vlc - en to oc translation catalogue (1983 entries)

en: 
    Do you want to download it?
oc: 
    La volètz telecargar?

en: 
    Dumped content to vlc-help.txt file.
oc: 
    Contengut apondut dins lo fichièr vlc-help.txt.

en: 
    Press the RETURN key to continue...
oc: 
    Apiejar sus la clau RETURN per continuar...

en: 
    Warning: if you can't access the GUI anymore, open a command-line window, go to the directory where you installed VLC and run "vlc -I qt"
oc: 
    Mèfi: Se podètz pas accedir al GUI, dobrisètz una fenèstra DOS, anatz al directòri ont se tròba VLC e fasètz "vlc -I qt"

en:      <, >        Next/Previous chapter
oc:      <, >        Seguent/Precedent capítol

en:      <backspace> Delete an entry
oc:      <backspace> Suprimir una intrada

en:      <space>     Pause/Play
oc:      <space>     Pausa/Legir

en:      <up>,<down>     Seek +/-5%%
oc:      <naut>,<bas>     Cercar +/-5%%

en:      A           Add an entry
oc:      A           Apondre una intrada

en:      Ctrl-l          Refresh the screen
oc:      Ctrl-l          Refrescar l'ecran

en:      D, <del>    Delete an entry
oc:      D, <del>    Suprimir una intrada

en:      [, ]        Next/Previous title
oc:      [, ]        Seguent/Precedent títol

en:      a           Volume Up
oc:      a           Volume +

en:      f           Toggle Fullscreen
oc:      f           Plen ecran

en:      g           Go to the current playing item
oc:      g           Anar a l'element en cors de lectura

en:      n, p        Next/Previous playlist item
oc:      n, p        Seguent/Precedent element de la lista

en:      o           Order Playlist by title
oc:      o           Ordernar la lista per títol

en:      q, Q, Esc   Quit
oc:      q, Q, Esc   Sortir

en:      s           Stop
oc:      s           Arrestar

en:      z           Volume Down
oc:      z           Volume -

en:  (default disabled)
oc: (desactivat per defaut)

en:  (default enabled)
oc: (activat per defaut)

en:  - Empty -
oc:  - Void -

en:  Browse
oc:  Navigar

en:  Chapter  : %d/%d
oc:  Capítol  : %d/%d

en:  Help
oc:  Ajuda

en:  Information
oc:  Informacion

en:  Logs
oc:  Istoric

en:  Objects
oc:  Objèctes

en:  Playlist (All, one level)
oc:  Lista de lectura (Tot, un nivèl)

en:  Playlist (By category)
oc:  Lista de lectura (Per categoria)

en:  Playlist (Manually added)
oc:  Lista de lectura (manuala)

en:  Source   : %s
oc:  Font   : %s

en:  State    : Paused %s
oc:  Estat    : Arrestat %s

en:  State    : Playing %s
oc:  Estat    : Jogat %s

en:  Stats
oc:  Estatisticas

en:  Title    : %d/%d
oc:  Títol    : %d/%d

en:  Volume   : %i%%
oc: Volum   : %i%%

en:  by the VideoLAN Team.
oc:  per l'equipa VideoLAN.

en:  days
oc:  jorns

en: "%s" is no audio encoder.
oc: "%s" es pas un encoder audio.

en: "%s" is no video encoder.
oc: "%s" es pas un encoder video.

en: "Color detection" effect. The whole image will be turned to black and white, except the parts that are of the color that you select in the settings.
oc: Efièch de "deteccion de las colors". L'ensemble de l'imatge va èsser en negre e blanc, en defòra de las partidas qu'avètz causidas dins los paramètres.

en: "Edge detection" video distortion effect.
    Try changing the various settings for different effects
oc: Eièch de distorsion "Edge*" dins la vidèo.
    Ensajatz de cambiar los parmaètres per los diferents èfièchs

en: "Water surface" video distortion effect
oc: Efièch de distorsion "susfàcia de l'aiga" dins la vidèo

en: "Waves" video distortion effect
oc: Efièch de distorsion "èrsas" dins la vidèo

en: %i items
oc: %i elements

en: %s
    Done %s (100.0%%)
oc: %s
    Capitat %s (100.0%%)

en: %s
    Downloading... %s/%s %.1f%% done
oc: %s
    Telecargament... %s/%s %.1f%% capitat

en: %s (Encoded Output)
oc: %s (Sortida Encodada)

en: &About
oc: &A prepaus

en: &Advanced Controls
oc: &Contraròtles avançats

en: &Advanced Open...
oc: $Obertura avançada...

en: &Apply
oc: &Aplicar

en: &Aspect Ratio
oc: &Proporcion

en: &Audio
oc: &Àudio

en: &Bookmarks
oc: &Favorits

en: &Cancel
oc: &Anullar

en: &Chapter
oc: &Capítol

en: &Clear
oc: &Netejar

en: &Close
oc: &Tampar

en: &Codec Details
oc: &Detalhs del codec

en: &Codec Information
oc: Informacion del codec

en: &Convert
oc: &Convertir

en: &Convert / Save
oc: &Convertir / Salvar

en: &Crop
oc: &Talh

en: &Deinterlace
oc: &Desentreleçar

en: &Effects and Filters
oc: Efièches e filtres

en: &Faster
oc: Mai lèu

en: &File
oc: &Fichièr

en: &Fullscreen
oc: &Plen ecran

en: &Fullscreen Interface
oc: &Interfàcia plen ecran

en: &Go
oc: &Anar

en: &Help
oc: &Ajuda

en: &Help...
oc: &Ajuda...

en: &Jump Forward
oc: En abans

en: &Media
oc: &Mèdia

en: &Messages
oc: &Messatges

en: &Navigation
oc: &Navegacion

en: &Network
oc: &Ret

en: &Open File...
oc: &Dobrir un fichièr...

en: &Open Media
oc: &Dobrir un mèdia

en: &Play
oc: &Legir

en: &Playback
oc: &Lectura

en: &Post processing
oc: &Tractament

en: &Preferences
oc: Preferéncias

en: &Program
oc: &Programa

en: &Quit
oc: &Sortir

en: &Recent Media
oc: &Mèdia recent

en: &Recheck version
oc: &Verificar la version

en: &Reset Preferences
oc: &Tornar lançar las preferéncias

en: &Save
oc: &Salvar

en: &Save Metadata
oc: &Salvar las metadonadas

en: &Save as...
oc: &Enregistrar coma...

en: &Search:
oc: &Cercar:

en: &Select
oc: &Causir

en: &Services Discovery
oc: Servicis de descobèrta

en: &Statistics
oc: &Estatisticas

en: &Stop
oc: Arrestar

en: &Stream
oc: &Flux

en: &Streaming...
oc: &Flux...

en: &Subtitles Track
oc: Pista dels &sostítols

en: &Tools
oc: &Espleches

en: &Track Synchronization
oc: Sincronizacion de pistas

en: &Update
oc: &Mesa a jorn

en: &VLM Configuration
oc: Configuracion de &VLM...

en: &Video
oc: &Vidèo

en: &View
oc: &Vista

en: &Visualizations
oc: &Visualizacions

en: &Yes
oc: &Òc

en: (Experimental) Don't do caching at the access level.
oc: (Experimental) Don't do caching at the access level.*

en: (no item is being played)
oc: (pas ges d'element es jogat)

en: ) is available.
oc: ) es disponibla.

en: ---  DVD Menu
oc: --- Menut del DVD

en: ----- Title
oc: ----- Títol

en: 1 item
oc: 1 element

en: 1:2 Half
oc: 1:2 Mitat

en: 1:4 Quarter
oc: 1:4 Quart

en: 1:File
oc: 1:Fichièr

en: 2:1 Double
oc: 2:1 Doble

en: A directory where to save the files has to be selected.
oc: Un repertòri ont salvar los fichièrs deu èsser seleccionat.

en: A file where to save the stream has to be selected.
oc: Un fichièr ont salvar los fluxes deu èsser seleccionat.

en: A new version of VLC(
oc: Una novèla version de VLC(

en: A->B Loop
oc: Bocla A->B

en: ADPCM audio decoder
oc: Descodador àudio ADPCM

en: ALSA Device Name
oc: Nom del periferic ALSA

en: ALSA audio output
oc: Sortida audio ALSA

en: AM radio
oc: Ràdio AM

en: ASX playlist import
oc: Importar una lista ASX

en: ATSC A/52 (AC-3) audio decoder
oc: Descodador àudio ATSC A/52 (AC-3)

en: Abkhazian
oc: Abcaze

en: About
oc: A prepaus

en: About VLC media player
oc: A prepaus de VLC

en: About the video filters
oc: A prepaus dels filtres vidèo

en: Access module
oc: Modul d'accès

en: Access modules
oc: Moduls d'accès

en: Access output
oc: Accès de sortida

en: Account that will be used for the connection.
oc: Compte que serà utilizat per la connexion.

en: Action
oc: Accion:

en: Activate
oc: Activar

en: Active TCP connection
oc: Activar la connexion TCP

en: Active regions
oc: Activar las regions

en: Add
oc: Apondre

en: Add Folder to Playlist
oc: Apondre un repertòri a la lista de lectura

en: Add Input
oc: Apondre una intrada

en: Add Interface
oc: Apondre una interfàcia

en: Add a subtitles file
oc: Apondre un fichièr de sostítols

en: Add logo
oc: Apondre un lògo

en: Add text
oc: Apondre de tèxt

en: Add to Playlist
oc: Apondre a lista de lectura

en: Additional path for VLC to look for its modules. You can add several paths by concatenating them using " PATH_SEP " as separator
oc: Repertòris ont VLC cèrca los moduls. Podètz n'utilizatz mai d'un amb " PATH_SEP " entre los repertòris

en: Address
oc: Adreça

en: Address of the CDDB server to use.
oc: Adreça del servidor CDDB que cal utilizar.

en: Adjust Image
oc: Ajustar l'imatge

en: Adjust VLC priority
oc: Ajustar la priotitat de VLC

en: Advanced
oc: Avançat

en: Advanced Open File...
oc: Dobrir un fichièr (avançat)

en: Advanced Options
oc: Opcions avançadas

en: Advanced options
oc: Opcions avançadas

en: Advanced options...
oc: Opcions avançadas...

en: Advanced settings
oc: Reglatges avançats

en: Advanced settings. Use with care...
oc: Paramètres avançats. D'utilizar amb precaucion.

en: Advertise the stream with the Bonjour protocol.
oc: Avertir lo flux amb lo protocòl Bonjour

en: Advertise with Bonjour
oc: Avertiment amb Bonjour

en: Albanian
oc: Albanés

en: Album art policy
oc: Album art policy*

en: All
oc: Tot

en: All Files
oc: Totes los fichièrs

en: Allow only one instance
oc: Autorizar solament una instància

en: Allow only one running instance when started from file.
oc: Allow only one running instance when started from file.*

en: Allow real-time priority
oc: Autorisar la prioritat temps real

en: Allowing only one running instance of VLC can sometimes be useful, for example if you associated VLC with some media types and you don't want a new instance of VLC to be opened each time you double-click on a file in the explorer. This option will allow you to play the file with the already running instance or enqueue it.
oc: Allowing only one running instance of VLC can sometimes be useful, for *example if you associated VLC with some media types and you don't want a new *instance of VLC to be opened each time you double-click on a file in the *explorer. This option will allow you to play the file with the already *running instance or enqueue it.*

en: Allows you to specify a "copyright" metadata for an input.
oc: Permet d'assabentar los "dreches d'autor" per una intrada (metadonadas).

en: Allows you to specify a "date" metadata for an input.
oc: Permet d'assabentar una "data" per una intrada (metadonadas).

en: Allows you to specify a "description" metadata for an input.
oc: Permet d'assabentar una "description" per una intrada (metadonadas).

en: Allows you to specify a "genre" metadata for an input.
oc: Permet d'assabentar un "genre" per una intrada (metadonadas).

en: Allows you to specify a "title" metadata for an input.
oc: Permet d'assabentar un "títol" per una intrada (metadata)

en: Allows you to specify a "url" metadata for an input.
oc: Permet d'assabentar un "URL" per una intrada (metadonadas).

en: Allows you to specify an "artist" metadata for an input.
oc: Permet d'assabentar un "artista" per una intrada (metadonadas).

en: Allows you to specify an "author" metadata for an input.
oc: Permet d'assabentar un "autor" per una intrada (metadonadas).

en: Alpha mask
oc: Masqueta alfa

en: Alsa audio capture input
oc: Intrada àudio Alsa

en: Alternative
oc: Alternativa

en: Alternative rock
oc: Rock aternatiu

en: Always &On Top
oc: &Totjorn davant

en: Always on top
oc: Totjorn davant

en: Always place the video window on top of other windows.
oc: Totjorn plaçat la video davant las autras fenèstras.

en: Always visible
oc: Totjorn visible

en: An error occurred while checking for updates...
oc: Una error es venguda pendent la recèrca de mesas a jorn...

en: Antenna
oc: Antena

en: Append
oc: Apondre

en: Application
oc: Aplicacion

en: Apply
oc: Aplicar

en: Aqua
oc: Aiga

en: Arabic
oc: Arabi

en: Are you sure you want to reset your VLC media player preferences?
oc: Sètz segur de voler tornar lançar las preferéncias de VLC ?

en: Armenian
oc: Armèni

en: Artist
oc: Artista

en: Artist metadata
oc: Artista (metadonadas)

en: As soon as track is added
oc: Quand la pista es aponduda

en: Aspect ratio
oc: Proporcion

en: Aspect ratio (4:3, 16:9). Default assumes square pixels.
oc: Proporcion (4:3, 16:9). Per defaut es un pixel cairat.

en: Aspect ratio of the video image (4:3, 16:9). Default is square pixels.
oc: Proporcion de l'imatge (4:3, 16:9). Per defaut, es un pixel cairat.

en: Aspect ratio: %s
oc: Proporcion : %s

en: Aspect-ratio
oc: Proporcions

en: Assamese
oc: Assamés

en: Audio
oc: Àudio

en: Audio &Channels
oc: &Sortidas àudio

en: Audio &Device
oc: &Periferic àudio

en: Audio &Track
oc: Pista &àudio

en: Audio CD
oc: CD Audio

en: Audio CD - Track %02i
oc: CD àudio - Pista %02i

en: Audio CD device
oc: Periferic CD audio

en: Audio CD input
oc: Dintrada CD Audio

en: Audio Channel
oc: Canal audio

en: Audio Channels
oc: Canals àudio

en: Audio Device
oc: Periferic àudio

en: Audio Device: %s
oc: Periferic àudio: %s

en: Audio Effects
oc: Efièches àudio

en: Audio Files
oc: Filtres audio

en: Audio Filter
oc: Filtre àudio

en: Audio Settings
oc: Paramètres àudio

en: Audio Settings not saved
oc: Los paramètres àudio son pas salvats

en: Audio Track
oc: Pista àudio

en: Audio and Subtitles
oc: Audio e Sostítols

en: Audio codec
oc: Codec àudio

en: Audio codecs
oc: Codecs àudio

en: Audio delay %i ms
oc: Relambi àudio %i ms

en: Audio delay down
oc: Baissar lo relambi del son

en: Audio delay up
oc: Aumentar lo relambi del son

en: Audio desynchronization compensation
oc: Audio desynchronization compensation*

en: Audio device is not configured
oc: Lo periferic àudio es pas configurat

en: Audio device name
oc: Nom Dispositiu Audio

en: Audio encoder
oc: Encodador àudio

en: Audio filter
oc: Filtre àudio

en: Audio filter for stereo to mono conversion
oc: Filtre àudio per la conversion d'esterèo cap a mòno

en: Audio filtering failed
oc: Filtres audio

en: Audio filters
oc: Filtres audio

en: Audio filters are used to process the audio stream.
oc: Los filtres àudio son utilizats pel tratament del flux àudio.

en: Audio input
oc: Dintrada Audio

en: Audio input pin
oc: Dintrada àudio pin

en: Audio language
oc: Lenga per l'audio

en: Audio mode
oc: Mòde audio

en: Audio output URL
oc: URL de sortida àudio

en: Audio output channels mode
oc: Mòdes dels canals de sortida àudio

en: Audio output failed
oc: Error dins la sortida àudio

en: Audio output frequency (Hz)
oc: Frequéncia de la sortida audio (Hz)

en: Audio output module
oc: Sortida audio

en: Audio output pin
oc: Sortida àudio pin

en: Audio output saved volume
oc: Salvar lo volum

en: Audio output volume step
oc: Pas del volum audio

en: Audio port
oc: Pòrt àudio

en: Audio settings
oc: Paramètres àudio

en: Audio track
oc: Pista àudio

en: Audio track ID
oc: Pista àudio (ID)

en: Audio track: %s
oc: Pista àudio: %s

en: Audio visualizations
oc: Visualizacion àudio

en: Audio visualizations
oc: Visualizacions audio

en: Audio volume (0-65535).
oc: Volum audio (0-65535).

en: Audio/Video
oc: Àudio/Vidèo

en: Author
oc: Autor

en: Author metadata
oc: Autor (metadonadas)

en: Authors
oc: Autors

en: Auto Connection
oc: Connexion automatica

en: Auto connection
oc: Connexion automatica

en: Auto gain
oc: Aumentacion Automatica

en: Auto start
oc: Lectura automatica

en: Autodetect subtitle files
oc: Detectar los fichièrs de sostítols

en: Automatically check for updates
oc: Verificar automaticament las mesas a jorn

en: Automatically detect a subtitle file, if no subtitle filename is specified (based on the filename of the movie).
oc: Permet de detectar lo fichièr dels sostítols amb lo nom del fichièr.

en: Automatically preparse files
oc: Automatically preparse files*

en: Automatically preparse files added to the playlist (to retrieve some metadata).
oc: Automatically preparse files added to the playlist (to retrieve some *metadata).*

en: Automatically save the volume on exit
oc: Salvar lo volum quand sortissi del programa

en: Automatically start playing the playlist content once it's loaded.
oc: Legís d'un biais automatic la lista de lectura tre qu'es cargada.

en: Autoscale video
oc: Vidèo automatica

en: Aymara
oc: Aimara

en: Azerbaijani
oc: Azèri

en: B4S playlist import
oc: Importar una lista B4S

en: Back
oc: Enrèire

en: Background
oc: Fons de pagina

en: Bashkir
oc: Bashquir

en: Basque
oc: Basc

en: Be quiet
oc: Esperatz

en: Belarusian
oc: Bielorús

en: Bihari
oc: Bihari*

en: Bitrate
oc: Taus de bits

en: Bitrate (kb/s)
oc: Taus de bits (kb/s)

en: Bits per sample
oc: Bits per escapolon

en: Black
oc: Negre

en: Blu-Ray Disc Input
oc: Intrada pels disques Blu-Ray

en: Blue
oc: Blau

en: Blue component of the pause color
oc: Per aver de lum blava pendent la pausa

en: Bluescreen
oc: Ecran blau

en: Bluescreen video filter
oc: Filtre video de l'ecran blau

en: Bonjour services
oc: Servicis Bonjour

en: Bookmark
oc: Favorit

en: Bookmark %i
oc: Favorit %i

en: Bookmarks
oc: Favorits

en: Bookmarks list for a stream
oc: Lista dels favorits per un flux

en: Bookmarks...
oc: Favorits...

en: Border height
oc: Nautor de la bordadura

en: Border width
oc: Largor de la bordadura

en: Bosnian
oc: Bosniac

en: Bottom
oc: Bas

en: Bottom-Left
oc: Bas-Esquèrra

en: Bottom-Right
oc: Bas-Drech

en: Brightness of the video input.
oc: Luminositat de l'intrada vidèo.

en: Browse...
oc: Navegar...

en: Bulgarian
oc: Bulgar

en: Burmese
oc: Birman

en: Bytes
oc: Octets

en: C
oc: oc

en: C&lear
oc: Netejar

en: CBR bitrate (kbps)
oc: Taus de bits CBR (kb/s)

en: CDDB Server
oc: Servidor CDDB

en: CDDB Server port to use.
oc: Pòrt CDDB que cal utilizar.

en: CDDB port
oc: Pòrt CDDB

en: CDG video decoder
oc: Descodador vidèo CDG

en: CPU features
oc: Foncions del processor

en: CRL file
oc: Fichièr CRL

en: CVD subtitle decoder
oc: Descodador de sostítols CVD

en: Caching
oc: Taboisson

en: Caching value (ms)
oc: Valor del taboisson (ms)

en: Caching value for OSS captures. This value should be set in milliseconds.
oc: Valor per defaut per las capturas OSS. Aquesta valor es en millisegondas.

en: Caching value in ms
oc: Donadas del taboisson (ms)

en: Cancel
oc: Anullar

en: Cannot write to file %1:
    %2.
oc: Pòt pas escriure dins lo fichièr %1:
    %2.

en: Capture
oc: Captura

en: Capture &Device
oc: Periferic de &Captura...

en: Capture failed
oc: Captura pas capitada

en: Capture the audio stream in stereo.
oc: Capturar lo flux àudio en esterèo.

en: Center
oc: Centrada

en: Certificate file
oc: Fichièr certificat

en: Chamorro
oc: Chamorro*

en: Change
oc: Cambiar

en: Change Hotkey
oc: Cambiar d'acorchi

en: Channel Name
oc: Nom del canal

en: Channel number
oc: Sortida numèro

en: Channels
oc: Sortidas

en: Channels:
oc: Canals:

en: Chapter
oc: Capítol

en: Chapter %i
oc: Capítol %i

en: Chechen
oc: Chechen*

en: Check for &Updates...
oc: Verificar las &mesas a jorn...

en: Check for Update...
oc: Verificar las mesas a jorn...

en: Checking for an update...
oc: Verificar se existís una novèla version...

en: Chinese
oc: Chinés

en: Choose
oc: Causir

en: Choose here your input stream.
oc: Causir aicí lo flux d'intrada

en: Choose how album art will be downloaded.
oc: Choose how album art will be downloaded.*

en: Choose input
oc: Causir la dintrada

en: Choose one or more media file to open
oc: Causir un o mai fichièr d'obrir

en: Choose the folder to save your video snapshots to.
oc: Causir lo repertòri ont salvar las capturas.

en: Choose whether the SPU streams should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
oc: Causissètz se le flux SPU deu èsser mandat al flux de sortida video quand es activat.

en: Choose whether the audio stream should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
oc: Causissètz se le flux audio deu èsser mandat al flux de sortida video quand es activat.

en: Choose whether the video stream should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
oc: Causissètz se le flux video deu èsser mandat al flux de sortida video quand es activat.

en: Choose your preferred video output and configure it here.
oc: Causir la vòstra sortida vidèo favorida e la configurar aquí.

en: Choose...
oc: Causir...

en: Christian rap
oc: Rap crestian

en: Chroma modules settings
oc: Reglatges dels moduls Chroma

en: Church Slavic
oc: Eslavon

en: Chuvash
oc: Chovash

en: Classic rock
oc: Rock classic

en: Clean up
oc: Netejar

en: Clear
oc: Netejar

en: Clear List
oc: Netejar la Lista

en: Clear Menu
oc: Netejar lo menut

en: Client port
oc: Pòrt del client

en: Clock reference average counter
oc: Relòtge de referéncia

en: Clock synchronisation
oc: Sincronizacion del relòtge

en: Clone the image
oc: Clonar l'imatge

en: Close Window
oc: Tampar la fenèstra

en: Closed captions
oc: Capturas tampadas

en: Closed captions 1
oc: Sostitratge 1

en: Closed captions 2
oc: Sostitratge 2

en: Closed captions 3
oc: Sostitratge 3

en: Closed captions 4
oc: Sostitratge 4

en: Codec Details
oc: Detalhs del codec

en: Codecs / Muxers
oc: Codecs / Muxers*

en: Color messages
oc: Color dels messatges

en: Color of the video input.
oc: Color de l'intrada vidèo.

en: Color when paused
oc: Color pendent la pausa

en: Columns
oc: Colomnas

en: Command
oc: Comanda

en: Command UDP port
oc: Pòrt de la comanda UDP

en: Commands
oc: Comandas

en: Comment
oc: Comentari

en: Comments
oc: Comentaris

en: Compiler:
oc: Compilador:

en: Compiler: %s
oc: Compilador: %s

en: Configuration file
oc: Fichièr de configuracion

en: Configuration options
oc: Opcions de configuracion

en: Configure
oc: Configurar

en: Configure Hotkeys
oc: Configurar los acorchis

en: Configure podcasts...
oc: Configurar los podcasts...

en: Console
oc: Consòla

en: Contrast of the video input.
oc: Contrast de l'intrada vidèo.

en: Control
oc: Contraròtle

en: Control interfaces
oc: Reglatge de las interfàcias

en: Controller...
oc: Contrarotlaire...

en: Controls
oc: Contraròtles

en: Conve&rt / Save...
oc: Convertir / Salvar...

en: Copy
oc: Copiar

en: Copyright
oc: Proprietat

en: Copyright (C)
oc: Proprietat (C)

en: Copyright metadata
oc: Dreches d'autor (metadonadas)

en: Cornish
oc: Cornic

en: Corsican
oc: Còrs

en: Create
oc: Crear

en: Create a "puzzle game" with the video.
    The video gets split in parts that you must sort.
oc: Crear un "puzzle" amb la vidèo.
    La vidèo es decopada en partidas que podètz triar.

en: Create a new bookmark
oc: Crear un favorit

en: Croatian
oc: Croat

en: Crop
oc: Talh

en: Crop: %s
oc: Talh: %s

en: Current channel:
oc: Canal current:

en: Current visualization
oc: Visualizacion actuala

en: Custom
oc: Personalizar

en: Custom aspect ratios list
oc: Lista dels rapòrts de talha

en: Custom crop ratios list
oc: Lista de rapòrts de talha

en: Custom title for the video window (in case the video is not embedded in the interface).
oc: Causir lo títol dins la fenèstra vidèo.

en: Customi&ze Interface...
oc: Personalizar l'interfàcia...

en: Cut
oc: Copar

en: Cycle audio track
oc: Cicle de la pista audio

en: Cycle source aspect ratio
oc: Cicle dels rapòrts de talha

en: Cycle subtitle track
oc: Cicle de la pista dels sostítols

en: Cycle through a predefined list of crop formats.
oc: Cycle through a predefined list of crop formats.*

en: Cycle through a predefined list of source aspect ratios.
oc: Cicle per una lista de rapòrt de talha.

en: Cycle through the available audio tracks(languages).
oc: Cicle per las pistas audios (Lengatges).

en: Cycle through the available subtitle tracks.
oc: Cicle per los sostítols disponibles.

en: Cycle video crop
oc: Cycle video crop*

en: Czech
oc: Chèc

en: DTS delay (ms)
oc: Relambi DTS (ms)

en: DVB Type:
oc: Tipe de DVB:

en: DVB playlist import
oc: Importar una lista DVB

en: DVB subtitles
oc: Sostítols DVB

en: DVB subtitles decoder
oc: Descodador de sostítols DVB

en: DVB subtitles encoder
oc: Encodador de sostítols DVB

en: DVD angle
oc: angle DVD

en: DVD device
oc: Periferic DVD

en: DVD with menus
oc: DVD amb de menuts

en: DVD without menus
oc: DVD sens los menuts

en: DVDRead could not open the disc "%s".
oc: DVDRead pòt pas dobrir lo disc "%s".

en: DVDRead could not read %d/%d blocks at 0x%02x.
oc: DVDRead pòt pas legir %d/%d blòcs a 0x%02x.

en: DVDRead could not read block %d.
oc: DVDRead pòt pas legir lo blòc %d.

en: Danish
oc: Danés

en: Date
oc: Data

en: Date metadata
oc: Data (metadonadas)

en: Day / Month / Year:
oc: Jorn / Mes / Annada:

en: De-Fullscreen
oc: De-Plen ecran

en: Debug logging
oc: Enregistrament del debug

en: Decoders
oc: Descodadors

en: Decoding
oc: Descodatge

en: Decompression
oc: Decomprimir

en: Decrease Volume
oc: Baissar lo volum

en: Default
oc: Defaut

en: Default Audio Device
oc: Periferic àudio per defaut

en: Default Caching Level
oc: Nivèl de taboisson per defaut

en: Default DVD angle.
oc: angle DVD per defaut.

en: Default Encoding
oc: Encodatge per defaut

en: Default Server Port
oc: Pòrt del servidor per defaut

en: Default Volume
oc: Volum àudio per defaut

en: Default audio volume
oc: Volum audio per defaut

en: Default caching value for outbound UDP streams. This value should be set in milliseconds.
oc: Valor per defaut pels fluxes UDP. Aquesta valor es en millisegondas.

en: Default devices
oc: Periferic per defaut

en: Default encoding
oc: Encodatge per defaut

en: Default font color
oc: Color del tèxt per defaut

en: Default multicast interface. This overrides the routing table.
oc: Default multicast interface. This overrides the routing table.*

en: Default replay gain
oc: Aumentacion per defaut

en: Default stream
oc: Flux per defaut

en: Default stream output chain
oc: Default stream output chain*

en: Deinterlace
oc: Desentreleçar

en: Delay
oc: Relambi

en: Delete
oc: Suprimir

en: Delete all the bookmarks
oc: Suprimir los favorits

en: Delete the selected item
oc: Suprimir l'element seleccionat

en: Deletes the selected item
oc: Suprimir l'element seleccionat

en: Demultiplexers are used to separate the "elementary" streams (like audio and video streams). You can use it if the correct demuxer is not automatically detected. You should not set this as a global option unless you really know what you are doing.
oc: Los demultiplexers* son utilizats per desseparar los fluxes (audio e video). Los podètz utilizar se lo demuxer* corrècte es pas automaticament detectat.

en: Demux module
oc: Demux module*

en: Demuxers
oc: Demuxers*

en: Description
oc: Descripcion

en: Description metadata
oc: Descripcion (metadonadas)

en: Description of the stream content or information about your channel.
oc: La description del contengut del flux o las informacions a prepaus del canal.

en: Description stream output
oc: Descripcion del flux de sortida

en: Device
oc: Periferic

en: Device name
oc: Nom del periferic

en: Device properties
oc: Proprietats del periferic

en: Device:
oc: Periferic:

en: Devices
oc: Periferics

en: Dialog providers can be configured here.
oc: Los fornidors de dialòg pòdon èsser cambiats aicí.

en: Dialog providers settings
oc: Paramètres de dialòg dels fornidors

en: Digital Video (Firewire/ieee1394)  input
oc: Intrada Digital Video (Firewire/ieee1394)

en: DirectShow DVB input
oc: Dintrada DirectShow DVB

en: DirectShow input
oc: Dintrada DirectShow

en: DirectX Wallpaper
oc: Fons de pagina en DirectX

en: DirectX audio output
oc: Sortida àudio DirectX

en: Directory or filename where the records will be stored
oc: Repertòri o nom de fichièr ont las capturas seràn enregistradas.

en: Directory where the video snapshots will be stored.
oc: Repertòri ont las capturas seràn enregistradas.

en: Disable
oc: Desactivat

en: Disable screensaver
oc: Desactivar lo screensaver*

en: Disable the screensaver during video playback.
oc: Desactivar lo screensaver* pendent la lectura de la video.

en: Disc device
oc: Disc

en: Display
oc: Mostrar

en: Display OSD menu on top of video output
oc: Mostrar lo menut OSD dessús la sortida video

en: Display Settings
oc: Mostrar los paramètres

en: Display device
oc: Periferic d'afichatge

en: Display playlist tree
oc: Mostrar l'arbre de lectura

en: Display resolution
oc: Resolucion d'afichatge

en: Display stream output
oc: Mostrar lo flux de sortida

en: Display the input video
oc: Mostrar l'intrada video

en: Display the snapshot preview in the screen's top-left corner.
oc: Mòstra la captura dins lo canton naut-esquèrra

en: Display the title of the video on top of the movie.
oc: Mòstra lo títol de la vidèo dins lo naut de la video.

en: Display video snapshot preview
oc: D'en primièr mostrar la captura

en: Display while streaming
oc: Mostrar pendent lo streaming*

en: Do not display OSD menu on top of video output
oc: Mostrar pas lo menut OSD en naut la sortida video

en: Do not display OSD menu on video output
oc: Mostrar pas lo menut OSD dessús la sortida video

en: Dolby Surround decoder
oc: Descodador Dolby Surround

en: Domain/Workgroup that will be used for the connection.
oc: Domeni/Grop de Trabalh que deu èsser utilizat per la connexion.

en: Don't Send
oc: Pas mandar

en: Don't display any video
oc: Legir pas cap de video

en: Don't repair
oc: Pas reparar

en: Double Size
oc: Talha dobla

en: Double click to get media information
oc: Doble-clic per obténer las informacions del mèdia

en: Downloaded file "%s" was corrupted. Thus, it was deleted.
oc: Lo fichièr "%s" es corromput. A estat suprimit.

en: Downloading ...
oc: Telecargament ...

en: Drop late frames
oc: Passar los imatges tardièr

en: Dummy Interface
oc: Interfàcia dummy

en: Dump
oc: Dump*

en: Duplicate stream output
oc: Doblar lo flux de sortida

en: Duration
oc: Durada

en: Duration in ms
oc: Durada en ms

en: Dutch
oc: Neerlandés

en: Dzongkha
oc: Bhotanenc*

en: E&xport
oc: Exportar

en: Edit
oc: Editar

en: Edit Bookmarks
oc: Editar los favorits

en: Edit Input
oc: Modificar l'intrada

en: Edit settings
oc: Cambiar los paramètres

en: Effect
oc: Efièch

en: Effects
oc: Efièches

en: Effects list
oc: Lista dels efièches

en: Eject the disc
oc: Ejectar lo disc

en: Embed the video output in the main interface.
oc: Integrar la sortida video dins l'interfàcia principala.

en: Embed video in interface
oc: Vidèo incrustada dins l'interfàcia

en: Embedded video
oc: Vidèo integrada

en: Empty Folder
oc: Repertòri void

en: Enable
oc: Activar

en: Enable Audio
oc: Activar àudio

en: Enable CPU 3D Now! support
oc: Activar lo supòrt de CPU 3D Now!

en: Enable CPU AltiVec support
oc: Activar lo supòrt de AltiVec

en: Enable CPU MMX EXT support
oc: Activar lo supòrt de CPU MMX EXT

en: Enable CPU MMX support
oc: Activar lo supòrt de CPU MMX

en: Enable CPU SSE support
oc: Activar lo supòrt de SSE

en: Enable CPU SSE2 support
oc: Activar lo supòrt de SSE2

en: Enable OSD
oc: Activar OSD

en: Enable SPU stream output
oc: Activar lo flux de sortida SPU

en: Enable Video
oc: Activar la vidèo

en: Enable audio
oc: Activar audio

en: Enable audio stream output
oc: Activar l'audio pel flux de sortida

en: Enable debug
oc: Activar debub

en: Enable reverberation
oc: Activar lo rebat

en: Enable streaming of all ES
oc: Enable streaming of all ES*

en: Enable sub-pictures
oc: Activar los sos-imatges

en: Enable transparency effects
oc: Activar los efièches de transparéncia

en: Enable video
oc: Activar la video

en: Enable video stream output
oc: Activar la video pel flux de sortida

en: Enable wallpaper mode
oc: Activar mòde fons de pagina

en: Enables framedropping on MPEG2 stream. Framedropping occurs when your computer is not powerful enough
oc: Activar lo framedropping* pels fluxes en MPEG2. Framedropping* pòt èsser util se vòstre ordenador es pas aital poderós

en: Encoded by
oc: Encodat per

en: Encoders settings
oc: Paramètres de codificacion

en: Encoding
oc: Encodatge

en: Encoding quality
oc: Qualitat d'encodatge

en: End
oc: Fin

en: End-Blue
oc: Fin-Blava

en: End-Green
oc: Fin-Verda

en: End-Red
oc: Fin-Roja

en: Enforce the alignment of the video in its window. By default (0) it will be centered (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, like 6=4+2 meaning top-right).
oc: Impausar l'alinhament de la vidèo dins la fenèstra. Per defaut (0) es centrada (0=centrada, 1=esquèrra, 2=drecha, 4=naut, 8=bas, podètz tanben utilizar los remembresdel primari per far d'addicions, per exemple 6=4+2 per naut-drecha).

en: English
oc: Anglés

en: Enqueue items to playlist when in one instance mode
oc: Enqueue items to playlist when in one instance mode*

en: Entries
oc: Dintradas

en: Entry
oc: Dintrada

en: Equalizer
oc: Egalizador

en: Equalizer...
oc: Egalizador...

en: Erase
oc: Suprimir

en: Erase video filter
oc: Suprimir lo filtre video

en: Errors and Warnings...
oc: Errors e avertiments...

en: Exhaustive help for VLC and its modules
oc: Ajuda exaustiva per VML e sos moduls

en: Exit if there are no more items in the playlist.
oc: Sortir se i a pas mai d'elements de legir.

en: Extended Controls...
oc: Contraròtle espandits

en: Extended M3U
oc: Espandit M3U

en: Extended controls
oc: Contraròtles Espandits

en: Extended panel
oc: Panèl espandit

en: Extra interface modules
oc: Moduls extrà d'interfàcia

en: Extract
oc: Extraire

en: EyeTV input
oc: Dintrada EyeTV

en: EyeTV is not launched
oc: EyeTV es pas lançat

en: FEC rate
oc: Taus de FEC

en: FM radio
oc: Ràdio FM

en: FTP account
oc: Compte (FTP)

en: FTP input
oc: Dintrada (FTP)

en: FTP password
oc: Senhal (FTP)

en: FTP user name
oc: Nom d'utilizaire (FTP)

en: Failed to open "%s" for writing
oc: Impossible d'obrir "%s" per escriure endedins

en: Fake
oc: Fals

en: Faroese
oc: Feroés

en: Fast Forward
oc: Lèu endavant

en: Faster
oc: Mai lèu

en: Faster (fine)
oc: Mai lèu (prim)

en: Fetch Information
oc: Informacion recuperada

en: File
oc: Fichièr

en: File Format:
oc: Format del fichièr:

en: File audio output
oc: Fichièr de sortida àudio

en: File corrupted
oc: Fichièr corromput

en: File could not be verified
oc: Lo fichièr pòt pas èsser verificat

en: File input
oc: Fichièr d'intrada

en: File names:
oc: Nom dels fichièrs:

en: File not verifiable
oc: Fichièr non verificable

en: Filename
oc: Nom del Fichièr

en: Filename for the font you want to use
oc: Nom de fichièr per la poliça que volètz utilizar

en: Filename of dump
oc: Nom del fichièr de dump*

en: Filename prefix
oc: Prefix del nom dels fichièrs

en: Files
oc: Fichièrs

en: Filter length (ms)
oc: Longo del filtre (ms)

en: Filter:
oc: Filtres:

en: Filters
oc: Filtres

en: Find: %s
oc: Trobat: %s

en: Finish
oc: Acabar

en: Finnish
oc: Finés

en: First Entry Point
oc: Primièr punt d'intrada

en: First Played
oc: Primièr legit

en: Fit to Screen
oc: Ajustar a l'ecran

en: Fix HDTV height
oc: Causir una nautor per HDTV

en: Float on Top
oc: Totjorn davant

en: Folder
oc: Repertòri

en: Folder meta data
oc: Repertòri de donadas meta

en: Follow the mouse
oc: Seguir la mirga

en: Font
oc: Poliça

en: Font Color
oc: Color de la poliça

en: Font Effect
oc: Efièch de poliça

en: Font Properties
oc: Proprietats de la poliça

en: Font Size
oc: Talha de la poliça

en: Font color
oc: Color de la poliça

en: Font size
oc: Talha de la poliça

en: Font size in pixels
oc: Talha de poliça en pixels

en: Force IPv4
oc: Impausar IPv4

en: Force IPv6
oc: Impausar IPv6

en: Force detection of Dolby Surround
oc: Impausar la deteccion de Dolby Surround

en: Force height (-1 for autodetect, 0 for driver default).
oc: Causir una nautor (-1 per automatic, 0 per defaut).

en: Force mono audio
oc: Impausar una sortida mòno

en: Force subtitle position
oc: Impausar una posicion pels sostítols

en: Force width (-1 for autodetect, 0 for driver default).
oc: Causir una largor (-1 per automatic, 0 per defaut).

en: Frame By Frame
oc: Imatge per Imatge

en: Frame by frame
oc: Imatge per imatge

en: Frame rate
oc: Taus d'imatge

en: Framerate
oc: Taus d'imatge

en: Frames per Second
oc: Frames* per segonda

en: Frames per Second:
oc: Imatges per segonda:

en: Frames per second
oc: Imatges per segonda

en: French
oc: Francés

en: French TV
oc: Television francesa

en: Frequency
oc: Frequéncia

en: Frequency to capture (in kHz), if applicable.
oc: Frequéncia de capturar (en kHz), Se's adaptat.

en: Frisian
oc: Frison

en: From
oc: De

en: Fuchsia
oc: Fúchsia

en: Full bass and treble
oc: Full bass e treble

en: Fullscreen
oc: Plen ecran

en: Fullscreen Video Device
oc: Sortida vidèo plen ecran

en: Fullscreen video output
oc: Sortida vidèo plen ecran

en: GOP size
oc: Talha de GOP

en: Gaelic (Scots)
oc: Gaelic escocés

en: Gain
oc: Aumentacion

en: Gallegan
oc: Gallegan*

en: Game
oc: Jòc

en: General Audio
oc: General àudio

en: General Audio Settings
oc: Paramètres àudio generals

en: General Input
oc: Dintrada generala

en: General Video Settings
oc: Paramètres vidèo

en: General audio settings
oc: Paramètres àudio generals

en: General input settings. Use with care...
oc: Paramètres generals d'intrada. D'utilizar amb precaucions.

en: General playlist behaviour
oc: Comportament de la lista de lectura

en: General settings for audio output modules.
oc: Paramètres generals pels moduls de sortida àudio.

en: General stream output settings
oc: Paramètres generals del flux de sortida

en: General video settings
oc: Paramètres vidèo

en: Genre description
oc: Descripcion del genre

en: Genre metadata
oc: Genre (metadonadas)

en: Genre of the content.
oc: Genre del contengut.

en: German
oc: Alemand

en: Global Hotkeys
oc: Arcorchis

en: Global Hotkeys interface
oc: Interfàcia d'acorchis

en: Global gain
oc: Aumentacion generala

en: GnomeVFS input
oc: Dintrada GnomeVFS

en: GnuTLS server
oc: Servidor GnuTLS

en: Go back in browsing history
oc: Recuolar dins l'istoric

en: Go forward in browsing history
oc: Avançar dins l'istoric

en: Go to Time
oc: Anar al Temps

en: Go to the DVD menu
oc: Anar al menut del DVD

en: Go to time
oc: Anar al temps

en: Goom display height
oc: Nautor d'afichatge de Goom

en: Goom display width
oc: Largor d'afichatge de Goom

en: Goom effect
oc: Efièch Goom

en: Gray
oc: Grey

en: Grayscale video output
oc: Nivèl de gris dins la video

en: Greek, Modern ()
oc: Grèc Modèrne

en: Green
oc: Verd

en: Green component of the pause color
oc: Per aver de lum verda pendent la pausa

en: Group
oc: Grop

en: Group name
oc: Nom del grop

en: Guarani
oc: Guarani*

en: Gujarati
oc: Gojaratenc

en: HD1000 video output
oc: Sortida vidèo HD1000

en: HTML playlist (*.html)
oc: Lista HTML (*.html)

en: HTML playlist export
oc: Exportar una lista HTML

en: HTTP Host address
oc: Adreça HTTP ostessa

en: HTTP Proxy
oc: Servidor HTTP (Proxy)

en: HTTP announce
oc: Anóncia HTTP

en: HTTP input
oc: Dintrada HTTP

en: HTTP password
oc: Senhal (HTTP)

en: HTTP proxy
oc: proxy HTTP

en: HTTP proxy password
oc: Senhal (HTTP proxy)

en: HTTP server
oc: Servidor HTTP

en: HTTP stream output
oc: Flux de sortida HTTP

en: HTTP user name
oc: Nom d'utilizaire (HTTP)

en: Half Size
oc: Talha mejana

en: Hebrew
oc: Ebrieu

en: Height
oc: Nautor

en: Height of the snapshot image.
oc: Nautor de la captura

en: Height of the stream to capture (-1 for autodetect).
oc: Nautor del flux de capturar (-1 per que siá automatic)

en: Height of the stream to capture (-1 for autodetection).
oc: Nautor del flux de capturar (-1 per automatic).

en: Help
oc: Ajuda

en: Herero
oc: Erèro

en: Hide Others
oc: Amagar autris

en: Hide VLC
oc: Amagar VLC

en: Hide VLC media player in taskbar
oc: Amagar VLC dins la zòna de notificacion

en: Hide cursor and fullscreen controller after x milliseconds
oc: Amagar lo cursor e los contraròtles après x millisegondas

en: Hide future errors
oc: Amagar las errors futuras

en: Hide interface
oc: Amagar l'interfàcia

en: Hide mouse cursor and fullscreen controller after n milliseconds, default is 3000 ms (3 sec.)
oc: Amagar lo cursor e los contraròtles après x millisegondas, per defaut es 3000 ms (3 sec.)

en: High quality audio resampling
oc: Nauta qualitat per la sortida audio

en: Highest
oc: Mai grand

en: Highlight widget on the right
oc: Highlight widget on the right*

en: Hindi
oc: Indi

en: Hop limit (TTL)
oc: Nombre de saut (TTL)

en: Host
oc: Òste

en: Host address
oc: Adreça ostessa

en: Hot keys
oc: Acorchis

en: Hotkey
oc: Arcorchis

en: Hotkey for
oc: Acorchi per

en: Hotkeys
oc: Arcorchis

en: Hotkeys not saved
oc: Acorchis pas salvadas

en: Hotkeys settings
oc: Paramètres dels acorchis

en: Hours / Minutes / Seconds:
oc: Oras / Minutas / Segondas:

en: Hue of the video input.
oc: Tencha de l'intrada vidèo.

en: Hungarian
oc: Ongrés

en: Hurry up
oc: Lèu!

en: I&mport
oc: Importar

en: IO Method
oc: Metòde de Dintrada/Sortida

en: IO Method (READ, MMAP, USERPTR).
oc: Metòde de Dintrada/Sortida (READ, MMAP, USERPTR).

en: IP Address
oc: Adreça IP

en: IPv4 multicast output interface address
oc: IPv4 multicast output interface address*

en: IPv4 will be used by default for all connections.
oc: IPv4 serà utilizat per defaut per totas las connexions.

en: IPv6 will be used by default for all connections.
oc: IPv6 serà utilizat per defaut per totas las connexions.

en: IceCAST output
oc: Sortida IceCAST

en: Icelandic
oc: Islandés

en: If the file exists and this option is selected, the existing file will not be overwritten.
oc: Se lo fichièr exsitís e se aquesta opcion es causida, lo fichièr va pas èsser rescriut.

en: If your HTTP proxy requires a password, set it here.
oc: Se vòstre proxy HTTP a besonh d'un senhal, es aquí !

en: If your processor supports the 3D Now! instructions set, VLC can take advantage of them.
oc: Se vòstre processor a las instruccions 3D Now!, VLC los pòt utilizar.

en: If your processor supports the AltiVec instructions set, VLC can take advantage of them.
oc: Se vòstre processor supòrta las intruccions AltiVec, VLC pòt se'n servir.

en: If your processor supports the MMX EXT instructions set, VLC can take advantage of them.
oc: Se vòstre processor a las instruccions MMX EXT, VLC los pòt utilizar.

en: If your processor supports the MMX instructions set, VLC can take advantage of them.
oc: Se vòstre processor a las instruccions MMX, VLC los pòt utilizar.

en: If your processor supports the SSE instructions set, VLC can take advantage of them.
oc: Se vòstre processor supòrta las intruccions SSE, VLC pòt se'n servir.

en: If your processor supports the SSE2 instructions set, VLC can take advantage of them.
oc: Se vòstre processor supòrta las intruccions SSE2, VLC pòt se'n servir.

en: Ignore
oc: Ignorar

en: Image clone
oc: Clòn de l'imatge

en: Image colors inversion
oc: Inversion de las colors dins l'imatge

en: Image file
oc: Fichièr imatge

en: Image format
oc: Format de l'imatge

en: Image format which will be used to store the video snapshots
oc: Lo format que serà utilizat per enregistrar las capturas video

en: Image gamma (0-10)
oc: Gamma de l'imatge (0-10)

en: Image height
oc: Nautor de l'imatge

en: Image modification
oc: Modificacion de l'imatge

en: Image properties filter
oc: Filtre de proprietats d'imatge

en: Image width
oc: Format de l'imatge

en: In this interval an update from VNC is requested, default every 300 ms.
oc: Dins aqueste interval una mesa a jorn dempuèi VNC es necessària, per defaut cada 300 ms.

en: In this section you can force the behavior of the subtitle demuxer, for example by setting the subtitles type or file name.
oc: Dins aqueste seccion podètz cambiar lo comportament del demuxer de sostítol*, per exemple lo tipe de sostítols o lo nom del fichièr.

en: Increase Volume
oc: Aumentar lo volum

en: Increase the priority of the process
oc: Aumentar la prioritat del process*

en: Increasing the priority of the process will very likely improve your playing experience as it allows VLC not to be disturbed by other applications that could otherwise take too much processor time. However be advised that in certain circumstances (bugs) VLC could take all the processor time and render the whole system unresponsive which might require a reboot of your machine.
oc: Increasing the priority of the process will very likely improve your playing *experience as it allows VLC not to be disturbed by other applications that *could otherwise take too much processor time. However be advised that in *certain circumstances (bugs) VLC could take all the processor time and *render the whole system unresponsive which might require a reboot of your *machine.*

en: Index
oc: Indèx

en: Indicates whether VLC will prefer native plugins installed on system over VLC owns plugins whenever a choice is available.
oc: Indica se VLC aima mai los ajustons natius o los sieus.

en: Information
oc: Informacion

en: Information...
oc: Informacion...

en: Inhibit the power management daemon during playback
oc: Desactivar lo mòde estalviada d'energia pendent la lectura

en: Inhibits the power management daemon during any playback, to avoid the computer being suspended because of inactivity.
oc: Desactivar lo mòde estalvida d'energia per que l'ordenador s'arresta pas a causa d'una inactivitat.

en: Initial command to execute.
oc: Comanda iniciala d'executar.

en: Input
oc: Intrada

en: Input & Codec settings
oc: Paramètres de Dintrada & Codec

en: Input & Codecs
oc: Dintrada & Codecs

en: Input & Codecs Settings
oc: Paramètres Intrada & Codecs

en: Input && Codecs
oc: Dintrada && Codecs

en: Input / Codecs
oc: Dintradas / Codecs

en: Input FIFO
oc: Dintrada FIFO

en: Input has changed
oc: L'intrada a cambiada

en: Input list
oc: Lista de las intradas

en: Input repetitions
oc: Repeticions de l'intrada

en: Input slave (experimental)
oc: Dintrada esclava (experimental)

en: Input stream
oc: Flux d'intrada

en: Input:
oc: Intrada:

en: Install the Service and exit.
oc: Installar lo servici e sortir.

en: Instances
oc: Instàncias

en: Instrumental pop
oc: Pop instrumental

en: Instrumental rock
oc: Rock instrumental

en: Interactive Zoom
oc: Zoom interactiu

en: Interface
oc: Interfàcia

en: Interface Settings
oc: Paramètres de l'interfàcia

en: Interface Settings not saved
oc: Los paramètres son pas salvats

en: Interface interaction
oc: L'interfàcia d'interaccion

en: Interface module
oc: Modul de l'interfàcia

en: Introduces a delay in the display of the stream.
oc: Apondre un relambi dins l'afichage del flux.

en: Inuktitut
oc: Esquimés

en: Inupiaq
oc: Inopiac

en: Invalid selection
oc: Seleccion invalida

en: Invalid signature
oc: Signatura pas valida

en: Invert colors
oc: Inversar las colors

en: Inverts the colors of the image
oc: Inversa las colors de l'image

en: Irish
oc: Irlandés

en: It is possible to disable the input clock synchronisation for real-time sources. Use this if you experience jerky playback of network streams.
oc: Es possible de desactivar la sincronizacion del relòtge.

en: It was not possible to securely verify the downloaded file "%s". Thus, it was deleted.
oc: Es pas possible de verificar lo fichièr "%s". Lo fichièr es estat suprimit per VLC.

en: JACK Input
oc: Intrada JACK

en: JACK audio input
oc: Intrada àudio JACK

en: JACK audio output
oc: Sortida àudio JACK

en: Japanese
oc: Japonés

en: Javanese
oc: Javanés

en: Jump Bac&kward
oc: En arrièr

en: Jump To Time
oc: Anar al Temps

en: Jump sizes
oc: Talhas del saut

en: Jump to Specific &Time
oc: Anar a un &temps especific...

en: Jump to time
oc: Anar al temps

en: Kalaallisut (Greenlandic)
oc: Groenlandés

en: Kannada
oc: Kannada*

en: Kashmiri
oc: Cashmiri

en: Keep aspect ratio
oc: Gardar l'aspècte per defaut

en: Keep stream output open
oc: Gardar lo flux de sortida dobrit

en: Key:
oc: Clau:

en: Kirghiz
oc: Quirguiz

en: Komi
oc: Còmi

en: Korean
oc: Corean

en: Kurdish
oc: Curd

en: Language
oc: Lengatge

en: Large
oc: Larg

en: Larger
oc: Mai larg

en: Last Entry Point
oc: Darrièr punt d'intrada

en: Last.fm username not set
oc: Nom d'utilizaire Last.fm pas definit

en: Latvian
oc: Leton

en: Launch EyeTV now
oc: Lançar EyeTV ara

en: Launching an update request...
oc: Lançament d'una demanda de mesa a jorn...

en: Leave Fullscreen
oc: Sortir del plen ecran

en: Leave fullscreen
oc: Sortir del plen ecran

en: Left
oc: Esquèrra

en: Left front
oc: Esquèrra davant

en: Left rear
oc: Esquèrra arrièr

en: Letzeburgesch
oc: Luxemborgés

en: License
oc: Licéncia

en: Lime
oc: Lima

en: List ID
oc: ID Lista

en: List of codecs that VLC will use in priority. For instance, 'dummy,a52' will try the dummy and a52 codecs before trying the other ones. Only advanced users should alter this option as it can break playback of all your streams.
oc: List of codecs that VLC will use in priority. For instance, 'dummy,a52' will *try the dummy and a52 codecs before trying the other ones. Only advanced *users should alter this option as it can break playback of all your streams.*

en: List of words separated by | to filter
oc: Lista de mots desseparats per "|" per filtrar

en: Lithuanian
oc: Lituanian

en: Load
oc: Cargar

en: Load subtitles file:
oc: Cargar un fichièr de sostítols:

en: Load this subtitle file. To be used when autodetect cannot detect your subtitle file.
oc: Cargar aqueste fichièr. Se la deteccion a pas trobada un fichièr.

en: Local playback
oc: Lectura locala

en: Location:
oc: Endrech:

en: Log all VLC messages to a text file.
oc: Enregistrar los messatges de VLC dins un fichièr tèxt.

en: Log all VLC messages to syslog (UNIX systems).
oc: Enregistrar los messatges de VLC dins un syslog (sistèmas UNIX).

en: Log filename
oc: Nom del fichièr d'istoric

en: Log format
oc: Format de l'istoric

en: Log to file
oc: Enregistrar l'istoric dins un fichièr

en: Log to syslog
oc: Enregistrar l'istoric dins un syslog

en: Logging
oc: Se connectar

en: Logo
oc: Lògo

en: Long backwards jump
oc: Saut long enarrièr

en: Long forward jump
oc: Long saut en abans

en: Long jump length
oc: Long saut en longor

en: Long jump length, in seconds.
oc: Long saut en longor, en segondas.

en: Look for a subtitle file in those paths too, if your subtitle file was not found in the current directory.
oc: L'endrech ont se tròba los fichièrs dels sostítols, se son pas dins lo meteis qu'aquel del film.

en: Lower the interface below all other windows.
oc: Plaçar l'interfàcia dejós las autras fenèstras.

en: Lowest
oc: Mai pichon

en: Lua Playlist
oc: Lista de lectura Lua

en: Lua interface
oc: Interfàcia Lua

en: Lyrics
oc: Paraulas

en: M3U playlist export
oc: Exportar una lista M3U

en: M3U playlist import
oc: Importar una lista M3U

en: MIME returned by the server (autodetected if not specified).
oc: MIME tornat pel servidor (autodeteccion se's pas causit)

en: MPEG 1 Format
oc: Format MPEG 1

en: MPEG Video
oc: Vidèo MPEG

en: MPEG audio decoder
oc: descodador àudio MPEG

en: MPEG-I/II video demuxer
oc: demuxer vidèo MPEG-I/II

en: MPEG-PS demuxer
oc: Demuxer* MPEG-PS

en: MSN Now-Playing
oc: Foncion 'Ara-Legissi' de MSN

en: MTP input
oc: Dintrada (MTP)

en: MTU of the network interface
oc: MTU de l'interfàcia ret

en: Mac OS X interface
oc: Interfàcia Mac OS X

en: Magnification
oc: Grossiment

en: Magnify a part of the video. You can select which part of the image should be magnified.
oc: Grossir una partida de la video. Podètz causir quina partida de l'imatge deu èsser grossida.

en: Main interfaces
oc: Interfàcias principalas

en: Main interfaces settings
oc: Paramètres d'interfàcia principalas

en: Make a donation...
oc: Far un don...

en: Malagasy
oc: Malgash*

en: Malay
oc: Malai

en: Malayalam
oc: Malaialam

en: Maltese
oc: Maltés

en: Manage &bookmarks
oc: &Favorits

en: Manual download only
oc: Telecargament manual solament

en: Maori
oc: Maòri

en: Marathi
oc: Maratenc

en: Maroon
oc: Marron

en: Mask
oc: Masca

en: Max length
oc: Longor maximala

en: Maximum bitrate
oc: Taus de bits maximal

en: Maximum level
oc: Nivèl maximal

en: Maximum number of connections
oc: Nombre maximal de connexions

en: Maximum output video height.
oc: Nautor maximala de la sortida vidèo.

en: Maximum output video width.
oc: Largor maximala de la sortida vidèo.

en: Maximum video height
oc: Nautor maximala de la vidèo

en: Maximum video width
oc: Largor maximala de la vidèo

en: Media &Information
oc: Informacion del mèdia

en: Media Files
oc: Fichièrs de mèdia

en: Media Information
oc: Informacion del mèdia

en: Media Information...
oc: Informacion del Mèdia...

en: Media Library
oc: Librariá de mèdia

en: Media: %s
oc: Mèdia: %s

en: Medium backwards jump
oc: Saut mejan enarrièr

en: Medium forward jump
oc: Saut mejan en abans

en: Medium jump length
oc: Mejan saut en longor

en: Medium jump length, in seconds.
oc: Mejan saut en longor, en segondas.

en: Memory copy module
oc: Modul de còpia memòria

en: Menu
oc: Menut

en: Menu position
oc: Posicion del menut

en: Messages
oc: Messatges

en: Messages...
oc: Messatges...

en: Metadata
oc: Metadonadas

en: Mi&nimal View
oc: Vista minimala

en: Microsoft Media Server (MMS) input
oc: Intrada Microsoft Media Server (MMS)

en: Minimize Window
oc: Reduire la fenèstra

en: Miscellaneous
oc: Divèrs

en: Miscellaneous audio settings and modules.
oc: Paramètres divèrses àudio e moduls

en: Mode
oc: Mòde

en: Modules search path
oc: Repertòri dels moduls

en: Moldavian
oc: Moldau

en: Monitor pixel aspect ratio
oc: Rapòrt de talha dels pixels

en: Mono
oc: Mòno

en: More Info
oc: Mai d'entresenhas

en: Mouse Gestures
oc: Mirga

en: Mute
oc: Copar lo son

en: Mute audio
oc: Cap de son

en: Mute audio when command is not 0.
oc: Cap de son quand la comanda es pas 0.

en: Mux module
oc: Modul Mux*

en: Muxers
oc: Muxers*

en: N&ormal Speed
oc: Velocitat normala

en: NT Service
oc: Servici NT

en: Name
oc: Nom

en: Name for the font you want to use
oc: Nom per la poliça que volètz utilizar

en: Name of current instance
oc: Nom de l'instància actuala

en: Name of the video device to use. If you don't specify anything, no video device will be used.
oc: Causir lo nom del periferic vidèo. Se's pas causit aiçí, pas cap de periferic serà utilizat.

en: Name:
oc: Nom:

en: Nauru
oc: Nauroenc

en: Navigate down
oc: Navegar vèrs lo bas

en: Navigate left
oc: Navegar vèrs l'esquèrra

en: Navigate right
oc: Navegar vèrs la drecha

en: Navigate up
oc: Navegar vèrs lo naut

en: Navigation
oc: Navigacion

en: Navy
oc: Blau marin

en: Ndebele, North
oc: Ndebèle del Nòrd

en: Ndebele, South
oc: Ndebèle del Sud

en: Ne&xt
oc: Seguent

en: Nepali
oc: Nepalés

en: Network
oc: Ret

en: Network Name
oc: Nom del ret

en: Network Name to Create
oc: Nom del ret de crear

en: Network Protocol
oc: Protocòl del Ret

en: Network settings
oc: Paramètres del Ret

en: Network synchronisation
oc: Sincronizacion del ret

en: New Age
oc: New Age*

en: Next
oc: Seguent

en: Next Channel
oc: Canal seguent

en: Next Chapter/Title
oc: Capítol/Títol seguent

en: Next chapter
oc: Capítol seguent

en: Next frame
oc: Imatge seguent

en: Next media in the playlist
oc: Mèdia seguent dins la lista

en: Next title
oc: Títol seguent

en: No %@s found
oc: Cap de %@s trobat

en: No Audio Device
oc: Cap de periferic audio

en: No DVD menus
oc: Cap de menuts (DVD)

en: No Filtering
oc: Pas cap de filtres

en: No audio device name was given. You might want to enter "default".
oc: Cap de nom per lo periferic audio. Devètz dintrar "default".

en: No device connected
oc: Cap de periferic connectat

en: No file selected
oc: Pas de fichièr seleccionat

en: No folder selected
oc: Pas de repertòrti seleccionat

en: No help available
oc: Cap d'ajuda

en: No input
oc: Cap d'intrada

en: No input found
oc: Cap d'intrada trobada

en: No input found. A stream must be playing or paused for bookmarks to work.
oc: Cap d'intrada trobada. Un flux deu èsser en lectura o en pausa per foncionar.

en: No input selected
oc: Pas d'intrada seleccionada

en: No items in the playlist
oc: Cap d'element dins la lista de lectura

en: No suitable decoder module
oc: Cap de moduls apropriats

en: No valid destination
oc: Pas de destinacion valida

en: No video or audio device selected.
oc: Pas cap de periferic vidèo o àudio seleccionat.

en: None
oc: Cap

en: Norm
oc: Nòrma

en: Norm of the stream (Automatic, SECAM, PAL, or NTSC).
oc: Nòrma del flux (Automatic, SECAM, PAL, o NTSC).

en: Normal Size
oc: Talha normale

en: Normal rate
oc: Talha normale

en: Norwegian
oc: Norvegian

en: Norwegian Bokmaal
oc: Norwegian Bokmaal*

en: Norwegian Nynorsk
oc: Norvegian Nynorsk

en: Not Set
oc: Pas definit

en: Note:
oc: Nòta:

en: Notify
oc: Notificar

en: Now Playing
oc: Legís

en: Now playing
oc: Legir

en: NullSoft demuxer
oc: Demuxer* NullSoft

en: Number of audio channels
oc: Nombre de canals àudio

en: Number of channels
oc: Nombre de canals

en: Number of columns
oc: Nombre de colomnas

en: Number of frames per second (eg. 24, 25, 29.97, 30).
oc: Nombre de frames* per segonda (ex. 24, 25, 29.97, 30).

en: Number of images for change
oc: Nombre d'imatge de cambiar

en: Number of lines for change
oc: Nombre de linhas de cambiar

en: Number of output channels
oc: Nombre de canals de sortida

en: Number of rows
oc: Nombre de linhas

en: Number of time the same input will be repeated
oc: Nombre de còps ont la meteissa intrada es jodada

en: Nuv demuxer
oc: Demuxer* Nuv

en: OGG demuxer
oc: Demuxer* OGG

en: OK
oc: Òc

en: OSD menu
oc: Menut OSD

en: OSS DSP device
oc: Periferic OSS DSP

en: OSS input
oc: Dintrada OSS

en: Occitan (post 1500); Provencal
oc: Occitan (après 1500); Provençal

en: Off
oc: Non

en: Ogg Vorbis Quality
oc: Qualitat Ogg Vorbis

en: Oldies
oc: Oldies*

en: Olive
oc: Oliva

en: On
oc: Òc

en: On Screen Display
oc: Messatges a l'ecran

en: One instance when started from file
oc: One instance when started from file*

en: Online Documentation...
oc: Documentacion en linha...

en: Online Forum...
oc: Forum...

en: Opaqueness
oc: Opacitat

en: Open
oc: Dobrir

en: Open &Capture Device...
oc: Dobrir un periferic de &captura...

en: Open &Disc...
oc: Dobrir un &disc...

en: Open &Folder...
oc: Dobrir un &repertòri...

en: Open &Location from clipboard
oc: Dobrir una adreça dempuèi lo pòrtapapièr

en: Open &Network Stream...
oc: Dobrir un flux...

en: Open &Network...
oc: Dobrir un &ret...

en: Open Capture Device...
oc: Dobrir lo periferic de captura...

en: Open CrashLog...
oc: Dobrir CrashLog

en: Open D&irectory...
oc: Dobrir un &repertòri...

en: Open Directory
oc: Dobrir Repertòri

en: Open Disc...
oc: Dobrir un disc...

en: Open File
oc: Dobrir un Fichièr

en: Open File...
oc: Dobrir un fichièr...

en: Open Media
oc: &Dobrir un mèdia

en: Open Network...
oc: Dobrir un ret...

en: Open Play&list...
oc: &Dobrir la lista de lectura...

en: Open Recent
oc: Dobrir un recent

en: Open Source
oc: Dobrir la font

en: Open VIDEO_TS Directory
oc: Dobrir Repertòri VIDEO_TS

en: Open VLM configuration...
oc: Dobrir un configuracion de &VLM...

en: Open a medium
oc: &Dobrir un medium

en: Open a skin file
oc: Dobrir un fichièr 'skin'

en: Open playlist
oc: Dobrir la lista de lectura

en: Open playlist...
oc: Dobrir una lista de lectura...

en: Open subtitles file
oc: Dobrir un fichièr de sostítols

en: Open subtitles...
oc: Dobrir de sostítols

en: Open: %s
oc: Dobrir: %s

en: OpenGL video output
oc: Sortida vidèo OpenGL

en: Options
oc: Opcions

en: Original ID
oc: ID original

en: Oriya
oc: Oriia

en: Oromo
oc: Oròmo

en: Ossetian; Ossetic
oc: Ossèt

en: Other
oc: Autre

en: Outline
oc: Contorn

en: Output FIFO
oc: Sortida FIFO

en: Output URL
oc: URL de Sortida

en: Output destination
oc: Destinacion de sortida

en: Output device
oc: Periferic de sortida

en: Output file
oc: Fichièr de sortida

en: Output format
oc: Format de sortida

en: Output method to use for the stream.
oc: Metòde de sortida pel flux.

en: Output module
oc: Modul de Sortida

en: Output modules
oc: Sortidas dels moduls

en: Output video height.
oc: Nautor de la sortida vidèo.

en: Output video in grayscale. As the color information aren't decoded, this can save some processing power.
oc: Vidèo en mòde "nivèl de gris". Permet de salvar un pauc de processor.

en: Output video width.
oc: Largor de la sortida vidèo.

en: Output:
oc: Sortida:

en: Overlay is the hardware acceleration capability of your video card (ability to render video directly). VLC will try to use it by default.
oc: Overlay is the hardware acceleration capability of your video card (ability *to render video directly). VLC will try to use it by default.*

en: Overlay video output
oc: Sortida vidèo Overlay*

en: Overlays
oc: Overlays*

en: P&layback
oc: Legir

en: PES maximum size
oc: Talha maximala (PES)

en: PLS playlist import
oc: Importar una lista PLS

en: PORTAUDIO audio output
oc: Sortida àudio PORTAUDIO

en: PVA demuxer
oc: Demuxer* PVA

en: PVR radio device
oc: Periferic ràdio (PVR)

en: PVR video device
oc: Periferic vidèo PVR

en: Pace
oc: Ritme

en: Packetizer modules settings
oc: Paramètres dels moduls Packetizer*

en: Packetizers
oc: Packetizers*

en: Packetizers are used to "preprocess" the elementary streams before muxing. This setting allows you to always force a packetizer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each packetizer.
oc: Los Packetizers* son utilizats per faire un "pretratament" suls fluxs abans de faire un muxing*. Aqueste reglatge permet de causir un packetizer*. Saique devètz pas faire aquò.
    Tanben podètz cambiar los paramètres per cada packetizer*.

en: Panjabi
oc: Penjabenc

en: Password
oc: Senhal

en: Password for HTTP Proxy
oc: Senhal pel servidor HTTP (Proxy)

en: Password that will be requested to access the stream.
oc: Senhal que serà necessari per legir lo flux.

en: Password that will be used for the connection.
oc: Senhal que serà utilizat per la connexion.

en: Password to be used for connection to the SOCKS proxy.
oc: Senhal que serà utilizat per la connexion al servidor SOCKS.

en: Password:
oc: Senhal:

en: Paste
oc: Pegar

en: Path
oc: Camin

en: Pause
oc: Pausa

en: Pause only
oc: Solament pausa

en: Pause-Blue
oc: Pausa-Blava

en: Pause-Green
oc: Pausa-Verda

en: Pause-Red
oc: Pausa-Roga

en: Paused
oc: Arrestat

en: Peak protection
oc: Nauta proteccion

en: Percent
oc: Percentatge

en: Performance options
oc: Opcions de performança

en: Place on video where to display the title (default bottom center).
oc: Causir un endrech ont plaçar lo títol (per defaut en naut al centre).

en: Play
oc: Legir

en: Play
    If the playlist is empty, open a medium
oc: Legir
    Se la lista de lectura es voida, dobrir un mèdia

en: Play and exit
oc: Legir e sortir

en: Play and stop
oc: Legir e arrestar

en: Play files randomly forever
oc: Jogar totjorn los fichièrs a l'azard.

en: Play locally the stream while streaming it.
oc: Jogar localament lo flux pendent que lo difusatz.

en: Play only
oc: Solament lectura

en: Play playlist bookmark 1
oc: Legir lo favorit 1 de la lista de lectura

en: Play playlist bookmark 10
oc: Legir lo favorit 10 de la lista de lectura

en: Play playlist bookmark 2
oc: Legir lo favorit 2 de la lista de lectura

en: Play playlist bookmark 3
oc: Legir lo favorit 3 de la lista de lectura

en: Play playlist bookmark 4
oc: Legir lo favorit 4 de la lista de lectura

en: Play playlist bookmark 5
oc: Legir lo favorit 5 de la lista de lectura

en: Play playlist bookmark 6
oc: Legir lo favorit 6 de la lista de lectura

en: Play playlist bookmark 7
oc: Legir lo favorit 7 de la lista de lectura

en: Play playlist bookmark 8
oc: Legir lo favorit 8 de la lista de lectura

en: Play playlist bookmark 9
oc: Legir lo favorit 9 de la lista de lectura

en: Play&list
oc: Lista de lectura

en: Play/Pause
oc: Lectura/Pausa

en: Playback
oc: Lectura

en: Playing some media.
oc: Jogar un mèdia.

en: Playlist
oc: Lista de lectura

en: Playlist Files
oc: Fichièrs de tipe lista de lectura

en: Playlist Files|
oc: Fichièrs lista de lectura|

en: Playlist bookmark 1
oc: Favorit 1

en: Playlist bookmark 10
oc: Favorit 10

en: Playlist bookmark 2
oc: Favorit 2

en: Playlist bookmark 3
oc: Favorit 3

en: Playlist bookmark 4
oc: Favorit 4

en: Playlist bookmark 5
oc: Favorit 5

en: Playlist bookmark 6
oc: Favorit 6

en: Playlist bookmark 7
oc: Favorit 7

en: Playlist bookmark 8
oc: Favorit 8

en: Playlist bookmark 9
oc: Favorit 9

en: Playlist...
oc: Lista de lectura...

en: Please enter a valid login name and a password.
oc: Mercé d'assabentar un nom d'utilizaire e un senhal valid.

en: Plu&gins and extensions
oc: Ajustons e extensions

en: Plugins
oc: Ajustons

en: Podcast Info
oc: Informacion del podcast

en: Podcast Size
oc: Talha del podcast

en: Podcast Summary
oc: Resumit del podcast

en: Polish
oc: Polonés

en: Port
oc: Pòrt

en: Position
oc: Posicion

en: Position Control
oc: Contraròtle de la posicion

en: Position of video title
oc: Posicion del títol

en: Pre&vious
oc: Precedent

en: Prefer system plugins over VLC
oc: Sistèma preferits d'ajustons

en: Preferences
oc: Preferéncias

en: Preferences...
oc: Preferéncias...

en: Preferred Audio language
oc: Lenga per l'audio

en: Preferred Subtitle Language
oc: Lenga dels sotítols preferida

en: Preferred decoders list
oc: Lista dels descodadors preferits

en: Preferred encoders list
oc: Lista dels encoders* preferits

en: Preferred packetizer list
oc: Lista dels packetizers* preferits

en: Preferred subtitles language
oc: Lenga preferida pels sostítols

en: Preload Directory
oc: Precargar un repertòri

en: Preparer
oc: Aprestaire

en: Press the new keys for
oc: Causir la novèla clau per

en: Prev
oc: Precedent

en: Previous
oc: Precedent

en: Previous Channel
oc: Canal precedent

en: Previous Chapter/Title
oc: Capítol/Títol precedent

en: Previous chapter
oc: Capítol precedent

en: Previous media in the playlist
oc: Mèdia precedent dins la lista

en: Previous title
oc: Títol precedent

en: Primary language (Analog TV tuners only)
oc: Lengatge primièr (pels tuners* analogics solament)

en: Primary language left, Secondary language right
oc: Primièr lengatge a esquèrra, lo segond a drecha

en: Print stats for each frame.
oc: Estampar d'estatisticas per cada imatge.

en: Private key file
oc: Fichièr de clau privada

en: Program
oc: Programa

en: Programs
oc: Programas

en: Protect against sound clipping
oc: Protegir contra las talhaduras de son

en: Protocol
oc: Protocòl

en: Publisher
oc: Editor

en: Pulseaudio audio output
oc: Sortida àudio Pulseaudio

en: Purple
oc: Porpra

en: Pushto
oc: Pashto

en: Puzzle
oc: Puzzle*

en: Qt interface
oc: Interfàcia Qt

en: Quality
oc: Qualitat

en: Quality level
oc: Nivèl de qualitat

en: Quality of the stream.
oc: Qualitat del flux.

en: Quechua
oc: Quíchoa

en: Quick &Open File...
oc: &Dobrir lèu un fichièr...

en: Quicktime Capture
oc: Captura per Quicktime

en: Quiet synchro
oc: Quiet synchro*

en: Quit
oc: Sortir

en: Quit VLC
oc: Sortir

en: Quit after Playback
oc: Sortir après lectura

en: READ
oc: LEGIR

en: RTMP input
oc: Dintrada RTMP

en: RTMP stream output
oc: Flux de sortida RTMP

en: RTP stream output
oc: Flux de sortida RTP

en: RTSP VoD server
oc: Servidor RTSP VoD

en: RTSP announce
oc: Anóncia RTSP

en: RTSP host address
oc: Adreça ostessa RTSP

en: RTSP password
oc: Senhal de RTSP

en: RTSP user name
oc: Nom d'utilizaire de RTSP

en: Radio device
oc: Periferic ràdio

en: Radio device name
oc: Nom del periferic ràdio

en: Raeto-Romance
oc: Retoromanic

en: Raise the interface above all other windows.
oc: Plaçar l'interfàçia dessús totas las autras fenèstras.

en: Random
oc: Aleatòri

en: Random Off
oc: Mòde Aleatòri desactivat

en: Random On
oc: Aleatòri activat

en: Rating
oc: Nòta

en: Raw audio encoder
oc: Encodador àudio Raw

en: Raw/Log Audio decoder
oc: Descodador àudio Raw/Log

en: Read a VLM configuration file as soon as VLM is started.
oc: Legir lo fichièr de configuracion tanlèu que VLM es lançat.

en: Real demuxer
oc: Demuxer* Real

en: Record
oc: Enregistrar

en: Record access filter start/stop.
oc: Record access filter start/stop.*

en: Record directory or filename
oc: Repertòri o nom de fichièr per las capturas video

en: Record stream output
oc: Enregistrar lo flux de sortida

en: Recording
oc: Enregistrament

en: Recording done
oc: Enregistrament acabat

en: Red
oc: Roge

en: Red component of the pause color
oc: Per aver de lum roga pendent la pausa

en: Refresh list
oc: Actualizar

en: Reload image file
oc: Tornar cargar lo fichièr imatge

en: Reload image file every n seconds.
oc: Tornar cargar lo fichièr imatge cada n segondas.

en: Remove
oc: Levar

en: Remove old preferences?
oc: Suprimir l'anciana interfàcia?

en: Repair
oc: Reparar

en: Repair AVI Files
oc: Reparar los fichièrs AVI

en: Repeat All
oc: Tot repetir

en: Repeat Off
oc: De pas repetir

en: Repeat One
oc: Repetir un còp

en: Repeat all
oc: Tot tornar far

en: Repeat current item
oc: Tornar jogar l'element actual

en: Repeat delay:
oc: Relambi de repeticion:

en: Repeat:
oc: Repetir:

en: Replay gain
oc: Reproduisir l'aumentacion

en: Replay gain mode
oc: Tornar jogar lo mòde aumentacion

en: Replay preamp
oc: Tornar jogar preamp

en: Reset All
oc: Tornar lançar totes

en: Reset Preferences
oc: Tornar lançar las Preferéncias

en: Resolution
oc: Resolucion

en: Restore Defaults
oc: Los per defaut

en: Reverberation delay, in ms. Usual values are from to 40 to 200ms.
oc: Relambi de rebat, en ms. Las valors normalas son entre 40 e 200ms.

en: Reverberation level (from 0 to 100, default value is 0).
oc: Nivèl de rebat (entre 0 e 100, per defaut es 0).

en: Reverse
oc: Capvirar

en: Reverse stereo
oc: Esterèo inversat

en: Revert to normal play speed
oc: Anar en mòde lectura normala

en: Rewind
oc: Tornar enrè

en: Right
oc: Drecha

en: Right rear
oc: Drecha arrièr

en: Roku HD1000 audio output
oc: Sortida àudio Roku HD1000

en: Romanian
oc: Romanés

en: Room size
oc: Talha de la pèça

en: Room width
oc: Largor de la pèça

en: Rows
oc: Linhas

en: Run as daemon process
oc: Lançar coma un process* demòni

en: Run time
oc: Durada de lectura

en: Rundi
oc: Kirondi

en: Running VLC in real-time priority will allow for much more precise scheduling and yield better, especially when streaming content. It can however lock up your whole machine, or make it very very slow. You should only activate this if you know what you're doing.
oc: Running VLC in real-time priority will allow for much more precise *scheduling and yield better, especially when streaming content. It can *however lock up your whole machine, or make it very very slow. You should *only activate this if you know what you're doing.*

en: Running vlc with the default interface. Use 'cvlc' to use vlc without interface.
oc: Executar vlc amb l'interfàcia per defaut. Utilizatz 'cvlc' per utilizar vlc sens interfàcia.

en: Runs VLC as a background daemon process.
oc: Lança VLC coma un process* demòni en rèireplan

en: S-Video input
oc: Intrada S-Video

en: S/PDIF can be used by default when your hardware supports it as well as the audio stream being played.
oc: S/PDIF pòt èsser utilizat per defaut quand es suportat pel material vòstre.

en: SAP Announce
oc: Anóncia SAP

en: SAP announce
oc: Anóncia SAP

en: SAP announcing
oc: Anóncia SAP

en: SAP is a way to publically announce streams that are being sent using multicast UDP or RTP.
oc: SAP es un biais de dire que los fluxes son mandats amb multicast* UDP o RTP.

en: SMB domain
oc: Domeni SMB

en: SMB input
oc: Dintrada SMB

en: SMB password
oc: Senhal de SMB

en: SMB user name
oc: Nom d'utilizaire de SMB

en: SMF demuxer
oc: Demuxer* SMF

en: SOCKS password
oc: Senhal (SOCKS)

en: SOCKS proxy server to use. This must be of the form address:port. It will be used for all TCP connections
oc: Servidor SOCKS d'utilizar per defaut per las connexions TCP. Lo format deu èsser adreça:pòrt.

en: SOCKS server
oc: Servidor SOCKS

en: SOCKS user name
oc: Nom d'utilizaire (SOCKS)

en: SVCD subtitles
oc: Sostítols SVCD

en: Sample rate
oc: Taus d'escandalhatge

en: Sango
oc: Sangho

en: Sardinian
oc: Sarde

en: Save
oc: Salvar

en: Save File
oc: Salvar lo fichièr

en: Save Playlist
oc: Salvar la lista de lectura

en: Save Playlist to &File...
oc: Salvar la lista de lectura coma &Fichièr...

en: Save Playlist...
oc: Salvar la Lista de Lectura...

en: Save VLM configuration as...
oc: Salvar la configuracion de &VLM...

en: Save and close the dialog
oc: Salvar e tampar lo dialòg

en: Save file to
oc: Salvar fichièr

en: Save log file as...
oc: Salvar lo fichièr istoric coma...

en: Save playlist
oc: Salvar la lista de lectura

en: Save playlist as...
oc: Salvar la lista de lectura coma...

en: Save the recently played items in the menu
oc: Salvar los elements recentament jogats dins lo menut

en: Save this Log...
oc: &Enregistrar aqueste istoric...

en: Save...
oc: Salvar...

en: Saving file failed
oc: Salvagarda del fichièr pas capitada.

en: Sca&le
oc: Redimensionar

en: Schedule
oc: Aleatòri

en: Scope
oc: Portada

en: Screen
oc: Ecran

en: Screen Input
oc: Dintrada ecran

en: Search
oc: Cercar

en: Search Filter
oc: Recèrca Filtrada

en: Search Length
oc: Longor de la recèrca

en: Search in Playlist
oc: Cercar dins la Lista de Lectura

en: Secondary language (Analog TV tuners only)
oc: Lengatge segond (pels tuners* analogics solament)

en: Select
oc: Causir

en: Select "Advanced Options" to see all options.
oc: Seleccionatz "Opcions avançadas" per veire totas las opcions.

en: Select All
oc: Tot seleccionar

en: Select Audio Device
oc: Causir lo periferic àudio

en: Select Directory
oc: Causir un repertòri

en: Select File
oc: Causir un fichièr

en: Select Input
oc: Causir d'intrada

en: Select Output
oc: Causir una sortida

en: Select a directory
oc: Causir un repertòri

en: Select a file
oc: Causir un fichièr

en: Select a stream
oc: Causir un flux

en: Select an action to change the associated hotkey:
oc: Causir una accion associada amb l'acorchi:

en: Select channel to keep
oc: Causir lo canal de gardar

en: Select next DVD chapter
oc: Capítol seguent

en: Select next DVD title
oc: Anar al títol seguent

en: Select one or more files to open
oc: Causir un or mai fichièrs de dobrir

en: Select one or multiple files
oc: Causir un fichièr o mai d'un

en: Select prev DVD chapter
oc: Anar al capítol precedent

en: Select previous DVD title
oc: Anar al títol precedent

en: Select the audio input source. See the "video input" option.
oc: Causir la font d'intrada àudio. Veire l'opcion "Intrada vidèo".

en: Select the audio output type. See the "video input" option.
oc: Causir lo tipe de sortida àudio. Veire l'opcion "Intrada vidèo".

en: Select the capture device type
oc: Causir lo tipe de periferic de captura

en: Select the directory to save to
oc: Causir un repertòri per salvar

en: Select the file
oc: Causir lo fichièr

en: Select the file to save to
oc: Causir lo fichièr de salvar

en: Select the hotkey to display the position.
oc: Causissètz l'acorchi per mostrar la posicion.

en: Select the hotkey to got to the next video frame.
oc: Causissètz l'acorchi per anar a l'imatge seguent.

en: Select the hotkey to make a long backwards jump.
oc: Causissètz l'acorchi per far un long saut enarrièr.

en: Select the hotkey to make a long forward jump.
oc: Causissètz l'acorchi per far un long en abans.

en: Select the hotkey to make a medium backwards jump.
oc: Causissètz l'acorchi per far un saut mejan enarrièr.

en: Select the hotkey to make a medium forward jump.
oc: Causissètz l'acorchi per far un saut mejan en abans.

en: Select the hotkey to make a short backwards jump.
oc: Causissètz l'acorchi per far un pichon saut en abans.

en: Select the hotkey to make a short forward jump.
oc: Causissètz l'acorchi per far un pichon saut en abans

en: Select the hotkey to make a very short backwards jump.
oc: Causissètz l'acorchi per far un fòrça pichon saut enarrièr.

en: Select the hotkey to make a very short forward jump.
oc: Causissètz l'acorchi per far un fòrça pichon saut enarrièr.

en: Select the hotkey to quit the application.
oc: Causissètz l'acorchi per sortir del programa.

en: Select the hotkey to set the playback rate back to normal.
oc: Causissètz l'acorchi per aver un imatge de talha normala.

en: Select the hotkey to stop playback.
oc: Causissètz l'acorchi per arrestar.

en: Select the hotkey to use for fast forward playback.
oc: Causissètz l'acorchi per legir mai lèu.

en: Select the hotkey to use for slow motion playback.
oc: Causissètz l'acorchi per legir mai lentament.

en: Select the hotkey to use to leave fullscreen state.
oc: Causissètz l'acorchi per arrestar lo mòde plen ecran.

en: Select the hotkey to use to pause.
oc: Causissètz l'acorchi per far pausa.

en: Select the hotkey to use to play.
oc: Causissètz l'acorchi per far lectura.

en: Select the hotkey to use to skip to the next item in the playlist.
oc: Causissètz l'acorchi per anar a l'element seguent de la lista de lectura.

en: Select the hotkey to use to skip to the previous item in the playlist.
oc: Causissètz l'acorchi per anar a l'element precedent de la lista de lectura.

en: Select the hotkey to use to swap fullscreen state.
oc: Causir l'acorchi per passar en mòda plen ecran.

en: Select the hotkey to use to swap paused state.
oc: Causissètz l'acorchi per far "pausa/lectura".

en: Select the key to activate selected item in DVD menus.
oc: Causissètz l'acorchi per activar l'element seleccionat dins los menuts dels DVD.

en: Select the key to choose the next chapter from the DVD
oc: Causissètz l'acorchi per anar al capítol seguent

en: Select the key to choose the next title from the DVD
oc: Causissètz l'acorchi per anar al títol seguent

en: Select the key to choose the previous chapter from the DVD
oc: Causissètz l'acorchi per anar al capítol precedent

en: Select the key to choose the previous title from the DVD
oc: Causissètz l'acorchi per anar al títol precedent

en: Select the key to decrease audio volume.
oc: Causissètz l'acorchi per baissar lo volum.

en: Select the key to decrease the audio delay.
oc: Causissètz l'acorchi per baissar lo relambi del son.

en: Select the key to decrease the subtitle delay.
oc: Causissètz l'acorchi per baissar lo relambi dels sostítols.

en: Select the key to go back (to the previous media item) in the browsing history.
oc: Causissètz l'acorchi recuolar dins l'istoric.

en: Select the key to go forward (to the next media item) in the browsing history.
oc: Causissètz l'acorchi per avançar dins l'istoric.

en: Select the key to increase audio volume.
oc: Causissètz l'acorchi per aumentar lo volum.

en: Select the key to increase the audio delay.
oc: Causissètz l'acorchi per aumentar lo relambi del son.

en: Select the key to increase the subtitle delay.
oc: Causissètz l'acorchi per aumentar lo relambi dels sostítols.

en: Select the key to move the selector down in DVD menus.
oc: Causissètz l'acorchi per navegar vèrs lo bas dins los menuts dels DVDs.

en: Select the key to move the selector left in DVD menus.
oc: Causissètz l'acorchi per navegar vèrs l'esquèrra dins los menuts dels DVDs.

en: Select the key to move the selector right in DVD menus.
oc: Causissètz l'acorchi per navegar vèrs la drecha dins los menuts dels DVDs.

en: Select the key to move the selector up in DVD menus.
oc: Causissètz l'acorchi per navegar vèrs lo naut dins los menuts dels DVDs.

en: Select the key to mute audio.
oc: Causissètz l'acorchi per copar lo son.

en: Select the key to play this bookmark.
oc: Causissètz l'acorchi per legir aqueste favorit.

en: Select the key to set this playlist bookmark.
oc: Causissètz l'acorchi per causir aqueste favorit.

en: Select the key to take you to the DVD menu
oc: Causissètz l'acorchi per anar al menut del DVD.

en: Select the replay gain mode
oc: Causir de tornar jogar lo mòde aumentacion

en: Select the subtitles file
oc: Causir lo fichièr de sostítols

en: Select the video output type. See the "video input" option.
oc: Causir lo tipe de sortida vidèo. Veire l'opcion "Intrada vidèo".

en: Send
oc: Mandar

en: Serbian
oc: Sèrbe

en: Server
oc: Servidor

en: Services
oc: Servicis

en: Services discovery
oc: Servicis de descobèrta

en: Services discovery modules are facilities that automatically add items to playlist.
oc: Los servicis de descobèrta son moduls que permeton d'apondre d'un biais automatic d'objèctes a la lista de lectura.

en: Session URL
oc: URL de session

en: Session description
oc: Descripcion de session

en: Session email
oc: Corrièr electronic de session

en: Session groupname
oc: Nom del grop de session

en: Session name
oc: Nom de session

en: Session phone number
oc: Numèro de telefòn de session

en: Set playlist bookmark 1
oc: Causir lo favorit 1

en: Set playlist bookmark 10
oc: Causir lo favorit 10

en: Set playlist bookmark 2
oc: Causir lo favorit 2

en: Set playlist bookmark 3
oc: Causir lo favorit 3

en: Set playlist bookmark 4
oc: Causir lo favorit 4

en: Set playlist bookmark 5
oc: Causir lo favorit 5

en: Set playlist bookmark 6
oc: Causir lo favorit 6

en: Set playlist bookmark 7
oc: Causir lo favorit 7

en: Set playlist bookmark 8
oc: Causir lo favorit 8

en: Set playlist bookmark 9
oc: Causir lo favorit 9

en: Set the color to show if the user pauses the video. (Have light to get another beer?)
oc: Causir la color pendent la pausa. (Per aver de lum per anar quèrre una autre bièrra?)

en: Set the global gain in dB (-20 ... 20).
oc: Causir l'aumentacion globala en dB (-20 ... 20).

en: Set the image gamma, between 0.01 and 10. Defaults to 1.
oc: Causir lo gamma de l'imatge, entre 0.01 e 10. Per defaut es 1.

en: Set this option if the capture device outputs MJPEG
oc: Causir aquesta opcion per aver una captura de sortida de tipe MJPEG

en: Setting
oc: Paramètres

en: Settings for VLC's control interfaces
oc: Paramètres de las intefàcias de VLC

en: Settings for VLC's interfaces
oc: Paramètres de las interfàcias de VLC

en: Settings for the audio-only decoders and encoders.
oc: Paramètres per la codificacion àudio

en: Settings for the main interface
oc: Paramètres de l'interfàcia principala

en: Settings related to playlist behaviour (e.g. playback mode) and to modules that automatically add items to the playlist ("service discovery" modules).
oc: Los reglatges de la lista de lectura (exemple lo biais de legir), e dels moduls qu'apondon d'objècte a la lista de lectura ("servici de descobèrta").

en: Settings related to the various access methods. Common settings you may want to alter are HTTP proxy or caching settings.
oc: Reglatges pels metòdes d'accès utilizats per VLC. Reglatges generals volètz cambiar los paramètres de HTTP proxy e de cache*.

en: Settings...
oc: Paramètres...

en: Shona
oc: Shòna

en: Short backwards jump
oc: Pichon saut enarrièr

en: Short forward jump
oc: Pichon saut en abans

en: Short jump length
oc: Pichon saut en longor

en: Short jump length, in seconds.
oc: Pichon saut en longor, en segondas.

en: Shortcut
oc: Acorchi

en: Shoutcast
oc: Shoutcast*

en: Show &more options
oc: Mostrar mai d'opcions

en: Show All
oc: Tot mostrar

en: Show Details
oc: Mostrar los detalhs

en: Show VLC media player
oc: Mostrar VLC

en: Show VLC on the taskbar
oc: Mostrar VLC dins la zòna de notificacion

en: Show a notification popup with the artist and track name when the current playlist item changes, when VLC is minimized or hidden.
oc: Mòstra una notificacion de tipe popup amb lo nom de l'artista e lo nom de la pista quand l'element de la pista de lectura càmbia.

en: Show a systray icon for VLC
oc: Mostrar una icòna sistèma per VLC

en: Show advanced options
oc: Opcions avançadas

en: Show advanced preferences and not simple preferences when opening the preferences dialog.
oc: Mostrar las opcions avançadas quand dobrissètz las preferéncias.

en: Show advanced preferences over simple ones
oc: Mostrar las opcions avançadas las mai simplas

en: Show all the advanced options in the dialogs.
oc: Mostrar totas las opcions avançadas.

en: Show an icon in the systray allowing you to control VLC media player for basic actions.
oc: Mòstra una icòna dins la zòna de notificacion per poder contrarotlar VLC.

en: Show extended settings
oc: Mostrar las paramètres espandits

en: Show interface
oc: Mostrar l'interfàcia

en: Show media title on video
oc: Mostrar lo títol del mèdia

en: Show notification popup on track change
oc: Mostrar una notificacion de tipe popup* quand la pista càmbia

en: Show playing item name in window title
oc: Mostrar lo nom de l'element jogat dins lo títol de la fenèstra

en: Show playlist
oc: Mostrar la lista de lectura

en: Show settings
oc: Mostrar los paramètres

en: Show stream position
oc: Mostrar la posicion del flux

en: Show the name of the song or video in the controler window title.
oc: Mostrar lo nom de la cançon o de la vidèo dins la fenèstra.

en: Show the video title for n milliseconds, default is 5000 ms (5 sec.)
oc: Mostrar lo títol de la vidèo pendent n millisegondas, per defaut es 5000 ms (5 s.)

en: Show video title for x milliseconds
oc: Mostrar lo títol de la vidèo pendent x millisegondas

en: Signals
oc: Senhals

en: Silver
oc: Argent

en: Sindhi
oc: Sindi

en: Sinhalese
oc: Cingalés

en: Size
oc: Talha

en: Sizes
oc: Talhas

en: Skin files |*.vlt;*.wsz;*.xml
oc: Fichièrs 'skin' |*.vlt;*.wsz;*.xml

en: Skin to use
oc: 'Skin' d'utilizar

en: Skip ads
oc: Sautar las publicitats

en: Skip frames
oc: Passar los frames

en: Slides (images)
oc: Diapositivas (imatges)

en: Slides (text)
oc: Diapositivas (tèxt)

en: Slo&wer
oc: Mai lentament

en: Slovak
oc: Eslovac

en: Slovenian
oc: Eslovèn

en: Slower
oc: Mai lentament

en: Slower (fine)
oc: Mai lentament (prim)

en: Small
oc: Pichon

en: Smaller
oc: Mai pichon

en: Sna&pshot
oc: &Captura d'ecran

en: Snapshot
oc: Captura d'ecran

en: Snapshot height
oc: Nautor de la captura

en: Snapshot output
oc: Captura d'ecran (sortida)

en: Snapshot width
oc: Largor de la captura

en: Socks proxy
oc: Servidor Socks

en: Some options are available but hidden. Check "Advanced options" to see them.
oc: Qualques opcions son diponiblas mas son amagadas. Devètz causir "Opcions avançadas" per las veire

en: Sort
oc: Triar

en: Sort Node by Author
oc: Ordenar per Autor

en: Sort Node by Name
oc: Ordenar per noms

en: Sotho, Southern
oc: Sesoto deu Sud

en: Soundtrack
oc: Pista àudio

en: Source aspect ratio
oc: Rapòrt de talha de la font

en: Sout stream
oc: Flux Sout

en: Spanish
oc: Espanhòl

en: Special modules
oc: Moduls especials

en: Specify AAC audio profile to use
oc: Causir lo perfil àudio AAC que cal utilizar

en: Specify the log filename.
oc: Causir un fichièr per l'istoric

en: Spectrometer
oc: Espectromètre

en: Spectrum
oc: Espèctre

en: Speed of the subtitles:
oc: Velocitat dels sostítols:

en: Split the image to make an image wall
oc: Devesir l'imatge per faire una paret

en: Standard
oc: Estandard

en: Start VLC with only a systray icon
oc: Lançar VLC amb solament una icòna dins la zòna de notificacion

en: Start directly in menu
oc: Començar dirèctament al menut

en: Start the DVD directly in the main menu. This will try to skip all the useless warning introductions.
oc: Començar dirèctament al menut del DVD. Permet de sautar totas las informacions inutilas.

en: Start time
oc: Temps de la partença

en: Start video in fullscreen mode
oc: Començar la vidèo en mòde plen ecran

en: Statistics
oc: Estatisticas

en: Stats
oc: Estatisticas

en: Status
oc: Estatut

en: Step backward
oc: Saut en arrièr

en: Step forward
oc: Saut en abans

en: Stereo
oc: Esterèo

en: Stereo mode
oc: Mòde esterèo

en: Stop
oc: Arrestar

en: Stop playback
oc: Arrestar la lectura

en: Stop the playlist after each played playlist item.
oc: Arrestar la lista de lectura cada còp qu'un element es legit.

en: Stop time
oc: Temps de l'arrèst

en: Stream
oc: Flux

en: Stream %d
oc: Flux %d

en: Stream ID of the audio track to use.
oc: ID de la pista audio que volètz utilizar.

en: Stream ID of the subtitle track to use.
oc: ID del flux o de la pista del sostítol que volètz utilizar.

en: Stream MP3
oc: Flux MP3

en: Stream Output
oc: Flux de sortida

en: Stream all elementary streams (video, audio and subtitles)
oc: Stream all elementary streams (video, audio and subtitles)*

en: Stream description
oc: Descripcion del flux

en: Stream filters
oc: Filtres de flux

en: Stream name
oc: Nom del flux

en: Stream number of the audio track to use (from 0 to n).
oc: Numèro de la pista àudio d'utilizar (entre 0 e n).

en: Stream number of the subtitle track to use (from 0 to n).
oc: Numèro de la pista dels sostítols d'utilizar (entre 0 e n).

en: Stream output
oc: Flux de sortida

en: Stream output muxer caching (ms)
oc: Durada del taboisson per la sortida del flux (ms)

en: Stream public
oc: Flux public

en: Stream to network
oc: Flux cap al ret

en: Stream...
oc: Flux...

en: Streaming / Transcoding failed
oc: Streaming* / Transcodatge a pas capitat

en: Subpictures
oc: Sosimatges

en: Subpictures filter module
oc: Filtres pels sos-imatges

en: Subscreen height:
oc: Nautor de la bordadura :

en: Subscreen width:
oc: Largor de la bordadura :

en: Subtitle
oc: Sostítol

en: Subtitle File
oc: Fichièr dels sostítols

en: Subtitle Languages
oc: Lenga dels sostítols

en: Subtitle autodetection fuzziness
oc: Règlas de deteccion

en: Subtitle autodetection paths
oc: Repertòris dels sostítols

en: Subtitle delay %i ms
oc: Relambi dels sostítols %i ms

en: Subtitle delay down
oc: Baissar lo relambi dels sostítols

en: Subtitle delay up
oc: Aumentar lo relambi dels sostítols

en: Subtitle demuxer settings
oc: Paramètres de sostítol pel demuxer*

en: Subtitle language
oc: Lenga dels sostítols

en: Subtitle track: %s
oc: Pista dels sostítols : %s

en: Subtitles
oc: Sostítols

en: Subtitles & OSD
oc: Sostítols & OSD

en: Subtitles & On Screen Display Settings
oc: Paramètres de Sostítols & OSD

en: Subtitles && OSD
oc: Sostítols && OSD

en: Subtitles (advanced)
oc: Sostítols (avançat)

en: Subtitles (images)
oc: Sostítols (imatges)

en: Subtitles Files
oc: Fichièrs de sostítols

en: Subtitles Language
oc: Lenga dels sostítols

en: Subtitles Track
oc: Pista de sostítols

en: Subtitles alignment
oc: Alinhament dels sostítols

en: Subtitles delay
oc: Relambi dels sostítols

en: Subtitles encoder
oc: Encodador de sostítols

en: Subtitles encoding
oc: Encodatge dels sostítols

en: Subtitles format
oc: Format dels sostítols

en: Subtitles track
oc: Pista dels sostítols

en: Subtitles track ID
oc: ID de la pista dels sostítols

en: Subtitles/OSD
oc: Sostítols/OSD

en: Subtitles/Video
oc: Sostítols/Vidèo

en: Summary
oc: Resumit

en: Sundanese
oc: Sodanés

en: Surround delay (ms)
oc: Relambi de Surround (ms)

en: Surround level
oc: Nivèl de Surround

en: Swati
oc: Sisoati

en: Swedish
oc: Suedés

en: Synchronization
oc: Sincronizacion

en: System Id
oc: ID sistèma

en: Systray icon
oc: Icòna dins la zòna de notificacion

en: T&itle
oc: T&ítol

en: TCP connection timeout
oc: TCP connection timeout*

en: TCP input
oc: Dintrada TCP

en: Tagalog
oc: Tagàlog

en: Tajik
oc: Tatgic

en: Take a snapshot
oc: Far una captura

en: Take video snapshot
oc: Far una captura video

en: Takes a video snapshot and writes it to disk.
oc: Far una captura video e l'enregistrar sul disc.

en: Tamil
oc: Tamol

en: Teletext
oc: Teletèxt

en: Teletext Activation
oc: Activar lo teletèxt

en: Teletext subtitles
oc: Sostítols teletèxt

en: Teletext: additional information
oc: Teletèxt: Informacion suplementària

en: Tell VLC that it is being launched due to a file association in the OS
oc: Tell VLC that it is being launched due to a file association in the OS*

en: Telnet Interface
oc: Interfàcia telnet

en: Text
oc: Tèxt

en: Text default color
oc: Color del tèxt per defaut

en: Text position
oc: Posicion del tèxt

en: Text renderer
oc: Aparéncia del tèxt

en: Text rendering module
oc: Aparéncia del tèxt

en: Texts / Logs (*.log *.txt);; All (*.*)
oc: Tèxts / Istoric (*.log *.txt);; Totes (*.*)

en: Textual audio descriptions
oc: Descripcions textualas del àudio

en: Thai
oc: Tai

en: Thanks
oc: Mercés

en: The audio device "%s" is already in use.
oc: Lo periferic audio "%s" es ja utilizat.

en: The format of '%s' cannot be detected. Have a look at the log for details.
oc: Lo format de '%s' pòt pas èsser detectat. Agachatz l'istoric pels detalhs.

en: The maximum number of filters (%d) was reached.
oc: Lo nombre maximal de filtres (%d) es atenh.

en: The media library is automatically saved and reloaded each time you start VLC.
oc: La librariá es enregistrada e tornada cargar cada còp que lançatz VLC.

en: The password of your last.fm account
oc: Lo senhal de vòstre compte last.fm

en: The playlist can use a tree to categorize some items, like the contents of a directory.
oc: La lista de lectura pòt utilizar un arbre de lectura per classar los elements comalo contengut d'un repertòri.

en: The step size of the volume is adjustable using this option, in a range from 0 to 1024.
oc: Lo pas del volum es entre 0 e 1024.

en: The stream will run this duration (in seconds).
oc: Lo flux va durar aquesta durada (en segondas).

en: The stream will start at this position (in seconds).
oc: Lo flux va començar a aquesta posicion (en segondas).

en: The stream will stop at this position (in seconds).
oc: Lo flux va s'arrestar a aquesta posicion (en segondas).

en: The username of your last.fm account
oc: Lo nom d'utilizaire de vòstre compte last.fm

en: There is no help available for these modules.
oc: Cap d'ajuda per aquestes moduls.

en: These are general settings for video/audio/subtitles encoding modules.
oc: Los paramètres pels moduls d'encodatge video/audio/sostítols.

en: These modules provide network functions to all other parts of VLC.
oc: Aquestes moduls fornisson los foncions del ret.

en: These options allow you to configure the interfaces used by VLC. You can select the main interface, additional interface modules, and define various related options.
oc: Aquestas opcions vos permeton de configurar las interfàcias utilizadas per VLC

en: These options allow you to modify the behavior of the input subsystem, such as the DVD or VCD device, the network interface settings or the subtitle channel.
oc: Permet de modificar lo compartament de las intradras coma lo perifericDVD o VCD, o los paramètres de l'interfàcia del ret e dels sostítols.

en: These options allow you to modify the behavior of the video output subsystem. You can for example enable video filters (deinterlacing, image adjusting, etc.). Enable these filters here and configure them in the "video filters" modules section. You can also set many miscellaneous video options.
oc: Aquestes opcions permeton de cambiar lo comportament de la video. Podètz per exemple activar los filtres video (deinterlacing*, image adjusting*, etc.). Activar aquestes filtres e cambiar los lors paramètres dins la seccion "filtres videos".

en: These options allow you to select default modules. Leave these alone unless you really know what you are doing.
oc: Aquestas ocpions vos permeton de causir un modul per defaut.

en: These options allow you to set default global options for the stream output subsystem.
oc: Aquestas opcions permeton de causir las opcions globalas pels fluxes.

en: These options define the behavior of the playlist. Some of them can be overridden in the playlist dialog box.
oc: These options define the behavior of the playlist. Some of them can be *overridden in the playlist dialog box.*

en: These settings affect chroma transformation modules.
oc: Aquestes reglatges an un efièch sus la transformacion dels moduls chroma.

en: These settings are the global VLC key bindings, known as "hotkeys".
oc: Aquestes reglatges sont nomenats "acorchis" (hotkeys).

en: This adds audio post processing filters, to modify the sound rendering.
oc: Permet d'apondre de filtres de trataments audio per modificar lo son.

en: This adds post-processing filters to enhance the picture quality, for instance deinterlacing, or distort the video.
oc: Aquò apond un tratament amb de filtres per melhorar la qualitat de la video.

en: This adds video output filters like clone or wall
oc: Permet d'apondre un filtre, coma un clòn o una paret

en: This adds visualization modules (spectrum analyzer, etc.).
oc: Permet d'apondre de moduls de visualizacion (spectrum analyzer, etc.)

en: This allow you to configure the initial caching amount for stream output  muxer. This value should be set in milliseconds.
oc: Permet de causir la durada del taboisson per la sortida del flux en ms.

en: This allows proper handling of HDTV-1080 video format even if broken encoder incorrectly sets height to 1088 lines. You should only disable this option if your video has a non-standard format requiring all 1088 lines.
oc: This allows proper handling of HDTV-1080 video format even if broken encoder *incorrectly sets height to 1088 lines. You should only disable this option *if your video has a non-standard format requiring all 1088 lines.*

en: This allows you to change the default target level (89 dB) for stream with replay gain information
oc: Prrmet de cambiar lo nivèl per defaut (89 dB) pels fluxes amb una informacion d'aumentacion

en: This allows you to define playlist bookmarks.
oc: Permet de causir un favorit.

en: This allows you to force an access module. You can use it if the correct access is not automatically detected. You should not set this as a global option unless you really know what you are doing.
oc: Permet d'impausar un modul d'accès. O podètz utilizar se l'accès es pas automaticament detectat.

en: This allows you to keep an unique stream output instance across multiple playlist item (automatically insert the gather stream output if not specified)
oc: This allows you to keep an unique stream output instance across multiple *playlist item (automatically insert the gather stream output if not *specified)*

en: This allows you to play from several inputs at the same time. This feature is experimental, not all formats are supported. Use a '#' separated list of inputs.
oc: Permet de jogar mai d'una intrada dins lo meteis temps. Aquò's experimental, l'ensemble dels formats son pas suportats. Utilizats '#' per desseparar la lista delas intradas.

en: This allows you to remotely synchronise clocks for server and client. The detailed settings are available in Advanced / Network Sync.
oc: Permet de sincronizar los relòtges del servidor e aquel del client. Per mai de paramètres, cal anar a Avançat / Sincronizacion del ret

en: This allows you to select a list of encoders that VLC will use in priority.
oc: Permet de causir una lista dels descodadors que VLC va utilizat en prioritat.

en: This allows you to select the order in which VLC will choose its packetizers.
oc: Permet de causir l'òrdre de preferéncia dels packetizers* de VLC.

en: This avoids flooding the message log with debug output from the video output synchronization mechanism.
oc: Permet d'evitar de pas inondar l'istoric de messatges dempuèi la sortida video.

en: This delays the audio output. The delay must be given in milliseconds. This can be handy if you notice a lag between the video and the audio.
oc: Permet de causir un relambi per la sortida audio en millisegondas. Es d'utilizar se ausissètz un decalatge entre la video e le son.

en: This determines how fuzzy subtitle and movie filename matching will be. Options are:
    0 = no subtitles autodetected
    1 = any subtitle file
    2 = any subtitle file containing the movie name
    3 = subtitle file matching the movie name with additional chars
    4 = subtitle file matching the movie name exactly
oc: Règlas per la deteccion dels sostítol. Los opcions son:
    0 = cap de deteccion
    1 = tots los fichièrs
    2 = los fichièrs amb lo nom del film dedins
    3 = los fichièrs amb lo nom del film dedins e d'autres caractèrs
    4 = lo nom del fichièr es lo meteis

en: This drops frames that are late (arrive to the video output after their intended display date).
oc: This drops frames that are late (arrive to the video output after their *intended display date).*

en: This enables colorization of the messages sent to the console Your terminal needs Linux color support for this to work.
oc: Aquò's permet d'aver una coloracion pels messatges mandats a la consòla, vòstre terminal a besonh d'èsser compatible.

en: This forces the cropping of the source video. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect.
oc: Permet d'impausar un rapòrt de talha per la video. Per exemple : 4:3, 16:9, etc.

en: This forces the monitor aspect ratio. Most monitors have square pixels (1:1). If you have a 16:9 screen, you might need to change this to 4:3 in order to keep proportions.
oc: Impausa a l'ecran un rapòrt de talha, normalament los pixels son cairats (1:1). Se avètz un ecran 16:9, auriatz benlèu besonh de cambiar aquò en 4:3 per aver un aspècte normal.

en: This forces the source aspect ratio. For instance, some DVDs claim to be 16:9 while they are actually 4:3. This can also be used as a hint for VLC when a movie does not have aspect ratio information. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect, or a float value (1.25, 1.3333, etc.) expressing pixel squareness.
oc: Permet d'impausar un rapòrt de talha per la font. Per exemple : 4:3, 16:9, etc.

en: This is a legacy entry to let you configure mux modules
oc: This is a legacy entry to let you configure mux modules*

en: This is the audio output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
oc: Es lo metòde utilizat per la sortida audio per VLC. Lo melhor es causit per defaut.

en: This is the default Audio CD device to use.
oc: Aquò's lo periferic Audio CD d'utilizar per defaut.

en: This is the default DVD device to use.
oc: Aquò's lo periferic DVD d'utilizar per defaut.

en: This is the default DVD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (eg. D:)
oc: Lector DVD o fichièr per defaut d'utilizar. Oblidatz pas lo ":" après lo nom del lector (per exemple D:)

en: This is the default VCD device to use.
oc: Aquò's lo periferic VCD d'utilizar per defaut.

en: This is the default output URI.
oc: URI de sortida per defaut.

en: This is the default port used for UDP streams. Default is 1234.
oc: Aquò's la pòrt utilizada pels fluxes UDP. Per defaut es 1234.

en: This is the gain used for stream without replay gain information
oc: Aquò's l'aumentacion utilizada per los fluxes sens aumentacion especificada

en: This is the hop limit (also known as "Time-To-Live" or TTL) of the multicast packets sent by the stream output (-1 = use operating system built-in default).
oc: Lo nombre de saut (en anglés "Time-To-Live" o TTL) es lo nombre depacas mandats per la sortida del flux (-1 = utilizar la valor per defaut.

en: This is the main interface used by VLC. The default behavior is to automatically select the best module available.
oc: Es l'interfàcia principala utilizada per VLC. La melhore es seleccionada per defaut.

en: This is the maximum application-layer packet size that can be transmitted over the network (in bytes).
oc: This is the maximum application-layer packet size that can be transmitted *over the network (in bytes).*

en: This is the output URI that will be used for audio.
oc: URI de sortida que serà utilizat (àudio).

en: This is the output URI that will be used for video.
oc: URI de sortida que serà utilizat (vidèo).

en: This is the output URL that will be used.
oc: URL de sortida que serà utilizat.

en: This is the the video output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
oc: Aquò's lo metòde utilizat per VLC. Per defaut lo melhor es causit.

en: This is the verbosity level (0=only errors and standard messages, 1=warnings, 2=debug).
oc:  Nivèl de verbositat (0=solament las errors e los messatges estandards, 1=avertiments, 2=debug).

en: This is the video codec that will be used.
oc: Aquò's lo codec vidèo que serà utilizat.

en: This option adds an offset (positive or negative) to VLC default priorities. You can use it to tune VLC priority against other programs, or against other VLC instances.
oc: This option adds an offset (positive or negative) to VLC default priorities. *You can use it to tune VLC priority against other programs, or against other *VLC instances.*

en: This option can be used to alter the way VLC selects its codecs (decompression methods). Only advanced users should alter this option as it can break playback of all your streams.
oc: This option can be used to alter the way VLC selects its codecs *(decompression methods). Only advanced users should alter this option as it *can break playback of all your streams.*

en: This option is useful if you want to lower the latency when reading a stream
oc: This option is useful if you want to lower the latency when reading a stream*

en: This program comes with NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
    You may redistribute it under the terms of the GNU General Public License;
    see the file named COPYING for details.
    Written by the VideoLAN team; see the AUTHORS file.
oc: Aqueste programa es sens garantida, segon la lei.
    Lo devètz tornar distribuir segon los tèrmes de GNU General Public License;
    agachatz lo fichièr COPYING pels detalhs.
    Escruit per l'equipa VideoLAN; agachatz lo fichièr AUTHORS.

en: This saves the audio output volume when you use the mute function. You should not change this option manually.
oc: Salva lo volum per defaut quand utilizatz la foncion copar lo son. Devètz pas cambiar aquò a la man.

en: This sets the audio output channels mode that will be used by default when possible (ie. if your hardware supports it as well as the audio stream being played).
oc: Permet de causir los mòdes de sortida per defaut.

en: This stream will always be opened at VLC startup.
oc: Aqueste flux va èstre totjorn dobèrt amb VLC.

en: This uses a high quality audio resampling algorithm. High quality audio resampling can be processor intensive so you can disable it and a cheaper resampling algorithm will be used instead.
oc: This uses a high quality audio resampling algorithm. High quality audio *resampling can be processor intensive so you can disable it and a cheaper *resampling algorithm will be used instead.*

en: This will force a mono audio output.
oc: Permet d'impausar una sortida mòno.

en: Ticker text
oc: Tèxt teletipe

en: Tigrinya
oc: Tigreenc

en: Time
oc: Temps

en: Timeout (ms)
oc: Temps (ms)

en: Title
oc: Títol

en: Title %i
oc: Títol %i

en: Title metadata
oc: Títol (metadonadas)

en: To
oc: Cap a

en: To get exhaustive help, use '-H'.
oc: Per aver l'ajuda, utilizatz '-H'.

en: Toggle Transparency
oc: Transparéncia

en: Toggle the video in fullscreen
oc: Metre la vidèo en plen ecran

en: Toggle the video out fullscreen
oc: Sortir del mòde plen ecran

en: Toggle wallpaper mode in video output
oc: Activar lo mòde fons de pagina

en: Tonga (Tonga Islands)
oc: Tònga (Illas Tònga)

en: Tool
oc: Esplech

en: Top
oc: Naut

en: Top-Left
oc: Naut-Esquèrra

en: Top-Right
oc: Naut-Drecha

en: Track
oc: Pista

en: Track ID
oc: Pista ID

en: Track number
oc: Numèro de pista

en: Track settings
oc: Paramètres de la pista

en: Track size (in sectors)
oc: Talha de la pista (en sectors)

en: Tracks
oc: Camins

en: Transcript
oc: Transcript*

en: Transformation
oc: Transformacion

en: Transparency
oc: Transparéncia

en: Transparency mask
oc: Masqueta transparéncia

en: Transparency of the image
oc: Transparéncia de l'imatge

en: Tsonga
oc: Tsònga

en: Tswana
oc: Setswana

en: Tuner
oc: Tuner*

en: Tuner TV Channel
oc: Tuner TV

en: Tuner country code
oc: Còde del país (tuner)

en: Tuner frequency in Hz or kHz (see debug output)
oc: Frequéncia del tuner* en Hz o kHz (veire la sortida debug)

en: Tuner id
oc: ID del tuner*

en: Tuner input type
oc: Tipe de dintrada del tuner

en: Tuner properties
oc: Propietats de Tuner

en: Tuner to use, if there are several ones.
oc: Los tuners* d'utilizar, se existís mai d'un.

en: Turkish
oc: Turc

en: Turkmen
oc: Turcmèn

en: Turn off all warning and information messages.
oc: Amagar los messatges d'informacions e d'avertiments

en: Type
oc: Tipe

en: UDP input
oc: Dintrada UDP

en: UDP port
oc: Pòrt UDP

en: UDP stream output
oc: Sortida del flux UDP

en: UNIX OSS audio output
oc: Sortida àudio UNIX OSS

en: URL description
oc: Descripcion de l'URL

en: URL metadata
oc: URL (metadonadas)

en: URL with information about the stream or your channel.
oc: URL amb d'informacions a prepaus del flux o del canal.

en: Uighur
oc: Oigor

en: Un-Zoom
oc: Zoom -

en: Uncompressed RAR
oc: RAR descomprimit

en: Undefined
oc: Pas definit

en: Unknown
oc: Desconegut

en: Unknown Video
oc: Video desconeguda

en: Unknown category
oc: Categoria desconeguda

en: Unset
oc: Anullar

en: Untitled
oc: Sens Nom

en: Update
oc: Metre a jorn

en: Urdu
oc: Ordo

en: Use S/PDIF when available
oc: Utilizar S/PDIF quand es disponible

en: Use a plugins cache
oc: Use a plugins cache*

en: Use a plugins cache which will greatly improve the startup time of VLC.
oc: Use a plugins cache which will greatly improve the startup time of VLC.*

en: Use a sub&titles file
oc: Utilizar un fichièr de sostítols

en: Use as Desktop Background
oc: Utilizar coma fons del burèu

en: Use float32 output
oc: Utilizar la sortida float32

en: Use media library
oc: Utilizar la librariá de mèdia

en: Use sequential numbers instead of timestamps
oc: Utilizar de numèros sequencial en luòc del timestamps*

en: Use sequential numbers instead of timestamps for snapshot numbering
oc: Utilizar los numèros sequencial en luòc del timestamps per las capturas

en: Use subtitle file
oc: Utilizar un fichièr de sostítols

en: Use this when you know your stream is (or is not) encoded with Dolby Surround but fails to be detected as such. Even if the stream is not actually encoded with Dolby Surround, turning on this option might enhance your experience, especially when combined with the Headphone Channel Mixer.
oc: Utilizatz aquò quand sètz segur que vòstre flux es encodat amb Dolby Surround mas pas detectat. Pr'aquò se lo flux es pas encodat ambDolby Surround, es pas grèu subretot se avètz lo Headphone Channel Mixer.

en: Used for statistics.
oc: Utilizat per las estatisticas.

en: User
oc: Utilizaire

en: User name
oc: Nom d'utilizaire

en: User name that will be used for the connection.
oc: Nom d'utilizaire que serà utilizat per la connexion.

en: User name to be used for connection to the SOCKS proxy.
oc: Nom d'utilizaire que serà utilizat per la connexion al servidor SOCKS.

en: Username
oc: Nom d'utilizaire

en: Uzbek
oc: Ozbèc

en: V&iew
oc: V&ista

en: VBR mode
oc: Mòde VBR

en: VCD Format
oc: Format VCD

en: VCD device
oc: Periferic VCD

en: VCD input
oc: Dintrada VCD

en: VIDEO_TS folder
oc: Repertòri VIDEO_TS

en: VLC can avoid creating window caption, frames, etc... around the video, giving a "minimal" window.
oc: VLC pòt crear un aspècte "minimal" per la fenèstra (un quadre simple).

en: VLC can display messages on the video. This is called OSD (On Screen Display).
oc: VLC pòt afichar de messatges sus una video. Es nomenat OSD (On Screen Display) en anglés.

en: VLC can't recognize the input's format
oc: VLC pòt pas reconéisser lo format d'intrada

en: VLC could not connect to "%s:%d".
oc: VLC pòt pas se connectar a "%s:%d".

en: VLC could not open the ALSA device "%s" (%s).
oc: VLC pòt pas dobrir lo periferic ALSA "%s" (%s).

en: VLC could not open the decoder module.
oc: VLC pòt pas dobrir lo modul descodador.

en: VLC could not open the encoder.
oc: VLC pòt pas dobrir l'encodador

en: VLC could not open the file "%s".
oc: VLC pòt pas dobrir lo fichièr "%s".

en: VLC could not read the file.
oc: VLC pòt pas legir aqueste fichièr.

en: VLC does not support the audio or video format "%4.4s". Unfortunately there is no way for you to fix this.
oc: VLC suporta pas lo format audio o video "%4.4s". Malurosament es pas possible de cambiar aquò.

en: VLC is started from file association
oc: VLC is started from file association*

en: VLC is unable to open the MRL '%s'. Check the log for details.
oc: VLC pòt pas dobrir lo MRL '%s'. Agachatz l'istoric pels detalhs.

en: VLC media player
oc: VLC media player - Occitan per Tòni Galhard <tony.gaillard@supinfo.com>

en: VLC media player Help
oc: Ajuda de VLC

en: VLC media player Help...
oc: Ajuda de VLC...

en: VLC media player updates
oc: Mesas a jorn de VLC

en: VLC normally uses Freetype for rendering, but this allows you to use svg for instance.
oc: VLC utiliza Freetype per l'aparéncia del tèxt, pr'aquò podètz utilizar svg per far aquò.

en: VLC preferences
oc: Preferéncias VLC

en: VLC will keep playing the current playlist item.
oc: VLC va gardar l'element qu'es en cors de lectura

en: VLC will keep playing the playlist indefinitely.
oc: VLC va jogar la lista de lectura a l'infinit.

en: VLC will randomly play files in the playlist until interrupted.
oc: VLC will randomly play files in the playlist until interrupted.*

en: VLC will start with just an icon in your taskbar
oc: VLC començarà amb solament una icòna dins la zòna de notificacion

en: VLC's implementation of Video On Demand
oc: Mesa en òbra de la VOD amb VLC

en: VLM conf (*.vlm);;All (*)
oc: VLM conf (*.vlm);;Totes (*.*)

en: VLM configuration file
oc: Fichièr de configuracion VLM

en: VNC Host
oc: Òste de VNC

en: VNC Password
oc: Senhal de VNC

en: VNC Port
oc: Pòrt de VNC

en: VNC hostname or IP address.
oc: Nom d'òste de VNC o adreça IP

en: VNC password.
oc: Senhal de VNC.

en: VNC poll interval
oc: Interval d'interrogacion de VNC

en: VNC portnumber.
oc: Numèro de pòrt de VNC

en: VOC demuxer
oc: Demuxer* VOC

en: Verbosity (0,1,2)
oc: Verbositat (0,1,2)

en: Verbosity Level
oc: Nivèl de Verbositat

en: Very short backwards jump
oc: Fòrça pichon saut enarrièr

en: Very short forward jump
oc: Fòrça pichon saut enarrièr

en: Very short jump length
oc: Fòrça pichona longor de saut

en: Very short jump length, in seconds.
oc: Fòrça pichona longor de saut, en segondas.

en: Video
oc: Vidèo

en: Video &Track
oc: &Pista vidèo

en: Video Effects
oc: Efièches vidèo

en: Video Files
oc: Fichièrs vidèo

en: Video Filter
oc: Filtres vidèo

en: Video Manager
oc: Gestion de vidèos

en: Video On Demand ( VOD )
oc: Vidèo a la demanda (VOD)

en: Video PID
oc: Vidèo PID

en: Video Settings
oc: Paramètres vidèo

en: Video Settings not saved
oc: Los paramètres vidèo son pas salvats

en: Video Track
oc: Pista Vidèo

en: Video alignment
oc: Alinhament de la vidèo

en: Video aspect ratio
oc: Proporcion de la vidèo

en: Video bitrate
oc: Taus de bits de la vidèo

en: Video codec
oc: Codec vidèo

en: Video codecs
oc: Codecs vidèo

en: Video cropping
oc: Rapòrt de talha de la video

en: Video device
oc: Periferic vidèo

en: Video device name
oc: Nom del periferic vidèo

en: Video encoder
oc: Encodador vidèo

en: Video filter
oc: Filtre vidèo

en: Video filter module
oc: Modul de filtre video

en: Video filters
oc: Filtres video

en: Video filters are used to process the video stream.
oc: Los filtres vidèos son utilizats pel post-tratament del flux video

en: Video frame-rate
oc: Nombre d'imatges de la vidèo

en: Video height
oc: Nautor de la vidèo

en: Video input
oc: Dintrada vidèo

en: Video input chroma format
oc: Format chroma dintrada vidèo

en: Video input frame rate
oc: Nombre d'imatges de la dintrada vidèo

en: Video input pin
oc: Dintrada vidèo pin

en: Video output URL
oc: URL de sortida vidèo

en: Video output filter module
oc: Modul de filtre de la sortida video

en: Video output module
oc: Modul de sortida vidèo

en: Video output modules
oc: Moduls de sortida video

en: Video output pin
oc: Sortida vidèo pin

en: Video port
oc: Pòrt vidèo

en: Video settings
oc: Paramètres vidèo

en: Video size
oc: Talha video

en: Video snapshot directory (or filename)
oc: Repertòri per las capturas video

en: Video snapshot file prefix
oc: Prefix del fichièr de captura video

en: Video snapshot format
oc: Format de captura video

en: Video snapshot height
oc: Nautor de la captura video

en: Video snapshot width
oc: Largor de la captura video

en: Video snapshots
oc: Captura vidèo

en: Video standard (Default, SECAM, PAL, or NTSC).
oc: Estandard de la vidèo (Defaut, SECAM, PAL, o NTSC).

en: Video title
oc: Títol de la vidèo

en: Video width
oc: Largor de la video

en: Video4Linux input
oc: Dintrada Video4Linux

en: Video4Linux2 input
oc: Dintrada Video4Linux2

en: VideoLAN Website...
oc: Sit web de VideoLAN...

en: Visualization
oc: Visualizacion

en: Visualizations
oc: Visualizacions

en: Volapuk
oc: Volapük

en: Volume
oc: Volum

en: Volume %d%%
oc: Volum %d%%

en: Volume Control
oc: Contraròtle del volum

en: Volume Down
oc: Volume -

en: Volume Set
oc: Volum Causit

en: Volume Up
oc: Volume +

en: Volume down
oc: Baissar lo volum

en: Volume up
oc: Aumentar lo volum

en: Volume: %d%%
oc: Volum: %d%%

en: Vu meter
oc: VUmètre

en: WAV demuxer
oc: Demuxer* WAV

en: Wall
oc: Paret

en: Wallpaper
oc: Fons de pagina

en: Warning: the key is already assigned to "
oc: Avertiment: la clau es ja causida per "

en: Water effect
oc: Efièch d'aiga

en: Waves
oc: Èrsas

en: We just found an older version of VLC's preferences files.
oc: Avèm trobat una anciana version de las preferéncias de VLC.

en: Web Interface
oc: Interfàcia web

en: Welsh
oc: Galés

en: When this is enabled, the interface will show a dialog box each time some user input is required.
oc: Quand es activat, l'interfàcia mostra una bóstia de dialòg cada còp qu'es necessari.

en: When this is enabled, the preferences and/or interfaces will show all available options, including those that most users should never touch.
oc: Aquò's permet de veire totas las opcions disponiblas.

en: When track starts playing
oc: Quand la pista es jogada

en: When using the PVR input (or a very irregular source), you should set this to 10000.
oc: Quand utilizat l'intrada PVR (o una intrada pas regular), devètz cambiar aquò per 10000.

en: When using the one instance only option, enqueue items to playlist and keep playing current item.
oc: When using the one instance only option, enqueue items to playlist and keep *playing current item.*

en: White
oc: Blanc

en: White Blue
oc: Blanc Blau

en: White Green
oc: Blanc Verd

en: White Red
oc: Blanc Roge

en: Width
oc: Largor

en: Width of the snapshot image.
oc: Largor de la captura.

en: Width of the stream to capture (-1 for autodetect).
oc: Largor del flux de capturar (-1 per que siá automatic)

en: Width of the stream to capture (-1 for autodetection).
oc: Largor del flux de capturar (-1 per automatic).

en: Width of the virtual room
oc: Largor de la pèça virtuala.

en: Win32 font renderer
oc: Aparéncia del tèxt (Win32)

en: Window
oc: Finèstra

en: Window decorations
oc: Decoracions de la fenèstra

en: Window properties
oc: Proprietats de la fenèstra

en: Wolof
oc: Wolòf

en: Workaround for France
oc: Solucion per França

en: Write process id to file
oc: Write process id to file*

en: Writes process id into specified file.
oc: Writes process id into specified file.*

en: XA demuxer
oc: Demuxer* XA

en: XOSD interface
oc: Interfàcia XOSD

en: XSPF playlist export
oc: Exportar una lista XSPF

en: XSPF playlist import
oc: Importar una lista XSPF

en: XSPF playlist|*.xspf|M3U file|*.m3u|HTML playlist|*.html
oc: Lista XSPF|*.xspf|fichièr M3U|*.m3u|lista HTML|*.html

en: YUV output
oc: Sortida YUV

en: YUV video output
oc: Sortida vidèo YUV

en: Yellow
oc: Jaune

en: Yes
oc: Òc

en: Yoruba
oc: Ioroba

en: You can completely disable the audio output. The audio decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
oc: Podètz deactivar la sortida audio. Permet d'estalviar un pauc de processor.

en: You can completely disable the sub-picture processing.
oc: Podètz desactivar del tot los sos-imatges.

en: You can completely disable the video output. The video decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
oc: Podètz desactivar la video, Aquò's permet d'estalviar un pauc de processor.

en: You can enforce the height of the video snapshot. By default it will keep the original height (-1). Using 0 will scale the height to keep the aspect ratio.
oc: Podètz impausar una nautor per la captura de la video. Per defaut es aquela d'origina (-1). 0 garda lo rapòrt de talha de l'imatge.

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (X coordinate).
oc: Podètz causir lo punt naut-esquèrra de la fenèstra vidèo (X coordinate).

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (Y coordinate).
oc: Podètz causir lo punt naut-esquèrra de la fenètra vidèo (Y coordinate).

en: You can enforce the video height. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
oc: Podètz impausar la nautor de la video. Per defaut (-1) VLC causit la bona.

en: You can enforce the video width. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
oc: Podètz impausar la largor de la video. Per defaut (-1) VLC causit la bona.

en: You can enforce the width of the video snapshot. By default it will keep the original width (-1). Using 0 will scale the width to keep the aspect ratio.
oc: Podètz impausar una largor per la captura de la video. Per defaut es aquela d'origina (-1). 0 garda lo rapòrt de talha de l'imatge.

en: You can enter here a default stream output chain. Refer to the documentation to learn how to build such chains. Warning: this chain will be enabled for all streams.
oc: You can enter here a default stream output chain. Refer to the documentation *to learn how to build such chains. Warning: this chain will be enabled for *all streams.*

en: You can force the audio output frequency here. Common values are -1 (default), 48000, 44100, 32000, 22050, 16000, 11025, 8000.
oc: Podètz impausar una frequéncia de sortida audio. Per exemple -1 (defaut), 48000, 44100, 32000, 22050, 16000, 11025, 8000.

en: You can give a comma-separated list of inputs that will be concatenated together after the normal one.
oc: Podètz assabentar una lista d'intradas que seron aponduts après lo primièr.

en: You can manually give a list of bookmarks for a stream in the form "{name=bookmark-name,time=optional-time-offset,bytes=optional-byte-offset},{...}"
oc: Podètz assabentar una lista de favorits per un flux dins aqueste formulari "{name=bookmark-name,time=optional-time-offset,bytes=optional-byte-offset},{...}"

en: You can manually select a language for the interface. The system language is auto-detected if "auto" is specified here.
oc: Podètz causir una lenga per l'interfàcia. Lo lengatge es auto-causit se"auto" es causit aicí.

en: You can select control interfaces for VLC.
oc: Podètz causir una interfàcia de contraròtle per VLC.

en: You can select which memory copy module you want to use. By default VLC will select the fastest one supported by your hardware.
oc: Podètz seleccionar lo modul de còpia memòria que volèzt utilizar. Per defaut  VLC utiliza lo melhor.

en: You can set the default audio output volume here, in a range from 0 to 1024.
oc: Podètz causir un volum per defaut, entre 0 e 1024.

en: You can use this option to place the subtitles under the movie, instead of over the movie. Try several positions.
oc: Podètz causir una posicion pels sostítols, aval, amont, etc..

en: You can zoom the video by the specified factor.
oc: Podètz agrandir la video amb un indici especific.

en: You have the latest version of VLC media player.
oc: Avètz la darrièra version de VLC.

en: Your input can't be opened
oc: Vòstra intrada pòt pas èsser dobèrta

en: Zoom mode: %s
oc: Mòde zoom: %s

en: Zulu
oc: Zolo

en: [Boxes]
oc: [Bóstias]

en: [Display]
oc: [Afichatge]

en: [Loop]
oc: [Bocla]

en: [Miscellaneous]
oc: [Divèrs]

en: [Player]
oc: [Lector]

en: [Playlist]
oc: [Lista de lectura]

en: [Random]
oc: [Aleatòri]

en: [Repeat]
oc: [Repetir]

en: [cdda:][device][@[track]]
oc: [cdda:][periferic][@[pista]]

en: [vcd:][device][@[title][,[chapter]]]
oc: [vcd:][periferic][@[títol][,[capítol]]]

en: add --advanced to your command line to see advanced options.
oc: apondre --advanced a la linha de comanda per veire las opcions avançadas.

en: all
oc: tot

en: ask for extra verbosity when displaying help
oc: demandar mai de verbositat quand l'ajuda s'aficha

en: dc1394 input
oc: Dintrada dc1394

en: default
oc: defaut

en: disabled
oc: desactivat

en: end
oc: fin

en: extended selection list
oc: Lista de seleccion espandida

en: fast
oc: mai lèu

en: float
oc: real

en: integer
oc: entièr

en: key
oc: clau

en: last.fm username or password is incorrect. Please verify your settings and relaunch VLC.
oc: Lo nom d'utilizaire o lo senhal de last.fr son incorrècte. Mercé de verificar los paramètres e tornar lançar VLC.

en: main program
oc: programa principal

en: no
oc: non

en: none
oc: cap

en: play list
oc: Lista de lectura

en: print a list of available modules
oc: mostrar la lista dels moduls disponibles

en: print a list of available modules with extra detail
oc: mostrar la lista dels moduls amb mai de detalhs

en: print help for VLC (can be combined with --advanced and --help-verbose)
oc: mostrar l'ajuda de VLC (pòt èsser combinat amb --advanced e --help-verbose)

en: print help for VLC and all its modules (can be combined with --advanced and --help-verbose)
oc: mostrar l'ajuda de VLC e de moduls (pòt èsser combinat amb --advanced e --help-verbose)

en: print version information
oc: estampar las informacions de la version

en: reset the current config to the default values
oc: suprimir la configuracion actuala per aquela per defaut

en: sec.
oc: seg.

en: selection list
oc: Lista de seleccion

en: slow
oc: mai lentament

en: string
oc: cadena

en: type
oc: tipe

en: unknown type
oc: tipe desconegut

en: use alternate config file
oc: utilizar un fichièr de configuracion aternatiu

en: v4l2 controls
oc: Contraròtles v4l2

en: yes
oc: Òc

en: yes: %@ @ %@ kb/s
oc: òc: %@ @ %@ kb/s

en: yes: from %@ to %@ secs
oc: òc: de %@ a %@ segondas

en: | clear . . . . . . . . . . . . . . clear the playlist
oc: | clear . . . . . . . . . . . . . . netejar la lista

en: | next . . . . . . . . . . . . . .  next playlist item
oc: | next . . . . . . . . . . . . . .  element seguent

en: | play . . . . . . . . . . . . . . . . . . play stream
oc: | play . . . . . . . . . . . . . . . . . . legir lo flux

en: | prev . . . . . . . . . . . .  previous playlist item
oc: | prev . . . . . . . . . . . .  element precedent

en: | snapshot . . . . . . . . . . . . take video snapshot
oc: | captura . . . . . . . . . . . . far una captura video

en: | stop . . . . . . . . . . . . . . . . . . stop stream
oc: | stop . . . . . . . . . . . . . . . . . . arrestar lo flux

en: | title_n  . . . . . . . .  next title in current item
oc: | title_n  . . . . . . . .  títol seguent

en: | title_p  . . . . . .  previous title in current item
oc: | title_p  . . . . . .  títol precedent
