: OK
si: හරි

en: OMAP Framebuffer device
si: OMAP රාමුබෆර ආම්පන්නය

en: OMAP Framebuffer device to use for rendering (usually /dev/fb0).
si: OMAP රාමුබෆර ආම්පන්නය පරිවර්තනය සඳහා භාවිතා කරයි (usually /dev/fb0).

en: OMAP framebuffer
si: OMAP රාමුබෆරය

en: OMAP framebuffer video output
si: ‍OMAP framebuffer වීඩියෝ ප්‍රතිදානය

en: OSS input
si: OSS ආදානය

en: Occitan (post 1500); Provencal
si: Occitan (post 1500); ප්‍රාදේශීය

en: Olive
si: ඔලිව්

en: On Screen Display
si: තිර මත දර්ශනය

en: On Screen Display menu
si: තිර මත දර්ශන මෙනුව

en: On Screen Display/Subtitle Settings not saved
si: තිරමත දර්ශන/උපසිරැසි  සිටුවම් සුරක්‍ෂිත වී නැත

en: One of '90', '180', '270', 'hflip' and 'vflip'
si: '90', '180', '270', 'hflip' සහ 'vflip' වලින් එකක්

en: Online Documentation...
si: මාර්ගගත ප්‍රලේඛන...

en: Online Forum...
si: මාර්ගගත සංසද...

en: Opacity
si: පාරාන්ධතාවය

en: Opacity (inverse of transparency) of overlay text. 0 = transparent, 255 = totally opaque.
si: වීඩියෝව මතින් ගලා යන පෙළෙහි පාරාන්ධතාවය (එනම් පාරදෘෂ්‍යතාවයේ විලෝමය)  0 = පාරදෘෂ්‍ය, 255 = පාරාන්ධ.

en: Opacity (inverse of transparency) of overlayed text. 0 = transparent, 255 = totally opaque.
si: වසාලන පෙළෙහි පාරාන්ධතාවය (පාරදෘෂ්‍යතාවයේ විලෝමය). 0 = පාරදෘෂ්‍ය, 255 = සම්පූර්ණයෙන් පාරාන්ධ

en: Opacity of the logo
si: ලෝගෝවෙහි තීව්‍රතාවය

en: Opaqueness
si: පාරාන්ධතාවය සහිත

en: Open
si: විවෘත කරන්න

en: Open &Capture Device...
si: ග්‍රහණ ආම්පන්නයෙන් විවෘත කරන්න...

en: Open &Disc...
si: තැටිය විවෘත කරන්න...

en: Open &Folder...
si: ෆෝල්ඩරයක් විවෘත කරන්න...

en: Open &Location from clipboard
si: පසුරු පුවරුවෙන් පිහිටුමක් විවෘත කරන්න

en: Open &Network Stream...
si: ජාල දහරා විවෘත කරන්න...

en: Open &Network...
si: ජාලය තුළ විවෘත කරන්න...

en: Open Capture Device...
si: ග්‍රහණ ආම්පන්නය විවෘත කරන්න...

en: Open CrashLog...
si: බිඳවැටුම් ලොගය විවෘත කරන්න...

en: Open D&irectory...
si: ඩිරෙක්ටරියක් විවෘත කරන්න...

en: Open Directory
si: ඩිරෙක්ටරියක් විවෘත කරන්න

en: Open Disc...
si: තැටිය විවෘත කරන්න...

en: Open File
si: ගොනුව විවෘත කරන්න

en: Open File...
si: ගොනුවක් විවෘත කරන්න...

en: Open Folder
si: ෆෝල්ඩරයක් විවෘත කරන්න

en: Open Media
si: මාධ්‍යයක් විවෘත කරන්න

en: Open Network...
si: ජාලය විවෘත කරන්න...

en: Open Play&list...
si: ධාවන ලැයිස්තුව විවෘත කරන්න...

en: Open RTP/UDP Stream
si: RTP/UDP දහරාව විවෘත කරන්න

en: Open Recent
si: මෑත ගොනු විවෘත කරන්න

en: Open Source
si: විවෘත කේත

en: Open URL
si: URL විවෘත කරන්න

en: Open VIDEO_TS Directory
si: VIDEO_TS ඩිරෙක්ටරිය විවෘත කරන්න

en: Open VLM configuration...
si: VLM වින්‍යාසය විවෘත කරන්න...

en: Open a medium
si: මාධ්‍යයක් විවෘත කරන්න

en: Open playlist
si: ධාවන ලැයිස්තුව විවෘත කරන්න

en: Open playlist...
si: ධාවන ලැයිස්තුව විවෘත කරන්න...

en: Open subtitles file
si: උපසිරැසි ගොනුව විවෘත කරන්න

en: Open subtitles...
si: උපසිරැසි විවෘත කරන්න...

en: Open the indicated Teletext page.Default page is index 100
si: උක්ත ටෙලිටෙක්ස් පිටුව විවෘත කරන්න. පෙරනිමි පිටුව වන්නේ සූචිය 100

en: Open: %s
si: විවෘත කරන්න: %s

en: OpenCV example
si: OpenCV නිදර්ශනය

en: OpenCV face detection example filter
si: OpenCV මුහුණු අනාවරණ නිදර්ශන පෙරනය

en: OpenCV internal filter name
si: OpenCV අභ්‍යන්තර පෙරනයේ නාමය

en: OpenGL Provider
si: OpenGL සැපයුම්කරු

en: OpenGL video output
si: OpenGL වීඩියෝ ප්‍රතිදානය

en: Opening
si: විවෘත වෙමින්

en: Optical drive
si: ප්‍රකාශ ආම්පන්නය

en: Options
si: විකල්ප

en: Ordinate of the capture region in pixels.
si: ග්‍රහණයේ සිරස් ඛණ්ඩාංකය පික්සෙල වලින්.

en: Original ID
si: මුල් හැඳුනුම

en: Original Size
si: නියම ප්‍රමාණය

en: Original audio
si: නියම ශ්‍රව්‍යය

en: Oriya
si: ඔරියා

en: Oromo
si: ඔරොමෝ

en: Outline
si: වටසන (Outline)

en: Output
si: ප්‍රතිදානය

en: Output (canvas) image height
si: ප්‍රතිදාන (කැන්වස) පිංතූර උස

en: Output (canvas) image width
si: ප්‍රතිදාන (කැන්වස) පිංතූර පළල

en: Output Color Filtermode
si: ප්‍රතිදාන වර්ණ පෙරන ප්‍රකාරය

en: Output URL
si: ප්‍රතිදාන URL

en: Output chroma for the snapshot image (a 4 character string, like "RV32").
si: සැණරු පිංතූර සඳහා ප්‍රතිදාන වර්ණ තීව්‍රතාවය (a 4 character string, like "RV32").

en: Output destination
si: ප්‍රතිදානයේ ගමනාන්තය

en: Output height
si: ප්‍රතිදාන උස

en: Output module
si: ප්‍රතිදාන මොඩියුලය

en: Output module:
si: ප්‍රතිදාන මොඩියුල:

en: Output modules
si: ප්‍රතිදාන මොඩියුල

en: Output picture aspect ratio
si: ප්‍රතිදාන පිංතූරයේ දර්ශන අනුපාතය

en: Output video height.
si: ප්‍රතිදාන වීඩියෝ උස.

en: Output video in grayscale. As the color information aren't decoded, this can save some processing power.
si: වීඩියෝ ප්‍රතිදානය අළු පැහැ‍තිව ලබා දෙයි. මෙහි දී වර්ණ ‍තොරතුරු සම්බන්ධව විකේතන නොකරයි. එම නිසා සමහර පද්ධති බලයන් ඉතිරි කරයි.

en: Output video width.
si: ප්‍රතිදාන වීඩියෝ පළල.

en: Output width
si: ප්‍රතිදාන පළල

en: Output/Written/Sent
si: ප්‍රතිදාන/ලියූ/යැවූ

en: Output:
si: ප්‍රතිදානය:

en: Overlay
si: අතිපිහිතය

en: Overlay subtitles on the video
si: උපසිරැසි වීඩියෝව මතින් ගලා යාමට සලස්වන්න

en: Override parametters
si: පරාමිතීන් ප්‍රති‍ක්ෂේප කරන්න

en: P&layback
si: ධාවනය

en: PLS playlist import
si: PLS ධාවන ලැයිස්තුව ආනයනය කරන්න

en: PVA demuxer
si: PVA ඩිමක්සර්

en: PVR radio device
si: PVR රේඩියෝ ආම්පන්නය

en: PVR video device
si: PVR වීඩියෝ ආම්පන්නය

en: Packetizer modules settings
si: පැකැට්ටුකරණ මොඩියුල සිටුවම්

en: Packetizers
si: පැකැට්ටුකරණය

en: Page
si: පිටුව

en: Pali
si: පාළි

en: Panjabi
si: පන්ජාබි

en: Panoramix
si: පැනෝරාමික්ස්

en: Password
si: රහස්පදය

en: Password file
si: රහස්පද ගොනුව

en: Password for HTTP Proxy
si: HTTP ප්‍රොක්සි සඳහා රහස්පදය

en: Password that will be used for the connection.
si: සම්බන්ධතාවය ඇති කිරීම සඳහා රහස් පදය භාවිතා කළ යුතුයි.

en: Password the administrator will use to log into the internal HTTP server.
si: අභ්‍යන්තර HTTP සේවාදායකය වෙත ලොග් වීම සඳහා පරිපාලකගේ රහස් පදය භාවිතා කළ යුතුය.

en: Password to be used for connection to the SOCKS proxy.
si: SOCKS ප්‍රොක්සියට සම්බන්ධ වීම සඳහා භාවිතා කරනු ලබන මුරපදය.

en: Password:
si: රහස්පදය:

en: Paste
si: අලවන්න

en: Path
si: පෙත

en: Path to OSD menu images
si: OSD මෙනු අනුරූ වලට පෙත

en: Path to the projectM preset directory
si: projectM හි පෙර සැකසූ ඩ්රෙක්ටරියට පෙත

en: Pause
si: විරාමය

en: Pause only
si: විරාමය පමණයි

en: Pause the playback
si: ධාවනය‍ට විරාමයක්

en: Paused
si: විරාමය

en: Peak extra width
si: තුඩුවේ අතිරේක පළල

en: Peak height
si: තුඩුවේ උස

en: Percent
si: ප්‍රතිශතයක් ලෙස

en: Performance options
si: ක්‍රියාකාරිත්ව අභිරුචි

en: Persian
si: පර්සියානු

en: Picture
si: පිංතූර

en: Pitch
si: තාරතාවය

en: Pixel height of the capture region, or 0 for full height
si: ග්‍රහණ කලාපයේ පික්සෙල උස, හෝ සම්පූර්ණ උස සඳහා 0

en: Pixel width of the capture region, or 0 for full width
si: ග්‍රහණ කලාපයේ පික්සෙල පළල, හෝ සම්පූර්ණ පළල සඳහා 0

en: Place on video where to display the title (default bottom center).
si: වීඩියෝව මත මාතෘකාව දර්ශනය විය යුතු ස්ථානය (පෙරනිමිය වන්නේ පහළ මැද ය)

en: Play
si: ධාවනය කරන්න

en: Play
    If the playlist is empty, open a medium
si: ධාවනය
    ධාවන ලැයිස්තුව හිස් නම්, මාධ්‍යයක් විවෘත කරන්න

en: Play and exit
si: ධාවනය සහ ඉවත්වන්න

en: Play and pause
si: ධාවනය සහ විරාමය

en: Play and stop
si: ධාවනය සහ නවතන්න

en: Play another media synchronously
si: සමකාලීනව වෙනත් මාධ්‍යයක් ධාවනය කරන්න

en: Play another media synchronously (extra audio file, ...)
si: සමාන්තරව වෙනත් මාධ්‍යයක් ධාවනය කරන්න (අමතර ශ්‍රව්‍ය ගොනුවක්, ...)

en: Play files randomly forever
si: සදහ‍ටම ගොනු සසම්භාවී ලෙස ධාවනය කරන්න

en: Play only
si: ධාවනය පමණයි

en: Play playlist bookmark 1
si: ධාවන ලැයිස්තු පොත් සළකුණු 1 ධෘවනය කරන්න

en: Play playlist bookmark 10
si: ධාවන ලැයිස්තු පොත් සළකුණු 10 ධෘවනය කරන්න

en: Play playlist bookmark 2
si: ධාවන ලැයිස්තු පොත් සළකුණු 2 ධෘවනය කරන්න

en: Play playlist bookmark 3
si: ධාවන ලැයිස්තු පොත් සළකුණු 3 ධෘවනය කරන්න

en: Play playlist bookmark 4
si: ධාවන ලැයිස්තු පොත් සළකුණු 4 ධෘවනය කරන්න

en: Play playlist bookmark 5
si: ධාවන ලැයිස්තු පොත් සළකුණු 5 ධෘවනය කරන්න

en: Play playlist bookmark 6
si: ධාවන ලැයිස්තු පොත් සළකුණු 6 ධෘවනය කරන්න

en: Play playlist bookmark 7
si: ධාවන ලැයිස්තු පොත් සළකුණු 7 ධෘවනය කරන්න

en: Play playlist bookmark 8
si: ධාවන ලැයිස්තු පොත් සළකුණු 8 ධෘවනය කරන්න

en: Play playlist bookmark 9
si: ධාවන ලැයිස්තු පොත් සළකුණු 9 ධෘවනය කරන්න

en: Play&list
si: ධාවන ලැයිස්තුව

en: Play/Pause
si: ධාවනය/විරාමය

en: Playback
si: ධාවනය

en: Playback control
si: ධාවන පාලක

en: Playback failure
si: ධාවනය අසමත් විය

en: Playback speed
si: ධාවන වේගය

en: Played
si: ධාවනය කළ

en: Played buffers
si: ධාවනය කළ බෆර

en: Player...
si: වාදකයා...

en: Playlist
si: ධාවන ලැයිස්තුව

en: Playlist Files
si: ධාවන ලැයිස්තු ගොනු

en: Playlist bookmark 1
si: ධාවන ලැයිස්තු පොත් සළකුණ 1

en: Playlist bookmark 10
si: ධාවන ලැයිස්තු පොත් සළකුණ 10

en: Playlist bookmark 2
si: ධාවන ලැයිස්තු පොත් සළකුණ 2

en: Playlist bookmark 3
si: ධාවන ලැයිස්තු පොත් සළකුණ 3

en: Playlist bookmark 4
si: ධාවන ලැයිස්තු පොත් සළකුණ 4

en: Playlist bookmark 5
si: ධාවන ලැයිස්තු පොත් සළකුණ 5

en: Playlist bookmark 6
si: ධාවන ලැයිස්තු පොත් සළකුණ 6

en: Playlist bookmark 7
si: ධාවන ලැයිස්තු පොත් සළකුණ 7

en: Playlist bookmark 8
si: ධාවන ලැයිස්තු පොත් සළකුණ 8

en: Playlist bookmark 9
si: ධාවන ලැයිස්තු පොත් සළකුණ 9

en: Playlist...
si: ධාවන ලැයිස්තුව...

en: Please enter a network URL:
si: කරුණාකර ජාලයේ URL ලබාදෙන්න:

en: Please enter a valid login and password for the sftp connexion to %s
si: කරුණාකර %s වෙත sftp සම්බන්ධවීම සඳහා වලංගු ඇතුළුවීම් පදයක් හා රහස් පදයක් ඇතුල් කරන්න.

en: Please enter a valid login name and a password for realm %s.
si: %s ක්‍ෂේත්‍රය සඳහා වලංගු ඇතුළත්වීමේ නාමයක් සහ රහස් පදයක් ඇතුළත් කරන්න.

en: Please enter the URL or path to the media you want to play
si: ඔබට ධාවනය කිරීමට අවශ්‍ය මාධ්‍යයේ පිහිටුම හෝ URL ඇතුල් කරන්න

en: Please enter the new profile name.
si: කරුණාකර නව පැතිකඩෙහි නාමය ලබාදෙන්න.

en: Please wait while your font cache is rebuilt.
    This should take less than a few minutes.
si: VLC විසින් ඔබගේ පරිගණකයේ font cache යළි සකස් කරන තුරු මදක් රැඳී සිටින්න
    මේ සඳහා මිනිත්තු කිහිපයකට අඩු වේලාවක් ගත වනු ඇත.

en: Please wait while your font cache is rebuilt.
    This should take less than a minute.
si: VLC විසින් ඔබගේ පරිගණකයේ font cache යළි සකස් කරන තුරු මදක් රැඳී සිටින්න
    මේ සඳහා මිනිත්තු කිහිපයකට අඩු වේලාවක් ගත වනු ඇත.

en: Plu&gins and extensions
si: පේණු මෘදුකාංග සහ දිගු

en: Plugins
si: පේණු මෘදුකාංග

en: Plugins and extensions
si: පේණු මෘදුකාංග සහ දිගු

en: Podcast Author
si: පොඩ්කාස්ට් හිමිකරු

en: Podcast Category
si: පොඩ්කාස්ට් ප්‍රවර්ගය

en: Podcast Copyright
si: පොඩ්කාස්ට් හිමිකම්

en: Podcast Duration
si: පොඩ්කාස්ට් කාලසීමාව

en: Podcast Info
si: පොඩ්කාස්ට් තොරතුරු

en: Podcast Keywords
si: පොඩ්කාස්ට් යොමුවදන්

en: Podcast Link
si: පොඩ්කාස්ට් යොමුව

en: Podcast Publication Date
si: පොඩ්කාස්ට් ප්‍රකාශයට පත් කළ දිනය

en: Podcast Size
si: පොඩ්කාස්ට් ප්‍රමාණය

en: Podcast Subcategory
si: පොඩ්කාස්ට් උප ප්‍රවර්ගය

en: Podcast Subtitle
si: පොඩ්කාස්ට් උපසිරැසි

en: Podcast Summary
si: පොඩ්කාස්ට් සාරාංශය

en: Podcast Type
si: පොඩ්කාස්ට් වර්ගය

en: Podcast parser
si: පොඩ්කාස්ට් විග්‍රහය

en: Podcasts
si: පොඩ්කාස්‍ට්

en: Polish
si: පෝලන්ත

en: Pop
si: පොප්

en: Port
si: තොට

en: Portuguese
si: පෘතුගීසි

en: Position
si: ස්ථානය

en: Position Control
si: ස්ථානීය පාලනය

en: Position of video title
si: වීඩි‍යෝ මාතෘකාවේ ස්ථානය

en: Positioning method
si: ස්ථානීය ක්‍රමය

en: Positioning method for the mosaic. auto: automatically choose the best number of rows and columns. fixed: use the user-defined number of rows and columns. offsets: use the user-defined offsets for each image.
si: මොසෙයිකය සඳහා ස්ථානීය විධික්‍රමය තීරණය කරන්න. auto: හොඳම තීරු හා පේළි ගණන ස්වයංසිද්ධව තෝරන්න.  fixed: භාවිතා කරන්නාගේ අභිරුචියට අනුව තීරු හා පේළි ගණන සකස් කරන්න. offsets: භාවිතා කරන්නාගේ අභිරුචියට අනුව සෑම අනුරුවක්ම හිලව් කරන්න.

en: Post processing
si: පෙර සැකසීම

en: Post processing quality
si: පසු සැකසුම් ගුණත්වය

en: Pre&vious
si: පෙර

en: Preamp
si: පෙරවර්ධක

en: Preamp
si: පූර්ව වර්ධකය

en: Prefer native stream recording
si: නිසඟ දහරා පටිගත කිරීමේ ආකාරයට වඩාත් කැමතියි

en: Preferences
si: අභිරුචි

en: Preferences file could not be saved
si: අභිරුචි‍ ගොනුව සුරක්‍ෂිත කිරීමට නොහැකි විය

en: Preferences...
si: අභිරුචි...

en: Preferred Subtitle Language
si: වඩාත්ම කැමති උපසිරැසි භාෂාව

en: Preferred audio language:
si: වඩාත්ම කැමති ශ්‍රව්‍ය භාෂාව:

en: Preferred decoders list
si: වඩා කැමති විකේතක ලැයිස්තුව

en: Preferred encoders list
si: වඩා කැමති ආකේතක ලැයිස්තුව

en: Preferred packetizer list
si: වඩාත්ම කැමති පැකැට්ටුකරණ ලැයිස්තුව

en: Preferred subtitles language
si: වඩාත්ම කැමති උපසිරැසි භාෂාව

en: Prefix
si: උපසර්ගය

en: Preset
si: පෙර සැකසූ

en: Press the new keys for
si: මේ සඳහා නව යතුරු සංයෝජනයක් ‍යෝජනා කරන්න. ->

en: Prev
si: පෙර

en: Previous
si: කළින්

en: Previous Channel
si: පෙර නාලිකාව

en: Previous Chapter/Title
si: කලින් පරිච්ඡේදය / මාතෘකාව

en: Previous chapter
si: පෙර පරිච්ඡේදය

en: Previous media in the playlist
si: ධාවන ලැයිස්තුවේ කලින් මාධ්‍යය

en: Previous title
si: පෙර මාතෘකාව

en: Privacy / Network Interaction
si: පෞද්ගලිකත්වය / ජාල අන්තර්ක්‍රියාකාරිත්වය

en: Privacy and Network Policies
si: පෞද්ගලිකත්ව සහ ජාල ප්‍රතිපත්ති

en: Privacy and Network Warning
si: පෞද්ගලිකත්ව සහ ජාල අනතුරු හැඟවීම්

en: Private key file
si: පුද්ගලික යතුරු ගොනුව

en: Probe DVB card for capabilities
si: DVB පතෙහි ශක්‍යතාවය සොයා විමසන්න

en: Profile
si: පැතිකඩ

en: Profile Name
si: පැතිකඩ නාමය

en: Program
si: ක්‍රමලේඛය

en: Program Guide
si: වැඩසටහන් මාර්ගෝපදේශක

en: Programs
si: යෙදුම්

en: Protocol
si: ප්‍රොටොකෝලය

en: Psychedelic
si: අධි චිත්තවේගී

en: Psychedelic video filter
si: අධි චිත්තවේගී වීඩියෝ පෙරනය

en: Publisher
si: ප්‍රකාශක

en: Purple
si: දම්

en: Puzzle
si: ප්‍රහේලිකාව

en: Puzzle game
si: ව්‍යාකූල ක්‍රීඩා

en: Puzzle interactive game video filter
si: අන්තර් ක්‍රියාකාරිත්ව ප්‍රහේලිකා ක්‍රීඩා වීඩියෝ පෙරනය

en: QAM, PSK or VSB modulation method
si: QAM, PSK හෝ VSB මාපකරණ (modulation) ක්‍රමය

en: Qt interface
si: Qt අතුරුමුහුණත

en: Quality
si: තත්වය

en: Quality of post processing. Valid range is 0 to 6
    Higher levels require considerable more CPU power, but produce better looking pictures.
si: පසු සැකසුම් ගුණත්වය. වලංගු පරාසය වන්නේ 0 සිට 6
    උච්චතම මට්ටම සදහා සැලකිය යුතු තරමේ බලවත් වූ CPU බලයක් උවමනා කරයි. එසේ වුවත් එසේ නිපදවන ලද පිංතූර ඉහළ ගුණාත්වයෙන් යුතු වේ.

en: Quality of the stream.
si: දහරාවේ තත්වය.

en: Quick &Open File...
si: ඉක්මන් විවෘත කිරිම...

en: Quit
si: පිටවෙන්න

en: Quit VLC
si: VLC වෙතින් ඉවත්වන්න

en: Quit after Playback
si: ධාවනයෙන් පසුව ඉවත්වන්න

en: RAM playlist import
si: RAM ධාවන ලැයිස්තුව ආනයනය කරන්න

en: RSS and Atom feed display
si: RSS සහ Atom පෝෂක පෙන්වන්න

en: RSS/Atom feed '|' (pipe) separated URLs.
si: RSS/Atom පෝෂක වල URL වෙන් කිරීම සඳහා '|' (pipe) අනුලකුණ යොදන්න.

en: RTMP input
si: RTMP ආදානය

en: RTP over RTSP (TCP)
si: RTP මත  RTSP (TCP)

en: RTP/RTSP/SDP demuxer (using Live555)
si: RTP/RTSP/SDP ඩිමක්සර් (භාවිතා කරන්නේ Live555 ‍ය)

en: RTSP announce
si: RTSP ප්‍රකාශක

en: RTSP password
si: RTSP රහස්පදය

en: RV32 conversion filter
si: RV32 අනුවර්තන පෙරනය

en: Radio device
si: රේඩියෝ ආම්පන්නය

en: Radio device name
si: රේඩියෝ ආම්පන්නයේ නම

en: Raise the interface above all other windows.
si: අතුරුමුහුණත අනෙකුත් සියලුම කවුළු වලට වඩා ඉහළින් තබන්න.

en: Random
si: අහඹු ලෙස

en: Random Off
si: අහඹු ධාවනය වසන්න

en: Random On
si: අහඹු ධාවනය ආරම්භ කරන්න

en: Rating
si: ඇගයිම

en: Raw audio demuxer
si: දළ ශ්‍රව්‍ය ඩිමක්සර්

en: Raw video demuxer
si: දළ වීඩියෝ ඩිමක්සර්

en: Read a VLM configuration file as soon as VLM is started.
si: VLM ආරම්භ වන්නේ නම්, VLM වින්‍යාසගත ගොනුවක් කියවන්න.

en: Read at media
si: මාධ්‍යයන්හි කියවන්න

en: Read size
si: කියවන ප්‍රමාණය

en: ReadMe / FAQ...
si: ReadMe / නිතර අසන පැන (FAQ)...

en: Real demuxer
si: Real ඩිමක්සර්

en: Real-Time Protocol (RTP) input
si: තත්-කාලීන ප්‍රොටොකෝල (RTP) ආදානය

en: Recommended video output for Windows Vista and later versions
si: Windows Vista සහ ඉන් පසු නිකුත් කළ Windows අනුවාද සඳහා නිර්දේශිත වීඩියෝ ප්‍රතිදානය

en: Recommended video output for Windows XP. Incompatible with Vista's Aero interface
si: Windows XP සඳහා නිර්දේශිත වීඩියෝ ප්‍රතිදානය. මෙය Windows Vista වල Aero අතුරුමුහුණත සඳහා නොගැ‍ලපෙයි.

en: Record
si: පටිගත කරන්න

en: Record access filter start/stop.
si: රෙකෝඩ් පරිශීලන පෙරනය ආරම්භය/නැවතීම.

en: Record directory or filename
si: විරෙක්ටරිය‍ හෝ ගොනු නාමය රෙකෝඩ් කරන්න

en: Recording
si: පටිගත කරමින්

en: Recording done
si: පටිගත කිරීම අවසානයි!

en: Recording ratio
si: රෙකෝඩ අනුපාතය

en: Red
si: රතු

en: Red balance
si: රක්ත වර්ණ සංතුලනය

en: Red balance of the video input (if supported by the v4l2 driver).
si: වීඩියෝ ආදානයේ රක්ත වර්ණ සංතුලනය (v4l2 එළවුම් සහාය දක්වන්නේ නම්)

en: Refresh
si: නැවුම් කරන්න

en: Refresh list
si: ලැයිස්තුව නැවුම් කරන්න

en: Refresh period in ms
si: නැවුම් කිරීමේ කාලාන්තරය මිලි තත්පර වලින්

en: Refresh time
si: නැවුම් කරන කාලය

en: Reggae
si: රෙගේ

en: Region left column
si: වම් තීරු කලාපය

en: Region top row
si: ඉහළ පේළි කලාපය

en: Release function
si: ශ්‍රීතය නිදහස් කරන්න

en: Reload extensions
si: දිගු යළි පුරන්න

en: Reload image file
si: අනුරූ ගොනුව නැවත ප්‍රවේශනය කරන්න

en: Reload image file every n seconds.
si: අනුරූ ගොනුව සෑම මිනිත්තු n ටම වරක් නැවත ප්‍රවේශනය කරන්න.

en: Remote control interface
si: දුරස්ථ පාලක අතුරුමුහුණත

en: Remote-OSD
si: දුරස්ථ-OSD

en: Remote-OSD over VNC
si: VNC හරහා දුරස්ථ-OSD

en: Remove
si: ඉවත් කරන්න

en: Remove Selected
si: තේරීම් ඉවත් කරන්න

en: Remove old preferences?
si: පැරණි අභිරුචි ඉවත් කරන්නද?

en: Remove this podcast subscription
si: මෙම පොඩ්කාස්ට් දායකත්වය ඉවත් කරන්න

en: Repair
si: අලුත්වැඩියා කරන්න

en: Repair AVI Files
si: AVI ගොනු අලුත්වැඩියා කරන්න

en: Repeat All
si: සියල්ල යළි ධාවනය

en: Repeat Off
si: පුනරාවර්තනය අවසන් කරන්න

en: Repeat One
si: එකක් පමණක් යළි යළිත් ධාවනය

en: Repeat all
si: සියල්ල යළි යළිත්

en: Repeat current item
si: වත්මන් අයිතමය පුනරාවර්තනය කරන්න

en: Repeat delay:
si: පුනරාවර්තන ප්‍රමාදය:

en: Repeat:
si: පුනරාවර්තනය:

en: Reset
si: යළි සැකසුම

en: Reset All
si: සියල්ල යළි සකසන්න

en: Reset Preferences
si: අභිරුචි යළි පිහිටුවන්න

en: Reset controls to defaults provided by the v4l2 driver.
si: පාලක පෙර නිමි අගයන්ට සකස් කරන්න. (v4l2 එළවුම් විසින් ලබා දුන්)

en: Reset v4l2 controls
si: v4l2 පාලක යළි සකස් කරන්න

en: Resize interface to the native video size
si: වීඩියෝවේ ප්‍රමාණයට අනුව අතුරුමුහුණත සකස් කරන්න

en: Resize interface to video size
si: වීඩියෝවේ ප්‍රමාණයට අතුරුමුහුණත ප්‍රතිප්‍රමාණ කරන්න

en: Resolution
si: විභේදනය

en: Restore Defaults
si: පෙරනිමිය යළි පිහිටුවන්න

en: Retrieving Channel Info...
si: නාලිකා තොරතුරු සොයා ලබා ගනිමින්...

en: Reveal in Finder
si: සොයන්නාගෙන් හෙළිකරගත්

en: Reverse
si: ප්‍රතිවර්ත

en: Reverse stereo
si: ප්‍රතිවර්ත ස්ටිරියෝ

en: Rewind
si: පසුධාවනය

en: Right
si: දකුණ

en: Right to left/Bottom to top
si: දකුණේ සිට වමට/පහළ සිට ඉහළට

en: Ripple
si: රැළිති

en: Ripple video filter
si: රැළිති වීඩියෝ පෙරනය

en: Rock
si: රොක්

en: Romanian
si: රුමේනියානු

en: Root CA file
si: මූල CA ගොනුව

en: Rotate
si: කරකවන්න

en: Rotate by 180 degrees
si: අංශක 180 කින් කරකවන්න

en: Rotate by 270 degrees
si: අංශක 270 කින් කරකවන්න

en: Rotate by 90 degrees
si: අංශක 90 කින් කරකවන්න

en: Rotate or flip the video
si: වීඩියෝව කරකවන්න හෝ පැති මාරු කරන්න

en: Rotate video filter
si: වීඩියෝ කරකැවුම් පෙරනය

en: Rotates or flips the image
si: අනුරුව කරකවන්න හෝ පැති මාරු කරන්න

en: Rows
si: පේළි

en: Run manually
si: හස්තීයව (manually) ධාවනය කරන්න

en: Run on schedule
si: ලැයිස්තුවට අනුව ධාවනය කරන්න

en: Run time
si: ධාවන කාලය

en: Rundi
si: රුන්දි

en: Running vlc with the default interface. Use 'cvlc' to use vlc without interface.
si: පෙරනිමි අතුරුමුහුණත සමග vlc ධාවනය වේ. අතුරුමුහුණත රහිතව vlc භාවිතා කිරීමට 'cvlc' භාවිතා කරන්න.

en: Russian
si: රුසියානු (KOI8-R)

en: Russian (KOI8-R)
si: රුසියානු (KOI8-R)

en: S-Video input
si: S-වීඩියෝ ආදානය

en: SAP announce
si: SAP ප්‍රකාශක

en: SAP announcement interval
si: SAP ප්‍රකාශන කාලාන්තරය

en: SDL chroma format
si: SDL වර්ණ තීව්‍රතා හැඩතලය

en: SFTP authentication
si: SFTP සත්‍යාපනය

en: SFTP input
si: SFTP ආදානය

en: SFTP password
si: SFTP රහස් පදය

en: SFTP port
si: SFTP තොට

en: SFTP port number to use on the server
si: සේවාදායකය මත භාවිතා කරනු ලබන SFTP තොට අංකය

en: SFTP user name
si: SFTP පරිශීලක නාමය

en: SMB domain
si: SMB වසම

en: SMB input
si: SMB ආදානය

en: SMB password
si: SMB රහස් පදය

en: SMB user name
si: SMB පරිශීලක නාමය

en: SMF demuxer
si: SMF ඩිමක්සර්

en: SOCKS password
si: SOCKS රහස්පදය

en: SOCKS server
si: SOCKS සේවාදායකය

en: SOCKS user name
si: SOCKS පරිශීලක නාමය

en: SQLite database module
si: SQLite දත්ත ගබඩා මොඩියුලය

en: SSE2 I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
si: SSE2 I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 පරිවර්තන

en: SVGAlib video output
si: SVGAlib වීඩියෝ ප්‍රතිදානය

en: Samba (Windows network shares) input
si: සම්බා (වින්ඩෝස් ජාල කොටස්) ආදානය

en: Samoan
si: සැමෝවා

en: Sample Rate
si: සාම්පල අනුපාතය

en: Sample aspect ratio
si: නියැදි දෘෂ්ඨි අනුපාතය

en: Sample rate
si: නියැදි අනුපාතය

en: Samplerate
si: සාම්පල අනුපාතය

en: Samplerate of the captured audio stream, in Hz (eg: 11025, 22050, 44100, 48000)
si: ග්‍රහණය කරන ලද ශ්‍රව්‍ය දහරාවේ සාම්පල අනුපාතය, Hz වලින් (උදා: 11025, 22050, 44100, 48000)

en: Sango
si: සැන්ගෝ

en: Sanskrit
si: සංස්කෘත

en: Sardinian
si: සාදීනියානු

en: Satellite Azimuth
si: සැටලයිට් දිගංශය

en: Satellite Azimuth in tenths of degree
si: සැටලයිට් දිගංශය අංශකයෙන් දහයෙන් පංගු වලින්

en: Satellite Elevation
si: සැටලයිට් උන්නතාංශය

en: Satellite Elevation in tenths of degree
si: සැටලයිට් උන්නතාංශය අංශකයෙන් දහයෙන් පංගු වලින්

en: Satellite Longitude
si: සැටලයිට් දේශාංශකය

en: Satellite Longitude in 10ths of degree, -ve=West
si: සැටලයිට් දේශාංශකය අංශකයෙන් දහයෙන් පංගු වලින්, -ve=බටහිර

en: Satellite Polarisation
si: සැටලයි‍ට් ධ්‍රැවණය

en: Satellite Polarisation [H/V/L/R]
si: සැටලයිට් ධ්‍රැවණය [H/V/L/R]

en: Satellite Range Code
si: චන්ද්‍රිකා පරාස කේතය

en: Satellite Range Code as defined by manufacturer e.g. DISEqC switch code
si: නිෂ්පාදකයා විසින් අර්ථ දක්වා ඇති චන්ද්‍රිකා පරාස කේතය. උදා. DISEqC වහරු කේතය

en: Satellite number in the Diseqc system
si: Diseqc පද්ධතියේ සැටලයිට් අංකය

en: Saturation
si: සන්තෘප්තිය (Saturation)

en: Saturation of the video input (if supported by the v4l2 driver).
si: වීඩියෝ ආදානයේ සන්තෘප්තිය (Saturation) (v4l2 එළවුම් සහාය දක්වන්නේ නම්)

en: Save
si: සුරකින්න

en: Save File
si: ගොනුව සුරකින්න

en: Save Metadata
si: පාර-දත්ත සුරකින්න

en: Save Playlist
si: ධාවන ලැයිස්තුව සුරකින්න

en: Save Playlist to &File...
si: ධාවන ලැයිස්තුව ගොනුවකට සුරකින්න...

en: Save Playlist...
si: ධාවන ලැයිස්තුව සුරකින්න...

en: Save VLM configuration as...
si: VLM වින්‍යාසය මෙලෙස සුරකින්න...

en: Save and close the dialog
si: සංවාද කොටුව සුරකින්න සහ වසාදමන්න

en: Save file to
si: ගොනුව සුරකින්න

en: Save file...
si: ගොනුව සුරකින්න...

en: Save log file as...
si: ලොග් ගොනු‍ව මෙලෙස සුරකින්න...

en: Save playlist
si: ධාවන ලැයිස්තුව සුරකින්න

en: Save playlist as...
si: ධාවන ලැයිස්තුව මෙලෙස සුරකින්න...

en: Save recently played items
si: මෑතක දී ධාවනය කළ අයිතමයන් සුරකින්න

en: Save the recently played items in the menu
si: මෑතක දී ධාවනය කළ ගොනු ලැයිස්තුව මෙනුව තුළ සුරකින්න

en: Save this Log...
si: මෙම ලොගය සුරකින්න...

en: Save...
si: සුරකින්න...

en: Saves all the displayed logs to a file
si: දර්ශනය කළ සියලුම ලොග් සටහන් ගොනුවකට සුරකින්න

en: Saving file failed
si: ගොනුව සුරැකීමට නොහැකිවිය

en: Sca&le
si: පරිමාණය

en: Scale
si: පරිමාණය

en: Scale factor
si: පරිමාණ ගුණකය

en: Scaled to screen
si: තිරයට පරිමාණ කරන්න

en: Scaling mode
si: තුලන ප්‍රකාරය

en: Scaling mode to use.
si: තුලන ප්‍රකාරය භාවිතා කරන්න.

en: Scanning DVB
si: DVB සුපිරික්සමින්

en: Scene filter
si: දර්ශන පෙරණය

en: Scene video filter
si: දර්ශන වීඩියෝ පෙරණය

en: Schedule
si: උප ලේඛනය

en: Schedule:
si: වැඩසටහන් ලැයිස්තුව:

en: Scope
si: අවකාශය

en: Score
si: ලකුණු

en: Screen
si: තිරය

en: Screen Capture Input
si: තිර ග්‍රහණ ආදානය

en: Screen Input
si: තිර ආදානය

en: Screen capture
si: තිර ග්‍රහණය

en: Screen capture (with X11/XCB)
si: තිර ග්‍රහණය (Screen capture) (X11/XCB සමග)

en: Scroll with feed
si: පෝෂක සමග ස්ක්‍රෝල් කරන්න

en: Search
si: සොයන්න

en: Search Filter
si: සෙවුම් පෙරණය

en: Search in Playlist
si: ධාවන ලැයිස්තුව තුළ සොයන්න

en: Second CSA Key
si: ද්විතීයික CSA යතුර

en: Segment
si: ඛණ්ඩය

en: Segments
si: ඛණ්ඩ

en: Select
si: තෝරන්න

en: Select "Advanced Options" to see all options.
si: සියලුම විකල්ප දර්ශනය කිරීම සඳහා "සංකීර්ණ විකල්ප"  තෝරන්න.

en: Select All
si: සියල්ල ‍තෝරන්න

en: Select Directory
si: ඩිරෙක්ටරිය ‍තෝරන්න

en: Select File
si: ගොනුව තෝරන්න

en: Select Folder
si: ෆෝල්ඩරය ‍තෝරන්න

en: Select Input
si: ආදානය තෝරන්න

en: Select Output
si: ප්‍රතිදානය තෝරන්න

en: Select a device or a VIDEO_TS directory
si: ආම්පන්නය හෝ VIDEO_TS ඩිරෙක්ටරිය තෝරන්න

en: Select a device or a VIDEO_TS folder
si: ආම්පන්නය හෝ VIDEO_TS ෆෝල්ඩරය තෝරන්න

en: Select a directory
si: ඩිරෙක්ටරියක් තෝරන්න

en: Select a file
si: ගොනුවක් තෝරන්න

en: Select a stream
si: දහරාව තෝරාගන්න

en: Select an action to change the associated hotkey
si: සම්බන්ධිත කෙටියතුරු වෙනස් කිරීම සඳහා ක්‍රියාවක් තෝරන්න

en: Select an action to change the associated hotkey:
si: නිශේචිත කෙටි යතුරු වෙනස් කිරීම සඳහා ක්‍රියාවක් තෝරන්න:

en: Select current widget
si: වත්මන් විජෙට්ටුව තෝරන්න

en: Select in percent the height of the blended zone (case of 2x2 wall)
si: මිශ්‍ර කරන ලද කලා‍පයේ උස ප්‍රතිශතයක් ලෙස තෝරන්න (case of 2x2 wall)

en: Select in percent the length of the blended zone
si: මිශ්‍ර කරන ලද කලා‍පයේ දිග ප්‍රතිශතයක් ලෙස තෝරන්න

en: Select next DVD chapter
si: ඊළඟ ඩීවීඩී පරිච්ඡේදය තෝරන්න

en: Select next DVD title
si: ඊළඟ ඩීවීඩී මාතෘකාව ‍තෝරන්න

en: Select one color in the video
si: වීඩියෝව තුළ එක් වර්ණයක් තෝරන්න

en: Select one or more files to open
si: විවෘත කිරීම සඳහා ගොනුවක් හෝ කිහිපයක් තෝරන්න

en: Select one or multiple files
si: ගොනුවක් ‍‍හෝ ගොනු කිහිපයක් තෝරන්න

en: Select prev DVD chapter
si: පෙර ඩීවීඩී පරිච්ඡේදය තෝරන්න

en: Select previous DVD title
si: පෙර ඩීවීඩී මාතෘකාව තෝරන්න

en: Select profile:
si: පැතිකඩ තෝරන්න:

en: Select the capture device type
si: ග්‍රහණ ආම්පන්නයේ වර්ගය තෝරන්න

en: Select the directory to save to
si: සුරැකීම සඳහා ඩිරෙක්ටරියක් තෝරන්න

en: Select the file
si: ගොනුව තෝරන්න

en: Select the hotkey to display the position.
si: ස්ථානය සන්දර්ශනය කිරීමට කෙටි යතුර තෝරන්න.

en: Select the hotkey to got to the next video frame.
si: ඊළඟ වීඩියෝ රාමුවට අල්ලාගැනීම සඳහා කෙටි යතුර තෝරන්න.

en: Select the hotkey to make a long backwards jump.
si: දිගු ආපසු පැනුමක් සිදු කිරීමට කෙටි යතුර තෝරන්න.

en: Select the hotkey to make a long forward jump.
si: දිගු ඉදිරි පැනුමක් සිදු කිරීමට කෙටි යතුර තෝරන්න.

en: Select the hotkey to make a medium backwards jump.
si: මධ්‍යම ආපසු පැනුමක් සිදු කිරීමට කෙටි යතුර තෝරන්න.

en: Select the hotkey to make a medium forward jump.
si: මධ්‍යම ඉදිරි පැනුමක් සිදු කිරීමට කෙටි යතුර තෝරන්න.

en: Select the hotkey to make a short backwards jump.
si: කෙටි ආපසු පැනුමක් සිදු කිරීමට කෙටි යතුර තෝරන්න.

en: Select the hotkey to make a short forward jump.
si: කෙටි ඉදිරි පැනුමක් සිදු කිරීමට කෙටි යතුර තෝරන්න.

en: Select the hotkey to make a very short backwards jump.
si: ඉතාමත් කෙටි ආපසු පැනුමක් සිදු කිරීමට කෙටි යතුර තෝරන්න.

en: Select the hotkey to make a very short forward jump.
si: ඉතාමත් කෙටි ඉදිරි පැනුමක් සිදු කිරීමට කෙටි යතුර තෝරන්න.

en: Select the hotkey to quit the application.
si: යෙදුම තුළින් ඉවත් වීම සඳහා කෙටි යතුර තෝරන්න.

en: Select the hotkey to set the playback rate back to normal.
si: ධාවන වේගය යළි සාමාන්‍ය තත්වයට පත් කිරීම සඳහා භාවිතා කිරීමට කෙටි යතුර තෝරන්න.

en: Select the hotkey to stop playback.
si: ධාවනය නැවැත්වීම සඳහා භාවිතා කිරීමට කෙටි යතුර ‍තෝරන්න.

en: Select the hotkey to use for fast forward playback.
si: වේගයෙන් ධාවනය කිරීම සඳහා භාවිතා කිරීමට කෙටි යතුර තෝරන්න.

en: Select the hotkey to use for slow motion playback.
si: සෙමින් ධාවනය කිරීම සඳහා භාවිතා කිරීමට කෙටි යතුර තෝරන්න.

en: Select the hotkey to use to pause.
si: විරාමය සඳහා භාවිතා කිරීමට කෙටි යතුර තෝරන්න.

en: Select the hotkey to use to play.
si: ධාවනය සඳහා භාවිතා කිරීමට කෙටි යතුර තෝරන්න.

en: Select the hotkey to use to skip to the next item in the playlist.
si: ධාවන ලැයිස්තුවේ ඊළඟ අයිතමය මගහැරීම සඳහා භාවිතා කිරීමට කෙටි යතුර තෝරන්න.

en: Select the hotkey to use to skip to the previous item in the playlist.
si: ධාවන ලැයිස්තුවේ පෙර අයිතමය මගහැරීම සඳහා භාවිතා කිරීමට කෙටි යතුර තෝරන්න.

en: Select the key to activate selected item in DVD menus.
si: ඩීවීඩී මෙනු වල තෝරන ලද අයිතමය සක්‍රීය කිරීම සඳහා යතුර තෝරන්න.

en: Select the key to choose the next chapter from the DVD
si: ඊළඟ ඩීවීඩී පරිච්ඡේදය ‍තේරීම සඳහා යතුර තෝරන්න

en: Select the key to choose the next title from the DVD
si: ඊළඟ ඩීවීඩී මාතෘකාව ‍තේරීම සඳහා යතුර තෝරන්න

en: Select the key to choose the previous chapter from the DVD
si: පෙර ඩීවීඩී පරිච්ඡේදය ‍තේරීම සඳහා යතුර තෝරන්න

en: Select the key to decrease audio volume.
si: ශ්‍රව්‍ය ශබ්දය අඩු කිරීම සඳහා යතුර තෝරන්න.

en: Select the key to decrease the audio delay.
si: ශ්‍රව්‍ය ප්‍රමාදය අඩු කිරීම සඳහා යතුර තෝරන්න.

en: Select the key to decrease the subtitle delay.
si: උපසිරැසි ප්‍රමාදය අඩු කිරීම සඳහා යතුර තෝරන්න.

en: Select the key to go back (to the previous media item) in the browsing history.
si: සැරිසැරීමේ අතීතයේ (පෙර මාධ්‍ය අයිතමය වෙත) ආපසු යාම සඳහා යතුර තෝරන්න.

en: Select the key to go forward (to the next media item) in the browsing history.
si: සැරිසැරීමේ අතීතයේ (ඊළඟ මාධ්‍ය අයිතමය වෙත) යාම සඳහා යතුර තෝරන්න.

en: Select the key to increase audio volume.
si: ශ්‍රව්‍ය ශබ්දය වැඩි කිරීම සඳහා යතුර තෝරන්න.

en: Select the key to increase the audio delay.
si: ශ්‍රව්‍ය ප්‍රමාදය වැඩි කිරීම සඳහා යතුර තෝරන්න.

en: Select the key to increase the subtitle delay.
si: උපසිරැසි ප්‍රමාදය වැඩි කිරීම සඳහා යතුර තෝරන්න.

en: Select the key to move subtitles higher.
si: උපසිරැසි ඉහළට චලනය කිරීම සඳහා යතුර තෝරන්න.

en: Select the key to move subtitles lower.
si: උපසිරැසි පහළට චලනය කිරීමට යතුර තෝරන්න.

en: Select the key to move the selector down in DVD menus.
si: ඩීවීඩී මෙනු වල වරණය පහළට චලනය කිරීම සඳහා යතුර තෝරන්න.

en: Select the key to move the selector left in DVD menus.
si: ඩීවීඩී මෙනු වල වරණය වමට චලනය කිරීම සඳහා යතුර තෝරන්න.

en: Select the key to move the selector right in DVD menus.
si: ඩීවීඩී මෙනු වල වරණය දකුණට චලනය කිරීම සඳහා යතුර තෝරන්න.

en: Select the key to move the selector up in DVD menus.
si: ඩීවීඩී මෙනු වල වරණය ඉහළට චලනය කිරීම සඳහා යතුර තෝරන්න.

en: Select the key to mute audio.
si: ශ්‍රව්‍ය නිහඬ කිරීම සඳහා යතුර තෝරන්න.

en: Select the key to play this bookmark.
si: මෙම පොත් සළකුණ ධාවනය කිරීම සඳහා යතුර තෝරන්න.

en: Select the key to set this playlist bookmark.
si: මෙම ධාවන ලැයිස්තු පොත් සළකුණ සකස් කිරීම සඳහා යතුර තෝරන්න.

en: Select the key to take you to the DVD menu
si: ඩීවීඩී මෙනුව ලබා ගැනීම සඳහා යතුර තෝරන්න.

en: Select the resolution for the framebuffer. Currently it supports the values 0=QCIF 1=CIF 2=NTSC 3=PAL, 4=auto (default 4=auto)
si: රාමු බ‍ෆරය සඳහා විභේදනය තෝරන්න. දැනට එය මෙම අගයයන් සඳහා සහාය දක්වයි.  0=QCIF 1=CIF 2=NTSC 3=PAL, 4=auto (default 4=auto)

en: Select the subtitles file
si: උපසිරැසි ගොනුව තෝරන්න

en: Select the tuner input type (Cable/Antenna).
si: සුසරකයේ ආදාන වර්ගය තෝරන්න (කේබල්/ඇන්ටෙනා).

en: Select whether subdirectories must be expanded.
    none: subdirectories do not appear in the playlist.
    collapse: subdirectories appear but are expanded on first play.
    expand: all subdirectories are expanded.
si: උප ඩිරෙක්ටරි ප්‍රසාරණය කළ යුත්තේ කෙසේ දැයි තෝරන්න.
    කිසිත් නැත: උප ඩිරෙක්ටරි ධාවන ලැයිස්තුවේ දර්ශනය කොවේ.
    හැකිලුම: උප ඩිරෙක්ටරි දර්ශනය වේ. නමුත් පළමු ධාවනයේ දී ප්‍රසාරණය කළ යුතුයි.
    ප්‍රසාරණය: සියලුම උප ඩිරෙක්ටරි ප්‍රසාරණය කරයි.

en: Selected ports:
si: තේරූ තොටවල්:

en: Send
si: යවන්න

en: Send key events to VNC host.
si: යතුරු සිද්ධි VNC සමූහය වෙත යවන්න.

en: Send rate
si: යවන අනුපාතය

en: Send your video to picture files
si: ඔබගේ වීඩියෝව පිංතූර ගොනු වලට යවන්න

en: Sent
si: යවන ලද

en: Sent bytes
si: යැවූ බයිට

en: Sent packets
si: යැවූ පැකැට්ටු

en: Separate words by | (without space)
si: වචන වෙන් කරන්න‍ මෙය මගින් | (හිස්තැන් රහිතව)

en: Sequential numbering
si: අනුක්‍රමික අංක යොදන්න

en: Serbian
si: සර්බියානු

en: Services
si: සේවා

en: Services discovery
si: සේවා අනාවරණය

en: Session
si: සැසිය

en: Session URL
si: සැසියේ URL

en: Session email
si: සැසියේ ඉ-තැපෑල

en: Session failed
si: සැසිය බිඳවැටුණි

en: Session name
si: සැසි‍යේ නම

en: Session phone number
si: සැසියේ දුරකතන අංකය

en: Set playlist bookmark 1
si: ධාවන ලැයිස්තු පොත් සළකුණ 1 සකස් කරන්න

en: Set playlist bookmark 10
si: ධාවන ලැයිස්තු පොත් සළකුණ 10 සකස් කරන්න

en: Set playlist bookmark 2
si: ධාවන ලැයිස්තු පොත් සළකුණ 2 සකස් කරන්න

en: Set playlist bookmark 3
si: ධාවන ලැයිස්තු පොත් සළකුණ 3 සකස් කරන්න

en: Set playlist bookmark 4
si: ධාවන ලැයිස්තු පොත් සළකුණ 4 සකස් කරන්න

en: Set playlist bookmark 5
si: ධාවන ලැයිස්තු පොත් සළකුණ 5 සකස් කරන්න

en: Set playlist bookmark 6
si: ධාවන ලැයිස්තු පොත් සළකුණ 6 සකස් කරන්න

en: Set playlist bookmark 7
si: ධාවන ලැයිස්තු පොත් සළකුණ 7 සකස් කරන්න

en: Set playlist bookmark 8
si: ධාවන ලැයිස්තු පොත් සළකුණ 8 සකස් කරන්න

en: Set playlist bookmark 9
si: ධාවන ලැයිස්තු පොත් සළකුණ 9 සකස් කරන්න

en: Set the ID of the elementary stream
si: ආරම්භක දහරාවේ හැඳුනුම සකස් කරන්න

en: Set the Sharpen strength, between 0 and 2. Defaults to 0.05.
si: තියුණුකමෙහි ප්‍රබලත්වය සකස් කරන්න. 0 සහ 2 අතර. පෙරනිමි වන්නේ 0.05 වේ.

en: Set the TV channel the tuner will set to (0 means default).
si: ටීවී නාලිකා සකස් කරන්න. සුසරකය සකස් වනුයේ (0 පෙරනිමි)

en: Set the codec of the elementary stream
si: ආරම්භක දහරාවේ කොඩෙක් සකස් කරන්න

en: Set the group of the elementary stream
si: ආරම්භක දහරාවේ කණ්ඩායම සකස් කරන්න

en: Set this option if the capture device outputs MJPEG
si: ග්‍රහණ ආම්පන්නයේ ප්‍රතිදානය MJPEG නම්, මෙම විකල්පය භාවිතා කරන්න.

en: Set up associations...
si: VLC මගින් විවෘත විය යුතු ගොනු ආකෘති තෝරන්න...

en: Setting
si: සිටුවම්

en: Settings
si: සිටුවම්

en: Settings for VLC's control interfaces
si: VLC හි අකුරුමුහුණත් සඳහා පාලන සිටුවම්

en: Settings for VLC's interfaces
si: VLC හි අතුරුමුහුණත් සඳහා සිටුවම්

en: Settings for input, demultiplexing, decoding and encoding
si: ආදානය, demultiplexing, විකේතනය සහ ආකේතනය සම්බන්ධ සිටුවම්

en: Settings for subtitles, teletext and CC decoders and encoders.
si: උපසිරැසි, ටෙලිටෙක්ස් සහ CC විකේතක සහ ආකේතක සඳහා සිටුවම්.

en: Settings for the audio-only decoders and encoders.
si: ශ්‍රව්‍ය පමණක් වන විකේතක සහ ආකේතක සඳහා සිටුවම්.

en: Settings for the main interface
si: ප්‍රධාන අතුරුමුහුණත සඳහා සැකසුම්

en: Settings for the video, images or video+audio decoders and encoders.
si: වීඩියෝ, පිංතූර හෝ වීඩියෝ+ශ්‍රව්‍ය විකේතක සහ ආකේතක සඳහා සිටුවම්.

en: Settings...
si: සිටුවම්...

en: Setup schedule
si: ලැයිස්තුව සකස් කරන්න

en: Shadow
si: සෙවනැලි

en: Sharpen
si: තියුණුකම

en: Sharpen strength (0-2)
si: තියුණුකමෙහි ප්‍රබලත්වය (0-2)

en: Sharpen video filter
si: තියුණු වී‍ඩියෝ පෙරනය

en: Shona
si: ෂෝනා

en: Short backwards jump
si: කෙටි ආපසු පැනුම

en: Short forward jump
si: කෙටි ඉදිරි පැනුම

en: Short jump length
si: කෙටි පැනුම් කාල ප්‍රමාණය

en: Short jump length, in seconds.
si: කෙටි පැනුම් කාල ප්‍රමාණය, තත්පර වලින්

en: Shortcut
si: කෙටිමග

en: Show &more options
si: වැඩිමනත් විකල්ප පෙන්වන්න

en: Show All
si: සියල්ල පෙන්වන්න

en: Show Containing Directory...
si: අඩංගු ඩිරෙක්ටරිය පෙන්වන්න...

en: Show Containing Folder...
si: අඩංගු ෆෝල්ඩරය පෙන්වන්න...

en: Show Details
si: සියලු තොරතුරු පෙන්වන්න

en: Show Fullscreen Controller
si: පුන්තිර පාලක පෙන්වන්න

en: Show Fullscreen controller
si: පුන්තිර පාලක පෙන්වන්න

en: Show VLC media player
si: ‍VLC මාධ්‍යය ධාවකය පෙන්වන්න

en: Show VLC on the taskbar
si: කාර්ය තීරුව තුළ VLC දර්ශනය කරන්න

en: Show a controller in fullscreen mode
si: පුන්තිර ප්‍රකාරයේ දී පාලක පෙන්වන්න

en: Show advanced options
si: සංකීර්ණ විකල්ප පෙන්වන්න

en: Show advanced preferences over simple ones
si: සරල එකිනෙකක් මතින් සංකීර්ණ අභිරුචි පෙන්වන්න

en: Show all the advanced options in the dialogs.
si: සංවාද ‍කොටු වල සියලුම සංකීර්ණ විකල්ප පෙන්වන්න

en: Show an icon in the systray allowing you to control VLC media player for basic actions.
si: VLC මාධ්‍ය ධාවකයේ මූලික ක්‍රියාකාරකම් පාලනයට ඉඩදෙන ලෙස VLC අයිකනය පද්ධති තැටිය මත පෙන්වන්න.

en: Show controls in full screen mode
si: පුන්තිර ප්‍රකාරයේ දී පාලක පෙන්වන්න

en: Show errors and warnings
si: දෝෂ සහ අවවාදාත්මක පණිවුඩ‍ පෙන්වන්න

en: Show everything including debug messages
si: නිදොසන්න පණිවුඩ ඇතුළුව සෑම දෙයක්ම පෙන්වන්න

en: Show extended VCD info?
si: අමතර වීසීඩී තොරතුරු පෙන්වන්න ද?

en: Show extended options
si: විස්තෘත විකල්ප‍ පෙන්වන්න

en: Show extended settings
si: විස්තෘත සැකසුම් පෙන්වන්න

en: Show interface
si: අතුරුමුහුණත පෙන්වන්න

en: Show media title on video
si: මාධ්‍ය මාතෘකාව වීඩියෝව මත පෙන්වන්න

en: Show media title on video start
si: වීඩියෝව ආරම්භයේ දී මාධ්‍යයේ මාතෘකාව පෙන්වන්න

en: Show notification popup on track change
si: පථය වෙනස් වල අවස්ථාවන් වල දී දැනුම් දීම් ඉළිප්පුම් පණිවුඩය පෙන්වන්න

en: Show only errors
si: දෝෂ පමණක් පෙන්වන්න

en: Show playing item name in window title
si: ධාවනය වන අයිතමයේ නම කවුළු මාතෘකාවෙහි පෙන්වන්න

en: Show playlist
si: ධාවන ලැයිස්තුව පෙන්වන්න

en: Show settings
si: සිටුවම් පෙන්වන්න

en: Show stream position
si: දහරාවෙහි ස්ථානය පෙන්වන්න

en: Show systray icon
si: පද්ධති තැටි අයිකනය පෙන්වන්න

en: Show the properties dialog of the selected device before starting the stream.
si: දහරාව ආරම්භයට පෙර තෝරන ලද ආම්පන්නයේ වත්කම් දර්ශනය කරන්න.

en: Show the tuner properties [channel selection] page.
si: සුසරකයේ වත්කම් [නාලිකා තේරීම] පිටුවෙහි දර්ශනය කරන්න.

en: Show the video title for n milliseconds, default is 5000 ms (5 sec.)
si: වීඩියෝ මාතෘකාව මිලිතත්පර n ක් පෙන්වන්න. පෙරනිමි වන්නේ මිලිතත්පර 5000 කි. (තත්පර 5)

en: Show unimportant error and warnings dialogs
si: එතරම් වැදගත් නොවන දෝෂ පණිවුඩ සහ අවවාදාත්මක සංවාදකොටු පෙන්වන්න

en: Shows more information about the available video filters.
si: ලබා ගත හැකි වීඩියෝ පෙරන ගැන වැඩිමනත් තොරතුරු පෙන්වන්න.

en: Sigma
si: සිග්මා

en: Silent mode
si: නිහඬ ප්‍රකාරය

en: Silver
si: රිදී

en: Similarity
si: සමතාවය

en: Similarity threshold
si: සමතාවයේ සීමකය

en: Simple
si: සරල

en: Simple DirectMedia Layer video output
si: සරල DirectMedia ස්ථර වීඩියෝ ප්‍රතිදානය

en: Simplified Chinese (ISO-2022-CN-EXT)
si: සරල කළ චීන (ISO-2022-CN-EXT)

en: Simplified Chinese Unix (EUC-CN)
si: සරල කළ චීන Unix (EUC-CN)

en: Sindhi
si: සින්දි

en: Sinhalese
si: සිංහල

en: Size
si: ප්‍රමාණය

en: Size of the request for reading access
si: පරිශීලන කියැවුම සඳහා ඉල්ලීමේ ප්‍රමාණය

en: Size of the video that will be displayed by the DirectShow plugin. If you don't specify anything the default size for your device will be used. You can specify a standard size (cif, d1, ...) or <width>x<height>.
si: DirectShow පේණු මෘදුකාංගය විසින් දර්ශනය කරනු ලබන වීඩියෝවේ ප්‍රමාණය. ඔබ කිසිවක් නියම වශයෙන් සඳහන් නොකරන්නේ නම්, ඔබගේ ආම්පන්නයේ පෙරනිමි ප්‍රමාණය භාවිතා කරනු ඇත. සම්මත ප්‍රමාණයන් ඔබට හැකියි නියම වශයෙන් සඳහන් කිරීමට (cif, d1, ...) හෝ <උස> x <පළල> ලෙස.

en: Sizes
si: ප්‍රමාණ

en: Skin resource file:
si: ඈඳුම් (Skin) සම්පත් ගොනුව:

en: Skin to use
si: භාවිතයට ගැනීම සඳහා ඈඳුම්

en: Skinnable Interface
si: ඈඳුම් අතුරුමුහුණත

en: Skip H.264 in-loop deblocking filter
si: H.264 in-loop deblocking පෙරනය මගහරින්න

en: Skip ads
si: දැන්වීම් මගහරින්න

en: Skip frames
si: රාමු මගහරින්න

en: Slo&wer
si: සෙමින්

en: Slovak
si: ස්ලොවැක්

en: Slovenian
si: ස්ලෝවේනියානු

en: Slower
si: සෙමින්

en: Slower (fine)
si: සෙමින් (සියුම්ව)

en: Small
si: කුඩා

en: Small Volume
si: කුඩා ශබ්ද පාලකය

en: Smaller
si: කුඩාම

en: Sna&pshot
si: සැණරුව

en: Snapshot
si: සැණරුව (Snapshot)

en: Snapshot cache size (number of images to keep).
si: සැණරුවේ කෑෂ් (cache) ප්‍රමාණය (තබා ගත හැකි පිංතූර ගණන).

en: Snapshot height
si: සැණරුවේ උස

en: Snapshot output
si: සැණරුවේ ප්‍රතිදානය

en: Snapshot width
si: සැණරුවේ පළල

en: Socks proxy
si: Socks ප්‍රොක්සි

en: Somali
si: සෝමාලියානු

en: Some options are available but hidden. Check "Advanced options" to see them.
si: සමහර විකල්ප ලබා ගැනීමට හැකි වුවත් ඒවා සැඟවී පවතී. ඒවා දැකගැනීමට අවශ්‍ය නම් "සංකීර්ණ විකල්ප"  පරික්‍ෂා කර බලන්න.

en: Sort
si: සුබෙදන්න

en: Sort Node by Author
si: මංසල කර්තෘට අනුව සුබෙදන්න

en: Sort Node by Name
si: මංසල නමට අනුව සුබෙදන්න

en: Sort by
si: මෙලෙස සුබෙදන්න

en: Sotho, Southern
si: සෝතෝ, දක්‍ෂිණ

en: Source
si: මූලය

en: Source aspect ratio
si: ප්‍රභවයේ දර්ශන අනුපාතය

en: Source directory
si: මූල ‍ඩිරෙක්ටරිය

en: Source:
si: මූලය:

en: South-Eastern European (Latin-10)
si: දකුණු පෙරදිග යුරෝපියානු (Latin-10)

en: Spacer
si: ඉඩ තබන්න

en: Spanish
si: ස්පාඤ්ඤ

en: Spatializer
si: අවකාශායනය

en: Speaker configuration
si: ස්පීකර සැකසුම්

en: Special modules
si: විශේෂ මොඩියුල

en: Spectral sections
si: වර්ණාවලි ඛණ්ඩ

en: Spectrometer
si: වර්ණාවලීමානය

en: Spectrum
si: වර්ණාවලිය

en: Spectrum analyser
si: වර්ණාවලි විශ්ලේෂකය

en: Speed of feeds
si: පෝෂක වල වේගය

en: Speed of the RSS/Atom feeds in microseconds (bigger is slower).
si: RSS/Atom පෝෂක වල වේගය මයික්‍රෝතත්පර වලින්(විශාල අගයක් මන්දගාමී වේ).

en: Speed of the subtitles:
si: උපසිරැසියේ වේගය:

en: Speed: %.2fx
si: වේගය: %.2fx

en: Split the image to make an image wall
si: අනුරූ බිත්තියක් සකස් කිරීමට අනුරුව කොටස් වලට බෙදන්න

en: Splits video in two same parts, like in a mirror
si: වීඩියෝව සමාන කොටස් දෙකකට බෙදන්න, කැඩපතක් තුළින් පෙනෙන අයුරින්

en: Splitter
si: වෙන්කරනය

en: Standard
si: සම්මතය

en: Start Time
si: ආරම්භක කාලය

en: Start VLC with only a systray icon
si: පද්ධති තැයි අයිකනය සමග පමණක් VLC ආරම්භ කරන්න

en: Start directly in menu
si: කෙළින්ම මෙනු තුළ ආරම්භ කරන්න

en: Start in minimal view (without menus)
si: අවම වූ දර්ශන ප්‍රකාරයෙන් ආරම්භ කරන්න (මෙනු රහිතව)

en: Start the DVD directly in the main menu. This will try to skip all the useless warning introductions.
si: ඩීවීඩී කෙළින්ම ප්‍රධාන මෙනුවෙන් ආරම්භ කරන්න. මෙහි දී උත්සාහ කරනු ලබන්නේ සියලුම අතවශ්‍ය නොවන අවවාදාත්මක පණිවුඩ සහ විස්තර මග හැරීමටයි.

en: Start time
si: ආරම්භක වේලාව

en: Start video in fullscreen mode
si: වීඩියෝව පුන්තිර ප්‍රකාරයෙන් ආරම්භ කරන්න

en: Starting Position
si: ආරම්භක ස්ථානය

en: Status
si: තත්වය

en: Step Backward
si: පියවරක් පසුපසට

en: Step Forward
si: පියවරක් ඉදිරියට

en: Step backward
si: පියවරක් පසුපසට

en: Step forward
si: පියවරක් ඉදිරියට

en: Stereo
si: ස්ටීරියෝ

en: Stop
si: නවතන්න

en: Stop playback
si: ධාවනය නවතන්න

en: Stop the A to B loop
si: A සිට B ලූපනය නවතන්න

en: Stop the playlist after each played playlist item.
si: ධාවන ලැයිස්තුවෙහි සෑම අයිතමයක්ම ධාවනය කළ පසු ධාවන ලැයිස්තුව නවතන්න.

en: Stop time
si: නවත්වන වේලාව

en: Stream
si: දහරාව

en: Stream %d
si: දහරාව %d

en: Stream Announcing
si: දහරා ප්‍රකාශක

en: Stream ID of the audio track to use.
si: ශ්‍රව්‍ය පථය සඳහා භාවිතා කරන දහරා හැඳුනුම.

en: Stream ID of the subtitle track to use.
si: උපසිරැසි පථය සඳහා භාවිතා කරන දහරා හැඳුනුම.

en: Stream Output
si: දහරා ප්‍රතිදානය

en: Stream bitrate
si: දහරා බිටු අනුපාතය

en: Stream filter module
si: දහරා පෙරන මොඩියුලය

en: Stream filters
si: දහරා පෙරන

en: Stream number of the audio track to use (from 0 to n).
si: භාවිතයට ගනු ලබන ශ්‍රව්‍ය පථයේ දහරා අංකය (0 සිට n දක්වා)

en: Stream number of the subtitle track to use (from 0 to n).
si: භාවිතයට ගනු ලබන උපසිරැසි පථයේ දහරා අංකය (0 සිට n දක්වා)

en: Stream output
si: දහරා ප්‍රතිදානය

en: Stream output to memory buffer
si: දහරා ප්‍රතිදානය මතක බෆරය වෙත

en: Stream to network
si: දහරාව ජාලය වෙත

en: Stream...
si: දහරා...

en: Streaming
si: දහරාවන්

en: Stretch video to fill window
si: වීඩියෝව කවුළුව පුරා අතුරන්න

en: Stuff
si: අඩුවැඩිය

en: Subdirectory behavior
si: උප ඩිරෙක්ටරි හැසිරීම

en: Submission of played songs to last.fm
si: ධාවනය කළ සිංදු පිළිබඳව Last.fm වෙත සැල කිරීම.

en: Submit played tracks stats to Last.fm
si: ධාවනය කළ පථ වල තත්වය Last.fm වෙත යොමු කරන්න.

en: Subpage
si: උප පිටුව

en: Subpicture filters
si: උප අනුරූ පෙරන

en: Subpictures
si: උප අනුරූ

en: Subpictures filter module
si: උපපිංතූර පෙරන මොඩියුලය

en: Subscreen height
si: අනුතිර උස

en: Subscreen height:
si: උපතිරය උස:

en: Subscreen left:
si: උපතිරය වම:

en: Subscreen top left corner
si: අනුතිර ඉහළ වම් කෙළවර

en: Subscreen top:
si: උපතිරය ඉහළ:

en: Subscreen width
si: අනුතිර පළල

en: Subscreen width:
si: උපතිරය පළල:

en: Subscribe
si: දායකත්වය

en: Subscribe to a podcast
si: පොඩ්කාස්ට් සඳහා දායකත්වය ලබාගන්න

en: Subtitle
si: උපසිරැසි

en: Subtitle File
si: උපසිරැසි ගොනුව

en: Subtitle Languages
si: උපසිරැසි භාෂා

en: Subtitle autodetection paths
si: උපසිරැසි ස්වයංව සොයා දැනගන්නා පෙත්

en: Subtitle delay %i ms
si: උපසිරැසි ප්‍රමාදය %i ms

en: Subtitle delay down
si: උපසිරැසි ප්‍රමාදය පහළ‍ට

en: Subtitle delay up
si: උපසිරැසි ප්‍රමාදය ඉහළට

en: Subtitle language
si: උපසිරැසි භාෂාව

en: Subtitle position %i px
si: උපසිරැසි ස්ථානය %i px

en: Subtitle position down
si: උපසිරැසි ස්ථානය පහළට

en: Subtitle position up
si: උපසිරැස් ස්ථානය ඉහළට

en: Subtitle track: %s
si: උපසිරැසි පථය: %s

en: Subtitles
si: උපසිරැසි

en: Subtitles & OSD
si: උපසිරැසි හා තිරමත දර්ශනය (OSD)

en: Subtitles & On Screen Display Settings
si: උපසිරැසි සහ තිර මත දර්ශන සිටුවම්

en: Subtitles && OSD
si: උපසිරැසි හා තිර මත දර්ශනය

en: Subtitles (asa demuxer)
si: උපසිරැසි (asa ඩිමක්සර්)

en: Subtitles Files
si: උපසිරැසි ගොනු

en: Subtitles Language
si: උපසිරැසි භාෂාව

en: Subtitles Track
si: උපසිරැසි පථය

en: Subtitles alignment
si: උපසිරැසි පෙළගැස්වීම

en: Subtitles codecs
si: උපසිරැසි කොඩෙක්

en: Subtitles delay
si: උපසිරැසි ප්‍රමාදය

en: Subtitles description
si: උපසිරැසි විස්තරය

en: Subtitles encoder
si: උපසිරැසි ආකේතකය

en: Subtitles encoding
si: උපසිරැසි කේතීකරණය

en: Subtitles format
si: උපසිරැසි හැඩතලය

en: Subtitles text encoding
si: උපසිරැසි පථ කේතීකරණය

en: Subtitles track
si: උපසිරැසි පථය

en: Subtitles track ID
si: උපසිරැසි පථ හැඳුනුම

en: Subtitles/OSD
si: උපසිරැසි/තිරමත දර්ශනය (OSD)

en: Subtitles/Video
si: උපසිරැසි/වීඩියෝ

en: Summary
si: සාරාංශය

en: Sundanese
si: සුන්දනීසියානු

en: Supplementary caching value for remote files, in milliseconds.
si: දුරස්ථ ගොනු සඳහා අතිරේක කෑෂ්ගත අගය, මිලි තත්පර වලින්.

en: Surround
si: සරවුන්ඩ්

en: Surround delay (ms)
si: සරවුන්ඩ් ප්‍රමාදය (ms)

en: Surround level
si: සරවුන්ඩ් මට්ටම

en: Swahili
si: ස්වාහිලී

en: Swati
si: ස්වාති

en: Swedish
si: ස්වීඩන්

en: Switch to full preferences view
si: සම්පූර්ණ අභිරුචි පෙනුමට මාරු වන්න

en: Switch to simple preferences view
si: සරල අභිරුචි පෙනුමට මාරු වන්න

en: Synchronization
si: සමමුහුර්ථකරණය

en: Synchronize left and right
si: වම සහ දකුණ සමමුහුර්ථ කරන්න

en: Synchronize top and bottom
si: ඉහළ හා පහළ සමමුහුර්ථ කරන්න

en: System's default
si: පද්ධතියේ පෙරනිමිය

en: Systray icon
si: පද්ධති තැටි අයිකනය

en: Systray popup when minimized
si: හැකිළීමේ දී පද්ධති තැටිය තුළ පෙන්වන්න.

en: T&itle
si: මාතෘකාව

en: TCP command input
si: TCP විධාන ආදානය

en: TCP connection timeout
si: TCP සම්බන්ධතාවයේ කාලසීමාව

en: TCP input
si: TCP ආදානය

en: TTA demuxer
si: TTA ඩිමක්සර්

en: TV
si: ටීවී

en: Tahitian
si: තටිහියානු

en: Tajik
si: ටජික්

en: Take a snapshot
si: සැණරුවක් ගන්න

en: Take video snapshot
si: වීඩි‍යෝ සැණරුවක් ගන්න

en: Takes a video snapshot and writes it to disk.
si: වීඩියෝ සැණරුවක් ගන්න සහ එය තැටිය වෙත ලියන්න.

en: Tamil
si: දමිළ

en: Tatar
si: තතාර්

en: Techno
si: ටෙක්නෝ

en: Teletext
si: ටෙලිටෙක්ස්

en: Teletext Activation
si: ටෙලිටෙක්ස් සක්‍රිය කරන්න

en: Teletext alignment
si: ටෙලිටෙක්ස් එල්ලයට ගැනීම

en: Teletext page
si: ටෙලිටෙක්ස් පිටුව

en: Teletext subtitles
si: ටෙලිටෙක්ස් උපසිරැසි

en: Teletext text subtitles
si: ටෙලිටෙක්ස් පෙළ උපසිරැසි

en: Teletext: additional information
si: ටෙලිටෙක්ස්: අති‍රේක ‍තොරතුරු

en: Teletext: program schedule
si: ටෙලිටෙක්ස්: වැඩසටහන් ලේඛනය

en: Telnet Interface
si: ටෙල්නෙට් අතුරුමුහුණත

en: Telugu
si: තෙළිඟු

en: Terrestrial bandwidth
si: භෞමික කලාප පළල

en: Terrestrial bandwidth [0=auto,6,7,8 in MHz]
si: භෞමික කලාප පළල [0=ස්වයං,6,7,8 MHz වලින්]

en: Terrestrial guard interval
si: භෞමික නියාමක කාල ප්‍රාන්තරය

en: Terrestrial hierarchy mode
si: භෞමික ධූරාවලි ප්‍රකාරය

en: Terrestrial transmission mode
si: භෞමික සම්ප්‍රේශන ප්‍රකාරය

en: Text
si: පෙළ

en: Text alignment:
si: පෙළ පෙළගැසුම:

en: Text is always opaque
si: පෙළ සැමවිටම පාරාන්ධය

en: Text position
si: පෙළ දැක්වෙන ස්ථානය

en: Text rendering module
si: පාඨ පරිවර්තන මොඩියුලය

en: Texts / Logs (*.log *.txt);; All (*.*)
si: පෙළ / ලොග් සටහන් (*.log *.txt);; සියල්ල (*.*)

en: Thai
si: තායි

en: Thai (TIS 620-2533/ISO 8859-11)
si: තායි (TIS 620-2533/ISO 8859-11)

en: Thai (Windows-874)
si: තායි (Windows-874)

en: Thanks
si: ස්තුතිය෴

en: The capture device "%s" does not support the required parameters.
si: ග්‍රහණ ආම්පන්නය "%s" අවශ්‍ය කරන පරාමිතීන් සඳහා අනුකූලතාවයක් නොදක්වයි.

en: The desktop mode allows you to display the video on the desktop.
si: වීඩියෝව වැඩතලය මත දර්ශනය කිරීමට, වැඩතල ප්‍රකාරය ඔබට ඉඩ සළසයි.

en: The format of '%s' cannot be detected. Have a look at the log for details.
si: මෙම හැඩතලය වන  '%s' අනාවරණය කර ගැනීමට නොහැකි විය. වැඩි විස්තර සඳහා ලොග් සටහන පරීක්‍ෂා කරන්න.

en: The given syntax is deprecated. Run "vlc -p dvb" to see an explanation of the new syntax.
si: ඇතුළත් කළ වින්‍යාසය නොගැලපෙයි. නව වින්‍යාස සම්බන්ධව පහදාදීමේ විස්තර බැලීමට "vlc -p dvb" ධාවනය කරන්න.

en: The height of the effects video window, in pixels.
si: රංගප්‍රයෝග වීඩියෝ කවුළුවෙහි උස, පික්සෙල වලින්.

en: The height of the video window, in pixels.
si: වීඩියෝ කවුළුවේ උස, පික්සෙල වලින්.

en: The media library is automatically saved and reloaded each time you start VLC.
si: ඔබ විසින් VLC ආරම්භ කරන සෑම අවස්ථාවක දී ම මාධ්‍ය පුස්තකාලය ස්වයංක්‍රීයව සුරැකෙනු ඇත සහ නැවත ප්‍රවේශනය කරනු ඇත.

en: The new version was successfully downloaded. Do you want to close VLC and install it now?
si: අලුත්ම අනුවාදය සාර්ථක ලෙස බාගත කරන ලදී. ඔබට දැන් VLC වසා දමා එය ස්ථාපනය කිරීමට අවශ්‍ය ද?

en: The provided polarization "%c" is not valid.
si: ඇතුළත් කරන ලද ධ්‍රැවීකරණය "%c" වලංගු නොවේ.

en: The requested RTSP session could not be established.
si: ඉල්ලා සිටින ලද RTSP සැසිය ප්‍රතිෂ්ඨාපනය කළ නොහැකි විය.

en: The step size of the volume is adjustable using this option, in a range from 0 to 1024.
si: ධාරිතාවයේ ප්‍රතිදාන අදියරෙහි ප්‍රමාණය සීරුමාරු කිරීමට හැකියි මෙම විකල්පය මගින්, 20 සිට 1024 දක්වා පරාසය ඇතුළත.

en: The stream will run this duration (in seconds).
si: දහරාව මෙම කාලසීමාව තුළ ධාවනය වේවි (තත්පර වලින්).

en: The stream will start at this position (in seconds).
si: දහරාව මෙම ස්ථානයේ සිට ආරම්භ වනු ඇත (තත්පර වලින්).

en: The stream will stop at this position (in seconds).
si: මෙම ස්ථානයේ දී දහරාව නවතීවි (තත්පර වලින්)

en: The transparency of the OSD VNC can be changed by giving a value between 0 and 255. A lower value specifies more transparency a higher means less transparency. The default is being not transparent (value 255) the minimum is fully transparent (value 0).
si: 0 සිට 255 අතර වූ අගයක් ලබා දීමෙන් OSD VNC හි පාරදෘෂ්‍යතාවය වෙනස් කිරීමට හැකියි. කුඩා අගයක් මගින් නිරූපණය කරන්නේ වැඩි පාරදෘෂ්‍යතාවයයි. වැඩි අගයක් මගින් අඩු පාරදෘෂ්‍යතාවය නිරූපණය කරයි. පෙරනිමියෙන්ම ඇත්තේ 'පාරදෘෂ්‍යතාවය නොමැති' (එනම් අගය 255) වන අතර, අඩුම අගය (එනම් 0) සම්පූර්ණ පාරදෘෂ්‍යතාවයක් ලබා දෙයි.

en: The transparency of the OSD menu can be changed by giving a value between 0 and 255. A lower value specifies more transparency a higher means less transparency. The default is being not transparent (value 255) the minimum is fully transparent (value 0).
si: 0 සිට 255 අතර වූ අගයක් ලබා දීමෙන් OSD මෙනුවෙහි පාරදෘෂ්‍යතාවය වෙනස් කිරීමට හැකියි. කුඩා අගයක් මගින් නිරූපණය කරන්නේ වැඩි පාරදෘෂ්‍යතාවයයි. වැඩි අගයක් මගින් අඩු පාරදෘෂ්‍යතාවය නිරූපණය කරයි. පෙරනිමියෙන්ම ඇත්තේ 'පාරදෘෂ්‍යතාවය නොමැති' (එනම් අගය 255) වන අතර, අඩුම අගය (එනම් 0) සම්පූර්ණ පාරදෘෂ්‍යතාවයක් ලබා දෙයි.

en: The wallpaper mode allows you to display the video as the desktop background.
si: වීඩියෝව වැඩතලයේ පසුබිම මත සංදර්ශනය කිරීමට බිතුපත් ප්‍රකාරය මගින් ඔබට ඉඩ දෙනු ලබයි.

en: The width of the effects video window, in pixels.
si: රංගප්‍රයෝග වීඩියෝ කවුළුවෙහි පළල, පික්සෙල වලින්.

en: The width of the video window, in pixels.
si: වීඩියෝ කවුළුවේ පළල, පික්සෙල වලින්.

en: There is no help available for these modules.
si: මෙම මොඩියුල සඳහා උදව් ලබා දීමට නොහැකියි.

en: These are general settings for video/audio/subtitles encoding modules.
si: මේවා වීඩියෝ/ශ්‍රව්‍ය/උපසිරැසි කේතීකරණ මොඩියුල සඳහා සාමාන්‍ය සිටුවම්ය.

en: These options allow you to configure the interfaces used by VLC. You can select the main interface, additional interface modules, and define various related options.
si: VLC මගින් භාවිතා කරනු ලබන අතුරු මුහුණත් හැඩගැස්වීමට මෙම විකල්ප ඔබට ඉඩදෙයි. ඔබට පුළුවන් තෝරාගැනීමට ප්‍රධාන අතුරුමුහුණත, අමතර අතුරුමුහුණත් මොඩියුල සහ මේ හා සම්බන්ධ බොහෝ විකල්ප ගැන නිර්වචනය කිරීම‍ට.

en: These options allow you to select default modules. Leave these alone unless you really know what you are doing.
si: මෙම විකල්ප මගින්, ‍පෙරනිමි මොඩියුල තෝරා ගැනීමට ඔබට ඉඩදෙනු ලබයි. ඔබ කරන්නට යන්නේ කුමක් දැයි හරි ආකාරව නොදන්නේ නම් මෙම සැකසුම් වෙනස් කිරීමෙන් වළකින්න.

en: This adds so-called "subpicture filters". These filters overlay some images or text over the video (like a logo, arbitrary text, ...).
si: මෙම එක් කිරීමට කියනු ලබන්නේ "උප-අනුරූ පෙරන". මෙම පෙරන මගින් ඔබට හැකියි එක් කිරීමට සමහර පිංතූර ‍හෝ පෙළ වීඩියෝවට ඉහළින් (ලෝගෝ, අභිමතානුකූල පෙළ, ... ආදිය)

en: This adds visualization modules (spectrum analyzer, etc.).
si: මෙය මගින් දෘෂ්ඨිකල්පන මොඩියුල එක් කරනු ලබයි (වර්ණාවලී විශ්ලේෂකය, ... ආදිය)

en: This allows you to define playlist bookmarks.
si: ධාවන ලැයිස්තු පොත් සළකුණු නියම කිරීමට මෙය ඔබට ඉඩ දෙනු ලබයි.

en: This allows you to play from several inputs at the same time. This feature is experimental, not all formats are supported. Use a '#' separated list of inputs.
si: එකම අවස්ථාවේ දී ආදාන බොහෝ ගණනක් මගින් ධාවනය කිරීමට මෙය ඔබට ඉඩ දෙනු ඇත. මෙම පහසුකම තවමත් පරීක්‍ෂණාත්මක මට්ට‍මේ පවතී, සියලුම හැඩතලයන් සඳහා සහාය නොදක්වයි. Use a '#' separated list of inputs.

en: This allows you to set the animation speed (between 1 and 10, defaults to 6).
si: සජීවන වේගය සකස් කිරීම සඳහා මෙය ඔබට ඉඩ දෙයි (1 සිට 10 දක්වා, පෙරනිමිය වන්නේ 6).

en: This allows you to set the resolution of the Goom display (bigger resolution will be prettier but more CPU intensive).
si: Goom සංදර්ශනයේ විභේදනය ‍සකස් කිරීම සඳහා මෙය ඔබට ඉඩ දෙයි (විශාල විභේදනය ඉතා අලංකාර විය හැකි නමුත්, එමගින් විශාල CPU ධාරිතාවක් අත්පත් කර ගනියි).

en: This defines the playback speed (nominal speed is 1.0).
si: ධාවන වේගය මේ මගින් නියම කරනු ලබයි (සාමාන්‍ය වේගය වන්නේ 1.0).

en: This dialog will allow you to stream or convert your media for use locally, on your private network, or on the Internet.
    You should start by checking that source matches what you want your input to be and then press the "Next" button to continue.
si: This dialog will allow you to stream or convert your media for use locally, on your private network, or on the Internet.
    You should start by checking that source matches what you want your input to be and then press the "ඊළඟ" button to continue.

en: This enables VLC hotkeys from the (non-embedded) video window.
si: මෙයින් VLC හි කෙටි යතුරු වීඩියෝ කවුළුවෙහි සිට සක්‍රිය කළ හැකියි. (නො-කාවැද්දූ)

en: This enables handling of mouse clicks on the video.
si: මෙයින් වීඩි‍‍යෝව මත මූසික ක්ලික් කිරීමෙන් හැසිරවීමේ හැකියාව සක්‍රිය කළ හැකියි.

en: This facility allows you to process your screen's output.
si: ඔබගේ තිරයේ ප්‍රතිදානය සැකසීමට මෙම පහසුකම ඔබට ඉ‍ඩ සලසයි.

en: This is VLC's default interface, with a native look and feel.
si: මේ VLC හි නිසඟ පෙනීම සහ හැඟීම සහිත පෙරනිමි අතුරුමුහුණතයි.

en: This is VLC's skinnable interface. You can download other skins at
si: මෙහි දැක්වෙන්නේ VLC හි ඈඳුම් අතුරුමුහුණතයි. ඔබට හැකියි වෙනත් ඈඳුම් බාගත කිරීමට මෙතැනින්

en: This is a coefficient that modifies the height of the bands.
si: මෙය කලාප වල උස වෙනස් කරන්නා වූ සංගුණකයකි.

en: This is the audio output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
si: මෙය VLC විසින් භාවිතා කරනු ලබන ශ්‍රව්‍ය ප්‍රතිදාන ක්‍රමයයි. පෙරනිමි හැසිරීම වනුයේ ලබාගත හැකි හොඳම ක්‍රමය ස්වයංක්‍රීයව තෝරා ගැනීමයි.

en: This is the default Audio CD device to use.
si: මෙය භාවිතයට ගනු ලබන පෙරනිමි ශ්‍රව්‍ය සීඩී ධාවකයයි.

en: This is the default DVD device to use.
si: මෙය භාවිතයට ගනු ලබන පෙරනිමි DVD ධාවකයයි.

en: This is the default DVD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (eg. D:)
si: මෙය භාවිතයට ගනු ලබන පෙරනිමි DVD ධාවකය (හෝ ගොනුව) වේ. ධාවකයේ අක්ෂරයට පිටුපසින් දෙතිත යෙදීමට අමතක නොකරන්න. (උදා. D:)

en: This is the default VCD device to use.
si: මෙය භාවිතයට ගනු ලබන පෙරනිමි VCD ධාවකයයි.

en: This is the default port used for UDP streams. Default is 1234.
si: මෙය UDP දහරාවන් සඳහා භාවිතා කරනු ලබන පෙරනිමි තොටයි. පෙරනිමිය වන්නේ 1234.

en: This is the main interface used by VLC. The default behavior is to automatically select the best module available.
si: මෙය VLC විසින් භාවිතයට ගනු ලබන ප්‍රධාන අතුරුමුහුණතයි. පෙරනිමි හැසිරීම වනුයේ ලබා ගත හැකි හොඳම මොඩියුලය ස්වයංව තෝරා ගැනීමයි.

en: This is the the video output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
si: මෙය VLC විසින් භාවිතා කරනු ලබන වීඩියෝ ප්‍රතිදාන ක්‍රමයයි. පෙරනිමි හැසිරීම වනුයේ ලබාගත හැකි හොඳම ක්‍රමය ස්වයංක්‍රීයව තෝරා ගැනීමයි.

en: This is the verbosity level (0=only errors and standard messages, 1=warnings, 2=debug).
si: මෙය වාග්බාහුල්‍ය මට්ටමයි. (0=දෝෂ පණිවුඩ සහ සම්මත පණිවුඩ පමණයි, 1=අවවාදාත්මක පණිවුඩ, 2=නිදොසන්න).

en: This program comes with NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
    You may redistribute it under the terms of the GNU General Public License;
    see the file named COPYING for details.
    Written by the VideoLAN team; see the AUTHORS file.
si: මෙම මෘදුකාංගය ඔබ වෙත පැමිණෙන්නේ 'බලපත්‍රයක් රහිතවයි', නීතිමය වශයෙන් මෙහි වපසරිය අනුදැන ඇත.
    GNU හි පොදු මහජන බලපත්‍ර කොන්දේසි වලට යටත්ව මෙය නැවත ‍බෙදා හැරීමට ඔබ‍ට හැකියි.;
    මේ පිළිබඳ වැඩි විස්තර දැන ගැනීම සඳහා COPYING නමින් යුත් ගොනුව අධ්‍යයනය කරන්න.
    ලේඛනගත කරන ලද්දේ VideoLAN කණ්ඩායම මගිනි; වැඩි විස්තර සඳහා AUTHORS නමින් යුත් ‍ගොනුව බලන්න.

en: This stream will always be opened at VLC startup.
si: VLC ආරම්භ‍ වන සෑම අවස්ථාවකදීම මෙම දහරාව විවෘත වනු ඇත.

en: This version of VLC was compiled by:
si: මෙම VLC අනුවාදය සම්පාදනය කර ඇත්තේ:

en: Tibetan
si: ටිබෙට්

en: Time
si: වේලාව

en: Time Control
si: Mux පාලන

en: Time Slider
si: කාල ස්ලයිඩරය

en: Time Toolbar
si: කාල මෙවලම් තීරුව

en: Timeshift directory
si: කාල-සාරු ඩිරෙක්ටරිය

en: Timeshift granularity
si: කාල-සාරු කැටිත්ත (Timeshift granularity)

en: Title
si: මාතෘකාව

en: Title %i
si: මාතෘකාව %i

en: Title display mode
si: මාතෘකා ප්‍රදර්ශන ප්‍රකාරය

en: Title font
si: මාතෘකා ෆොන්ටය

en: Title format string
si: මාතෘකා හැඩතලයෙහි අනුලකුණු වැල

en: Title metadata
si: මාතෘකා පාර-දත්ත

en: To
si: දක්වා

en: To Open a usual network stream (HTTP, RTSP, RTMP, MMS, FTP, etc.), just enter the URL in the field above. If you want to open a RTP or UDP stream, press the button below.
si: සාමාන්‍ය ජාල දහරාවන් විවෘත කරන්න (HTTP, RTSP, RTMP, MMS, FTP, ආදී.), හරියට‍ම URL එක ඉහත දැක්වෙන ‍ක්ෂේත්‍රයට ඇතුල් කරන්න. ඔබට RTP හෝ UDP දහරාවක් විවෘත කිරීමට අවශ්‍ය නම්, පහත දැක්වෙන බොත්තම ඔබන්න.

en: To enable the internal HTTP server, set its address and port here.
si: අභ්‍යන්තර HTTP සේවාදායකය සබල කරන්න. එහි ලිපිනය සහ තොට මෙහි සකස් කරන්න.

en: To get exhaustive help, use '-H'.
si: දීර්ඝ විස්තර සහිත උදව් ලබා ගැනීමට, '-H' භාවිතා කරන්න.

en: Toggle Normal/Repeat/Loop playlist modes
si: සාමාන්‍ය/යළි යළිත්/ලූපන ධාවන ලැයිස්තු ප්‍රකාර අතර මාරු වන්න

en: Toggle Transparency
si: පාරදෘශ්‍යතාවයට මාරු වන්න

en: Toggle autoscaling
si: ස්වයංප්‍රමාණකිරීම අතර මාරු වන්න

en: Toggle random playlist playback
si: අහඹු ධාවන ලැයිස්තු ධාවනය අතර මාරු වන්න

en: Toggle the video in fullscreen
si: වීඩියෝව පුන් තිරයට

en: Toggle the video out fullscreen
si: වීඩියෝව පුන් තිරයෙන් ඉවත් කරන්න

en: Toggle wallpaper mode in video output
si: වීඩියෝ ප්‍රතිදානයේ බිතුපත් ප්‍රකාරය අතර මාරු වන්න

en: Toggle wallpaper mode in video output.
si: වීඩියෝ ප්‍රතිදානයේ බිතුපත් ප්‍රකාරය අතර මාරු වීම.

en: Tonga (Tonga Islands)
si: ටොන්ගා (ටොන්ගා දූපත්)

en: Tool
si: මෙවලම්

en: Toolbar Elements
si: මෙවලම් තීරු අංග

en: Toolbar position:
si: මෙවලම් තීරු ස්ථානය:

en: Toolbars Editor
si: මෙවලම් තීරු සැකසුම්

[ctx: Tooltip|Clear]
en: Clear
si: හිස් කරන්න

[ctx: Tooltip|Mute]
en: Mute
si: නිහඬ

[ctx: Tooltip|Unmute]
en: Unmute
si: නිහඬතාවය අවසන් කරන්න

en: Top
si: උඩ

en: Top coordinate of the subscreen top left corner.
si: අනුතිර ඉහළ වම් කෙළවරේ ඉහළ සමකක්ෂය.

en: Top left corner X coordinate
si: ඉහළ වම් කෙළවරේ X සමකක්‍ෂය

en: Top left corner Y coordinate
si: ඉහළ වම් කෙළවරේ Y සමකක්‍ෂය

en: Top-Left
si: ඉහළ-වම

en: Top-Right
si: ඉහළ-දකුණ

en: Total height of the mosaic, in pixels.
si: මොසෙයිකයේ සම්පූර්ණ උස, පික්සෙල වලින්.

en: Total pixel height of the peak items.
si: තුඩු අයිතම මත සම්පූර්ණ පික්සෙල උස.

en: Total width of the mosaic, in pixels.
si: මොසෙයිකයේ සම්පූර්ණ පළල, පික්සෙල වලින්.

en: Track
si: පථය

en: Track ID
si: පථ හැඳුනුම

en: Track number
si: පථ අංකය

en: Track settings
si: පථ සිටුවම්

en: Track size (in sectors)
si: පථයෙහි ප්‍රමාණය (ඛණ්ඩ වලින්)

en: Tracks
si: පථ

en: Traditional Chinese (Big5)
si: සාම්ප්‍රදායික චීන (Big5)

en: Traditional Chinese Unix (EUC-TW)
si: සාම්ප්‍රදායික චීන Unix (EUC-TW)

en: Transform
si: පරිණාමිතය

en: Transform type
si: පරිනාමිත වර්ගය

en: Transformation
si: පරිණාමනය

en: Transmission mode [Undefined,2k,8k]
si: සම්ප්‍රේශන ප්‍රකාරය [නියම නොකළ,2k,8k]

en: Transparency
si: පාරදෘෂ්‍යතාවය

en: Transparency of the bargraph
si: තීරු ප්‍රස්ථාරයේ පාරදෘෂ්‍යතාවය

en: Transparency of the image
si: අනුරුවේ පාරදෘෂ්‍යතාවය

en: Transparency of the mosaic foreground pictures. 0 means transparent, 255 opaque (default).
si: මොසෙයික පෙරබිම් අනුරූ වල පාරදෘෂ්‍යතාවය. 0 මගින් අදහස් කරන්නේ පාරදෘෂ්‍යතාවයයි, 255 පාරාන්ධතාවයයි (පෙරනිමි).

en: Transparent
si: පාරදෘෂ්‍ය

en: Transponder FEC
si: FEC සම්ප්‍රේෂ ප්‍රතිචාරකය

en: Transponder symbol rate
si: සම්ප්‍රේෂ ප්‍රතිචාරකයේ සළකුණු අනුපාතය

en: Transponder symbol rate in kHz
si: සම්ප්‍රේෂ ප්‍රතිචාරක ලකුණු අනුපාතය kHz වලින්

en: Treble
si: ට්‍රිබල්

en: Trickplay Reverse
si: ප්‍රතිවර්ත උපක්‍රමික ධාවනය

en: Trigger a white balancing action, useless if auto white balance is activated (if supported by the v4l2 driver).
si: සුදුවර්ණ සංතුලන ක්‍රියාව ආරම්භ කරන්න, ස්වයං සුදුවර්ණ සංතුලනය සබල කර ඇත්නම් මෙහි ප්‍රයෝජනයක් නැත. (v4l2 එළවුම් සහාය දක්වන්නේ නම්)

en: Trigger button
si: ප්‍රේරක බොත්තම

en: Tsonga
si: සොන්ගා

en: Tswana
si: ස්වානා

en: Tuner
si: සුසරකය

en: Tuner TV Channel
si: ටීවී නාලිකා සුසරකය

en: Tuner country code
si: සුසරකයේ දේශ කේතය (country code)

en: Tuner input type
si: සුසරකයේ ආදාන වර්ගය

en: Tuner properties
si: සුසරකයේ වත්කම්

en: Tuner to use, if there are several ones.
si: බොහෝ ගණනක් ඇති විට, භාවිතයට ගන්නා සුසරකය.

en: Turkish
si: තුර්කි

en: Turkish (ISO 8859-9)
si: තුර්කි (ISO 8859-9)

en: Turkish (Windows-1254)
si: තුර්කි (Windows-1254)

en: Turn off all warning and information messages.
si: සියලුම අවවාදාත්මක පණිවුඩ සහ තොරතුරු පෙන්වීම අත්හිටුවන්න.

en: Two bookmarks have to be selected.
si: පොත් සළකුණු දෙකක් තෝරාගත යුතුයි.

en: Type
si: වර්ගය

en: Type:
si: වර්ගය:

en: UDP input
si: UDP ආදානය

en: UDP port
si: UDP තොට

en: UNIX socket command input
si: UNIX socket විධාන ආදානය

en: URI
si: පරිගණකයේ ඇති ස්ථානය

en: URL metadata
si: URL පාර-දත්ත

en: Uighur
si: උයිගර්

en: Ukrainian
si: යුක්රේනියානු (KOI8-U)

en: Ukrainian (KOI8-U)
si: යුක්රේනියානු (KOI8-U)

en: Un-Zoom
si: කුඩා කිරීම (විශාලනයේ ප්‍රතිලෝමය)

en: Uncrop one pixel from the bottom of the video
si: වීඩියෝවේ පහළින් එක් පික්සෙලයක් ඡේදනය යළි සකස් කරන්න

en: Uncrop one pixel from the left of the video
si: වීඩියෝවේ වම්පසින් එක් පික්සෙලයක් ඡේදනය යළි සකස් කරන්න

en: Uncrop one pixel from the right of the video
si: වීඩියෝවේ දකුණින් එක් පික්සෙලයක් ඡේදනය යළි සකස් කරන්න

en: Uncrop one pixel from the top of the video
si: වීඩියෝවේ ඉහළින් එක් පික්සෙලයක් ඡේදනය යළි සකස් කරන්න

en: Undefined
si: අර්ථ දක්වා නැති

en: Under the Video
si: වීඩියෝවට පහළින්

en: Unicast
si: යුනිකාස්ට්

en: Uninstall Windows Service
si: වින්ඩෝස් සේවා අස්ථාපනය කරන්න

en: Unique network name in the System Tuning Spaces
si: පද්ධති සුසර අවකාශයේ අනන්‍ය ජාල නාමය

en: Universal (UTF-16)
si: පොදු (UTF-16)

en: Universal (UTF-8)
si: පොදු (UTF-8)

en: Universal (big endian UTF-16)
si: පොදු (big endian UTF-16)

en: Universal (little endian UTF-16)
si: පොදු (little endian UTF-16)

en: Universal, Chinese (GB18030)
si: පොදු, චීන (GB18030)

en: Unknown
si: නොදන්නා

en: Unknown type
si: නොදන්නා වර්ගයක්

en: Unset
si: නියම නොකළ

en: Unsubscribe
si: දායකත්වයෙන් ඉවත් කරන්න

en: Untitled
si: මාතෘකාවක් නොමැති

en: Update
si: යාවත්කාලින

en: Update VLC media player
si: VLC මාධ්‍ය ධාවකය යාවත්කාලීනය

en: Urdu
si: උර්දු

en: Use GPU acceleration (experimental)
si: GPU ත්වරණය භාවිතා කරන්න (පරීක්‍ෂණාත්මක)

en: Use S/PDIF when available
si: ලබාගත හැකි විට S/PDIF භාවිතා කරන්න

en: Use a local picture as logo on the video
si: වීඩියෝව මත ලෝගෝවක් ලෙසින් ප්‍රාදේශීය පිංතූරයක් භාවිතා කරන්න

en: Use a plugins cache
si: පේණු මෘදුකාංග කෑෂ් භාවිතා කරන්න

en: Use a skinned playlist
si: ඈඳුම් ධාවන ලැයිස්තුව භාවිතා කරන්න

en: Use a sub&titles file
si: උපසිරැසි ගොනුවක් භාවිතා කරන්න

en: Use as Desktop Background
si: වැඩතල පසුබිම ලෙස භාවිතා කරන්න

en: Use custom skin
si: අභිමත ඈඳුම් භාවිතා කරන්න

en: Use hardware YUV->RGB conversions
si: දෘඩාංග YUV->RGB පරිවර්තනය භාවිතා කරන්න

en: Use libv4l2
si: libv4l2 භාවිතා කරන්න

en: Use media library
si: මාධ්‍ය පුස්තකාලය භාවිතා කරන්න

en: Use native style
si: නිසඟ මෝස්තරය භාවිතා කරන්න

en: Use playback control?
si: ධාවන පාලක භාවිතයට ගන්නේ ද?

en: Use shared memory
si: බෙදාගත් මතකය භාවිතා කරන්න

en: Use shared memory to communicate between VLC and the X server.
si: VLC සහ X සේවාදායකය අතර සන්නිවේදනය කිරීමට බෙදාගත් මතකය භාවිතා කරන්න.

en: Use subtitle file
si: උපසිරැසි ගොනුව භාවිතා කරන්න

en: Use system codecs if available (better quality, but dangerous)
si: පද්ධති කො‍ඩැක් ලබාගත හැකිනම් භාවිතා කරන්න (උසස්තම තත්වය, නමුත් අන්තරාදායක විය හැක)

en: Use video buffers in system memory
si: පද්ධති මතකයේ වීඩියෝ බෆරය භාවිතා කරන්න

en: User
si: පරිශීලක

en: User agent that will be used for the connection.
si: සම්බන්ධතාවය ඇති කිරිම සඳහා පරිශීලක නියෝජිත අවශ්‍ය වේ.

en: User name
si: පරිශීලක නාමය

en: User name that will be used for the connection.
si: සම්බන්ධතාවය ඇති කිරීම සඳහා පරිශීලක නාමය භාවිතා කළ යුතුයි.

en: User name the administrator will use to log into the internal HTTP server.
si: අභ්‍යන්තර HTTP සේවාදායකය වෙත ලොග් වීම සඳහා පරිපාලකගේ පරිශීලක නාමය භාවිතා කළ යුතුය.

en: User name to be used for connection to the SOCKS proxy.
si: SOCKS ප්‍රොක්සියට සම්බන්ධ වීම සඳහා භාවිතා කරනු ලබන පරිශීලක නාමය.

en: Username
si: පරිශීලක නාමය

en: Username:
si: පරිශීලක නාමය:

en: Uzbek
si: උස්බෙක්

en: V&iew
si: දසුන්

en: V-plane color
si: V-තලයේ වර්ණය

en: VBI & Teletext
si: VBI සහ ටෙලිටෙක්ස්

en: VBI and Teletext decoder
si: VBI සහ ටෙලිටෙක්ස් විකේතක

en: VC1 video demuxer
si: VC1 වීඩියෝ ඩිමක්සර්

en: VCD Format
si: VCD හැඩතල

en: VCD device
si: VCD ආම්පන්නය

en: VCD input
si: VCD ආදානය

en: VIDEO_TS folder
si: VIDEO_TS ෆෝල්ඩරය

en: VLC Debug Log (%s).rtfd
si: VLC නිදොසන්න‍ ලොගය (%s).rtfd

en: VLC can display messages on the video. This is called OSD (On Screen Display).
si: VLC හට වීඩියෝව මතින් පණිවුඩ දර්ශනය කිරීමට හැකියාව ඇත. මෙය හඳුන්වනු ලබන්නේ තිරමත දර්ශනය (OSD) නමිනි.

en: VLC can't recognize the input's format
si: VLC හට ආදානයේ හැඩතලය හඳුනා ගැනීමට නොහැකි විය.

en: VLC cannot open ANY capture device.Check the error log for details.
si: VLC හට කිසිදු ග්‍රහණ උපාංගයක් විවෘත කිරීමට නොහැකි විය. වැඩි විස්තර සඳහා ලොග් සටහන පරීක්‍ෂා කරන්න.

en: VLC cannot set the DVD's title. It possibly cannot decrypt the entire disc.
si: VLC හට ඩීවීඩී මාතෘකාව සකස් කිරීමට නොහැකි විය. සම්පූර්ණ තැටියම විසංකේතනය කිරීමට කිසිසේත්ම නොහැකිය.

en: VLC cannot use the device "%s", because its type is not supported.
si: VLC හට උපාංගය භාවිතා කිරීමට නොහැකි විය. "%s", මක්නිසාද යත්, මෙම වර්ගය සඳහා සහාය නොදක්වන බැවියි.

en: VLC could not connect to "%s:%d".
si: VLC හට "%s:%d" වෙත සම්බන්ධ වීමට නොහැකි විය.

en: VLC could not connect to EyeTV.
    Make sure that you installed VLC's EyeTV plugin.
si: VLC හට EyeTV වෙත සම්බන්ධ වීමට නොහැකි විය.
    VLC හි EyeTV පේණු මෘදුකාංගය ඔබ විසින් ස්ථාපනය කර ඇතිදැයි සොයා බලන්න.

en: VLC could not connect with the given server.
si: VLC හට දෙන ලද සේවා දායකය සමග සම්බන්ධ වීමට නොහැකි විය.

en: VLC could not detect any EyeTV compatible device.
    
    Check the device's connection, make sure that the latest EyeTV software is installed and try again.
si: EyeTV සඳහා අනුකූල වන කිසිදු ආම්පන්නයක් සොයා ගැනීමට VLC හට නොහැකි විය.
    
    ආම්පන්නයේ සම්බන්ධතාවය පරීක්‍ෂා කරන්න, නවතම EyeTV මෘදුකාංගය ස්ථාපනය කර ඇත්දැයි සොයා බලා නැවත උත්සාහ කරන්න.

en: VLC could not open the %s module.
si: %s මොඩියුලය විවෘත කිරීමට VLC හට නොහැකි විය.

en: VLC could not open the decoder module.
si: විකේතත මොඩියුලය විවෘත කිරීමට VLC හට නොහැකි විය.

en: VLC could not open the file "%s".
si: VLC හට "%s" ගොනුව කියවීමට නොහැකිය.

en: VLC could not read the file.
si: VLC හට ගොනුව කියවීමට නොහැකිය.

en: VLC crashed previously
si: VLC මීට ප්‍රථමව බිඳ වැටුණි

en: VLC does not support the audio or video format "%4.4s". Unfortunately there is no way for you to fix this.
si: VLC විසින් මෙම ශ්‍රව්‍ය හෝ වීඩියෝ මාදිලිය "%4.4s" සඳහා අනුකූලතාවයක් නොදක්වයි. අවාසනාවකට, මෙය තිර කිරීමට ඔබට මාර්ගයක් නැත.

en: VLC is unable to open the MRL '%s'. Check the log for details.
si: VLC හට MRL '%s' විවෘත කිරීමට නොහැකි විය. වැඩි විස්තර සඳහා ලොග් සටහන පරීක්‍ෂා කරන්න.

en: VLC media player
si: VLC මාධ්‍ය ධාවකය

en: VLC media player Help
si: VLC මාධ්‍ය ධාවකය සම්බන්ධ උදව්

en: VLC media player Help...
si: VLC මාධ්‍ය ධාවකය සම්බන්ධ උදව්...

en: VLC media player is a free media player, encoder and streamer that can read from files, CDs, DVDs, network streams, capture cards and even more!
    VLC uses its internal codecs and works on essentially every popular platform.
si: VLC මාධ්‍ය ධාවකය යනු, නිදහස් මාධ්‍ය ධාවකයක්, විකේතකයක් සහ සජීවී ජාල දහරා ධාවකයකි!
    මෙය‍ට හැකියි පරිගණකයේ සුරැකි ගොනු මගින්, සීඩි මගින්, ඩීවීඩී මගින්, ජාල දහරාවන් මගින්, ග්‍රහණ ආම්පන්න මගින් හා වෙනත් බොහෝ ආකාර මගින් දත්ත කියවා ධාවනය කිරීම‍ට!
    VLC එහි පවතින්නා වූ අභ්‍යන්තර කොඩැක් භාවිතා කරන අතර, සැම ජනප්‍රිය මෙහෙයුම් පද්ධතියකම පාහේ හොඳින් ක්‍රියාකරයි.

en: VLC media player updates
si: VLC මාධ්‍ය ධාවකයේ යාවත්කාලීන

en: VLC preferences
si: VLC අභිරුචි

en: VLC version %s (%s)
si: VLC අනුවාදය %s (%s)

en: VLC was brought to you by:
si: VLC ඔබ වෙත ගෙන එන්නේ:

en: VLC was unable to save the meta data.
si: VLC හට පාර-දත්ත සුරැකීමට නොහැකි විය.

en: VLC will keep playing the playlist indefinitely.
si: ධාවන ලැයිස්තුව අනියත ලෙස ධාවනය කිරීමට VLC විසින් තබාගනු ඇත.

en: VLC will randomly play files in the playlist until interrupted.
si: ධාවන ලැයිස්තුව විච්ඡින්න වන තුරු VLC විසින් ගොනු අහඹු ලෙස ධාවනය කරනු ඇත.

en: VLC's connection to the given server was rejected.
si: දෙන ලද සේවා දායකය VLC'හි සම්බන්ධතාවය ප්‍රතික්‍ෂේප කරන ලදී.

en: VLC's implementation of Video On Demand
si: VLC හි ඉල්ලුම අනුව වීඩියෝ (VOD) ක්‍රියාත්මක කිරීම

en: VLM conf (*.vlm);;All (*)
si: VLM conf (*.vlm);;සියල්ල (*)

en: VLM configuration file
si: VLM වින්‍යාසගත ගොනුව

en: VLM configurator
si: VLM සැකසීම

en: VLM remote control interface
si: VLM දුරස්ථ පාලක අතුරුමුහුණත

en: VNC Host
si: VNC සත්කාරකය

en: VNC Password
si: VNC රහස්පදය

en: VNC Port
si: VNC තොට

en: VNC hostname or IP address.
si: VNC සත්කාරක නාමය හෝ IP ලිපිනය.

en: VNC password.
si: VNC රහස්පදය.

en: VNC portnumber.
si: VNC තොට අංකය.

en: VOC demuxer
si: VOC ඩිමක්සර්

en: Verbosity
si: වාග්බාහුල්‍යය

en: Verbosity (0,1,2)
si: වාග්බාහුල්‍යය (0,1,2)

en: Verbosity Level
si: වාග් බාහුල්‍ය මට්ටම

en: Version
si: වෙළුම

en: Vertical
si: සිරස්

en: Very short backwards jump
si: ඉතාමත් කෙටි ආපසු පැනුම

en: Very short forward jump
si: ඉතාමත් කෙටි ඉදිරි පැනුම

en: Very short jump length
si: ඉතා කෙටි පැනුම් කාල ප්‍රමාණය

en: Very short jump length, in seconds.
si: ඉතා කෙටි පැනුම් කාල ප්‍රමාණය, තත්පර වලින්

en: Video
si: වීඩියෝ

en: Video &Track
si: වීඩියෝ පථය

en: Video Auto Scaling
si: වීඩියෝ ස්වයං පරිමාණනය

en: Video CD (VCD 1.0, 1.1, 2.0, SVCD, HQVCD) input
si: වීඩියෝ CD (VCD 1.0, 1.1, 2.0, SVCD, HQVCD) ආදානය

en: Video Effects
si: වීඩියෝ ප්‍රයෝග

en: Video Files
si: වීඩියෝගොනු

en: Video Filter
si: වීඩියෝ පෙරනය

en: Video Manager
si: වීඩියෝ කළමණාකරු

en: Video On Demand ( VOD )
si: ඉල්ලුම අනුව විඩියෝ ( VOD )

en: Video Settings
si: වීඩියෝ සිටුවම්

en: Video Settings not saved
si: වීඩියෝ සිටුවම් සුරැකුනේ නැත

en: Video Track
si: වීඩියෝ පථය

en: Video acceleration not available
si: වීඩියෝ ත්වරණය ලබාගත නොහැකියි

en: Video alignment
si: වීඩියෝ එල්ලයට ගැනීම

en: Video aspect ratio
si: වීඩියෝ දර්ශන අනුපාතය

en: Video bitrate
si: වීඩියෝ බිටු අනුපාතය

en: Video capture
si: වීඩියෝ ග්‍රහණය

en: Video codec
si: වීඩි‍යෝ කොඩෙක

en: Video codecs
si: වීඩියෝ කොඩෙක්

en: Video cropping
si: වීඩියෝ ඡේදනය

en: Video device
si: වීඩියෝ ආම්පන්නය

en: Video device name
si: වීඩියෝ උපාංගයේ නම

en: Video encoder
si: වීඩියෝ ආකේතකය

en: Video filter
si: වීඩියෝ පෙරනය

en: Video filter module
si: වීඩියෝ පෙරන මොඩියුලය

en: Video filters
si: වීඩියෝ පෙරන

en: Video filters are used to process the video stream.
si: වීඩියෝ දහරාවන්හි සැකසුම් සඳහා වීඩියෝ පෙරන භාවිතා කරයි.

en: Video frame-rate
si: වීඩියෝ රාමු-අනුපාතය

en: Video height
si: වීඩි‍යෝ උස

en: Video input chroma format
si: වීඩියෝ ආදානයේ වර්ණ තීව්‍රතා හැඩතලය

en: Video input frame rate
si: වීඩියෝ ආදානයේ රාමු අනුපාතය

en: Video memory
si: වීඩියෝ මතකය

en: Video memory buffer pitch in bytes.
si: වීඩි‍යෝ මතක බෆරයේ තාරතාවය බයිට වලින්.

en: Video memory output
si: වීඩි‍යෝ මතක ප්‍රතිදානය

en: Video output filter module
si: වීඩියෝ ප්‍රතිදාන පෙරන මොඩියුලය

en: Video output module
si: වීඩි‍යෝ ප්‍රතිදාන මොඩියුලය

en: Video output modules
si: වීඩියෝ ප්‍රතිදාන මොඩියුලය

en: Video port
si: වීඩියෝ තොට

en: Video post processing filter
si: වීඩියෝ පසු සැකසුම් පෙරනය

en: Video quality post-processing level
si: වීඩියෝ තත්වයෙහි පසු-පිරිසැකසුම් මට්ටම

en: Video scaling factor
si: වීඩියෝ පරිමාණ සාධකය

en: Video settings
si: වීඩියෝ සිටුවම්

en: Video size
si: වීඩියෝවේ ප්‍රමාණය

en: Video snapshot directory (or filename)
si: වීඩි‍යෝ සැණරුවෙහි ඩිරෙක්ටරිය (හෝ ගොනු නාමය)

en: Video snapshot file prefix
si: වීඩියෝ සැණරූ ගොනුවෙහි ‍මුලට යෙදෙන උපසර්ගය

en: Video snapshot format
si: වීඩියෝ සැණරූ හැඩතලය

en: Video snapshot height
si: වීඩියෝ සැණරුවෙහි උස

en: Video snapshot width
si: වීඩියෝ සැණරුවෙහි පළල

en: Video snapshots
si: වීඩියෝ සැණරූ

en: Video standard (Default, SECAM, PAL, or NTSC).
si: වීඩියෝ සම්මතයන් (පෙරනිමි, SECAM, PAL, හෝ NTSC).

en: Video title
si: වීඩි‍යෝ මාතෘකා

en: Video transformation filter
si: වීඩියෝ පරිණාමන පෙරනය

en: Video width
si: වීඩියෝ පළල

en: Video4Linux input
si: Video4Linux ආදානය

en: VideoLAN Website...
si: VideoLAN වෙබ් අඩවිය...

en: Vietnamese
si: වියට්නාමියානු (VISCII)

en: Vietnamese (VISCII)
si: වියට්නාමියානු (VISCII)

en: Vietnamese (Windows-1258)
si: වියට්නාමියානු (Windows-1258)

en: Visualization
si: දෘෂ්ඨිකල්පන

en: Visualization:
si: දෘෂ්ඨිකල්පන:

en: Visualizations
si: දෘෂ්ඨිකල්පන

en: Visualizations selector
si: දෘෂ්ඨිකල්පන තෝරනය

en: Visualizer
si: දෘෂ්‍යකරණය

en: Visualizer filter
si: දෘෂ්‍යකරණ පෙරනය

en: Volume
si: ශබ්දය

en: Volume %d%%
si: පරිමාව %d%%

en: Volume Control
si: පරිමා පාලනය

en: Volume Down
si: ශබ්දය පහළට

en: Volume Set
si: පරිමාව සකසන්න

en: Volume Up
si: ශබ්දය ඉහළට

en: Volume down
si: ශබ්දය පහළට

en: Volume normalization
si: පරිමාව සාමාන්‍යකරණය

en: Volume normalizer
si: පරිමා සාමාන්‍යකරනය

en: Volume up
si: ශබ්දය ඉහළට

en: Volume: %d%%
si: පරිමාව: %d%%

en: Vout filters
si: Vout පෙරන

en: Vout/Overlay
si: Vout/අතිපිහිත වීම

en: Vu meter
si: Vu මී‍ටරය

en: WAV demuxer
si: WAV ඩිමක්සර්

en: WPL playlist import
si: WPL ධාවන ලැයිස්තුව ආනයනය කරන්න

en: Wall
si: බිතු

en: Wall video filter
si: බිතු වීඩියෝ පෙරණය

en: Wallpaper
si: බිතුපත

en: Warning: the key is already assigned to "
si: ‍අවවාදයයි: මෙම යතුර දැනටමත් මේ සඳහා වෙන් කර ඇත "

en: Water effect
si: ජල ආකාර ප්‍රයෝගය

en: Wave
si: තරංගාකාර

en: Wave video filter
si: වේවි වීඩියෝ පෙරණය

en: Waves
si: තරංගාකාර

en: We just found an older version of VLC's preferences files.
si: VLC හි පැරණි අනුවාදයක අභිරුචි ගොනු අපට සොයා ගැනීමට හැකිවිය.

en: We would like to thank the whole VLC community, the testers, our users and the following people (and the missing ones...) for their collaboration to create the best free software.
si: අපි ස්තුතිවන්න කැමතියි, සමස්ථ VLC ප්‍රජාවට, අත්හදා බලන්නන්ට, අපගේ පරිශිලකයන්ට හා මෙහි සදහන් වන (හා නොවන කෙනෙක් ඇත්නම්...) අයට හොදම නිදහස් මෘදුකාංගය තැනීමට ඔවුන් දුන් සහයෝගයට.

en: Web Interface
si: වෙබ් අතුරුමුහුණත

en: Website
si: වෙබ් අඩවිය

en: Western European (Latin-9)
si: බටහිර යුරෝපියානු (Latin-9)

en: Western European (Windows-1252)
si: බටහිර යුරෝපියානු (Windows-1252)

en: When track starts playing
si: ගීතය ධාවනය වීම‍ ආරම්භ වූ විට

en: When using the PVR input (or a very irregular source), you should set this to 10000.
si: PVR ආදානයක් (හෝ ඉතා අක්‍රමවත් මූලයක්) භාවිතා කරන විට ඔබ විසින් මෙය 10000 ට සකස් කළ යුතුයි.

en: White
si: සුදු

en: White Crush for Blue
si: නීල වර්ණය සඳහා සුදු වර්ණය මැඩීම

en: White Crush for Green
si: කොළ වර්ණය සඳහා සුදු වර්ණය මැඩීම

en: White Crush for Red
si: රක්ත වර්ණය සඳහා සුදු වර්ණය මැඩීම

en: White Level for Blue
si: නිල් සඳහා සුදු වර්ණ මට්ටම

en: White Level for Green
si: කොළ සඳහා සුදු වර්ණ මට්ටම

en: White Level for Red
si: රතු සඳහා සුදු වර්ණ මට්ටම

en: Width
si: පළල

en: Width in pixels of the border between miniatures.
si: සිඟිති රූ අතර බෝඩරයේ පළල පික්සෙල වලින්.

en: Width of the snapshot image.
si: සැණරු පිංතූරයේ පළල.

en: Window
si: කවුළුව

en: Window decorations
si: කවුළු ආයිත්තම්

en: Window properties
si: කවුළු වත්කම්

en: Windows GAPI video output
si: වින්ඩෝස් GAPI වීඩියෝ ප්‍රතිදානය

en: Windows GDI video output
si: වින්ඩෝස් GDI වීඩියෝ ප්‍රතිදානය

en: Windows Service interface
si: වින්ඩෝස් සේවා අතුරුමුහුණත

en: Windows opacity between 0.1 and 1
si: කවුළු පාරාන්ධතාවය 0.1 සහ 1 අතර

en: Write process id to file
si: ක්‍රියාවලි හැඳුනුම ගොනුවකට ලියන්න

en: X Coordinate of the top-left corner of the mosaic.
si: මොසෙයිකයේ ඉහළ වම් කෙළවරේ X සමකක්‍ෂය.

en: X coordinate
si: X සමකක්‍ෂය

en: X coordinate of the bargraph.
si: තීරු ප්‍රස්ථාරයේ X සමකක්‍ෂය.

en: X coordinate of the rendered image
si: පරිවර්තක අනුරුවේ X සමකක්‍ෂය

en: X window
si: X කවුලුව

en: X11 display
si: X11 සංදර්ශකය

en: X11 video output (XCB)
si: X11 වීඩියෝ ප්‍රතිදානය (XCB)

en: X11 video window (XCB)
si: X11 වීඩියෝ කවුළුව (XCB)

en: XA demuxer
si: XA ඩිමක්සර්

en: XML Shareable Playlist Format (XSPF)
si: XML බෙදියහැකි ධාවන ලැයිස්තු හැඩතලය (XSPF)

en: XSPF playlist (*.xspf)
si: XSPF ධාවන ලැයිස්තුව (*.xspf)

en: XVideo
si: Xවීඩියෝ

en: XVideo adaptor number
si: XVideo ඇඩප්ටර අංකය

en: XVideo output (XCB)
si: XVideo ප්‍රතිදානය (XCB)

en: Xhosa
si: ෂෝෂා

en: Y Coordinate of the top-left corner of the mosaic.
si: මොසෙයිකයේ ඉහළ වම් කෙළවරේ Y සමකක්‍ෂය.

en: Y coordinate
si: Y සමකක්‍ෂය

en: Y coordinate of the bargraph.
si: තීරු ප්‍රස්ථාරයේ Y සමකක්‍ෂය.

en: Y coordinate of the rendered image
si: පරිවර්තක අනුරුවේ Y සමකක්‍ෂය

en: YUV output
si: YUV ප්‍රතිදානය

en: YUV video output
si: YUV වීඩියෝ ප්‍රතිදානය

en: YUV-Color cube shifting across the V-plane ( 0 - 127 ).
si: YUV-වර්ණ ඝණකය V-තලය හරහා සීරුමාරු කරන්න ( 0 - 127 ).

en: YUV4MPEG2 header (default disabled)
si: YUV4MPEG2 සිරැසිය (පෙරනිමි ලෙස අක්‍රිය කර ඇත)

en: YUVP converter
si: YUVP හරවනය

en: Yellow
si: කහ

en: Yes
si: ඔව්

en: Yiddish
si: යිද්ධීෂ්

en: Yoruba
si: යෝරුබා

en: You are using the Qt4 Interface.
si: ඔබ භාවිතා කරන්නේ Qt4 අතුරු මුහුණතයි.

en: You can completely disable the sub-picture processing.
si: උප-අනුරූ සැකසීම සම්පූර්ණයෙන්ම අහෝසි කිරීමට මෙයින් ඔබට හැකියි.

en: You can enforce the OSD menu position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg. 6 = top-right).
si: වීඩියෝව මත OSD මෙනුව දැක්වෙන ස්ථානය බලාත්මක කිරීමට ඔබට හැකියි. (0=මැද, 1=වම, 2=දකුණ, 4=උඩ, 8=යට; ඔබට තව දුරටත් හැකියි මෙම අගයයන් සංකරණය කිරීමට. උදාහරණ ලෙස 6 = උඩ දකුණු කෙළවර).

en: You can enforce the marquee position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
si: වීඩියෝව මත ගලන පෙළෙහි ස්ථානය බලාත්මක කිරීමට ඔබට හැකියි. (0=මැද, 1=වම, 2=දකුණ, 4=උඩ, 8=යට; ඔබට තව දුරටත් හැකියි මෙම අගයයන් සංකරණය කිරීමට. උදාහරණ ලෙස 6 = උඩ දකුණු කෙළවර).

en: You can enforce the mosaic alignment on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
si: වීඩියෝව මත මොසයික එල්ලයට ගැනීම බලාත්මක කිරීමට ඔබට හැකියි. (0=මැද, 1=වම, 2=දකුණ, 4=උඩ, 8=යට; ඔබට තව දුරටත් හැකියි මෙම අගයයන් සංකරණය කිරීමට. උදාහරණ ලෙස 6 = උඩ දකුණු කෙළවර).

en: You can enforce the text position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom; you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
si: වීඩියෝව මත පෙළ දැක්වෙන ස්ථානය බලාත්මක කිරීමට ඔබට හැකියි. (0=මැද, 1=වම, 2=දකුණ, 4=උඩ, 8=යට; ඔබට තව දුරටත් හැකියි මෙම අගයයන් සංකරණය කිරීමට. උදාහරණ ලෙස 6 = උඩ දකුණු කෙළවර).

en: You can force the audio output frequency here. Common values are -1 (default), 48000, 44100, 32000, 22050, 16000, 11025, 8000.
si: මෙහි දී ඔබට හැකියි ශ්‍රව්‍ය ප්‍රතිදාන සංඛ්‍යාතය බලාත්මක කිරීමට. පොදු අගයයන් වනුයේ -1 (පෙරනිමි), 48000, 44100, 32000, 22050, 16000, 11025, 8000.

en: You can manually give a list of bookmarks for a stream in the form "{name=bookmark-name,time=optional-time-offset,bytes=optional-byte-offset},{...}"
si: දහරාව සඳහා ඔබ කැමති ලෙස පොත් සළකුණු ලැයිස්තුවක් ලබා දීමට මේ ආකාරයට ඔබට හැකියි. "{name=bookmark-name,time=optional-time-offset,bytes=optional-byte-offset},{...}"

en: You can manually select a language for the interface. The system language is auto-detected if "auto" is specified here.
si: මෙහි දි ඔබට හැකියි අතුරුමුහුණත සඳහා වන භාෂාව තෝරා ගැනීම‍ට. මෙම ස්ථානයේ "ස්වයංසිද්ධ" ලෙස ඇති විට පරිගණකයේ පද්ධති පෙරනිමි භාෂාව අතුරුමුහුණත සඳහා තෝරා ගනු ඇත.

en: You can move the OSD menu by left-clicking on it.
si: OSD මෙනුව මත ක්ලික් කිරීමෙන් එය චලනය කරන්නට ඔබට හැකියි.

en: You can select control interfaces for VLC.
si: VLC මාධ්‍ය ධාවකය සඳහා පාලක අතුරුමුහුණත් තෝරා ගැනීමට ඔබ‍ට හැකියි.

en: You can select local files with the following list and buttons.
si: පරිගණකයේ අඩංගු ගොනු පහත බොත්තම් හා ලැයිස්තුවෙන් තෝරන්න.

en: You can select which memory copy module you want to use. By default VLC will select the fastest one supported by your hardware.
si: ඔබට හැකියි‍ තෝරා ගැනීම‍ට ඔබ භාවිතා කළ යුත්තේ කුමන මතක පිටපත් මොඩියුලයද යන්න. පෙරනිමිය ලෙස VLC විසින් ඔබගේ දෘඩාංග වලට අනුව වඩාත්ම වේගවත් එක වන්නේ කුමක් දැයි සොයා බලා එය තෝරා ගනු ඇත.

en: You can set the default audio output volume here, in a range from 0 to 1024.
si: මෙහි දී ඔබට පුළුවන් පෙරනිමි ශ්‍රව්‍ය ප්‍රතිදාන ධාරිතාවය සකස් කිරීමට, 0 සිට 1024 දක්වා පරාසය ඇතුළත.

en: You can use this option to place the subtitles under the movie, instead of over the movie. Try several positions.
si: චිත්‍රපටයේ ඉහළින් උපසිරැසි පෙන්වීම වෙනුවට, චිත්‍රපටය යටින් උපසිරැසි පෙන්වන ලෙස ස්ථානගත කිරීමට මෙම විකල්පය මගින් ඔබට පුළුවන. වෙනත් බොහෝ ස්ථාන සඳහාත් උත්සාහ කර බලන්න.

en: You can zoom the video by the specified factor.
si: ඔබට හැකියි වීඩියෝව විශාලනය කිරීමට නිරූපිත ගුණකයකට අනුව.

en: You have the latest version of VLC media player.
si: යාවත්කාලීන කිරීමට කිසිවක් නැත. ඔබ සතුව පවතින්නේ VLC මාධ්‍ය ධාවකයේ නවතම වෙළුමයි.

en: You just need to fill one of the three following parameters, VLC will autodetect the other using the original aspect ratio
si: ඔබ විසින් පහතින් දැක්වෙන පරාමිතීන්ගෙන් අවම වශයෙන් එකක් හෝ පිරවිය යුතුයි, VLC විසින් සම්මත දර්ශන අනුපාතයට අනුව ස්වයංක්‍රීයව අනෙකුත් පරාමිතීන් සම්පූර්ණ කර ගනු ඇත.

en: You must set a name for the profile.
si: පැතිකඩ සඳහා ඔබ විසින් නාමයක් ලබා දිය යුතුය.

en: Your account was rejected.
si: ඔබේ ගිණුම ප්‍රතික්‍ෂේප කරන ලදී.

en: Your connection attempt to the server was rejected.
si: සේවා දායකය වෙත ඔබගේ සම්බන්ධ වීමට දරන උත්සාහය ප්‍රතික්‍ෂේප විය.

en: Your input can't be opened
si: ඔබගේ ආදානය විවෘත කිරීමට නොහැකි විය

en: Your password was rejected.
si: ඔබේ රහස් පදය ප්‍රතික්‍ෂේප කරන ලදී.

en: ZPL playlist import
si: ZPL ධාවන ලැයිස්තුව ආනයනය කරන්න

en: Zoom
si: විශාලනය

en: Zoom mode: %s
si: විශාලන ප්‍රකාරය: %s

en: Zoom video
si: වීඩි‍යෝව විශාලනය කරන්න

en: Zooming reset
si: විශාලනය යළි සකසන්න

en: Zulu
si: සුලු

en: [0=no diseqc, 1-4=satellite number].
si: [0=diseqc නැත, 1-4=සැටලයිට් අංකය].

en: [0=off, 1=on, -1=auto].
si: [0=වසාඇත, 1=විවෘතයි, -1=ස්වයං].

en: [Boxes]
si: [පෙට්ටි]

en: [Display]
si: [සන්දර්ශන]

en: [Filebrowser]
si: [ගොනු පිරික්සුම]

en: [Global]
si: [ගෝලීයl]

en: [Loop]
si: [ලූපය]

en: [Miscellaneous]
si: [විවිධාකාර]

en: [Playlist]
si: [ධාවන ලැයිස්තුව]

en: [Random]
si: [අහඹු]

en: [Repeat]
si: [පුනරාවර්තනය]

en: \ sending bitrate  :   %6.0f kb/s
si: \ බිටු අනුපාතය යවමින්  :   %6.0f kb/s

en: auto
si: ස්වයං

en: blocks
si: කොටස්

en: boolean
si: බූලියන්

en: buffers
si: බෆර

en: collapse
si: හැකිලුම

en: dc1394 input
si: dc1394 ආදානය

en: decoder
si: විකේතකය

en: default
si: පෙරනිමි

en: device, fifo or filename
si: ආම්පන්නය, fifo හෝ ගොනු නාමය

en: disabled
si: අක්‍රිය

en: end
si: අවසානය

en: expand
si: ප්‍රසාරණය

en: fixed
si: තිර කරන ලද

en: fnordlicht options
si: fnordlicht විකල්ප

en: frames
si: රාමු

en: height of the overlapping area (in %)
si: අතිපිහිත කලාපයේ උස (in %)

en: iTunes Music Library importer
si: iTunes සංගීත පුස්තකාල ආනයනකරු

en: integer
si: පූර්ණාංකය (integer)

en: key
si: යතුරු

en: length of the overlapping area (in %)
si: අතිපිහිත කලාපයේ පළල (in %)

en: libprojectM effect
si: libprojectM ප්‍රයෝගය

en: main program
si: ප්‍රධාන ක්‍රමලේඛය

en: middle position (in %)
si: මධ්‍යස්ථ ස්ථානය (in %)

en: motion
si: චලිතය

en: motion control interface
si: චලිතය පාලක අතුරුමුහුණත

en: no
si: නැහැ

en: none
si: කිසිවක් නොමැත

en: normal
si: සාමාන්‍ය

en: packetizer
si: පැකැට්ටුකරණය

en: packets
si: පැකැට්ටු

en: play list
si: ධාවන ලැයිස්තුව

en: print a list of available modules
si: ලබාගත හැකි මොඩියුල වල ලැයිස්තුවක් මුද්‍රණය කරන්න

en: print a list of available modules with extra detail
si: ලබාගත හැකි මොඩියුල වල ලැයිස්තුවක් වැඩිමනත් තොරතුරු සහිතව මුද්‍රණය කරන්න

en: print version information
si: අනුවාදයේ තොරතුරු මුද්‍රණය කරන්න

en: projectM configuration file
si: projectM වින්‍යාස ගොනුව

en: projectM preset path
si: projectM පෙර සැකසූ පෙත

en: reset the current config to the default values
si: වත්මන් වින්‍යාසය පෙරනිමි අගයන්ට යළි සකස් කරන්න

en: sec.
si: තත්පර

en: selection list
si: තේරීම් ලැයිස්තුව

en: type
si: වර්ගය

en: unknown type
si: නොදන්නා වර්ගයකි

en: use alternate config file
si: විකල්ප වින්‍යාස ගොනුවක් භාවිතා කරන්න

en: v4l2 controls
si: v4l2 පාලක

en: yes
si: ඔව්

en: yes: %@ @ %@ kb/s
si: ඔව්: %@ @ %@ kb/s

en: yes: from %@ to %@ secs
si: ඔව්: සිට %@ දක්වා %@ තත්පර

en: | input bitrate    :   %6.0f kb/s
si: | ආදාන බිටු සීඝ්‍රතාවය    :   %6.0f kb/s
